CEFIZOX 1000 I.V. plv ino 1x1000 mg (liek.inj.skl.)

SPC
Rio da Mó, No. 8,
8A e 8B, FERVENÇA,
2705-906 Terrugem SNT,
PORTUGAL

Zloženie lieku
Liečivo:
ceftizoximum natricum (sodná solľ ceftizoximu) 1 060 mg čo zodp. Ceftizoximum (ceftizoxím) 1000 mg prášku na inj. v 1 injekčnej liekovke

Farmakoterapeutická skupina
Širokospektrálne antibiotikum z III. generácie cefalosporínov

Charakteristika
Ceftizoxím je polosyntetické širokospektrálne a voči beta-laktamázam rezistentné cefalosporínové antibiotikum určené na parenterálnu i.v. aplikáciu. Pôsobí proti širokému spektru gramnegatívnych a grampozitívnych baktérií s výrazným účinkom na E. coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Providencia sp., a H. influenzae. Účinný je taktiež na citrobaktery, enterobaktery, serácie a anaeróbne baktérie.

Indikácie

Ťažké infekcie vyvolané baktériami citlivými na ceftizoxím ako sú: infekcie dolných dýchacích ciest, vnútrobrušné infekcie vrátane žlčových ciest, gynekologické infekcie, infekcie močového ústrojenstva, septikémie, infekcie kože a mäkkých tkanív, infekcie kostí a kĺbov a meningitídy.

Kontraindikácie

Precitlivenosť na cefalosporínové antibiotiká.

Nežiaduce účinky
Liečba ceftizoxímom je vo všeobecnosti veľmi dobre tolerovaná. Ojedinele sa môžu vyskytnúť zažívacie ťažkosti ako nauzea, vracanie, hnačka a kožné vyrážky alergického pôvodu. Zriedkavo prechodné zvýšenie množstva pečeňových enzýmov a kreatinínu v sére. Dlhodobé podávanie môže spôsobiť prerastanie necitlivých kmeňov mikroorganizmov.

Interakcie
Probenecid podaný krátko pred alebo súčasne s ceftizoxímom zvyšuje jeho koncentráciu v krvi a dobu vylučovania. Pri súčasnom podávaní aminoglykozidových antibiotík spolu s cefalosporínmi existuje riziko poškodenia obličiek a preto sa odporúča monitorovať priebežne ich činnosť.

Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelí a deti staršie ako 12 rokov: zvyčajne 1-2 g každých 8-12 hodín podať vnútrožilovo. Dávkovanie je potrebné upraviť podľa závažnosti ochorenia, stavu pacienta a citlivosti mikroorganizmov:
n infekcie močového systému: 500 mg - 1g i.v. každých 12 hodín
n septikémia a iné život ohrozujúce infekcie: 6-12 g/deň i.v. rozdelene v troch dávkach
Maximálna denná dávka by nemala prekročiť 12 g.'
Deti od 6 mesiacov: 50 mg/kg každých 6-8 hodín i.v. Maximálna denná dávky by nemala byť vyššia ako 200 mg/kg/deň.
U pacientov so zlyhávajúcou činnosťou obličiek je potrebná úprava dávkovania.

Vnútrožilové podanie: obsah liekovky (1 g) rozpustiť v 10 ml vody na injekciu a dobre pretrepať. Intravenózne roztok aplikovať v priebehu 3-5 minút. Pre i. v. infúziu roztok ďalej riediť do celkového objemu 50-100 ml niektorým z bežných infúznych roztokov. Nariedený roztok je možné uchovávať pri izbovej teplote 24 hodín a v chladničke až 96 hodín.

Upozornenie
Zvýšená opatrnosť je potrebná pri podávaní pacientom precitliveným na penicilíny a u pacientov so zlyhávajúcou činnosťou obličiek.
Dlhodobá liečba širokospektrálnymi antibiotikami môže spôsobiť premnoženie rezistentných črevných baktérií a vznik kolitíd.

Balenie
1 inj. liekovka s 1000 mg prášku na inj. roztok

Uchovávanie
Na suchom mieste pri teplote 15 - 25o C, chráňte pred svetlom.
Liek uchovávajte mimo dosahu detí.

Dátum poslednej revízie
apríl 2008


Neprehliadnite voľnopredajné prípravky

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.