osť viesť vozidlo.
Calmaben nie je určený pre deti do 12 rokov.
Difenhydramíniumchlorid sa nemá podávať vo vyšších dávkach (neužívajte viac ako jednu tabletu). Liečba má byť čo najkratšia.
V prípade pretrvávajúcich porúch spánku sa má užívanie lieku ukončiť najneskôr po dvoch týždňoch a potreba jeho užívania znova preskúmať.
4.3 Kontraindikácie
- precitlivenosť na difenhydramíniumchlorid, na iné antihistaminiká alebo na ktorúkoľvek zložku lieku,
- akútny astmatický záchvat,
- feochromocytóm,
- glaukóm s ostrým uhlom,
- hypertrofia prostaty s tvorbou reziduálneho moču,
- záchvatové ochorenia (epilepsia),
- kongenitálny syndróm predĺženého QT intervalu,
- bradykardia, srdcové dysrytmie,
- súčasné podávanie liekov, ktoré môžu predlžovať QT interval na EKG, napr. antiarytmiká triedy Ia a III,
- hypomagneziémia, hypokaliémia,
- súčasné užívanie inhibítorov monoaminooxidázy alebo alkoholu,
- deti mladšie ako 12 rokov,
- gravidita a laktácia.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Calmaben sa má užívať s opatrnosťou u pacientov s:
- chronickou obštrukčnou pulmonálnou chorobou a astmou,
- stenózou pyloru a achaláziou kardie
- zníženou hepatálnou funkciou.
Calmaben sa nemá podávať po polnoci v prípade, ak sa nasledujúce ráno vyžaduje plná bdelosť.
4.5 Liekové a iné interakcie
Calmaben sa nemá podávať súčasne s inými liekmi obsahujúcimi difenhydramíniumchlorid vrátane lokálne aplikovaných.
Calmaben sa nesmie podávať súčasne s alkoholom alebo inhibítormi MAO (monoaminooxidázy).
Súčasné užitie inhibítorov monoaminooxidázy a difenhydramíniumchloridu môže viesť k poklesu krvného tlaku, k poruchám funkcií centrálneho nervového systému a poruchám respiračných funkcií.
Súčasné užitie difenhydramíniumchloridu a centrálne utlmujúcich liekov, ako sú psychotropné lieky, uspávacie prostriedky, anestetiká, opioidné analgetiká a alkohol, môže viesť k nepredvídateľnému vzájomnému zosilneniu ich účinkov, čo potom ovplyvňuje reakcie, schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Anticholinergné vlastnosti difenhydramíniumchloridu môžu byť zosilnené inými anticholinergikami, ako sú atropín, biperidén, tricyklické antidepresíva alebo inhibítory MAO. Výsledkom môže byť život ohrozujúca enteroparalýza, retencia moču alebo akútny vzostup vnútroočného tlaku.
Užitie difenhydramíniumchloridu spolu s hypotenzívnymi liekmi môže viesť k zvýšenej únave.
Nesmú sa súčasne užívať lieky, ktoré môžu predlžovať QT interval na EKG (napr. antiarytmiká triedy Ia a III) (pozri časti 4.3 Kontraindikácie, 4.9 Predávkovanie a 5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti).
Calmaben môže viesť k falošne negatívnym výsledkom alergických testov. Preto by sa jeho užívanie malo ukončiť aspoň 72 hodín pred ich vykonaním.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Calmaben sa nesmie užívať v gravidite a počas laktácie.
Ženám, ktoré plánujú graviditu alebo si myslia, že sú tehotné, sa má odporučiť ukončenie užívania lieku (pozri časť 5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti, Toxicita na reprodukciu).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Calmaben spôsobuje ospanlivosť a spomaľuje reakcie a tým znižuje schopnosť aktívnej účasti v cestnej premávke a pri obsluhovaní strojov. Vo väčšej miere toto platí pri interakcii s alkoholom.
V prípade nedostatočnej dĺžky spánku po užití lieku Calmaben sa zvyšuje pravdepodobnosť zhoršenia vedomia, preto sa dá očakávať ranné pretrvávanie účinku (spomalenie reakcií).
4.8 Nežiaduce účinky
V závislosti od individuálnej citlivosti sú najčastejšie zaznamenané vedľajšie účinky somnolencia, ospanlivosť, poruchy koncentrácie počas nasledujúceho dňa, najmä v prípade nedostatočnej dĺžky spánku po užití lieku, závraty a svalová slabosť.
Menej častými príznakmi sú sucho v ústach, nose a hrdle, bolesť hlavy, poruchy videnia, gastrointestinálne poruchy (nauzea, vracanie, hnačka, zápcha, gastroezofageálny reflux) a poruchy močenia.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu nastať reakcie z precitlivenosti, zmeny počtu krvných elementov, zvýšený vnútroočný tlak a, najmä u detí, paradoxné reakcie vo forme centrálnej excitácie ako agitovanosť, iritabilita, nervozita, stavy anxiety, tremor alebo insomnia.
V niekoľkých prípadoch boli počas liečby antihistaminikami pozorované alergické kožné reakcie, kontaktná dermatitída a fotosenzitivita kože (vyvarovať sa priameho slnka!) a poruchy hepatálnych funkcií (cholestatický ikterus).
Náhle prerušenie dlhšieho užívania difehydramíniumchloridu môže viesť k prechodnému zvýšeniu porúch spánku.
Rovnako ako u iných uspávacích prostriedkov je pri dlhšom nevhodnom užívaní možný vznik závislosti.
4.9 Predávkovanie
Symptómy:
Reakcie na predávkovanie kolíšu od depresie CNS (sedácia, somnolencia, hypotenzia, útlm dýchania) cez stimuláciu CNS (excitácia, stavy anxiety, tremor, svalové kŕče, halucinácie) po symptomatiku podobajúcu sa na otravu atropínom so suchosťou v ústach, mydriázou, tachykardiou, arytmiou a zastavením obehu a dýchania. V zriedkavých prípadoch bola po predávkovaní difenhydramíniumchloridu opísaná rabdomyolýza.
Liečba predávkovania:
Symptomatická liečba otravy spočíva v podporných prostriedkoch ako sú ventilácia, intravenózne podanie tekutín a vonkajšie ochladzovanie v prípade prehriatia.
Žalúdok sa má vyprázdniť; pretože difenhydramíniumchlorid má anticholinergné vlastnosti, výplach žalúdka môže byť užitočný dokonca aj hodiny po predávkovaní.
V prípade poklesu krvného tlaku sa môžu užiť vazopresory ako noradrenalín alebo fenylnefrín. Nesmie sa však podať adrenalín, protože ten môže paradoxne krvný tlak ešte väčšmi znížiť. Kŕče je možné zvládnuť intravenózne podaným diazepamom. Nepodávajte stimulanciá!
Ako antidotum pri predávkovaní difenhydramíniumchloridom je možné podať fyzostigmín (intravenózne v dávke 0,02-0,06 mg/kg telesnej hmotnosti) aj niekoľkokrát, pokiaľ anticholinergné príznaky neustúpia. V prípade predávkovania fyzostigmínom sa odporúča atropín.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: hypnotikum, antihistaminikum,
ATC kód: R06AA02.
Calmaben obsahuje H1 antihistaminikum diphenhydramine.
Ako blokátor H1 receptorov diphenhydramín kompetitívne blokuje účinok histamínu na H1 receptoroch. Účinok histamínu sprostredkovaný H2 receptormi (napr. vzostup sekrécie žalúdočnej šťavy) ostáva neovplyvnený.
Okrem antihistamínových a antialergických účinkov má difenhydramín tiež sedatívne, antiemetické, anticholinergné a antipruriginózne účinky. Difenhydramín účinkuje podobne ako atropín a pôsobí ako antikonvulzívum.
Navyše bol opísaný lokálne anestetický účinok.
Calmaben pomáha zaspať a predĺžiť trvanie spánku vďaka výraznému hypnotickému a sedatívnemu pôsobeniu. Hypnotický účinok začína všeobecne 30 minút po užití.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Difenhydramíniumchlorid je veľmi dobre rozpustný vo vode a je rýchlo absorbovaný s maximálnymi plazmatickými hladinami medzi 1 a 4 hodinami po jednorazovom perorálnom podaní. Biologická dostupnosť difenhydramíniumchloridu je medzi 42 a 72 %.'
Efektívna plazmatická koncentrácia
Efektívna plazmatická koncentrácia pre somnolenciu po perorálnom podaní 50 mg difenhydramíniumchloridu je medzi 30 a 68 ng/ml.
Eliminácia/Biotransformácia
Plazmatický polčas po perorálnom podaní je medzi 3,4 a 17,2 hodinami. Menej ako 1 % sa vylučuje nezmenené do moču. Vylučovanie metabolitov difenhydramíniumchloridu do moču bolo v priebehu 96 hodín po jednorazovom podaní 100 mg 64 % a po opakovanom perorálnom podaní 50 mg 49 %.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita
U človeka bola zaznamenaná letálna dávka 10 mg/kg telesnej hmotnosti u detí a 40 mg/kg telesnej hmotnosti u dospelých (pozri časť 4.9 Predávkovanie).
V elektrofyziologických štúdiách in vitro pri koncentráciách, ktoré sú približne 40-krát vyššie ako terapeuticky účinné koncentrácie, blokoval difenhydramín K+ kanál so skorou anomálnou rektifikáciou a predlžoval trvanie akčného potenciálu. Preto za prítomnosti faktorov, ktoré podporujú vznik dysrytmie typu torsade de point, ju môže difenhydramín vyvolať. Tieto tvrdenia vychádzajú len z niekoľkých publikovaných správ o diphenhydramíne.
Mutagénny a karcinogénny potenciál
Difenhydramíniumchlorid bol testovaný in vitro na mutagenný potenciál. Testy neukázali žiadne relevantné mutagénne účinky. Dlhodobé štúdie na potkanoch a myšiach neukázali žiadne náznaky tumorogénneho potenciálu.
Toxicita na reprodukciu
Embryotoxické účinky boli pozorované u králikov a myší pri dávkach vyšších ako 15-50 mg/kg telesnej hmotnosti denne.
V porovnávacej štúdii (case-control) bolo sledovaných 599 párov matka-dieťa. Zistila sa pozitívna súvislosť medzi požitím difenhydramíniumchloridu a incidenciou rázštepu podnebia. Z 599 tehotenstiev, v ktorých matky užívali počas prvých 4 mesiacov difenhydramíniumchlorid, sa narodilo 49 detí s malformáciami. Počet závažných malformácií (25) bol mierne vyšší ako predpokladaná hodnota (18,7), takže zistené relatívne riziko bolo 1,33. Jestvujú náznaky, že súčasné požitie difenhydramíniumchloridu a benzodiazepínov (temazepam) môže byť pre plod letálne.
Po dlhodobom užívaní difenhydramíniumchloridu v tehotenstve boli u novorodencov 2 až 8 dní po pôrode pozorované abstinenčné príznaky.
Diphenhydramíniumchlorid prechádza do mlieka a inhibuje laktáciu.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Copovidonum, crospovidonum, maltodextrinum, celullosum microcristallinum, magnesii stearas, accaciae gummi, saccharosum, talcum, methylcelullosum, calcii carbonas, povidonum, titanii dioxidum, glycerolum 85 %, silica colloidalis anhydrica, cera montanglycoli
6.2 Inkompability
Nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4 Upozornenie na podmienky a spôsob skladovania
Uchovávajte vo vonkajšom obale chránené pred svetlom a vlhkosťou.
6.5 Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Blistre (Al-PVC/PVdC) obsahujúce
10 tabliet (1 blister obsahujúci 10 tabliet v papierovej škatuľke) a
30 tabliet (3 blistre obsahujúce 10 tabliet v papierovej škatuľke).
6.6 Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Pharmazeutische Fabrik Montavit GmbH., Absam, Rakúsko.
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
57/0209/06-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
09.06.2006
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Júl 2011