mg bisoprolol fumarátu. Vo všetkých prípadoch by dávka mala byť individuálne upravovaná predovšetkým v súvislosti so srdcovou frekvenciou a terapeutickým úspechom. Bisomerck, ak je to možné, by sa mal užiť ráno nalačno alebo pri raňajkách s tekutinou. Liečba Bisomerckom je vo všeobecnosti dlhodobá. Terapia Bisomerckom nesmie byť náhle skončená, ale musí byť zásadne postupne prerušovaná. To je vhodné mať na pamäti predovšetkým u pacientov s ischemickou chorobou srdca.
4.3 Kontraindikácie
Bisomerck sa nesmie užívať pri dekompenzovanej srdcovej nedostatočnosti, šoku, A-V blokáde druhého alebo tretieho stupňa, syndróme chorého sínu, závažnej sinoatriálnej blokáde, bradykardii pod 50 pulzov/min pred začiatkom terapie, hypotenzii (systolický krvný tlak menej ako 90 mmHg), tendencii k bronchospazmom (bronchiálna asthma, obštrukčná choroba pľúc), závažnom štádiu periférnej cirkulačnej nedostatočnosti a súbežnom užívaní MAO inhibítorov (výnimka: MAO-B inhibítory). Opatrnosť sa odporúča u pacientov s metabolickou acidózou.
U pacientov s psoriázou v osobnej alebo rodinnej anamnéze by mali byť betablokátory (t.j. Bisomerck)
predpisované len po dôkladnom zistení prínosu oproti riziku.
U pacientov s feochromocytómom Bisomerck sa nesmie užívať bez blokády alfareceptorov. Dávkovanie musí zohľadňovať poškodenia funkcie pečene a obličiek.
Bisomerck by sa nemal byť podávať počas tehotenstva alebo laktačnej periódy alebo u detí, keďže nie sú doteraz dostatočné skúsenosti u ľudí. Pokusy na zvieratách nepotvrdzujú poškodenie v tehotenstve alebo u detí (viď časť 4.6).
Dokumentovaná hypersenzitivita na bisoprolol alebo ďalšie zložky lieku vylučujú liečbu Bisomerckom.
4.4. Špeciálne upozornenia
Bisomerck musí byť opatrne užívaný pri:
- Diabetes mellitus s nevyrovnanou hodnotou glykémie. Symptómy hypoglykémie môžu byť
maskované.
- Prísny pôst
- Metabolická acidóza
- Anamnéza závažných hypersenzitívnych reakcií
- Prebiehajúca desenzitívna liečba
- A-V blokáda I.stupňa
- Prinzmetallova angína
Liečba hypertenzie týmto liekom vyžaduje pravidelné kontroly u lekára. Hypersenzitívne reakcie môžu mať oveľa závažnejší priebeh u pacientov liečených betablokátormi, ako výsledok excesívnej anafylaktickej reakcie a zníženej adrenergnej kontra-regulácie.
4.5. Liekové a iné interakcie
Bisomerck môže zvyšovať efekt iných súbežne podávaných antihypertenzívnych látok. Súbežná liečba s reserpínom, alfa-metyl-dopou, klonidínom, digitalisom a guanfacínom môže vyvolať nadmerný pokles frekvencie srdca. Okrem toho, clonidín, digitalis a guanfacín môžu predlžovať prevodové intervaly. Simultánne užitie Bisomercku a sympatomimetických látok (t.j. prítomných v antitusikách, nasálnych a oftalmických kvapkách) môže znižovať účinnosť Bisomercku.
Pri súbežnej liečbe kalciovými blokátormi nifedipínového typu antihypertenzívna účinnosť
Bisomercku môže byť zvýšená. Pri súbežnom podávaní Bisomercku s kalciovými blokátormi verapamilového alebo diltiazemového typu alebo inými antiarytmikami je indikované časté monitorovanie liečeného, pretože môže dôjsť k objaveniu hypotenzie, bradykardie, arytmie a/alebo srdcového zlyhania Preto kalciové blokátory a antiarytmiká by nemali byť užívané intravenózne v priebehu liečby Bisomerckom.
Počas súbežnej liečby s klonidínom pre možnosť hypertenzívnej krízy nesmie byť klonidín vynechaný, keď bola liečba Bisomerckom prerušená na niekoľko dní. Súbežná liečba derivátmi ergotamínu a Bisomerckom môže vyvolať poruchu periférnej cirkulácie.
Súbežne podávané lieky ako rifamipicín, ktoré sú induktormi hepatálnych lieky metabolizujúcich enzýmov, môžu mierne redukovať polčas rozpadu bisoprololu. Nie je normálne potrebné upravovať dávku Bisomercku.
Betablokátory môžu zvyšovať účinky inzulínu a orálnych antidiabetík a maskovať príznaky hypoglykémie (napríklad tachykardia), čo si vyžaduje častejšie monitorovanie glykémie u diabetikov. Pretože srdcová funkcia môže byť znížená počas anestézy, predovšetkým pri celkovej anestéze má byť anesteziológ informovaný o prípadnej liečbe pacienta Bisomerckom.
4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Keď je Bisomerck výnimočne užívaný v priebehu tehotenstva, terapia by mala byť prerušená 72 hodín pred plánovaným pôrodom pre možný vznik bradykardie, hypotenzie, hypoglykémie a útlmu respirácie u novorodencov. Ak to nie je možné, novorodenec musí byť starostlivo sledovaný Symptómy hypoglykémie sa vyskytujú všeobecne v priebehu prvých 3 dní.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Pre individuálne reakcie na liek schopnosť viesť motorové vozidlo alebo pracovať vo výškach môže byť oslabená. Toto sa prípadne objaví na začiatku liečby a pri zmene terapie rovnako ako pri užití alkoholu.
4.8. Nežiaduce účinky
Nervový systém
Predovšetkým na začiatku liečby sa môžu občas vyskytnúť poruchy centrálneho nervového systému ako únava, závrate, bolesť hlavy, poruchy spánku, živé sny a psychické poruchy (t.j. depresívna nálada, zriedkavo halucinácie). Tieto symptómy sú zvyčajne mierne a miznú spravidla v medzi prvým a druhým týždňom od začiatku terapie.
Oči
Zriedkavo: poruchy zraku, znížená lakrimácia (treba mať na pamäti ak sú používané kontaktné šošovky), konjuktivitída.
Kardiovaskulárny systém
Príležitostne: závažné zníženie tlaku krvi pri zmene polohy z ľahu do stoja (ortostatická hypotenzia), bradykardia, A-V prevodové poruchy, vznik srdcového zlyhania s periférnymi edémami. Príležitostne sa môžu objavovať zvonenie v ušiach a chlad na perách (parestézie).Zintenzívnenie ťažkostí u pacientov s intermitentnými klaudikáciami a Raynaudovým fenoménom sa pozorovalo na začiatku liečby.
Bronchiálny systém
Zriedkavo: dýchavica u pacientov predisponovaných k bronchospastickým reakciám, t.j. pri astme
( pre zvýšenie odporu v dýchacích cestách).
Gastrointestinálny trakt
Príležitostne: gastrointestinálne ťažkosti (t.j. zápcha, hnačka, nechutenstvo, bolesť brucha).
Muskuloskeletálny systém
Príležitostne: svalová slabosť, svalové spazmy, choroby kĺbov (artropatia) prejavujúcich sa na jednom alebo viacerých kĺboch (mono- polyathritis).
Koža
Kožné reakcie (t.j. príležitostne: svrbenie, zriedkavo: flush, hyperhidróza, kožné vyrážky.
Urogenitálny systém Zriedkavo: znížená potencia. Metabolizmus
Zvýšenie pečeňových enzýmov (AST,ALT) v sére, zápal pečene (hepatitis).Pri zistenom alebo latentnom diabetes mellitus tolerancia glukózy môže byť znížená.Zvýšenie triglyceridov bolo pozorované v individuálnych prípadoch.
Zvláštna poznámka : V individuálnych prípadoch môžu betablokátory spúšťať psoriázu, zhoršiť
symptómy tejto choroby alebo podmieniť psoriatiformné vyrážky.
Hypersenzitívne reakcie môžu mať ťažší priebeh u pacientov liečených betablokátormi ako dôsledok excesívnej anafylaktickej reakcie a zníženej adrenergnej kontraregulácie.
Okrem toho boli pozorované pri liečbe betablokátomi alopécia, zhoršenie sluchu alebo tinitus, vzostup hmotnosti, emocionálna labilita, krátkodobá strata pamäti, alergická rinitída alebo peniie indurácia
( Peyronieova choroba.)
4.9 Predávkovanie
a) Symptómy intoxikácie
Pri predávkovaní alebo náhlom znížení frekvencie srdca alebo laku krvi musí byť terapia Bisomerckom prerušená. Pri intoxikácii je v popredí kardiodepresívny účinok s inhibíciou frekvencie srdca kontraktility myokardu. Dýchavica môže byť spôsobená bronchospazmom.
b) Terapia intoxikácie
Symptómy by mali byť zvládnuté intravenóznym podaním atropínu 0,5 do 2,0 mg, alebo orciprenalínu pomalou intravenóznou injekciou do prejavov účinnosti. Aj glukagón môže byť podaný v dávke 1 – 5 (- 10) mg. Pri vývoji bronchospazmu môžu byť podané bronchodilatátory, t.j. fenoterol alebo salbutamol ako aerosol. Po 4 alebo 5 hodinách dialýzy sa nachádza v dialyzáte približne 5% nezmeneného bisoprololu.
5. Farmakologické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: kardiakum ATC kód C07AB07
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Bisoprolol je vysoko selektívny betablokátor a v terapeutických dávkach nemá ani žiadnu vnútornú sympatikomimetickú aktivitu (ISA) ani klinicky relevantné membránu stabilizujúce vlastnosti (MSA). Okrem toho bisoprolol obsahuje predovšetkým vysokú afinitu k beta 1- receptorom a len veľmi malú afinitu k beta 2- receptorom hladkej svaloviny bronchov a ciev rovnako ako k beta 2- receptorom enzymatickej metabolickej regulácie. Preto bisoprolol len zriedkavo môže ovplyvniť odpor v dýchacích cestách.'
Beta 1-selektivita bisoprololu prekrýva celú šírku terapeutického rozmedzia.V klinických
kontrolovaných štúdiách bolo potvrdené, že účinnosť 10 mg bisoprolol fumarátu denne je porovnateľná so 100 mg atenololu 100 mg metoprololu alebo 160 mg propranololu.
Bisoprolol dosahuje maximálny efekt 3-4 hodiny po orálnom podaní. Výsledkom 10-12 hodinového polčasu bisoprololu je jeho 24-hodinová účinnosť.
Bisoprolol nemá výrazný negatívny inotropný efekt.
Pri akútnom podaní bisoprolol znižuje frekvenciu srdca a vývrhový objem a tým srdcový výdaj Pri chronickom podávaní na začiatku zvýšená periférna rezistencia sa znižuje. Medzi iným, zníženie plazmatickej renínovej aktivity je považované ako dôsledok vplyvu antihypertenzívneho efektu.
Maximálna antihypertenzívna účinnosť bisoprololu sa vo všeobecnosti dosiahne po 2 týždńoch. Blokádou kardiálnych betareceptorov bisoprolol znižuje odpoveď na sympatoadrenergnú aktivitu. Toto spôsobuje zníženie frekvencie srdca a jeho kontraktility a tým zníženie spotreby kyslíka myokardom
ako želaný efekt pri angine pectoris prítomnej pri ischemickej chorobe srdca.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Bisoprolol má plazmatický eliminačný polčas 10-12 hodín, čo vytvára predpoklad pre 24-hodinovú účinnosť. Bisoprolol je vyplavovaný z organizmu dvomi rovnocennými cestami: 50% je transformovaných na inaktívne metabolity v pečeni s vylučovaním metabolitov cez obličky Zostávajúcich 50% je vylúčených ako nezmenená substancia obličkami. Preto bisoprolol vo všeobecnosti nevyžaduje zmenu dávkovania u pacientov s miernym alebo stredne závažným poškodením funkcie pečene alebo obličiek. Pri zistenej renálnej insuficiencii by denná dávka 10 mg bisoprolol fumarátu nemala byť prekročená.
Bisoprolol má lineárnu, na veku závislú kinetiku.
Proteinová plazmatická väzba bisoprololu je približne 30%.
Biologická dostupnosť
Cez 90% dávky bisoprololu je rezorbovaných po perorálnom podaní. Absorbcia je nezávislá od príjmu potravy.
„First pass efeekt“ je menej ako 10%. Spôsobuje to absolútnu biologickú dostupnosť viac ako 90%.
5.3. Predklinické údaje bezpečnosti
Štúdie na zvieratách hodnotiace akútnu toxicitu, krátkodobú toxicitu (4 týždne) alebo chronickú toxicitu
(do 12 mesiacov) bisoprololu nepotvrdili špecifické alebo ireverzibilné poškodenie orgánov alebo tkanív, t.j. bisoprolol neobsahuje toxický profil. Cytotoxické, alebo karci mutagénne nogénne efekty neboli zistené. V štúdiách na reprodukčnú toxikológiu u potkanov bisoprolol nemal vplyv na
plodnosť alebo vo všeobecnosti na reprodukčnú schopnosť.
6. Farmaceutické informácie
6.1. Zoznam pomocných látok
Bisomerck 5 mg : Silica colloidalis anhydrica, Magnesii stearas,Crospovidonum, Cellulosum microcristallinum, Maydis amylum, Calcii hydrogenophosphas, Ferri oxidum flavum, Dimeticonum, Macrogolum, Titanii dioxidum E171,Hypromellosum
Bisomerck 10 mg: Silica colloidalis anhydrica, Magnesii stearas,Crospovidonum, Cellulosum microcrystallinum, Maydis amylum, Calcii hydrogenophosphas, Ferri oxidum flavum, Ferri oxidum rubrum, Dimeticonum, Macrogolum, Titanii dioxidum E171,Hypromellosum
6.2. Inkompatibility
Doteraz nezistené
6.3. Čas použiteľnosti
5 rokov
6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Skladovať pri teplote do 25 o C
6.5. Vlastnosti a zloženie vnútorného obalu
Blister PVC/Al, papierová skladačka
30 x 5mg
30 x 10mg
7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
MERCK KGaA Darmstadt, SRN
8. Registračné číslo Bisomerck 5 mg: 41/0054/03-S Bisomerck 10 mg: 41/0055/03-S
9. Dátum registrácie/Dátum predĺženia registrácie
10. Dátum poslednej revízie textu
Júl 2003