ARTHROTEC FORTE tbl flm 100x75 mg/200 µg (blis.PA/Al/PVC)

SPC
ý kopolymér typu C), natrii hydroxidum (hydroxid sodný), talcum (mastenec), triethylis citras (trietylcitrát), hypromellosum (hypromelóza), crospovidonum (krospovidón), silica colloidalis anhydrica (koloidný oxid kremičitý), ricini oleum hydrogenatum (hydrogenovaný ricinový olej).Farmakoterapeutická skupina
Nesteroidové antiflogistikum.

Charakteristika
Diklofenak pôsobí protizápalovo a protireumaticky a tlmí bolesť pri rôznych typoch reumatických ochorení kostí, kĺbov, šliach a svalov.
Misoprostol obsiahnutý v lieku bráni poškodeniu žalúdka a dvanástnika, znižuje riziko vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov, ktoré môžu po diklofenaku vzniknúť.

Indikácie
ARTHROTEC® FORTE sa používa na liečbu reumatických ochorení s kĺbovými prejavmi (reumatoidná artritída, osteoartróza, ankylozujúca spondylitída) a na liečbu bolestivých stavov pohybovej sústavy.
Liek je určený pre dospelých pacientov.

Kontraindikácie
ARTHROTEC® FORTE nesmú užívať pacienti s krvácaním do zažívacieho ústrojenstva, tehotné ženy a dojčiace matky.
ARTHROTEC® FORTE nesmú užívať chorí precitlivení na sodnú soľ diklofenaku, iné nesteroidné antiflogistiká vrátane kyseliny acetylsalicylovej, misoprostol, iné prostaglandíny alebo inú zložku lieku.
Pri nedostatočnej funkcii pečene, srdca, obličiek a pri poruchách krvnej zrážavosti môžu chorí užívať ARTHROTEC® FORTE len pri obzvlášť závažných dôvodoch a na výslovné odoporúčanie lekára.
Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.


Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky postihujú najmä zažívací trakt. Môžu sa objaviť tieto nežiaduce účinky: bolesti brucha, zápcha, hnačka, závraty, zápal dvanástnika, poruchy trávenia, grganie, zápal hltanu, nadúvanie, zápaly žalúdka, bolesti hlavy, nevoľnosť a vracanie.
Bolesti brucha a hnačka sú spravidla prechodné, ľahkej až strednej intenzity, objavujú sa skoro po začatí liečby a trvajú niekoľko dní. Obvykle miznú samy od seba počas ďalšej liečby ArthroteCom® FORTE.
Môžu sa tiež objaviť zmeny nálady, reakcie z precitlivenosti (niekedy aj veľmi silné), kožné reakcie (vrátane vyrážky, svrbenia a výsevu pľuzgierov), opuchy, dýchavica, zápal pečene, obličiek, slinivky brušnej, zlyhanie obličiek, zníženie počtu krvných doštičiek (možná tvorba podliatín alebo zvýšená krvácavosť), zápal dutiny ústnej, žihľavka, nespavosť a purpura (zafarbenie pokožky v dôsledku drobného krvácania do tkanív).
U žien sa môžu prejaviť nasledujúce gynekologické ťažkosti: bolesti prsníkov, bolestivá menštruácia, krvácanie mimo cyklu, silné menštruačné krvácanie, poruchy menštruačného cyklu, kŕče maternice, krvácanie z pošvy (vrátane krvácania po prechode), zápal pošvy.
Prípadný výskyt týchto nežiaducich účinkov alebo iných neobvyklých reakcií oznámte urýchlene ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
Lieky, ako je ARTHROTEC® FORTE, môžu byť spojené s malým zvýšením rizika infarktu myokardu alebo mozgovej porážky.

Interakcie
Účinky lieku ARTHROTEC® FORTE a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnej dobe užívate alebo ktoré začnete užívať, a to na lekársky predpis aj bez neho. Ak vám ďalší lekár bude predpisovať alebo odporúčať nejaký liek, informujte ho, že už užívate ARTHROTEC® FORTE. Kým začnete súčasne s užívaním lieku ARTHROTEC® FORTE užívať nejaký voľnopredajný liek, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.
ARTHROTEC® FORTE zosilňuje účinky súčasne podávaného srdcového lieku digoxínu (užívaného na liečbu srdcových ochorení), protinádorového lieku metotrexátu a účinky lítiových solí, podávaných pri niektorých psychických ťažkostiach. ARTHROTEC® FORTE môže oslabovať účinky niektorých močopudných látok, inzulínu a účinky liekov používaných na zníženie hladiny krvného cukru pri cukrovke.
Súčasné užívanie ArthroteCu® FORTE a liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú znižuje účinnosť liečby ArthroteCom® FORTE, preto by sa tieto lieky nemali užívať súčasne.
Antacidá (lieky proti prekysleniu žalúdka) môžu spomaliť vstrebávanie ArthroteCu® FORTE, antacidá s obsahom horčíka môžu vyvolať hnačku.

Dávkovanie a spôsob podávania
Pokiaľ lekár neurčil inak, užíva sa liek ARTHROTEC® FORTE obvykle takto: '
Pri reumatickom zápale kĺbov, osteoartróze, ankylozujúcej spondylitíde (reumatickom ochorení chrbtice) a pri akútnych svalových ochoreniach sa užíva jedna tableta dvakrát denne.
U pacientov s poruchami funkcie obličiek určí dávku lekár podľa závažnosti poruchy.
U pacientov nad 65 rokov nie je nutná úprava dávky.
ARTHROTEC® FORTE užívajte spoločne s jedlom, tablety nehryzte, nedrvte ani nerozpúšťajte.
Celkovú dobu liečby určí lekár.

Upozornenie

Pri dlhodobom užívaní budete zrejme musieť podstúpiť rôzne kontrolné vyšetrenia.
Ženy v plodnom veku môžu užívať ARTHROTEC® FORTE iba za predpokladu, že používajú spoľahlivú antikoncepciu odporučenú lekárom. Pri podozrení na tehotenstvo prerušte liečbu a okamžite vyhľadajte lekára.
Pacienti užívajúci lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi musia o tejto skutočnosti informovať svojho lekára.
Lieky, ako je ARTHROTEC® FORTE, môžu byť spojené s malým zvýšením rizika srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Každé riziko je viac pravdepodobné pri vysokých dávkach a dlhodobej liečbe. Neprekračujte odporúčanú dávku alebo dĺžku liečby.
Ak máte problémy so srdcom, mali ste porážku alebo ak si myslíte, že máte riziko na ich vznik (napríklad máte vysoký krvný tlak, diabetes (cukrovku), vysokú hladinu cholesterolu alebo ste fajčiar), poraďte sa o vašej liečbe s vaším lekárom alebo lekárnikom.

Predávkovanie
Príznaky, ktoré môžu vzbudiť podozrenie na predávkovanie, sú celkový útlm, tras, kŕče, dýchavičnosť, bolesti brucha, nevoľnosť, hnačka, horúčka, búchanie srdca, pokles krvného tlaku, spomalenie srdcovej akcie, zmätenosť, ospalosť alebo celková svalová ochabnutosť.
Pri predávkovaní alebo náhodnom požití lieku dieťaťom sa poraďte s lekárom.Varovanie
Liek sa nesmie pouŽÍvaŤ po uplynutÍ Času pouŽiteĽnosti uvedenom na obale.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nepoužitý liek vráťte do lekárne.

Balenie
10, 30, 60, 100 tabliet

Uchovávanie
Uchovávajte na suchom mieste pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Dátum poslednej revízietextu
Júl 2011

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Neprehliadnite voľnopredajné prípravky

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.