Na čo sa ANOPYRIN používa?
Predchádzanie vzniku krvných zrazenín v cievach (vzniku trombov).
ANOPYRIN 100 mg sa užíva na lekársky predpis:
- pri nestabilnej angine pectoris (bolestiach v hrudníku spôsobených poruchou prietoku krvi srdcovými vencovitými tepnami) – ako doplnok štandardnej liečby;
- pri akútnom srdcovom infarkte – ako súčasť štandardnej liečby;
- na zabránenie vzniku ďalšieho srdcového infarktu po prvom srdcovom infarkte (na profylaxiu reinfarktu);
- po operáciách alebo iných výkonoch na tepnách (po arteriálnych cievnochirurgických alebo intervenčných výkonoch, napr. po aortokoronárnom premostení, pri perkutánnej transluminálnej koronárnej angioplastike);
- na predchádzanie vzniku prechodných záchvatov nedostatočného prekrvenia mozgu (tranzitórnych ischemických atakov) a mozgových infarktov, keď sa vyskytli predchádzajúce (prodromálne) štádiá (napr. prechodné prejavy obrny na tvári alebo svalovine končatín či prechodná strata videnia).
Upozornenie: ANOPYRIN 100 mg nie je vhodný na liečbu bolestivých stavov.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Vyhľadajte alebo privolajte lekára:
Pri prípadnom výskyte prvých známok reakcie precitlivenosti (alergická reakcia), čo môžu byť vyrážky, žihľavka, svrbenie celého tela, hvízdavé dýchanie alebo dusenie, namáhavé prehĺtanie, opuch tváre alebo očných viečok či vysoká horúčka, prestaňte ANOPYRIN 100 mg užívať a urýchlene vyhľadajte alebo privolajte lekára.
Pri prípadnom výskyte čiernej (dechtovitej) stolice (ktorá môže byť známkou závažného žalúdočného krvácania) je nutné bezodkladne informovať lekára.
Častými nežiaducimi účinkami sú žalúdočné a črevné ťažkosti (napr. bolesti žalúdka) a malé straty krvi z oblasti žalúdka a čreva (drobné krvácania).
Občas sa vyskytuje nevoľnosť, vracanie a hnačka.
Zriedka dochádza k žalúdočným krvácaniam a vzniku žalúdočných vredov a taktiež (najmä u astmatikov) k reakciám precitlivenosti (napr. záchvatom dýchavičnosti, kožným reakciám).
V ojedinelých prípadoch boli zaznamenané poruchy činnosti pečene a obličiek, zníženie množstva glukózy v krvi (hypoglykémia) ako aj zvlášť závažné kožné reakcie.
Acetylsalicylová kyselina v nízkom dávkovaní obmedzuje vylučovanie kyseliny močovej. U pacientov náchylných na dnu to podľa okolností môže vyvolať jej záchvat.
V zriedkavých prípadoch po dlhodobejšom užívaní tohto lieku sa môže vyskytnúť málokrvnosť (anémia) v dôsledku skrytých strát krvi zo žalúdka a čreva.
Závraty a hučanie v ušiach môžu byť, najmä u detí a osôb vo vyššom a pokročilom veku, známkami závažnej intoxikácie.