ZALTRAP je liek používaný u dospelých na liečbu pokročilého nádorového ochorenia hrubého čreva alebo konečníka (častí hrubého čreva).
Používa sa spolu s ďalšou liečbou nazývanou „chemoterapia“, ktorá zahŕňa podávanie „5-fluorouracilu“, „kyseliny folínovej“ a „irinotekanu“.
Ihneď navštívte lekára, ak spozorujete niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov – môžete potrebovať urgentnú lekársku starostlivosť:
- Krvácanie: Veľmi časté (môže sa vyskytnúť u viac ako 1 z 10 ľudí) – zahŕňa krvácanie z nosa, ale môže tiež zahŕňať vážne krvácanie do čreva a ďalších častí tela, ktoré môže byť smrteľné.
K príznakom môže patriť pocit veľkej únavy, slabosti a/alebo závraty alebo zmeny zafarbenia stolice.
- Prederavenie čreva (tiež nazývané „gastrointestinálna perforácia“): Menej časté (môže sa vyskytnúť u 1 zo 100 ľudí) – jedná sa o prederavenie steny žalúdku, tráviacej trubice alebo čriev, ktoré môžu byť smrteľné. Príznaky môžu zahŕňať bolesť žalúdka, nevoľnosť (vracanie), horúčku alebo zimnicu.
- Vznik neobvyklého kanálika alebo priechodu tvoriaceho prepojenie medzi vnútornými orgánmi a kožou alebo inými tkanivami vo vnútri tela (tiež nazývané „fistula“): Časté (môže sa vyskytnúť u 1 z 10 ľudí) – tieto neobvyklé kanáliky alebo priechody môžu vzniknúť napríklad medzi črevom a kožou. Niekedy, v závislosti od miesta výskytu, môžete zaznamenať nezvyčajný výtok na danom mieste. Ak si nie ste istý, obráťte sa na vášho lekára.
- Vysoký krvný tlak (tiež nazývaný „hypertenzia“): Veľmi časté (môže sa vyskytnúť u viac ako 1 z 10 ľudí) – môže sa vyvinúť alebo zhoršiť. Ak krvný tlak nie je kontrolovaný, môže spôsobiť mozgovú príhodu, problémy so srdcom a obličkami. Lekár musí sledovať váš krvný tlak počas celej liečby.
- Upchatie tepien krvnou zrazeninou (tiež nazývané „arteriálne tromboembolické príhody“): Časté (môže sa vyskytnúť u 1 z 10 ľudí) – môže viesť k mozgovej príhode alebo infarktu srdca. Príznaky môžu zahŕňať bolesť alebo ťažobu na hrudi, náhle znecitlivenie alebo zníženú citlivosť na tvári, rukách alebo nohách. K ďalším príznakom patrí pocit zmätenosti, problémy so zrakom,
chôdzou, koordináciou alebo rovnováhou alebo problémy s vyslovením slov alebo nezrozumiteľná reč.
- Upchatie žíl krvnou zrazeninou (tiež nazývané „venózne tromboembolické príhody“): Časté (môžu sa vyskytnúť u 1 z 10 ľudí) – môže sa jednať o krvnú zrazeninu v pľúcach alebo nohách. Príznaky môžu zahŕňať bolesť na hrudi, kašeľ, dýchavičnosť, problémy s dýchaním
a vykašliavaním krvi. K ďalším príznakom patrí opuch jednej alebo oboch nôh, bolesť alebo citlivosť v jednej alebo oboch nohách pri státi alebo chôdzi, oteplenie kože na postihnutej nohe, sčervenanie alebo zmena farby kože na postihnutej nohe alebo zviditeľnenie žíl.
- Bielkoviny v moči (tiež nazývané „proteinúria“): Veľmi časté (môžu sa vyskytnúť u viac ako 1
z 10 ľudí) – vyskytujú sa pri vyšetreniach veľmi často. Môže k nim patriť opuch nôh alebo celého tela a môžu súvisieť s ochorením obličiek.
- Nízky počet bielych krviniek v krvi (tiež nazývaný „neutropénia“): Veľmi časté (môže sa vyskytnúť u viac ako 1 z 10 ľudí) – môže spôsobiť vážne infekcie. Lekár vám bude pravidelne počas celej liečby robiť rozbory krvi, aby kontroloval počet bielych krviniek. Tiež vám môže predpísať liek nazývaný „G-CSF“ s cieľom zabrániť komplikáciám v prípade, že je počet vašich bielych krviniek príliš nízky. K príznakom infekcie patrí horúčka, zimnica, kašeľ, pálenie pri močení alebo bolesť svalov. V priebehu liečby týmto liekom si musíte často merať teplotu.
- Hnačka a dehydratácia: Veľmi časté (môže sa vyskytnúť u viac ako 1 z 10 ľudí) v prípade hnačky a Časté (môže sa vyskytnúť u 1 z 10 ľudí) v prípade dehydratácie – závažná forma hnačky a nevoľnosť (vracanie) môže spôsobiť, že stratíte príliš veľa telesných tekutín (tzv.
„dehydratácia“) a solí (elektrolytov). K príznakom môžu patriť závraty, najmä pri prechode
zo sedu do stoja. Možno sa budete musieť ísť liečiť do nemocnice. Váš lekár vám môže dať lieky na zastavenie alebo liečbu hnačky a nevoľnosti (vracania).
- Alergické reakcie: Časté (môžu sa vyskytnúť u 1 z 10 ľudí) – môže k nim dôjsť niekoľko minút po vašej infúzii. Príznaky alergickej reakcie môžu zahŕňať vyrážku alebo svrbenie, sčervenanie kože, pocit závratu alebo mdloby, dýchavičnosť, pocit tlaku na hrudi alebo v krku alebo opuch tváre. Ak máte niektorý z týchto príznakov počas infúzie ZALTRAPU alebo krátko po jej ukončení, ihneď to povedzte svojmu lekárovi alebo zdravotnej sestre.
- Rany, ktoré sa hoja pomaly alebo vôbec: Menej časté (môžu sa vyskytnúť u 1 zo 100 ľudí) – to znamená, ak sú ťažkosti pri liečbe rany alebo sa rana neuzatvára alebo ak sa hojaca rana opätovne otvára. Váš lekár preruší liečbu týmto liekom najmenej 4 týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom a až pokiaľ sa rana úplne nezahojí.
- Vedľajší účinok postihujúci nervový systém (nazývaný „syndróm posteriórnej reverzibilnej encefalopatie“ alebo PRES): Menej časté (môže sa vyskytnúť u 1 zo 100 ľudí) – príznaky môžu zahŕňať bolesť hlavy, zmeny zraku, pocit zmätenosti alebo záchvaty s vysokým krvným tlakom alebo bez neho.
Ďalšie vedľajšie účinky:
Veľmi časté (môžu sa vyskytnúť u viac ako 1 z 10 ľudí)
- pokles počtu bielych krviniek (leukopénia)
- pokles počtu určitých buniek v krvi, ktoré pomáhajú jej zrážaniu (trombocytopénia)
- znížená chuť do jedla
- bolesť hlavy
- krvácanie z nosa
- zmena hlasu, napr. vznik chrapľavého hlasu
- ťažkosti pri dýchaní
- bolestivé ranky v ústach
- bolesť brucha
- opuch a znecitlivenie rúk a nôh, ktoré je spojené s chemoterapiou ( tzv. „syndróm palmárno- plantárnej erytrodyzestézie“)
- pocit únavy alebo slabosti
- strata hmotnosti
- problémy s obličkami spočívajúce vo zvýšení hladiny kreatinínu (ukazovateľ funkcie obličiek)
- problémy s pečeňou spočívajúce vo zvýšení hladiny pečeňových enzýmov.
Časté (môžu sa vyskytnúť u 1 z 10 ľudí)
- infekcie močových ciest
- zápal vo vnútri nosa a hornej časti krku
- bolesť v ústach alebo krku
- nádcha
- hemoroidy, krvácanie alebo bolesť v konečníku
- zápal v ústach
- bolesť zubov
- zmeny farby kože.
Menej časté (môžu sa vyskytnúť u 1 zo 100 ľudí)
- zvýšené hladiny bielkovín v moči, zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi a opuch z prebytočnej tekutiny (edém) (tiež nazývaný „nefrotický syndróm“)
- krvná zrazenina vo veľmi malých cievach (tiež nazývaná „trombotická mikroangiopatia“).