TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 100x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al)

SPC
alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Súbežné podávanie s inhibítormi MAO.
- Medzi liečbou inhibítormi MAO a liečbou tianeptínom musí byť 2-týždňová prestávka. Pri nahrádzaní tianeptínu inhibítorom MAO stačí iba 24-hodinová prestávka.
- Použitie Tianeptinu Sandoz sa neodporúča u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov z dôvodu chýbajúcich údajov o bezpečnosti a účinnosti.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Samovražda/samovražedné myšlienky alebo zhoršenie klinického stavu
Depresia súvisí so zvýšeným rizikom samovražedných myšlienok, sebapoškodením a samovraždou. Toto riziko pretrváva až do nástupu zjavnej remisie. Nakoľko sa zlepšenie nemusí ukázať počas prvých alebo ďalších týždňov liečby, pacienti musia byť starostlivo sledovaní, až kým nenastane zlepšenie. Klinické skúsenosti ukazujú, že riziko samovraždy sa môže zvýšiť na začiatku liečby.
Pacienti s anamnézou samovražedného správania alebo s významnými prejavmi samovražedných tendencii pred začatím liečby, majú väčšie riziko samovražedných myšlienok alebo samovražedných pokusov, a musia byť starostlivo sledovaní počas liečby.Meta-analýza placebom kontrolovaných klinických štúdii antidepresív u dospelých pacientov s psychickými poruchami ukázala (v porovnaní s placebom) zvýšené riziko samovražedného chovania u pacientov mladších ako 25 rokov užívajúcich antidepresíva.
Pacientov, obzvlášť pacientov s vysokým rizikom, je potrebné počas liečby starostlivo sledovať – najmä na začiatku liečby a po zmene dávkovania.
Pacienti (a ich opatrovatelia) majú byť upozornení na potrebu sledovania akéhokoľvek prejavu klinického zhoršenia, samovražedného správania alebo samovražedných myšlienok a nezvyčajných zmien v správaní a na potrebu okamžite vyhľadať lekársku pomoc ihneď, ako sa tieto príznaky objavia.

· Pacienti z rizikovej skupiny so sklonom k samovražde majú byť starostlivo sledovaní, najmä v začiatočnej fáze liečby.
· Ak je nutná celková anestézia, anesteziológ má byť informovaný o liečbe tianeptínom a liek má byť vysadený 24 alebo 48 hodín pred chirurgickým zákrokom.
· V nevyhnutnom prípade môže byť zákrok vykonaný bez vysadenia lieku; počas operácie je potrebné pacienta monitorovať.
· Tak ako aj pri iných psychotropných látkach, liečba tianeptínom nemá byť ukončená náhle. Dávku treba znižovať postupne počas 7 až 14 dní.
· Ak je v anamnéze závislosť od alkoholu alebo liekov, treba zachovať zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k zvýšeniu dávky.
· Odporúčaná dávka nemá byť prekročená.

V prípade závažnej infusiciencie obličiek sa musí zvážiť zníženie dávky (pozri časť 4.2).

  • Použitie u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov
Tianeptín sa nemá používať na liečbu depresie u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov, pretože bezpečnosť a účinnosť tianeptínu v tejto vekovej skupine nebola stanovená. Samovražedné správanie (samovražedné pokusy a myšlienky) a hostilita (predovšetkým agresivita, opozičné správanie a hnev) boli v klinických štúdiách častejšie pozorované u detí a dospievajúcich liečených inými antidepresívami oproti skupine s placebom. Ak sa na základe klinickej potreby predsa len lekár rozhodne pre liečbu, pacient má byť starostlivo monitorovaný z dôvodu možného výskytu samovražedných príznakov. Navyše chýbajú dlhodobé údaje o bezpečnosti liečby u detí a dospievajúcich týkajúce sa rastu, dospievania a kognitívneho a behaviorálneho vývoja.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neodporúčané kombinácie:
- Tianeptín sa nemá používať súbežne s inhibítormi MAO pre riziko cirkulačného kolapsu, paroxyzmálnej hypertenzie, hypertermie , kŕčov a úmrtia.
- Mianserín: kvôli antagonistickému efektu zistenému na zvieracích modeloch.
- Vzhľadom na závažné a niekedy smrteľné interakcie zaznamenané pri súbežnom alebo krátko po sebe nasledujúcom podávaní inhibítorov MAO a iných antidepresív, je potrebné medzi liečbou inhibítorom MAO a liečbou tianeptínom dodržať 2-týždňovú prestávku. V prípade náhrady tianeptínu za inhibítor MAO stačí počkať 24-hodín.
- Vzhľadom na to, že metabolizmus tianeptínu prebieha prevažne ß-oxidáciou, a nie bežnou cestou, t. j. prostredníctvom cytochrómu P450, liekové interakcie sa neočakávajú a ani neboli pozorované.
- Kombinácia tianeptínu a alkoholu sa neodporúča.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití tianeptínu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách neposkytujú dostatok údajov o účinkoch počas gravidity a embryonálneho/fetálneho vývoja. Potenciálne riziko u ľudí nie je známe. Tianeptin Sandoz sa nemá užívať počas gravidity.

Laktácia
Keďže sa neuskutočnila žiadna špecifická štúdia s tianeptínom a tricyklické antidepresíva sa vylučujú do materského mlieka, dojčenie sa počas liečby neodporúča.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Tianeptin Sandoz má malý vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
U niektorých pacientov môže byť znížená psychomotorická výkonnosť. Pacientov, ktorí vedú vozidlá alebo obsluhujú stroje, treba upozorniť na možné riziko ospanlivosti.

4.8 Nežiaduce účinky

Počas liečby tianeptínom sa pozorovali nasledujúce nežiaduce účinky. Sú zoradené podľa frekvencie.

Veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (z dostupných údajov).

Poruchy metabolizmu a výživy

Časté: anorexia
Psychické poruchy
Časté: nočné mory
Zriedkavé: závislosť od liekov, predovšetkým u pacientov mladších ako 50 rokov s predchádzajúcou anamnézou závislosti od alkoholu alebo liekov
Neznáme: boli hlásené prípady samovražedných predstáv a samovražedného správania počas liečby tianeptínom alebo tesne po jej ukončení (pozri časť 4.4), zmätenosť.
Poruchy nervového systému
Časté: nespavosť, ospalosť, závrat, bolesť hlavy, kolaps, trasenie.
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Časté: tachykardia, extrasystoly, prekordiálna bolesť (bolesť hrudníka).
Poruchy ciev
Časté: návaly tepla
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Časté: dyspnoe
Poruchy gastrointestinálneho traktu

Časté: bolesť brucha, sucho v ústach, nevoľnosť, vracanie, zápcha, flatulencia, bolesť žalúdka
Poruchy pečene a žlčových ciest
Neznáme: zvýšené hladiny pečeňových enzýmov, hepatitída
Poruchy kože a podkožného tkaniva

Menej časté: makulopapulárny alebo erytematózny ekzantém, svrbenie, urtikária
Neznáme: akné
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Časté: bolesť chrbta, bolesť svalov

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Časté: asténia, pocit hrče v hrdle

Intenzita a frekvencia výskytu väčšiny nežiaducich účinkov sa počas trvania liečby znižuje a väčšinou nie je dôvodom ukončenia liečby.

Vo väčšine prípadov je ťažké odlíšiť nežiaduce účinky tianeptínu od obvyklých somatických príznakov, na ktoré sa sťažujú pacienti s depresiou.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Dostupné údaje naznačujú široký terapeutický index. Zaznamenali sa prípady, keď pacient užil až 90 tabliet (1 125 mg) samotných alebo v kombinácii s inými liekmi.

Skúsenosti s predávkovaním tianeptínom ukázali symptómy ako nevoľnosť, vracanie, závraty, ospalosť.
Liečba spočíva v symptomatických opatreniach, ako napr. výplach žalúdka, monitorovanie kardiovaskulárnych, dýchacích, metabolických, renálnych a neurologických funkcií.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: psychoanaleptiká, iné antidepresíva.
ATC kód: N06AX14

Tianeptín je tricyklické antidepresívum.

V štúdiách na zvieratách tianeptín vykazoval nasledujúce vlastnosti:
- zvyšuje elektrickú aktivitu pyramídových buniek hipokampu a urýchľuje ich regeneráciu po funkčnej inhibícii;
- zvyšuje rýchlosť spätného vychytávania sérotonínu neurónmi v mozgovej kôre a v hipokampe.
- oproti iným tricyklickým antidepresívam tianeptín zvyšuje spätné vychytávanie sérotonínu (5-HT) do neurónov. Tento mechanizmus spochybňuje konvenčné teórie týkajúce sa depresie. Okrem toho tianeptín zvyšuje metabolizmus dopamínu v mozgu a brzdí uvoľňovanie acetylcholínu, ale nie je jasné, či tieto účinky prispievajú k antidepresívnemu účinku tianeptínu.

V humánnych štúdiách má tianeptín:
- účinok na anxióznu symptomatológiu spojenú s depresiou;
- účinok na poruchy nálady; čím sa radí do strednej pozície medzi sedatívne a stimulačné antidepresíva;
- výrazný účinok na somatické poruchy, hlavne gastrointestinálne, spojené s fóbiami a poruchami nálady.'

Okrem toho tianeptín:
- nemá vplyv na spánok a bdelosť;
- nemá vplyv na cholinergný systém (absencia anticholinergných účinkov).

Nástup účinku a jeho trvanie:
- v prípade depresie: 7 – 14 dní pri perorálnom užívaní lieku,
- v prípade depresie s úzkosťou: 7 – 14 dní pri perorálnom užívaní lieku,
- v prípade depresie súvisiacej s abstinenciou u alkoholikov: 4 – 8 týždňov pri perorálnom užívaní lieku.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Tianeptín sa rýchlo a kompletne absorbuje (biologická dostupnosť lieku predstavuje 99 %) v gastrointestinálnom trakte a nepodlieha metabolizácii pri prvom prechode pečeňou. Maximálna koncentrácia sa dosiahne do 1 až 2 hodín po perorálnom užití 12,5 mg tianeptínu. Jedlo nemá významný vplyv na absorpciu. Liek sa môže podávať s jedlom, aby sa zvýšila kompliancia.

Distribúcia
Distribúcia tianeptínu v organizme je rýchla, priemerný polčas distribúcie je okolo 0,7 hodiny. Rozsah distribúcie je limitovaný. Zdanlivý distribučný objem je približne 0,8 l/kg a podobá sa distribučnému objemu po intravenóznom podaní. Tianeptín sa viaže vo veľkej miere na proteíny v plazme (95 – 96 %), prevažne na albumín. U pacientov s chronickým zlyhávaním obličiek sa z dôvodu vysokých koncentrácií neesterifikovaných mastných kyselín pozoruje zvýšená koncentrácia voľnej frakcie liečiva.

Metabolizmus
Tianeptín je metabolizovaný hlavne ß-oxidáciou a N-demetyláciou (v menšej miere) v pečeni.
Metabolizmus môže prebiehať taktiež na iných miestach (napr. v plazme, obličkách).
Derivát kyseliny pentánovej (MC5) je hlavným aktívnym metabolitom, derivát kyseliny propiónovej (MC3) je neaktívnym metabolitom vyskytujúcim sa prevažne v moči.
Biotransformácia tianeptínu nie je sprostredkovaná cytochrómom P450.

Eliminácia
Tianeptín sa vylučuje renálnou a extrarenálnou cestou. Iba 8 % nemetalizovaného liečiva sa vylučuje obličkami; metabolity sa vylučujú primárne močom. Vylučovanie žlčou predstavuje 15 %. Celkový klírens je 240 ml/minútu.
Eliminačný polčas materskej zlúčeniny je 2,5 až 3 hodiny a eliminačný polčas aktívneho metabolitu MC5 je 7 až 8 hodín.

Starší pacienti
Farmakokinetické štúdie vykonané u starších pacientov (nad 70 rokov) dlhodobo liečených tianeptínom ukázali predĺžený polčas eliminácie v tejto skupine pacientov, do 4 až 9 hodín.
Dávkovanie sa má podľa toho upraviť.

Porucha funkcie pečene
U pacientov s poruchou funkcie pečene, so závislosťou od alkoholu s cirhózou alebo bez nej sa farmakokinetické parametre nemenia.

Porucha funkcie obličiek
Štúdie u pacientov s poruchou funkcie obličiek preukázali predlženie polčasu eliminácie tianeptínu a jeho metabolitov o 1 hodinu. Dávkovanie sa má podľa toho upraviť.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, reprodukčnej toxicity, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Dlhodobé štúdie toxicity u hlodavcov a nehlodavcov nepreukázali žiadne neočakávané účinky.
Štúdie reprodukčnej toxicity nepreukázali žiadne anomálie, zvlášť nie embryotoxicitu ani teratogenitu. Štúdie mutagenity nepreukázali mutagénny potenciál tianeptínu a jeho hlavného metabolitu. Naviac štúdie karcinogenity u potkanov a myší nepreukázali žiadny karcinogénny potenciál.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro tablety:
manitol (E421)
kukuričný škrob
hydroxypropylcelulóza (E463)
magnéziumstearát

Obal tablety:
hypromelóza (E464)
mikrokryštalická celulóza (E460)
kyselina steárová (E570)
kyselina metakrylová, kopolymér
mastenec (E553b)
oxid titaničitý (E171)
trietylcitrát (E1505)
bezvodý koloidný oxid kremičitý
hydrogenuhličitan sodný
žltý oxid železitý (E172)
nátriumlaurylsulfát

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

PVC/PVdC/Al blistre:
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

Al/Al blistre:
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Blister PVC/PVdC/Al.
Blister Al/Al.

Veľkosť balenia:
15,20,28,30,50,60,90,100 alebo 300 filmom obalených tabliet.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Sandoz Pharmaceuticals d.d.
Verovškova 57
1000 Ľubľana
Slovinsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

30/0445/11-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 30. júna 2011


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

06/2015

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 15x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 28x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 30x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 60x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 90x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp 1,52
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 300x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 15x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 28x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 30x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 60x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 90x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 100x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 300x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 20x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 50x12,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 20x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
TIANEPTIN SANDOZ 12,5 MG FILMOM OBALENÉ TABLETY tbl flm 50x12,5 mg (blis.Al/Al) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.