
Mentálna anorexia a bulímia sú ochorenia zapríčinené vplyvom mentálnych, psychických a emocionálnych problémov osoby, ktoré sa prejavujú poruchou príjmu potravy.
Pri mentálnej anorexii dochádza k tomu, že jedinec vedome potlačuje svoju chuť na jedlo.
Pri mentálnej bulímii zasa ide o opakované záchvaty prejedania sa veľkým množstvom jedla, po ktorom nasleduje zvracanie alebo kompenzácia iným spôsobom (nadmerné cvičenie, zneužívanie liekov – najmä preháňadiel, obdobia hladovania).
Dlhotrvajúca bulímia prerastá do štádia podvýživy a dehydratácie, anorektici zasa väčšinou majú narušenú srdcovú činnosť.
Ďalšou poruchou príjmu potravy je obezita. Pri nej prichádza k nadmernému ukladaniu tuku v mastných tkanivách orgánov. U obéznych ľudí, iba v niektorých výnimkách, je príjem energie väčší ako výdaj, a srdce je zaťažené - musí sa viac namáhať, keď premiestňuje väčšiu váhu.
Prečo ten pacient ochorel mentálnou anorexiou, bulímiou a iný nie, dnes nikto nevie.
Vedci ale zistili zaujímavý fakt - spojenie medzi mechanizmom regulácie apetítu a zinkom, ktorý napomáha týmto pacientom.
Začiatok:
Na začiatku odborníci experimentovali na zvieratách. Kŕmili ich potravou bez zinku, a tak rozvinuli anorexiu. Po nejakej dobe už začali sledovať zinkové hodnoty v krvi beznádejne obéznych ľudí a anorektikov. Výsledok v oboch skupinách bol rovnaký - deficit zinku.
Záver znie:
- pacient s poruchou potravy, ktorý prekoná deficit zinku, má väčšie šance na vyliečenie,
- skôr, ako túto spojitosť vedci odhalili, úspešnosť liečby anorektikov a bulimikov bola 20-30%, dnes je 65% u bulimikov a 85% u anorektikov.
Dôležité!
Najbohatším zdrojom zinku v ľudskom tele je svalové tkanivo. Deficit zinku ho rozkladá. Anorektici, vo všeobecnosti ženy, vzhľadom na biedne stravovanie vykazujú katastrofálny nedostatok zinku. U nich de facto telo zinok čerpá z vlastných svalov. V konečnej fáze dochádza k tomu, že sa telo začne zásobovať zinkom zo srdcového svalu, ktorý obsahuje cca 1% zinku. Veľmi rýchlo sa dostavuje brachykardia (spomalenie srdcovej frekvencie), tachykardia (trvalé zrýchlenie srdcového rytmu) a arytmia (porucha srdcového rytmu), môžu nastať aj iné poruchy. Situácia je tak vážna, že je nutná okamžitá odborná pomoc. Lekár musí pacienta neustále sledovať, pretože i v procese zotavení každý kilogram navyše môže srdcu priťažiť.
Záver
Z vyššie uvedeného snáď nikto nepochybuje o dôležitosti zinku pri liečbe porúch príjmu potravy. Zostává iba dodať, že pri liečbe týchto porúch je vhodná tekutá forma zinku, ktorá je aktívnejšia než ta tvrdá – tabletky, kapsle.
Autor: Dr. Gary Null