SOLMUCOL 90 plv sir 1x90 ml (liek.PE)

/>

Solmucol® 180

natrii citras dihydricus (dihydrát citronanu sodného ), natrii carbonas (uhličitan sodný), natrii benzoas (nátriumbenzoát), kalii sorbas (káliumsorbát), dinatrii edetas (dinátriumedetát), aroma tropica (aróma tropického ovocia), aroma pruni (slivková aróma), sirupus maltitol (maltitolový sirup), aqua purificata (čistená voda).

Solmucol® 90

natrii citras dihydricus (dihydrát citronanu sodného ), natrii carbonas (uhličitan sodný), natrii benzoas (nátriumbenzoát), kalii sorbas (káliumsorbát), dinatrii edetas (dinátriumedetát), aroma fragariae (jahodová aróma), aroma rubi idaei (malinová aróma), sirupus maltitol (maltitolový sirup), aqua purificata (čistená voda).

Farmakoterapeutická skupina
Expektorancium, mukolytikum.

Charakteristika
Liečivo má depolymerizujúci účinok na mukopolysacharidy a vlákna DNK, čím rozpúšťa všetky druhy hlienov, ktoré sú zodpovedné za väzkosť hlienu.
N-acetylcysteín pôsobí antioxidačnea tým podporuje obranné mechanizmy organizmu.

Po perorálnej aplikácii sa SOLMUCOL® prakticky úplne vstrebe. Maximálnu koncentráciu v sére dosiahne za hodinu po podaní. Distribúcia N-acetylcysteínu je dobrá. Vylučuje sa hlavne obličkami vo forme inaktívnych metabolitov.


Indikácie
Pri všetkých ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest, sprevádzaných intenzívnou tvorbou hustého väzkého hlienu, akútna a chronická bronchitída (zápal priedušiek), na doplnkovú liečbu laryngitídy (zápal hrtana), tracheitídy (zápal priedušnice), sinusitídy (zápal prínosových dutín), otitis media (zápal stredného ucha), mucoviscidózy (cystická fibróza), astmy bronchiale ( priedušková astma), bronchiolitídy (zápal priedušničiek), emfyzémy (rozdutie pľúc).

Kontraindikácie
Precitlivenosť na N-acetylcysteín.

Nežiaduce účinky
SOLMUCOL® sa všeobecne dobre znáša. Ojedinele sa môžu vyskytnúť žalúdočné ťažkosti, bolesť hlavy, závrat alebo žihľavka. Okrem prerušenia podávania sa zvláštne opatrenia nevyžadujú. Ak by ste spozorovali iné nežiaduce účinky ako sú popísané, informujte o tom svojho lekára alebo lekárnika.


Interakcie
Pri súčasnom užívaní penicilínov, tetracyklínov a cefalosporínov dochádza k vzájomnej reakcii, preto je nevyhnutné oddeliť jednotlivé aplikácie s časovým odstupom 1 hodiny.
 
Dávkovanie a spôsob podávania
Perorálny spôsob podávania

Pri akútnych ochoreniach
Účinok Solmucolu po perorálnom podaní sa prejaví po 1-2 dňoch liečby. Dĺžka liečby stredne ťažkých prípadov je 1 týždeň, u závažnejších prípadov 2 týždne.
Deti do 2 rokov: 3-krát denne 2,5 ml sirupu
Deti od 2 do 6 rokov: 3-krát denne 5 ml sirupu
Dospelí a deti od 6 rokov: 3-krát denne 10 ml sirupu

Pri dlhodobej liečbe chronického zápalu priedušiek a bronchiektázií:
Terapia má trvať 3-6 mesiacov
2-krát denne 10 ml sirupu

Pri mukoviscidóze:
Deti do 2 rokov: 3-krát denne 2,5 ml sirupu
Deti od 2 do 6 rokov: 3-krát denne 5 ml sirupu
Dospelí a deti od 6 rokov: 3-krát denne 10 ml sirupu

Pred prvým užívaním je potrebné pripraviť sirup tak, aby liečivo z nádoby na zátke sa dostalo do číreho sirupu.
Príprava sirupu: Po odstránení uzáveru sa zátka zatlačí smerom dolu. Tým sa dostane prášok zo zátky do tekutiny. Roztok je potrebné krátko zatrepať, až kým sa prášok úplne rozpustí. Na užívanie lieku sa používa priložená odmerka. Sirup sa užíva po jedle a zapije sa vodou.'

Špeciálne upozornenia
U astmatikov a v tehotenstve sa môže užívať len pod dohľadom lekára.

Pri cukrovke nie je žiadne obmedzenie, nakoľko Solmucol® obsahuje len umelé sladidlo. Energetický obsah: 100 ml Solmucol sirupu 30 kcal (126 kJ). Solmucol® neobsahuje kariogénne (zuby poškodzujúce) sladidlo.

Je potrebné sa vyhýbať súčasnému podávaniu centrálne pôsobiaceho antitusika (liek tlmiaci kašeľ), napr. kodeínu alebo dextrometorfánu, nakoľko by to mohlo, vzhľadom na potlačenie reflexu kašľa a fyziologického samočistenia dýchacích ciest, viesť k nahromadeniu hlienu s rizikom bronchospazmu a infekcie dýchacích ciest.

Ľahký zápach po sirovodíku pri otvorení fľašky rýchlo zanikne a nemá žiadny vplyv na účinnosť lieku.

Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov. Pred použitím sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Varovanie
Nepoužívať po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale.

Balenia:
Solmucol® 180: 180 ml
Solmucol® 90: 90 ml


Uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25°C.
Uschovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Príprava sirupu: Po odstránení uzáveru sa zátka zatlačí smerom dolu. Tým sa dostane prášok z nádoby, spojenej so zátkou, do tekutiny. Roztok krátko zatrepte, až kým sa prášok úplne rozpustí.

Po príprave spotrebovať do 14 dní.

Dátum poslednej revízie textu:
September 2008

Neprehliadnite ďalšie prípravky

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.