Antitusiká a lieky proti nachladnutiu

Antitusiká tvoria neveľkú skupinu liečiv – R05, ktoré zaraďujeme do terapeutickej skupiny zameranej na liečbu respiračného systému. 

Antitusiká a lieky proti nachladnutiu:

   ATC

   Názov  ATC (farmakologicko-          terapeutickej) skupiny

  Liečivá registrované na Slovensku

  R05C

  Expektoranciá s výnimkou      kombinácií s antitusikami

  Mukolytiká: manitol, erdosteín,  alfadornáza, ambroxol, acetylcysteín,  karbocysteín,  bromhexín, mesna

  Expektoranciá: guajfenezín

  R05D

  Antitusiká s výnimkou kombinácií  s expektoranciami

  Ópiové alkaloidy a deriváty: kodeín,    dextrometorfán, ethylmorfín

  Iné antitusiká: klobutinol, butamirát, dropropizín

  R05F

  Antitusiká a expektoranciá –  kombinácie

  Ópiové deriváty a expektoranciá:       butamirát + guajfenezín

R05X

Iné liečivá proti nachladnutiu

ibuprofén + pseudoefedrín

 

V terapeutickej podskupine R05C sú zaradené mukolytiká a expektoranciá. Základný rozdiel medzi nimi je v mechanizme účinku. Mukolytiká znižujú viskozitu hlienu, expektoranciá uľahčujú vykašlavanie a jeho odstránenie z dýchacích ciest. Antitusiká sú látky, ktoré pôsobia buď centrálne tlmivým účinkom, alebo periférne znížením dráždivosti v dýchacej trubici.

Na potlačenie kašľa pri akútnych a chronických zápaloch dýchacích ciest sa ako podporná liečba používa aj kombinácia rastlinných antitusík a expektorancií. Éterické oleje a ich silice majú protizápalový a antibakteriálny účinok, zvyšujú vylučovanie hlienu. Silica mäty priepornej a eukalyptová silica majú protizápalové a antiseptické účinky. Amízová a feniklová silica zvyšujú tvorbu hlienu a podporujú činnosť riasinkového epitelu.

Vo všeobecnosti sa liečivá zo skupiny antitusík používajú pri liečbe akútnych a chronických ochorení dýchacích ciest, ako napr. bronchitída, rinitída, sinusitída. Indikujú sa tiež pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, astmy či pri liečbe cystickej fibrózy. Niektoré liečivá sa používajú len na symptomatickú liečbu dráždivého kašľa (suchý, neproduktívny), upchatého nosa alebo dutín spojených s bolesťou hlavy a horúčkou. Antitusiká sú indikované aj ako súčasná liečba s antibiotikami pri bakteriálnej infekcii  dýchacích ciest a na prekonanie komlikácií po chirurgickom zákroku.

Na trhu sú antitusiká dostupné vo viacerých liekových formách. Pre deti sú vhodné najmä sirup a perorálne kvapky. Pre staršie deti a dospelých sú dostupné tablety resp. šumivé tablety, tablety na cmúľanie, prášky, pastilky, inhalačné formy. Na lekársky predpis sú viazané prípravky s obsahol erdosteínu (ERDOMED), manitolu (INFUSIO MANNITOLI), kodeínu (PLEUMOLYSIN) a najnovšie aj dextrometorfánu (STOPEX).

Všeobecne je liečba antitusikami dobre tolerovaná. Pri dlhodobom užívaní niektorých liečiv sa zvyšuje riziko vzniku tolerancie a závislosti. Prípravky s obsahom pseudoefedrínu sú vhodné len od 15 rokov a nemali by sa užívať dlhšie ako 5 dní. Počas tehotenstva, okrem prvého trimestra, je vhodné použiť k antitusiku aj ambroxol. 

22 marca 2016
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.