RIVOTRIL 0,5 MG tbl 50x0,5 mg (fľ.skl.hnedá)

Liek je určeny dospelým a deťom Liekové a iné interakcie Liek obsahuje cukry Nedoporučuje sa podávať počas dojčenia Relatívny zákaz počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

1,68 €
Vývoj cien
RIVOTRIL cena
Kód 03031
Registračné číslo 21/0225/73-CS
Dátum registrácie 30.12.1973
Patentná ochrana originalny liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu Roche Slovensko, s.r.o., Slovensko
Účinné látky
Indikačná skupina Antiepileptiká, antikonvulzíva (21)
Doba použiteľnosti 60 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
N NERVOVÝ SYSTÉM
N03 Antiepileptiká
N03A Antiepileptiká
N03AE Deriváty benzodiazepínu
N03AE01 Klonazepam

Na čo sa RIVOTRIL používa?

Rivotril patrí do skupiny liekov nazývaných „antiepileptiká“.

Vykazuje vlastnosti, ktoré sú spoločné pre benzodiazepíny: pôsobia proti kŕčom, uvoľňujú svalové napätie, zmierňujú úzkosť a majú upokojujúce účinky.

Rivotril vám bol predpísaný na liečbu epilepsie.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Pomerne často sa vyskytujú nasledujúce nežiaduce účinky: únava, ospanlivosť, malátnosť, znížené svalové napätie, svalová slabosť, závrat, svetloplachosť, porucha koordinácie pohybov, spomalená reakcia. Tieto účinky sú zvyčajne prechodné a vo všeobecnosti ustupujú spontánne v priebehu liečby alebo po znížení dávky. Čiastočne je im možné predísť pomalým zvyšovaním dávky od začiatku liečby.

Sú známe prípady zníženej koncentrácie, nepokoja, zmätenosti a dezorientácie. Počas používania benzodiazepínov v liečebných dávkach sa môže vyskytnúť časovo ohraničená strata pamäti na udalosti po skončení bezvedomia, ktorej riziko sa zvyšuje pri vyšších dávkach. Tieto účinky sa môžu spájať s neprimeraným správaním.

U pacientov liečených Rivotrilom sa môže vyskytnúť depresia, hoci tiež môže mať súvislosť so základným ochorením.

Pozorovali sa nasledujúce nezvyčajné reakcie: dráždivosť, precitlivenosť, agresívne správanie, nepokoj, nervozita, nepriateľstvo, úzkosť, poruchy spánku, nočné mory a živé sny.

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytovať žihľavka, svrbenie, vyrážka, prechodné vypadanie vlasov, zmeny v pigmentácii, žalúdočná nevoľnosť, nepríjemné pocity v hornej časti brucha, bolesť hlavy, znížený počet krvných doštičiek, strata sexuálnej túžby, neschopnosť dosiahnuť erekciu a únik moču.
Počas liečby benzodiazepínmi boli hlásené alergické reakcie a veľmi málo prípadov ťažkej alergickej reakcie.

Najmä pri dlhodobej liečbe alebo pri liečbe vysokými dávkami sa môžu vyskytovať vratné poruchy, ako je spomalenie reči alebo zlá výslovnosť (dyzartria), znížená koordinácia pohybov a chôdze (ataxia) a poruchy zraku (dvojité videnie, nystagmus).

Môže sa vyskytovať útlm dýchania, najmä po podaní Rivotrilu formou injekcie do žily. Tento účinok sa môže zhoršiť pri existujúcom upchaní dýchacích ciest, pri poškodení mozgu, alebo pri súbežnom užívaní liekov tlmiacich dýchanie. Tomuto nežiaducemu účinku je možné zvyčajne vyhnúť sa opatrnou úpravou dávkovania podľa individuálnych požiadaviek.

U pacientov, ktorí užívajú benzodiazepíny boli hlásené pády a zlomeniny. Riziko pádov a zlomenín sa zvyšuje pri súbežnom užívaní sedatív (liekov s tlmivým účinkom na centrálnu nervovú sústavu), vrátane alkoholických nápojov a u starších pacientov.

Počas dlhodobej liečby je možný pri niektorých druhoch epilepsie častejší výskyt epileptických záchvatov.

Ďalšie vedľajšie účinky u detí a dospievajúcich
U dojčiat a malých detí môže Rivotril spôsobovať zvýšenú tvorbu slín a hlienov v prieduškách. Z toho dôvodu sa má venovať osobitná pozornosť udržaniu priechodnosti dýchacích ciest. V ojedinelých prípadoch bolo hlásené vratné predčasné vytvorenie sekundárnych pohlavných znakov u detí (parciálna puberta precox).
RIVOTRIL 0,5 MG tbl 50x0,5 mg (fľ.skl.hnedá)

Upozornenie

Som odborník

Posledná recenzia

5 z 5
Katka / 8.4.2023
Stresy

Výborne

Ďalšie recenzie »
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.