RIVOCOR 10 tbl flm 30x10 mg (blis.Al/Al)

oruchou funkcie pečene alebo obličiek ľahkého až stredného stupňa nemusí byť dávkovanie upravované. U pacientov s ťažkým postihnutím obličiek (klírens kreatinínu pod 20 ml/min) a u pacientov s ťažkým postihnutím pečene nemá byť prekročená denná dávka 10 mg. Vo všetkých prípadoch sa má dávka individuálne upravovať, predovšetkým v súvislosti so srdcovou frekvenciou a terapeutickým úspechom.
Tablety sa prehltávajú celé, ráno nalačno alebo pri jedle s dostatočným množstvom tekutiny.
Liečba Rivocorom je dlhodobá a musí sa ukončovať (v prípade potreby) postupne, zvlášť u pacientov s ischemickou chorobou srdca.

4.3 Kontraindikácie

Rivocor sa nesmie používať pri akútnom zhoršení srdcového zlyhania, šoku, druhom a treťom stupni AV bloku, syndróme chorého sínusu, ťažkom sinoátrialnom bloku, bradykardii (pod 50/min pred začatím liečby), hypotenzii (systolický tlak pod 90 mmHg), tendencii k bronchospazmu (bronchiálna astma, chronická obštrukčná choroba bronchopulmonálna), Raynaudovom syndróme, pri súčasnom užívaní inhibítorov MAO (okrem MAO - B inhibítorov). Opatrnosť je potrebná pri ischemickej chorobe dolných končatín v štádiu klaudikácií či trofických zmien.
U pacientov s anamnézou lupienky musia byť pre užívanie lieku závažné dôvody. U chorých s nádorom nadobličiek (feochromocytóm) musí užívaniu Rivocoru predchádzať podanie blokátorov alfareceptorov. U alergikov a pacientov liečených vakcínami (desenzibilizačná terapia) je pri súčasnej liečbe betablokátormi potrebná zvýšená opatrnosť (možný vznik anafylaktickej reakcie pri zmienenej ochrannej alergickej reakcii). Opatrnosť je potrebná u diabetických pacientov s častými hypoglykemickými stavmi, v prípade dlhodobého hladovania, u metabolickej acidózy, u prvého stupňa AV bloku, Prinzmetalovej angíny.
Rivocor sa nemá podávať v gravidite a počas laktácie a u detí. Pokusy na zvieratách nepotvrdzujú poškodenie v gravidite či u detí, ale nie sú dostatočné skúsenosti.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pri náhlom vynechaní sa môže objaviť tzv. rebound fenomén, ktorý sa prejaví tachykardiou, prehĺbením ischémie myokardu. Preto je potrebné liek vysadzovať postupne. U pacientov liečených betablokátormi môžu byť zvýraznené alergické reakcie znížením adrenergnej odpovede.
Rivocor sa musí opatrne užívať pri:
1. Diabetes mellitus s nevyrovnanou hodnotou glykémie.
Symptómy hypoglykémie môžu byť maskované.
2. Metabolická acidóza.
3. Anamnéza závažných hypersenzitívnych reakcií.
4. Prebiehajúca desenzitívna liečba.
5. A-V blokáda I. stupňa.
6. Prinzmetallova angína.
Liečba hypertenzie týmto liekom vyžaduje pravidelné kontroly u lekára.

4.5 Liekové a iné interakcie

Rivocor môže potencovať účinok súčasne užívaných antihypertenzív. Súčasné užívanie rezerpínu, alfa-metyldopy, klonidínu, digitálisu alebo guanfacínu môže vyvolať výrazné zníženie srdcovej frekvencie. Klonidín, digitalis alebo guanfacín môžu vyvolať oneskorenie prevodu srdcového vzruchu. Súčasné užívanie Rivocoru a sympatomimetík (napr. nosné a očné kvapky, lieky proti kašľu) môže oslabiť účinok Rivocoru. Súčasne užívané lieky typu rifampicínu aktivujúce pečeňové enzýmy môžu mierne skrátiť biologický polčas bisoprololu. Úprava dávkovania sa nevyžaduje. Pri kombinácii s antagonistami kalcia typu verapamilu či niektorými antiarytmikami sa môže objaviť bradykardia, poruchy prevodu či srdcové zlyhanie. Naopak kombinácia s antagonistami kalcia typu nifedipínu či s inými vazodilatanciami sa môže prejaviť hypotenziou. Liečbu Rivocorom je potrebné prerušiť niekoľko dní pred vysadením súčasne užívaného klonidínu pre možnosť hypertenznej krízy. Súčasné užívanie derivátov ergotamínu a Rivocoru môže vyvolať poruchy periférneho krvného obehu.
Betablokátory môžu potencovať účinok inzulínu alebo perorálnych antidiabetík a zakryť príznaky hypoglykémie (tachykardie). Preto je potrebné pravidelné monitorovanie hladiny krvného cukru u diabetických pacientov.
V prípade, že pacient podstúpi operačný výkon v celkovej anestézii, musí byť o užívaní lieku informovaný anesteziológ.

4.6 Gravidita a laktácia

Pre nedostatok skúseností by sa nemal Rivocor užívať počas gravidity alebo laktácie. V prípade, že sa Rivocor užíval počas gravidity, mala by sa liečba prerušiť 72 hodín pred očakávaným termínom pôrodu pre možnosť bradykardie, hypotenzie, hypoglykémie a potlačenia dychových funkcií u novorodenca. V prípade, že prerušenie liečby nie je možné, musí byť novorodenec dôsledne monitorovaný. Príznaky hypoglykémie sa zvyčajne prejavia v priebehu troch dní.


4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Liečba hypertenzie Rivocorom vyžaduje pravidelné monitorovanie. Vzhľadom k individuálnym odchýlkam môže byť ovplyvnená schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. To je výrazné zvlášť na začiatku liečby, pri zmene dávkovania a pri súčasnom požití alkoholu.

4.8 Nežiaduce účinky

Nervový systém: na začiatku liečby sa môže objaviť zvýšená únava, bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku, živé sny a psychické zmeny (depresívne ladenie a pod.). Tieto príznaky sú zvyčajne ľahšieho stupňa a miznú spravidla v priebehu 1 - 2 týždňov od začatia liečby.
Oči: ojedinele poruchy videnia, obmedzenie tvorby sĺz (brať do úvahy pri používaní kontaktných šošoviek), konjunktivitída.
Kardiovaskulárny systém: ojedinele výrazné zníženie krvného tlaku v závislosti na zmene polohy (ortostatická hypotenzia), bradykardia, prevodné poruchy, parestézia, zhoršenie ťažkostí u pacientov s intermitentnými klaudikáciami alebo Raynaudovým syndrómom.
Respiračný systém: zriedka zvýraznenie dychových ťažkostí u pacientov s astma bronchiale.
Gastrointestinálny systém: ojedinele zápcha, hnačky, nauzea, bolesti brucha.
Svaly a kĺby: bolesti svalov, kŕče, artropatia.
Koža: kožné reakcie ako sčervenanie kože, svrbenie a nadmerné potenie.
Urogenitálny systém: veľmi zriedka erektilná dysfunkcia.
Metabolizmus: zvýšenie sérových hladín pečeňových enzýmov (AST, ALT), hepatitis. U pacientov s manifestným či latentným diabetes mellitus môže byť zhoršená glukózová tolerancia. Príznaky hypoglykémie môžu byť zastreté. V individuálnych prípadoch bolo pozorované zvýšenie hladiny triglyceridov.
V individuálnych prípadoch môže liečba betablokátormi vyvolať lupienku, zhoršiť jej príznaky alebo viesť k psoriaziformnej vyrážke.
Pri liečbe betablokátormi boli v individuálnych prípadoch pozorované: alopécia, zhoršenie sluchu a tinitus, prírastok váhy, emočná labilita, krátkodobá strata pamäti, alergická rinitída, plastická indurácia penisu.

4.9 Predávkovanie

Symptómy intoxikácie
V prípade predávkovania alebo náhlom poklese srdcovej frekvencie alebo krvného tlaku musí byť liečba Rivocorom prerušená. Pri intoxikácii prevažuje kardiodepresívny účinok s inhibíciou srdcovej frekvencie a kontraktility. Dyspnoe môže byť spôsobená bronchospazmom.
Terapia intoxikácie
Príznaky môžu byť liečené intravenóznym podaním atropínu 0,5 - 2,0 mg pomalou i.v. injekciou až do začiatku účinku. Môže sa podávať tiež glukagón v dávke 1 - 5 (10) mg. V prípade bronchospazmu sa môžu podávať bronchodilatanciá ako fenoterol alebo salbutamol ako aerosol.
Po 4 až 5 hodinách dialýzy je v dialyzáte obsiahnuté približne 5 % nezmeneného bisoprololu.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Betablokátor'
ATC klasifikácia: C07AB07

Bisoprolol je vysoko selektívny blokátor beta1-adrenergných receptorov bez vnútornej sympatomimetickej aktivity (ISA) a membrány stabilizujúceho efektu (MSA). Výhodou je dlhý čas účinku (24 hodín) daný farmakokinetikou lieku (biologický polčas 10 - 12 hodín). Indikovaný je u akútnych i chronických foriem ischemickej choroby srdca, kedy sa využíva vplyv na zníženie metabolických nárokov myokardu (vyplývajúce z negatívne inotropného a negatívne chronotropného efektu) a zlepšenie perfúzie myokardu (dané negatívne chronotropným účinkom). Pri podaní u akútnych foriem ischemickej choroby srdca (hlavne pri infarkte myokardu) sa významne uplatní aj zvýšenie fibrilačného prahu. U ischemickej choroby srdca sa uplatňuje, vedľa efektu na kvalitu života aj vplyv na prognózu chorého. Vzhľadom na výraznú kardioselektivitu sa menej uplatní bronchokonstrikčný efekt a účinok metabolický (hypertriglyceridémia a hypercholesterolémia). Klinické štúdie ukázali, že účinok 10 mg bisoprololu denne je porovnateľný s dennou dávkou 100 mg atenololu, 100 mg metoprololu alebo 160 mg propranololu.
Maximálna antihypertenzná účinnosť bisoprololu sa obvykle dosiahne po 2 týždňoch.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia nie je závislá na príjme potravy. Biologický polčas bisoprololu je 10 - 12 hodín, čím je daný jeho 24 hodinový účinok. Bisoprolol je vylučovaný z 98 % obličkami a 2 % stolicou. 50 % z celkovej dávky je transformované v pečeni na neaktívne metabolity, ktoré sú vylučované obličkami. Zostávajúcich 50 % je vylúčené v nezmenenej forme obličkami. Preto bisoprolol nevyžaduje úpravu dávkovania u pacientov s poruchou funkcie obličiek mierneho až stredného stupňa. Po perorálnom podaní je 90 % bisoprololu absorbovaných. 30 % bisoprololu sa viaže na plazmatické proteiny.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie na zvieratách, preukazujúce akútnu toxicitu, krátkodobú toxicitu (4 týždne) a chronickú toxicitu (do 12 mesiacov), neodhalili žiadne špecifické alebo ireverzibilné orgánové poškodenie. Cytotoxické, mutagénne alebo karcinogénne pôsobenie nebolo preukázané. Toxický vplyv bisoprololu na fertilitu u potkanov nebol preukázaný.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Rivocor 5: maydis amylum, cellulosum microcristallinum, crospovidonum, calcii hydrogenophosphas, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas, hypromellosum, titanii dioxidum (E 171), macrogolum 6000, dimeticonum 350, ferri oxidum flavum (E 172).
Rivocor 10: maydis amylum, cellulosum microcristallinum, crospovidonum, calcii hydrogenophosphas, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas, hypromellosum, titanii dioxidum (E 171), macrogolum 6000, dimeticonum 350, ferri oxidum flavum (E 172), ferri oxidum rubrum (E 172).

6.2 Inkompatibility

Doteraz neboli žiadne zaznamenané.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Al/Al blister.
Veľkosť balenia: 30 alebo 90 filmom obalených tabliet.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciua iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

PRO.MED.CS Praha a.s.
Telčská 1
140 00 Praha 4
Česká republika


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

RIVOCOR 5: 41/0479/06-S
RIVOCOR 10: 41/0480/06-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

8.10.2006


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Apríl 2011

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.