QUAMATEL plv iol 5x20 mg+5x5 ml solv. (liek.inj.skl.+amp.)

SPC
>Pri Zollingerovom-Ellisonovom syndróme:
Počiatočná dávka je 20 mg i.v. každých 6 hodín. Neskôr dávka závisí od množstva vylučovanej kyseliny a od klinického stavu pacienta.

Pri celkovej anestézii na prevenciu aspirácie žalúdkovej šťavy:
20 mg i.v. ráno v deň operácie alebo aspoň 2 hodiny pred začiatkom operácie.
Jednorazová i.v. dávka nesmie byť vyššia ako 20 mg. Pri i.v. aplikácii sa musí obsah injekčnej liekovky rozpustiť v 5-10 ml 0,9% roztoku chloridu sodného (ampula s rozpúšťadlom) a potom pomaly injekčne aplikovať (aspoň počas 2 minút). Ak sa podáva v infúzii, obsah liekovky treba rozpustiť v 100 ml 5% roztoku glukózy a podávať infúziou počas 15-30 minút. Roztoky treba pripraviť tesne pred aplikáciou. Aplikovať možno iba číry, bezfarebný roztok. Pri izbovej teplote je pripravený injekčný roztok stabilný 24 hodín. Injekcie OUAMATEL sú určené len na intravenóznu aplikáciu.
Pri zníženej funkcii obličiek: Nakoľko sa QUAMATEL vylučuje primárne obličkami, pacientov s
ťažkým poškodením obličiek treba starostlivo sledovať. Pokiaľ klírens kreatinínu klesne pod
30 ml/min, dávku treba redukovať na 20 mg a podávať ju pred spaním alebo sa má predĺžiť
interval medzi dávkami na 36 až 48 hodín.
Použitie v pediatrii: Bezpečnosť a účinnosť u detí nebola stanovená.
Použitie u starších pacientov: V závislosti od veku sa nevyžaduje žiadna úprava dávkovania.

4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo. Kontraindikovaný je u detí vzhľadom na nedostatok skúseností.

4.4. Špeciálne upozornenia
Pred zahájením terapie famotidínom je nutné vylúčiť malignitu.

Nakoľko bola hlásená skrížená precitlivenosť u tejto skupiny zlúčenín, treba zvážiť podávanie
QUAMATELU pacientom s anamnézou precitlivenosti na iné H2 blokátory.

4.5. Liekové a iné interakcie
QUAMATEL neovplyvňuje hepatálny systém cytochrómu P 450. Ďalej klinické štúdie ukázali, že famotidín nezosilňuje účinok warfarínu, teofylínu, fenytoínu, diazepamu, propanololu, aminopyrínu a antipyrínu, ktoré sa inaktivujú týmto enzýmovým systémom.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Fertilita: Štúdie na potkanoch a králikoch s perorálnou dávkou do 2000 mg/kg/deň, resp. 500 mg/kg/deň nepreukázali, že by famotidín poškodzoval fertilitu. U gravidných žien však neexistujú primerané alebo kontrolované štúdie.
Gravidita: kategória B.
Famotidín prechádza placentou. Primerané a kontrolované štúdie u ľudí sa nerobili. Štúdie na potkanoch a králikoch s perorálnou dávkou do 2000 mg/kg/deň, resp. 500 mg/kg/deň nepreukázali, že by mal famotidín nežiaduce účinky na plod.
QUAMATEL sa neodporúča na použitie počas gravidity a možno ho predpísať iba v prípade
naliehavej potreby. Predtým, ako lekár urobí rozhodnutie o použití QUAMATELU počas gravidity, musí zvážiť možné výhody liečby v porovnaní k jej možným rizikám.
Dojčenie: Famotidín sa vylučuje do materského mlieka. Preto treba zvážiť význam lieku pre matku a rozhodnúť, či prerušiť dojčenie alebo prerušiť podávanie lieku.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Neexistujú žiadne údaje týkajúce sa ovplyvnenia schopnosti viesť motorové vozidlá alebo obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky
V zriedkavých prípadoch: bolesť hlavy, závraty, hnačka alebo zápcha.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch (V každej kategórii sú nežiaduce účinky vymenované v poradí klesajúcej závažnosti.) Nasledujúce nežiaduce účinky sa občas vyskytli v klinických štúdiách alebo boli hlásené po uvedení lieku na trh. Ich vzťah k liečbe famotidínom bol v mnohých prípadoch nejasný.
Telo ako celok: vysoká teplota, nechutenstvo, únava.
Kardiovaskulárne: arytmia, A-V blokáda.
Gastrointestinálne: cholestatický ikterus, abnormality hladín pečeňových enzýmov, vracanie, nauzea, abdominálny diskomfort, sucho v ústach.
Hematologické: zriedkavé prípady agranulocytózy, pancytopénie, leukopénie,
trombocytopénie.
Precitlivenosť: anafylaxia, angioedém, urtikária, vyrážka. Muskuloskeletálne: svalové kŕče, bolesť kĺbov.
CNS: prechodné psychické poruchy (napr. halucinácie, zmätenosť, agitovanosť, depresia,
úzkosť).
Respiračné: bronchospazmus.
Kožné: toxická epidermálna nekrolýza, alopécia, akné, pruritus, suchá koža. Iné: gynekomastia, ktorá je reverzibilná po prerušení liečby.
V mieste vpichu injekcie sa môže vyskytnúť prechodné podráždenie.

4.9. Predávkovanie
Predávkovanie u človeka nebolo doteraz popísané. Pacientom s patologickou hypersekréciou žalúdkovej šťavy sa podávali dávky až 800 mg/deň viac ako rok bez akýchkoľvek závažných nežiaducich reakcií.
Liečba predávkovania: odporúča sa symptomatická a podporná liečba, monitorovanie
pacienta.

5. Farmakologické vlastnosti
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antiulcerózum, blokátor H2 receptorov

ATC skupina: A02BA03
Famotidín je mohutný kompetitívny inhibítor histamínových H2 receptorov. Primárnym klinicky významným farmakologickým účinkom QUAMATELU je inhibícia gastrickej sekrécie. Famotidín znižuje ako koncentráciu kyseliny, tak aj objem gastrickej sekrécie, kým zmeny v sekrécii pepsínu sú proporcionálne k vylúčenému objemu. U zdravých dobrovoľníkov a pacientov s hypersekréciou famotidín inhibuje bazálnu a nočnú sekréciu, ako aj sekréciu žalúdkovej kyseliny stimulovanú pentagastrínom, betazolom, kofeínom, inzulínom a fyziologickým vagovým reflexom. Inhibičný účinok famotidínu na sekréciu žalúdkovej kyseliny je oveľa silnejší ako cimetidínu. Pri dávkach 20 a 40 mg trvala inhibícia sekrécie 10-12 hodín. Jednorazové večerné perorálne dávky 20 a 40 mg inhibovali bazálnu a nočnú sekréciu kyseliny. Nočná sekrécia žalúdkovej kyseliny bola znížená o 86-94% počas aspoň 10 hodín. Také isté dávky podané ráno potlačili sekréciu kyseliny stimulovanú jedlom. Táto inhibícia bola 76-84%, resp. 3 až 5 hodín po podaní a 25% a 30%, resp. 8 až 10 hodín po podaní. Famotidín nemá žiaden alebo len malý účinok na sérové hladiny gastrínu nalačno alebo postprandiálne.
Famotidín neovplyvňuje vyprázdňovanie žalúdka, exokrinnú funkciu pankreasu, hepatálny a portálny prietok krvi.
Famotidín neovplyvňuje hepatálny enzýmový systém cytochrómu P-450.
V klinických farmakologických štúdiách sa nezaznamenali systémové účinky famotidínu na CNS, kardiovaskulárny, respiračný alebo endokrinný systém. Tiež sa nezaznamenali žiadne antiandrogénne účinky. Sérové hladiny hormónov (vrátane prolaktínu, kortizolu, tyroxínu, testosterónu) sa po liečbe famotidínom nezmenili.
Po intravenóznej aplikácii sa maximálny účinok dosiahol v priebehu 30 minút. Jednorazové
intravenózne dávky 10 a 20 mg inhibovali nočnú sekréciu počas 10-12 hodín.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Kinetika famotidínu je lineárna.

Absorpcia: QUAMATEL sa absorbuje rýchlo a neúplne. Biologická dostupnosť perorálnych dávok je 40-45%. Biologickú dostupnosť neovplyvňuje prítomnosť potravy v žalúdku, ale ju mierne znižujú antacidá; avšak tento účinok je bez klinických následkov.
V biologickej dostupnosti QUAMATELU u starších pacientov neexistujú klinicky významné zmeny v závislosti od veku.
QUAMATEL prechádza minimálnym prvostupňovým metabolizmom.

Distribúcia: Po perorálnych dávkach sa vrcholové plazmatické koncentrácie objavujú po jednej až troch hodinách. Opakované dávky nevedú k akumulácii lieku. Väzba na plazmatické bielkoviny je relatívne nízka, 15-20%.
Plazmatický polčas: 2,3-3,5 hodiny. U pacientov s ťažkou renálnou insuficienciou (klírens kreatinínu menší ako 10 ml/min) polčas vylučovania môže presiahnuť 20 hodín (pozri 4.2.). Väzba na plazmatické bielkoviny: 15-20% QUAMATELU v plazme je viazaných na bielkoviny, čo sa určilo rovnovážnou dialýzou.'

Metabolizmus: Liek sa metabolizuje v pečeni. Jediným metabolitom, ktorý bol u človeka identifikovaný, je sulfoxid.

Vylučovanie: QUAMATEL sa vylučuje renálnymi (65-70%) a metabolickými (30-35%) cestami. Renálny klírens je 250-450 ml/min, čo predstavuje tubulárnu exkréciu. 25-30% perorálnej dávky a 65-70% intravenóznej dávky sa objavuje v moči ako nezmenená zlúčenina. Malé množstvo sa môže vylučovať vo forme sulfoxidu.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Štúdie akútnej toxicity:

U potkanov: Perorálna LD50 QUAMATELU u potkanov bola väčšia ako 8000 mg/kg. U myší: Intraperitoneálna LD50 u myší bola 800 mg/kg (723-921 mg/kg).

U psov: Pri jednorazovom perorálnom podaní QUAMATELU v dávke 2000 mg/kg sa nezistili žiadne patologické zmeny a žiadne zmeny v tkanive orgánov spôsobené liečbou. V priebehu štúdie akútnej toxicity nezahynul žiaden z 12 psov. V priebehu štúdie akútnej toxicity alebo v
7-dňovom období zotavenia po liečbe sa nevyskytli žiadne toxické zmeny u žiadneho z 12
zvierat.

Štúdia subakútnej a chronickej toxicity:
Počas 13 týždňov sa podávali psom perorálne dávky famotidínu 50, 150, 500 alebo 1000 mg/kg/deň. V skupine, ktorej sa podávala dávka 1000 mg/kg/deň, sa vyskytli iba minimálne zmeny (ľahký úbytok hmotnosti, ľahké zvýšenie sérového albumínu, zníženie beta-globulínu a ľahké zvýšenie bielkoviny v moči). V skupinách s menšími dávkami sa famotidín dobre toleroval.
Počas 1 mesiaca sa podával famotidín psom perorálne v dávkach 2000 mg/kg/deň alebo
2000 mg/kg/12 hodín. V žiadnej skupine sa nevyskytli nijaké zmeny.
V 106-týždňovej štúdii na potkanoch a 92-týždňovej štúdii na myšiach, ktorým sa podávali perorálne dávky až do 2000 mg/kg/deň (približne 2500-násobok odporúčanej ľudskej dávky pri aktívnom duodenálnom vrede), sa nezistila prítomnosť karcinogénneho potenciálu famotidínu. Negatívny bol aj mikrobiálny mutagénny test (Amesov test) za použitia Salmonella typhimurium a Escherichia coli s alebo bez aktivácie pečeňových enzýmov potkanov pri koncentráciách až do 10,000 mcg/misku. V in vivo štúdiách na myšiach (test s mikronukleom a test aberácie chromozómov) sa nepozoroval žiaden mutagénny účinok.
V štúdiách na potkanoch, ktorým sa podávali perorálne dávky až do 2000 mg/kg/deň alebo
intravenózne dávky až do 200 mg/kg/deň, sa nepozoroval vplyv na fertilitu a reprodukciu.

6. Farmaceutické informácie
6.1. Zoznam pomocných látok
I. injekčná liekovka: acidum asparticum, mannitolum
II. ampulka s rozpúšťadlom: natrii chloridum, aqua pro iniectione

6.2. Inkompatibility
Famotidín sa rozkladá v silne kyslom prostredí. Je citlivý na medené nečistoty.

6.3. Čas použiteľnosti
3 roky

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania Uchovávajte pri izbovej teplote (15 - 25°C), chráňte pred svetlom. Uchovávajte vo vonkajšom obale.
Po rekonštitúcii je injekcia stabilná pri 25°C aspoň 24 hodín.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
Bezfarebná sklenená injekčná liekovka s gumenou zátkou a s flipp-off kombinovaným uzáverom pre lyofilizovaný liek.
Bezfarebná sklenená OPC ampulka s obsahom 5 ml na rozpúšťadlo.
Papierová skladačka, písomná informácia pre používateľa. Veľkosť balenia:
5 injekčných liekoviek + 5 ampuliek s rozpúšťadlom (5ml)

6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.

7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Gedeon Richter Plc., Budapešť, Maďarsko

8. Registračné číslo
09/0133/95-S

9. Dátum registrácie / Dátum predĺženia registrácie
10. 03.1995
Predĺženie registrácie do:

10. Dátum poslednej revízie textu
júl 2008

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.