asté (> 1/1 000, < 1/100) Infekcie a nákazy
Menej asté: sepsa, meningitída.
Poruchy metabolizmu a výživy
asté: znížená chu do jedla, anorexia.
Psychické poruchy
Vemi asté: stav zmätenosti.
asté: úzkos , sluchové halucinácie, nespavos , nepokoj, dezorientácia, halucinácie, vizuálne halucinácie, depresia, paranoja, dráždivos , zhoršenie depresie, nervozita, náchylnos k citovému rozrušeniu, zmeny psychického stavu, zhoršenie úzkosti, zhoršenie zmätenosti.
Menej asté: delírium, psychotické poruchy, samovražedné predstavy, pokus o samovraždu, zástava myslenia, abnormálne sny
Poruchy nervového systému
Ve
mi asté: závrat, nystagmus, poškodenie pamäte, boles hlavy, somnolencia.
asté: zlá výslovnos , strata pamäte, poruchy chuti, tremor, poškodenie rovnováhy, ataxia, afázia, pocit pálenia, útlm, parestézia, hypestézia, poruchy pozornosti, re ové poruchy, areflexia, abnormálna koordinácia, posturálne závraty, kognitívna porucha, hyperestézia, znížená reflexná odpove , strata chuti, znížená úrove vedomia, dysestézia, porucha uchu, psychické poruchy.
Menej asté: inkoherencia, strata vedomia, kóma, strnulos , k e, cerebrovaskulárna príhoda, encefalopatia.
Ochorenia oka
Vemi asté: zahmlené videnie.
asté: diplopia, poruchy zraku, fotofóbia. Poruchy ucha a vnútorného ucha
asté: závrat, hu anie v ušiach.
Poruchy srdca
Menej asté: atriálna fibrilácia.
Cievne poruchy
asté: ortostatická hypotenzia, hypotenzia.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
asté: dyspnoe.
Menej asté: respira ná tiese . Gastrointestinálne poruchy
Vemi asté: nauzea, dávenie.
asté: hna ka, sucho v ústach, zápcha, zhoršenie nauzey, boles v hornej asti brucha.
Menej asté: dyspepsia
Poruchy kože a podkožného tkaniva
asté: svrbenie, zvýšené potenie
Menej asté: vyrážky
Poruchy kostrového svalstva, spojivových tkanív a kostí
asté: boles v kon atinách, myalgia, svalové spazmy, svalové k e, svalová slabos , artralgia,
periférne opuchy
Menej asté: rabdomyolýza, myozitída, boles chrbta, svalové zášklby, boles krku
Poruchy obli iek a mo ových ciest
asté: zadržiavanie mo u, potla enie nutkania na mo enie, dyzúria, inkontinencia mo u.
Menej asté: akútne zlyhanie obli iek. Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Vemi asté: neobvyklá chôdza, asténia.
asté: únava, pyrexia, letargia, periférne opuchy, stuhnutos , pád, boles na hrudi, pocit chladu, boles , pocit nervozity, zhoršenie bolesti.
Menej asté: ažkosti s chôdzou
Vyšetrenia
asté: zvýšenie hladiny kreatinínfosfokinázy v krvi, znížená telesná hmotnos
Menej asté: anomálie elektrokardiogramu, zvýšenie hladiny aspartát aminotransferázy, zvýšenie hladiny kreatinínfosfokinázy MM v krvi, zvýšenie teploty tela.
Špecifické pripomienky a zvláštne upozornenia oh adom meningitídy, zvýšenia hladín kreatínkinázy a nežiaducich ú inkov na CNS možno nájs v asti 4.4.
4.9 Predávkovanie
V štúdiách s intravenóznou infúziou dostali zdraví dobrovo níci mužského pohlavia zikonotid v dávkach do 70 000 g/de alebo 3 200 krát vyšších, ako je maximálna odporú aná intratekálna
infúzna denná dávka. Posturálna hypotenzia bola pozorovaná u takmer všetkých jedincov, ktorí dostali
vysoké intravenózne dávky zikonotidu.
Maximálna odporú aná intratekálna dávka je 21,6 g/de . Maximálna plánovaná intratekálna dávka zikonotidu v klinických štúdiách po titrácii nahor po dobu 7 dní bola 912 g/de .
V jednej klinickej štúdii bol pacient s nádorovou chorobou neúmyselne IT predávkovaný 744 g zikonotidu po dobu 24 hodín (31 g/hodina) a lie ba bola obnovená plánovanou dávkou po zaznamenaní poklesu na Vizuálnej analógovej mierke intenzity bolesti (VASPI) z 82 na 2,5 mm.
U niektorých pacientov, ktorí dostali intratekálne dávky vyššie ako je maximálna odporú aná dávka, boli pozorované nadmerné farmakologické ú inky, napr. ataxia, nystagmus, závraty, strnulos , znížená
úrove vedomia, svalové spazmy, stav zmätenosti, útlm, hypotenzia, afázia, porucha re i, nauzea a dávenie. Neobjavili sa náznaky respira nej depresie. U vä šiny pozorovaných pacientov sa pôvodný
stav obnovil v priebehu 24 hodín po prerušení podávania lieku.
U pacientov, ktorí dostávajú nadmerné dávky, musia by uplatnené príslušné podporné zdravotné opatrenia, až kým sa neodstránia nadmerné farmakologické ú inky lieku.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Analgetiká ATC kód: N02BG08
Tento liek bol schválený za takzvaných mimoriadnych okolností. To znamená, že v dôsledku zriedkavosti ochorenia nebolo možné získa kompletné informácie o prínosoch a rizikách tohto lieku.
Európska lieková agentúra (EMEA) bude každý rok posudzova nové informácie o lieku, ktoré budú dostupné a toto SPC bude pod a potreby aktualizované.
Zikonotid je syntetický analóg -konopeptidu, MVIIA, ktorý sa nachádza v jede morského slimáka Conus magus. Je to blokátor vápnikového kanálu typu N (BVKN). VKN regulujú uvo ovanie neurotransmiterov v špecifických populáciách neurónov zodpovedných za spracovanie bolesti v mieche. Pri väzbe týchto neurónových VKN inhibuje zikonotid napä ovo závislý tok vápnika do primárnych nociceptívnych prívodných dráh kon iacich v povrchových vrstvách zadného rohu miechy. Toto následne inhibuje uvo ovanie neurotransmiterov (vrátane substancie P) a tým aj signalizáciu bolesti v mieche.
Aj ke sa štatisticky významný vz ah a zodpovedajúca korelácia medzi expozíciou (AUC, Cmax) v cerebrospinálnej tekutine (CSF) a mierou klinickej odpovede pozorovali 1 hodinu po IT podaní, doteraz nebola identifikovaná dobre definovaná súvislos medzi dávkou, koncentráciou a odpove ou. Ve a pacientov, ktorí reagovali na lie bu, dosiahli maximu blízku analgéziu nieko ko hodín po podaní príslušnej dávky. Avšak nástup maximálnych ú inkov môže by u niektorých pacientov oneskorený o približne 24 hodín. Berúc do úvahy nástup analgézie a nežiaducich reakcií lieku pri podobných dávkach, odporú ané rozpätie medzi prírastkami dávok je 48 hodín alebo viac. Ak je to potrebné, na zvládnutie nežiaducich ú ikov možno dávku zníži o akéko vek množstvo (vrátane zastavenia
infúzie).
Nežiaduce ú inky ovplyv ujúce nervový systém, obzvláš závraty, nauzea a neobvyklá chôdza, sa javia by v korelácii s expozíciou v CST, aj ke kone ná súvislos nebola stanovená.
Nízka expozícia v plazme sa po as IT infúzie objavila kvôli nízkym odporú aným IT infúznym rýchlostiam a relatívne rýchlemu plazmatickému klírensu (pozri as 5.2). Preto by farmakologické ú inky súvisiace so systémovou expozíciou mali by minimálne.
Stredná dávka pre dosiahnutie odpovede je približne 6,0 g/de a približne 75% pacientov reagujúcich na lie bu potrebuje 9,6 g/de . Na obmedzenie výskytu vážnych nežiaducich reakcií lieku sa
odporú a maximálna dávka 21,6 g/de . V klinických skúškach sa však pozorovalo, že pacienti, ktorí tolerujú dávky 21,6 g/de po pomalej titrácii po as 3 až 4 týžd ov, obvykle tolerujú vyššie dávky až
do 48,0 g/de .
Neexistujú dôkazy o tom, že sa u pacientov na zikonotid vyvíja tolerancia. Avšak vzh adom na obmedzené údaje nemožno vývoj tolerancie vylú i . Testovanie priechodnosti intratekálneho katétra sa musí zváži , ak požadovaná dávka zikonotidu postupne narastá a nedochádza k prínosu alebo zvýšeniu ú inku lieku.
So zikonotidom boli vykonané tri placebom kontrolované klinické skúšky.
Dve krátkodobé štúdie 95-001 (malígna boles ) a 96-002 (nemalígna boles ) s 366 pacientmi ukázali
ú innos IT zikonotidu v lie be ažkej chronickej bolesti s použitím percentuálnej zmeny na Vizuálnej analógovej mierke intenzity bolesti (VAMIB) ako hlavného kritéria ú innosti. Tieto štúdie boli krátkodobé, 5 a 6 dní a bolo pri nich použité rýchlejšie narastanie dávok a vyššie dávky ako je
odporu ené v asti 4.2.
Výsledky ú innosti zo štúdie 95-001

aReagujúci pacienti boli definovaní ako pacienti, ktorí 1) zaznamenali 30% pokles v hodnotách VAMIB v porovnaní so základnou líniou; 2) súbežne užívali stabilné alebo znížené dávky opioidných analgetík; a 3) ak dostávali opiáty, typ opiátu z doby pred podaním infúzie sa nezmenil.
SD – smerodajná odchýlka.
Výsledky ú innosti zo štúdie 96-002
aReagujúci pacienti boli definovaní ako pacienti, ktorí 1) zaznamenali 30% pokles v hodnotách
VAMIB v porovnaní so základnou líniou; 2) súbežne užívali stabilné alebo znížené dávky opioidných analgetík; a 3) ak dostávali opiáty, typ opiátu z doby pred podaním infúzie sa nezmenil.
b164 pacientov poskytlo na konci titrácie hodnoty VAMIB.
SD – smerodajná odchýlka.
Etiológie bolesti v štúdiách 95-001 (malígna boles ) a 96-002 (nemalígna boles ) sa líšili a zah ali boles v kostiach (n = 38) prevažne spôsobenú metastázami do kostí (n = 34), myelopatiu (n = 38), z ktorých polovica mala poškodenú miechu s paralýzou (n = 19), neuropatiu (n = 79), radikulopatiu (n = 24), boles chrbtice (n = 91) prevažne spôsobenú operáciou chrbtice (n = 82) a iné etiológie (n=82). Niektorí pacienti mali viac prí in bolesti. Ú innos IT zikonotidu bola zjavná vo všetkých skupinách.
Štúdia 301 (n = 220) trvala dlhšie (21 dní), zah ala opatrnejšiu titráciu a nižšie dávky IT zikonotidu a zú astnila sa na nej naj ažšie lie ite ná populácia pacientov študovaných v troch štúdiách. U všetkých pacientov v štúdii 301 IT lie ba v kombináciách s analgetikami zlyhala a ich lekári považovali 97%
pacientov za ažko lie ite ných sú asne dostupnými postupmi. Vä šina trpela boles ou chrbtice (n=134), obzvláš po neúspešnej operácii chrbtice (n = 110); menšia as trpela neuropatiou (n = 36). Len pä pacientov malo malígnu boles . Primárnym koncovým ukazovate om bola percentuálna zmena v mierke VAMIB. Ú innos IT zikonotidu v štúdii 301 bola nižšia ako v predchádzajúcich dvoch krátkodobých štúdiách. Frekvencia a závažnos nežiaducich ú inkov bola tiež nižšia.
Výsledky ú innosti zo štúdie 301
aReagujúci pacienti boli definovaní ako tí, ktorí zaznamenali 30% pokles v hodnotách VAMIB v porovnaní so základnou líniou
SD-smerodajná odchýlka
Kombina né štúdie s IT morfínomKlinické štúdie 201 a 202 nazna ujú, že kombinácia IT zikonotidu a IT morfínu môže efektívne
zmierni boles a zníži používanie systémových opiátov po as nepretržitého asového obdobia u pacientov, ktorých boles nebola adekvátne kontrolovaná maximálnou tolerovanou dávkou samotného IT zikonotidu (stredná hodnota 8,7 g/de , priemer 25,7 g/de – štúdia 201) alebo IT morfínu (štúdia 202). Pri pridávaní IT zikonotidu k stabilným dávkam IT morfínu ako aj pri za atí monoterapie IT zikonotidom, sa môžu vyskytnú psychotické nežiaduce udalosti (napr. halucinácie, paranoidné reakcie). Zvýšený výskyt nežiaducich udalostí môže vies k prerušeniu lie by (pozri as
4.5).
5.2 Farmakokinetické vlastnostiCST farmakokinetika zikonotidu bola študovaná po podaní jednohodinovej IT infúzie 1 - 10 g zikonotidu pacientom s chronickou boles ou. Študovala sa tiež farmakokinetika v plazme po podaní intravenóznych dávok (0,3 – 10 g/kg/24 hod). IT a intravenózne farmakokinetické údaje sú zhrnuté nižšie.
Farmakokinetika zikonotidu v CST a plazme [priemer ± SD (medián)] Cesta podania
| Typ tekutiny
| Po et pacientov
| CL (ml/min)
| Vd (ml)
| t½ (hr)
|
Intratekálna
| CST
| 23
| 0,38 ± 0,56 (0,26)
| 155 ± 263 (99)
| 4,6 ± 0,9 (4,5)
|
Intravenózna
| Plazma
| 21
| 270 ± 44 (260)
| 30 460 ± 6 366 (29 320)
| 1,3 ± 0,3 (1,3)
|
CL = klírens; Vd = distribu ný objem; t½ = elimina ný pol as
Absorpcia: Po jednohodinovom IT podaní (1 – 10 g), hodnoty kumulatívnej expozície (AUC;
rozpätie: 83,6 – 608 ng/h/ml) a najvyššej expozície (Cmax; rozpätie: 16,4 – 132 ng/ml) sa líšili a
záviseli od dávky, ale javili sa iba približne úmerné dávke. Koncentrácie v plazme po plynulej ( 48 h)
IT infúzii ( 21,6 g/de ) sa javia by relatívne nízke a spravidla nedetegovate né (t.j. asi 80% vzoriek plazmy zozbieraných od pacientov neobsahuje kvantifikovate né množstvo lieku; < 0,04 ng/ml). Po dlhodobom IT podaní (do 9 mesiacov) sa akumulácia zikonotidu v plazme nepozorovala.
Distribúcia: Stredná hodnota distribu ného objemu zikonotidu v CST (Vd; 99 ml) je medzi objemom CST v mieche (približne 75 ml) a celkovým objemom (približne 130 ml). Zdá sa, že zikonotid sa distribuuje hlavne v CST, kým sa prevedie do systémového obehu. Ke dosiahne systémový obeh, zikonotid sa zdá by obsiahlejšie distribuovaný vzh adom na distribu ný objem plazmy, ktorý je približne 30 l, a iba 53% sa viaže (nešpecificky) na udské plazmatické bielkoviny.
Biotransformácia: Zikonotid je peptid pozostávajúci z 25 prirodzene sa vyskytujúcich aminokyselín s L-konfiguráciou, ktorý sa v CST nezdá by metabolizovaný. Po prechode do systémového obehu sa predpokladá, že bude zikonotid citlivý hlavne na proteolytické štiepenie rôznymi ubikvitnými peptidázami/proteázami nachádzajúcimi sa vo vä šine orgánov (napr. obli ky, pe e , p úca, svaly,
at .) a bude tak rozštiepený na peptidové fragmenty a jednotlivé vo né aminokyseliny. Predpokladá sa, že vzniknuté vo né aminokyseliny sa viažu na bunkové nosi ové systémy a sú bu spracované
normálnym intermediárnym metabolizmom, alebo sa použijú ako substráty pre konštitutívne
biosyntetické procesy. Vzh adom na širokú distribúciu týchto peptidáz sa nepredpokladá, že poškodenie pe ene alebo obli iek by ovplyvnilo systémový klírens zikonotidu. Biologická aktivita rôznych predpokladaných produktov proteolytického štiepenia nebola hodnotená. Nie je pravdepodobné, že by produkty štiepenia zikonotidu mali významnú biologickú aktivitu, ke že u peptidov skladajúcich sa z individuálnych peptidových slu kových štruktúr sa zistila väzbová afinita pre napä ovo-závislé vápnikové kanály typu N rádovo o nieko ko stup ov nižšia ako afinita pôvodnej (zikonotid) zlú eniny.
Eliminácia: Priemerná hodnota klírensu zikonotidu (0,38 ml/min) sa blíži k hodnote prietoku CST dospelého loveka (0,3 – 0,4 ml/min). Preto sa zikonotid javí by eliminovaný hlavne z CST (priemerný t½ = 4,6 hod) celkovým tokom CST z CNS cez arachnoidové vilusy s následným prechodom do systémového obehu. Ve mi nízke cirkulujúce koncentrácie zikonotidu v plazme možno pozorova po IT podaní kvôli nízkej IT infúznej rýchlosti a relatívne rýchlemu plazmovému klírensu. Priemerný elimina ný pol as v plazme je (t½) 1,3 hod. Zikonotid je peptid s relatívne nízkou molekulovou hmotnos ou (Mr = 2 639) a filtruje sa v glomeruloch obli iek, ale len minimálne množstvá zikonotidu (< 1%) sa nachádzajú v udskom mo i po intravenóznom podaní. Toto nastáva preto, lebo takmer všetka filtrovaná ú inná látka sa rýchlo spracováva endocytózou a v kone nom dôsledku prenáša spä do systémového obehu.
Špecifické populácie: Napriek tomu, že sú k dispozícii len obmedzené údaje, neexistuje zrejmý vplyv rasy, výšky, hmotnosti, pohlavia alebo veku na expozíciu zikonotidu v CST po IT podaní. Neboli vykonané formálne štúdie zaoberajúce sa vplyvom dysfunkcie obli iek alebo pe ene; avšak, berúc do úvahy, že peptidázy sa nachádzajú v rôznych orgánoch tela, nepredpokladá sa, že dysfunkcia obli iek alebo pe ene významne ovplyv uje systémovú expozíciu zikonotidu.
5.3 Predklinické údaje o bezpenosti
Predklinické toxické ú inky súvisiace s podaním zikonotidu boli pozorované len pri expozíciách považovaných za dostato ne prevyšujúce expozíciu u loveka, o nazna uje nízke riziko v klinickom použití.
V subchronických plynulých intratekálnych infúznych štúdiách u potkanov a psov boli ú inky na správanie pozorované pri dávkach 8-krát vyšších ako je maximálna odporú aná klinická intratekálna infúzna dávka 21,6 g/de (na báze mg/kg). Tieto ú inky boli definované ako nadmerné farmakologické pôsobenie zikonotidu a nie ako neurotoxické lézie alebo toxicita cie ového orgánu. Pozorovania zah ali prechodné a reverzibilné neurologické ú inky vrátane tremoru, nekoordinovaných pohybov a hyper- a hypoaktivity.
Dlhotrvajúce následky na neuronálne funkcie plynulých blokov vápnikových kanálov typu N neboli u experimentálnych zvierat dokázané. Zmeny v neurologickej signalizácii neboli u experimentálnych zvierat študované. Zikonotid nevyvolával bakteriálnu génovú mutáciu a nebol genotoxický. Chronické štúdie zaoberajúce sa karcinogénnym potenciálom zikonotidu na zvieratá neboli vykonané. Avšak zikonotid nevyvolal transformáciu buniek v in vitro skúške v embryách sýrskeho škre ka (ESŠ) a po subchronickej intratekálnej expozícii u psov nezvýšil proliferáciu buniek (pre-neoplastická tvorba
lézií) alebo apoptózu.
V štúdiách fertility potkanov sa neobjavili ú inky u samcov, zatia o pokles žltých teliesok,
implanta ných miest a po tu živých embrií bol pozorovaný u sami iek. Pri systémových expozíciách do 2 300 násobne vyšších ako je expozícia u loveka pri maximálnej odporú anej intratekálnej dávke neboli pozorované nežiaduce ú inky na rozmnožovanie sami iek a postnatálny vývoj.
Zikonotid nebol u potkanov a zajacov teratogenický pri expozíciách < 100-krát vyšších ako hladiny v
udskej plazme.
Tieto výsledky nenazna ujú významné riziko pre udí kvôli relatívne vysokým systémovým expozíciám potrebným na vyvolanie týchto ú inkov u potkanov a zajacov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Metionín Chlorid sodný Voda na injekciu
Kyselina chlorovodíková (úprava pH) Hydroxid sodný (úprava pH)
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie mieša s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v asti 6.6.
6.3 as použitenosti
3 roky
Chemická a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 60 dní pri 37°C.
Z mikrobiologického h adiska, ak sa produkt rozpustí, musí sa ihne prenies do infúznej pumpy. Ak sa ihne nepoužije, doba skladovania po as používania a podmienky pred použitím sú
zodpovednos ou používate a a oby ajne nie sú dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2°C – 8°C, ak sa riedenie neuskuto nilo v kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladni ke (pri teplote 2°C – 8°C). Neuchovávajte v mrazni ke. Injek nú liekovku uchovávajte škatu ke na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie zriedeného lieku, pozri as 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Jednorazové injek né liekovky zo skla typu I s butylovými gumovými uzávermi pokrytými fluórovaným polymérom.
Každá injek ná liekovka obsahuje 1, 2 alebo 5 ml infúzneho roztoku. Jedna injek ná liekovka v škatu ke.
Nie všetky ve kosti balenia musia by uvedené do obehu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Ked sa vyžaduje riedenie, Prialt musí by pred použitím asepticky zriedený injek ným roztokom
9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) bez obsahu konzerva ných prísad. Koncentrácia roztoku použitého v infúznej pumpe nesmie by nižšia ako 5 g/ml zikontidu vo vonkajšej pumpe a 25 g/ml vo
vnútornej pumpe.
Prísne aseptické procedúry musia by použité po as prípravy a zaobchádzania s infúznym roztokom a dop ania pumpy. Pacienti a zdravotníci musia by oboznámení so zaobchádzaním s vonkajším alebo vnútorným infúznym systémom a by si vedomí potreby ochrany pred infekciou.
Prialt sa ukázal by chemicky a fyzikálne kompatibilný s implantabilnou pumpou Synchromed a vonkajšou CADD-mikro pumpou pri hore uvedených koncentra ných hladinách. Chemická
a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 14 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke
pumpa v minulosti nebola vystavená ú inku lieku. Po iato ná nápl preto musí by vymenená po
14 d och.
Prialt bol stabilný po as 60 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke pumpa v minulosti prišla do styku s liekom. V CADD-mikro pumpe bola stabilita dokázaná po as 21 dní pri izbovej teplote.
Špeciálne pokyny na použitie púmp sa musia zadováži od výrobcu. Na prívod Prialtu musia by použité CE ozna ené pumpy ekvivalentné pumpám Synchromed a CADD-Mikro. Pumpy v minulosti používané na prívod iných liekov musia by pred naplnením Prialtom vypláchnuté tri krát injek ným roztokom 9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) (bez konzerva ných prísad). Zavedenie vzduchu do pumpového rezervoára alebo zásobníka sa musí minimalizova , ke že kyslík môže zikonotid rozklada .
Pred za iatkom lie by sa vnútorná pumpa musí vypláchnu tri krát 2 ml Prialtu s koncentráciou
25 g/ml. Koncentrácia Prialtu v predtým nepoužívanej pumpe môže by znížená následkom adsorpcie na povrchy zariadenia a/alebo zriedením vo zvyšnom priestore zariadenia. Kvôli tomuto
musí by rezervoár po prvom použití Prialtu vyprázdnený a znovu naplnený po 14 d och. Následne
musí by pumpa vyprázdnená a znovu naplnená každých 60 dní.
Prialt je íry a bezfarebný roztok. Pred podaním musí by vizuálne skontrolovaný pre prítomnos
astíc a zmenu farby. Roztok sa nesmie použi , ak sa spozoruje zmena farby alebo prítomnos astíc.
Na jednorazové použitie. Všetok nepoužitý roztok má by zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITE
ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Eisai Ltd.,
3 Shortlands
London
W6 8EE
Vel’ká Británia
8. REGISTRANÉ ÍSLO/
ÍSLAEU/1/04/302/001 – 1 ml infúzny roztok. EU/1/04/302/002 – 2 ml infúzny roztok. EU/1/04/302/003 – 5 ml infúzny roztok.
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDŽENIA REGISTRÁCIE21. február 2005
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry
(EMEA)
www.emea.europa.eu
1. NÁZOV LIEKU
Prialt 25 mikrogramov/ml infúzny roztok.
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Jeden ml roztoku obsahuje 25 g zikonotidu (vo forme zikonotidacetátu).
Každá injek ná liekovka obsahuje 500 g zikonotidu (vo forme zikonotidacetátu). Úplný zoznam pomocných látok, pozri as 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Infúzny roztok. íry, bezfarebný roztok, bez vidite ných astíc.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Zikonotid je indikovaný na lie bu ažkej, chronickej bolesti pacientov, u ktorých sa vyžaduje intratekálna (IT) analgézia.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Lie bu zikonotidom musí vykonáva iba lekár skúsený v oblasti intratekálneho (IT) podávania liekov. Prialt je len na intratekálne použitie.
Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom, pozri as 6.6. Dospelí (vrátane starších osôb vo veku 65 rokov)
Dávkovanie zikonotidu sa musí za a s dávkou 2,4 g/de a titrova u každého pacienta individuálne
pod a jeho analgetickej odpovede a nežiaducich ú inkov. Pacienti musia by titrovaní s prírastkami dávky 2,4 g/de , do maximálnej dávky 21,6 g/de . Minimálny interval medzi zvýšeniami dávok je 24 hodín; odporú aný interval je z dôvodov bezpe nosti 48 hodín alebo viac. Ak je to potrebné na zvládnutie nežiaducich ú inkov, je možné dávku zníži o akéko vek množstvo (vrátane zastavenia infúzie). Približne 75% pacientov, ktorí uspokojivo odpovedajú na lie bu, potrebuje dávku
9,6 g/de .
Zikonotid musí by podaný formou plynulej infúzie pomocou intratekálneho katétra s použitím vonkajšej alebo vnútorne zavedenej mechanickej infúznej pumpy schopnej privádza presný infúzny objem. Ke že riziko vzniku meningitídy následkom pred ženej katetrizácie intratekálneho priestoru je vä šie pri použití vonkajšieho katétrového infúzneho systému, na podávanie zikonotidu po as dlhších
asových úsekov sa odporú a použi vnútorné systémy. Vonkajší katétrový systém sa má použi len vtedy, ak nie je možné zavies vnútorný systém.
Ke sa vyžadujú nízke dávky zikonotidu, napríklad ke sa za ína titrácia, musí sa zikonotid pred použitím zriedi injek ným roztokom 9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) bez obsahu konzerva ných prísad. (pozri as 6.6).
Použitie u pediatrických pacientov (vek < 18 rokov)
Prialt sa neodporú a používa u detí mladších ako 18 rokov kvôli chýbajúcim údajom o bezpe nosti a
ú innosti. Nie sú žiadne skúsenosti s použitím u detí.
Použitie u pacientov s poruchou funkcie pe ene
U pacientov s poruchou funkcie pe ene štúdie neboli vykonané. Pri podaní zikonotidu pacientom
s poruchou funkcie pe ene sa musí postupova opatrne.
Použitie u pacientov s poruchou funkcie obli iek
U pacientov s poruchou funkcie obli iek štúdie neboli vykonané. Pri podaní zikonotidu pacientom
s poruchou funkcie obli iek sa musí postupova opatrne.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenos na lie ivo alebo na niektorú z pomocných látok.
Zikonotid je kontraindikovaný v kombinácii s IT chemoterapiou (pozri as 4.5).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Napriek tomu, že bol ziconitid študovaný v dlhodobých, otvorených klinických skúškach zameraných na ú innos a bezpe nos , kontrolované štúdie s dlhším trvaním ako 3 týždne neboli vykonané (pozri
as 5.1). Možné dlhodobé lokálne toxické ú inky na miechu neboli vylú ené a predklinické údaje sú v tomto smere obmedzené (pozri as 5.3). Preto je po as dlhodobej lie by potrebná opatrnos .
Podávanie liekov intratekálnou (IT) cestou nesie so sebou riziko vzniku potenciálne závažných infekcií, ako je meningitída, ktoré môžu by život ohrozujúce. Známou komplikáciou intratekálneho podania lieku je meningitída, spôsobená vniknutím organizmov pozd ž katétra alebo neúmyselnou kontamináciou infúzneho systému, obzvláš s vonkajšími systémami.
Pacienti a lekári musia ostražito sledova výskyt typických prejavov a príznakov meningitídy. Optimálne intratekálne umiestnenie hrotu katétra nebolo stanovené. Nižšie umiestnenie hrotu katétra,
napr. v lumbálnej oblasti, môže zníži výskyt neurologických, so zikonotidom súvisiacich nežiaducich ú inkov. Umiestnenie hrotu katétra sa musí pozorne zváži , aby sa umožnil dostato ný prístup
k spinálnym nociceptívnym segmentom, zatia o sa minimalizujú koncentrácie lieku na cerebrálnej
úrovni.
Iba malý po et pacientov dostával systémovú chemoterapiu a IT zikonotid. Pri podaní zikonotidu pacientom, ktorí dostávajú systémovú chemoterapiu, sa musí postupova opatrne (pozri as 4.5).
Zvýšenia hodnôt kreatínkinázy, ktoré sú zvy ajne bezpríznakové, sú bežné medzi pacientmi užívajúcimi intratekálny zikonotid. Postupný nárast hodnôt kreatínkinázy nie je bežný. Odporú a sa hladiny kreatínkinázy monitorova . V prípade jej postupného zvyšovania alebo klinicky významného zvyšovania v spojení s klinickými znakmi myopatie alebo rabdomyolýzy, sa musí zváži prerušenie podávania zikonotidu.
Reakcie precitlivenosti, vrátane anafylaxie, neboli po as klinických skúšok pozorované a imunogenicita zikonotidu podávaného cestou IT sa javí by nízka. Avšak možnos vzniku závažných alergických reakcií nie je možné vylú i .
Kognitívne a neuropsychiatrické nežiaduce ú inky, najmä zmätenos , sú u pacientov lie ených zikonotidom bežné. Poškodenie kognitívnych funkcií sa typicky objavuje po nieko kých týžd och
lie by. U pacientov lie ených zikonotidom boli pozorované príhody akútnych psychiatrických porúch,
ako sú halucinácie, paranoidné reakcie, nepriate skos , chorobné blúznenie, psychózy a manické reakcie. Dávka zikonotidu musí by znížená alebo musí by prerušené jeho podávanie, ak sa vyvinú príznaky kognitívneho poškodenia alebo neuropsychiatrické nežiaduce ú inky, avšak iné prispievajúce prí iny musia by tiež vzaté do úvahy. Kognitívne ú inky zikonotidu sú vä šinou zvratné do 1 - 4
týžd ov po prerušení podávania lieku, ale v niektorých prípadoch môžu pretrváva .
Pacienti zaznamenali po as podávania zníženú úrove vedomia. Pacient oby ajne ostáva pri vedomí a dýchanie nie je oslabené. Ú inok môže by obmedzený, ale podávanie zikonotidu musí by prerušené, kým tieto príznaky doznejú. Opätovné zavedenie zikonotidu sa u týchto pacientov neodporú a. Vysadenie sú asne podávaných liekov pôsobiacich tlmivo na CNS sa musí tiež zváži , pretože tieto môžu prispieva k zníženiu hladiny budivosti.
U pacientov s ažkou chronickou boles ou existuje vyšší výskyt samovrážd a pokusov o samovraždu ako u celkovej populácie. Zikonotid môže u náchylných pacientov zaprí ini alebo zhorši depresiu
s rizikom samovraždy.
4.5 Liekové a iné interakcie
Špecifické klinické štúdie interakcií liekov neboli so zikonotidom vykonané. Avšak nízka koncentrácia zikonotidu v plazme, jeho metabolizovanie ubikvitnými peptidázami a relatívne nízka väzba na bielkoviny plazmy (pozri as 5.2) spôsobujú, že sú interakcie založené na metabolizme alebo interakcie typu vytlá ania z väzby na proteín medzi zikonotidom a inými liekmi nepravdepodobné.
K dispozícii nie sú žiadne klinické údaje o interakciách medzi IT chemoterapiou a IT zikonotidom. Zikonotid je kontraindikovaný v kombinácii s IT chemoterapiou (pozri as 4.3).
Iba malý po et pacientov dostal systémovú chemoterapiu a IT zikonotid. Pri podaní zikonotidu pacientom, ktorí dostávajú systémovú chemoterapiu, sa musí postupova opatrne (pozri as 4.4).
Nepredpokladá sa, že by lieky, ktoré ovplyv ujú špecifické peptidázy/proteázy, mali ovplyvni expozíciu zikonotidu v plazme. Pod a ve mi obmedzených klinických výskumov nemajú inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu (napr. benazepril, lizinopril a moexipril) a inhibítory HIV proteázy (napr. ritonavir, sachinavir, indinavir) žiadny o ividný vplyv na expozíciu zikonotidu
v plazme.
Zikonotid nepôsobí na opiátové receptory. Ak sa po as zahajovania terapie zikonotidom prerušuje podávanie opiátov, ich vysadzovanie musí by postupné. U pacientov, ktorým boli IT opiáty vysadené, sa infúzna dávka IT opiátov musí v priebehu nieko kých týžd ov postupne znižova a nahradi farmakologicky ekvivalentnou dávkou perorálnych opiátov. Pridanie IT zikonotidu k stabilným
dávkam IT morfínu (pozri as 5.1) je možné, ale vyžaduje si zvláštnu pozornos , ke že sa v štúdii
202 napriek nízkym dávkam zikonotidu vo vysokej miere pozoroval výskyt neuropsychiatrických nežiaducich udalostí (zmätenos /abnormálne myslenie, paranoidné reakcie a halucinácie, abnormálna
chôdza) a niektoré z nich boli závažné. Po pridaní IT zikonotidu k IT morfínu sa taktiež pozorovali
dávenie, anorexia a periférny edém. Prídavok IT morfínu k stabilným dávkam IT zikonotidu je tolerovaný lepšie (hlásené bolo svrbenie). (Pozri as 5.1).
Zvýšený výskyt somnolencie bol pozorovaný, ke sa zikonotid podával sú asne so systémovo podaným baklofenom, klonidínom, bupivakaínom alebo propofolom.
Nie sú k dispozícii údaje oh adom sú asného používania parciálnych opioidných agonistov (napr. buprenorfín) so zikonotidom.
4.6 Gravidita a laktácia
Nie sú k dispozícii dostato né údaje o použití zikonotidu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reproduk nú toxicitu (pozri as 5.3). Nie je známe potenciálne riziko u udí. Zikonotid sa má užíva po as gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.
Nie je známe, i sa zikonotid vylu uje v materskom mlieku, preto sa má podáva doj iacim ženám iba v nevyhnutných prípadoch.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesvozidlá a obsluhovastroje
Neuskuto nili sa žiadne štúdie o ú inkoch na schopnos vies vozidlá a obsluhova stroje. Zikonotid môže spôsobova zmätenos , somnolenciu a iné neurologické nežiaduce reakcie, preto
musia by pacienti pou ení tak, aby sa zdržiavali vedenia vozidiel a obsluhy strojov, ke sú pod
vplyvom lieku.
4.8 Nežiaduce úinky
Bezpe nos zikonotidu podávaného formou plynulej intratekálnej infúzie bola hodnotená u viac ako
1 400 pacientov, ktorí sa zú astnili klinických skúšok týkajúcich sa akútnej a chronickej bolesti. D žka lie by sa pohybovala od jednohodinovej bolusovej infúzie až po nepretržité užívanie po dobu viac ako
6 rokov. Stredná doba expozície bola 43 dní. Infúzna ve kos dávky sa pohybovala od
0,03 - 912 g/de , s kone nou strednou ve kos ou dávky 7,2 g/de .
V klinických skúškach zaznamenalo 88% pacientov nežiaduce reakcie na liek (ADRs). Naj astejšie ADRs hlásené v dlhodobých klinických štúdiách boli závraty (42%), nauzea (30%), nystagmus (23%), stav zmätenosti (25%), neobvyklá chôdza (16%), poškodenie pamäte (13%), zahmlené videnie (14%), boles hlavy (12%), asténia (13%), dávenie (11%) a somnolencia (10%). Vä šina NRnL bola intenzitou mierne až stredne závažná a odoznela po ur itom ase.
Všetky NRnL hlásené v intratekálnych klinických skúškach so zikonotidom (krátko- a dlhotrvajúca expozícia) sú uvedené nižšie v poradí pod a frekvencie výskytu.
Ve mi asté (>1/10), asté (>1/100, <1/10), menej asté (>1/1 000, <1/100) Infekcie a nákazy
Menej asté: sepsa, meningitída.
Poruchy metabolizmu a výživy
asté: znížená chu do jedla, anorexia.
Psychické poruchy
Vemi asté: stav zmätenosti.
asté: úzkos , sluchové halucinácie, nespavos , nepokoj, dezorientácia, halucinácie, vizuálne halucinácie, depresia, paranoja, dráždivos , zhoršenie depresie, nervozita, náchylnos k citovému rozrušeniu, zmeny psychického stavu, zhoršenie úzkosti, zhoršenie zmätenosti.
Menej asté: delírium, psychotické poruchy, samovražedné predstavy, pokus o samovraždu, zástava myslenia, abnormálne sny.
Poruchy nervového systému
Ve
mi asté: závrat, nystagmus, poškodenie pamäte, boles hlavy, somnolencia.
asté: zlá výslovnos , strata pamäte, poruchy chuti, tremor, poškodenie rovnováhy, ataxia, afázia, pocit pálenia, útlm, parestézia, hypestézia, poruchy pozornosti, re ové poruchy, areflexia, abnormálna koordinácia, posturálne závraty, kognitívna porucha, hyperestézia, znížená reflexná odpove , strata chuti, znížená úrove vedomia, dysestézia, porucha uchu, psychické poruchy.
Menej asté: inkoherencia, strata vedomia, kóma, strnulos , k e, cerebrovaskulárna príhoda, encefalopatia.
Ochorenia oka
Vemi asté: zahmlené videnie.
asté: diplopia, poruchy zraku, fotofóbia. Poruchy ucha a vnútorného ucha
asté: závrat, hu anie v ušiach.
Poruchy srdca
Menej asté: atriálna fibrilácia.
Cievne poruchy
asté: ortostatická hypotenzia, hypotenzia.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
asté: dyspnoe.
Menej asté: respira ná tiese . Gastrointestinálne poruchy
Vemi asté: nauzea, dávenie.
asté: hna ka, sucho v ústach, zápcha, zhoršenie nauzey, boles v hornej asti brucha.
Menej asté: dyspepsia
Poruchy kože a podkožného tkaniva
asté: svrbenie, zvýšené potenie.
Menej asté: vyrážky
Poruchy kostrového svalstva, spojivových tkanív a kostí
asté: boles v kon atinách, myalgia, svalové spazmy, svalové k e, svalová slabos , artralgia,
periférne opuchy
Menej asté: rabdomyolýza, myozitída, boles chrbta, svalové zášklby, boles krku.
Poruchy obli iek a mo ových ciest
asté: zadržiavanie mo u, potla enie nutkania na mo enie, dyzúria, inkontinencia mo u.
Menej asté: akútne zlyhanie obli iek. Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Vemi asté: neobvyklá chôdza, asténia.
asté: únava, pyrexia, letargia, periférne opuchy, stuhnutos , pád, boles na hrudi, pocit chladu, boles , pocit nervozity, zhoršenie bolesti.
Menej asté: ažkosti s chôdzou
Vyšetrenia
asté: zvýšenie hladiny kreatinínfosfokinázy v krvi, znížená telesná hmotnos .
Menej asté: anomálie elektrokardiogramu, zvýšenie hladiny aspartát aminotransferázy, zvýšenie hladiny kreatinínfosfokinázy MM v krvi, zvýšenie teploty tela
Špecifické pripomienky a zvláštne upozornenia oh adom meningitídy, zvýšenia hladín kreatínkinázy a nežiaducich ú inkov na CNS možno nájs v asti 4.4.
4.9 Predávkovanie
V štúdiách s intravenóznou infúziou dostali zdraví dobrovo níci mužského pohlavia zikonotid v dávkach do 70 000 g/de alebo 3 200 krát vyšších, ako je maximálna odporú aná intratekálna
infúzna denná dávka. Posturálna hypotenzia bola pozorovaná u takmer všetkých jedincov, ktorí dostali
vysoké intravenózne dávky zikonotidu.
Maximálna odporú aná intratekálna dávka je 21,6 g/de . Maximálna plánovaná intratekálna dávka zikonotidu v klinických štúdiách po titrácii nahor po dobu 7 dní bola 912 g/de .
V jednej klinickej štúdii bol pacient s nádorovou chorobou neúmyselne IT predávkovaný 744 g zikonotidu po dobu 24 hodín (31 g/hodina) a lie ba bola obnovená plánovanou dávkou po zaznamenaní poklesu na Vizuálnej analógovej mierke intenzity bolesti (VASPI) z 82 na 2,5 mm.
U niektorých pacientov, ktorí dostali intratekálne dávky vyššie ako je maximálna odporú aná dávka, boli pozorované nadmerné farmakologické ú inky, napr. ataxia, nystagmus, závraty, strnulos , znížená
úrove vedomia, svalové spazmy, stav zmätenosti, útlm, hypotenzia, afázia, porucha re i, nauzea a dávenie. Neobjavili sa náznaky respira nej depresie. U vä šiny pozorovaných pacientov sa pôvodný
stav obnovil v priebehu 24 hodín po prerušení podávania lieku.
U pacientov, ktorí dostávajú nadmerné dávky, musia by uplatnené príslušné podporné zdravotné opatrenia, až kým sa neodstránia nadmerné farmakologické ú inky lieku.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Analgetiká ATC kód: N02BG08
Tento liek bol schválený za takzvaných mimoriadnych okolností. To znamená, že v dôsledku zriedkavosti ochorenia nebolo možné získa kompletné informácie o prínosoch a rizikách tohto lieku.
Európska lieková agentúra (EMEA) bude každý rok posudzova nové informácie o lieku, ktoré budú dostupné a toto SPC bude pod a potreby aktualizované.
Zikonotid je syntetický analóg -konopeptidu, MVIIA, ktorý sa nachádza v jede morského slimáka Conus magus. Je to blokátor vápnikového kanálu typu N (BVKN). VKN regulujú uvo ovanie neurotransmiterov v špecifických populáciách neurónov zodpovedných za spracovanie bolesti v mieche. Pri väzbe týchto neurónových VKN inhibuje zikonotid napä ovo závislý tok vápnika do primárnych nociceptívnych prívodných dráh kon iacich v povrchových vrstvách zadného rohu miechy. Toto následne inhibuje uvo ovanie neurotransmiterov (vrátane substancie P) a tým aj signalizáciu bolesti v mieche.
Aj ke sa štatisticky významný vz ah a zodpovedajúca korelácia medzi expozíciou (AUC, Cmax) v cerebrospinálnej tekutine (CSF) a mierou klinickej odpovede pozorovali 1 hodinu po IT podaní, doteraz nebola identifikovaná dobre definovaná súvislos medzi dávkou, koncentráciou a odpove ou. Ve a pacientov, ktorí reagovali na lie bu, dosiahli maximu blízku analgéziu nieko ko hodín po podaní príslušnej dávky. Avšak nástup maximálnych ú inkov môže by u niektorých pacientov oneskorený o približne 24 hodín. Berúc do úvahy nástup analgézie a nežiaducich reakcií lieku pri podobných dávkach, odporú ané rozpätie medzi prírastkami dávok je 48 hodín alebo viac. Ak je to potrebné, na zvládnutie nežiaducich ú ikov možno dávku zníži o akéko vek množstvo (vrátane zastavenia
infúzie).
Nežiaduce ú inky ovplyv ujúce nervový systém, obzvláš závraty, nauzea a neobvyklá chôdza, sa javia by v korelácii s expozíciou v CST, aj ke kone ná súvislos nebola stanovená.
Nízka expozícia v plazme sa po as IT infúzie objavila kvôli nízkym odporú aným IT infúznym rýchlostiam a relatívne rýchlemu plazmatickému klírensu (pozri as 5.2). Preto by farmakologické ú inky súvisiace so systémovou expozíciou mali by minimálne.
Stredná dávka pre dosiahnutie odpovede je približne 6,0 g/de a približne 75% pacientov reagujúcich na lie bu potrebuje 9,6 g/de . Na obmedzenie výskytu vážnych nežiaducich reakcií lieku sa
odporú a maximálna dávka 21,6 g/de . V klinických skúškach sa však pozorovalo, že pacienti, ktorí tolerujú dávky 21,6 g/de po pomalej titrácii po as 3 až 4 týžd ov, obvykle tolerujú vyššie dávky až
do 48,0 g/de .
Neexistujú dôkazy o tom, že sa u pacientov na zikonotid vyvíja tolerancia. Avšak vzh adom na obmedzené údaje nemožno vývoj tolerancie vylú i . Testovanie priechodnosti intratekálneho katétra sa musí zváži , ak požadovaná dávka zikonotidu postupne narastá a nedochádza k prínosu alebo zvýšeniu ú inku lieku.
So zikonotidom boli vykonané tri placebom kontrolované klinické skúšky.
Dve krátkodobé štúdie 95-001 (malígna boles ) a 96-002 (nemalígna boles ) s 366 pacientmi ukázali
ú innos IT zikonotidu v lie be ažkej chronickej bolesti s použitím percentuálnej zmeny na Vizuálnej analógovej mierke intenzity bolesti (VAMIB) ako hlavného kritéria ú innosti. Tieto štúdie boli krátkodobé, 5 a 6 dní a bolo pri nich použité rýchlejšie narastanie dávok a vyššie dávky ako je
odporu ené v asti 4.2.
Výsledky ú innosti zo štúdie 95-001

aReagujúci pacienti boli definovaní ako pacienti, ktorí 1) zaznamenali 30% pokles v hodnotách VAMIB v porovnaní so základnou líniou; 2) súbežne užívali stabilné alebo znížené dávky opioidných analgetík; a 3) ak dostávali opiáty, typ opiátu z doby pred podaním infúzie sa nezmenil.
SD – smerodajná odchýlka.
Výsledky ú innosti zo štúdie 96-002
aReagujúci pacienti boli definovaní ako pacienti, ktorí 1) zaznamenali 30% pokles v hodnotách
VAMIB v porovnaní so základnou líniou; 2) súbežne užívali stabilné alebo znížené dávky opioidných analgetík; a 3) ak dostávali opiáty, typ opiátu z doby pred podaním infúzie sa nezmenil.
b164 pacientov poskytlo na konci titrácie hodnoty VAMIB.
SD – smerodajná odchýlka.
Etiológie bolesti v štúdiách 95-001 (malígna boles ) a 96-002 (nemalígna boles ) sa líšili a zah ali boles v kostiach (n = 38) prevažne spôsobenú metastázami do kostí (n = 34), myelopatiu (n = 38), z ktorých polovica mala poškodenú miechu s paralýzou (n = 19), neuropatiu (n = 79), radikulopatiu (n = 24), boles chrbtice (n = 91) prevažne spôsobenú operáciou chrbtice (n = 82) a iné etiológie (n=82). Niektorí pacienti mali viac prí in bolesti. Ú innos IT zikonotidu bola zjavná vo všetkých skupinách.
Štúdia 301 (n = 220) trvala dlhšie (21 dní), zah ala opatrnejšiu titráciu a nižšie dávky IT zikonotidu a zú astnila sa na nej naj ažšie lie ite ná populácia pacientov študovaných v troch štúdiách. U všetkých pacientov v štúdii 301 IT lie ba v kombináciách s analgetikami zlyhala a ich lekári považovali 97%
pacientov za ažko lie ite ných sú asne dostupnými postupmi. Vä šina trpela boles ou chrbtice (n=134), obzvláš po neúspešnej operácii chrbtice (n = 110); menšia as trpela neuropatiou (n = 36). Len pä pacientov malo malígnu boles . Primárnym koncovým ukazovate om bola percentuálna zmena v mierke VAMIB. Ú innos IT zikonotidu v štúdii 301 bola nižšia ako v predchádzajúcich dvoch krátkodobých štúdiách. Frekvencia a závažnos nežiaducich ú inkov bola tiež nižšia.
Výsledky ú innosti zo štúdie 301
aReagujúci pacienti boli definovaní ako tí, ktorí zaznamenali 30% pokles v hodnotách VAMIB v porovnaní so základnou líniou
SD-smerodajná odchýlka
Kombina né štúdie s IT morfínomKlinické štúdie 201 a 202 nazna ujú, že kombinácia IT zikonotidu a IT morfínu môže efektívne
zmierni boles a zníži používanie systémových opiátov po as nepretržitého asového obdobia u pacientov, ktorých boles nebola adekvátne kontrolovaná maximálnou tolerovanou dávkou samotného IT zikonotidu (stredná hodnota 8,7 g/de , priemer 25,7 g/de – štúdia 201) alebo IT morfínu (štúdia 202). Pri pridávaní IT zikonotidu k stabilným dávkam IT morfínu ako aj pri za atí monoterapie IT zikonotidom, sa môžu vyskytnú psychotické nežiaduce udalosti (napr. halucinácie, paranoidné reakcie). Zvýšený výskyt nežiaducich udalostí môže vies k prerušeniu lie by (pozri as
4.5).
5.2 Farmakokinetické vlastnostiCST farmakokinetika zikonotidu bola študovaná po podaní jednohodinovej IT infúzie 1 - 10 g zikonotidu pacientom s chronickou boles ou. Študovala sa tiež farmakokinetika v plazme po podaní intravenóznych dávok (0,3 – 10 g/kg/24 hod). IT a intravenózne farmakokinetické údaje sú zhrnuté nižšie.
Farmakokinetika zikonotidu v CST a plazme [priemer ± SD (medián)] Cesta podania
| Typ tekutiny
| Po et pacientov
| CL (ml/min)
| Vd (ml)
| t½ (hr)
|
Intratekálna
| CST
| 23
| 0,38 ± 0,56 (0,26)
| 155 ± 263 (99)
| 4,6 ± 0,9 (4,5)
|
Intravenózna
| Plazma
| 21
| 270 ± 44 (260)
| 30 460 ± 6 366 (29 320)
| 1,3 ± 0,3 (1,3)
|
CL = klírens; Vd = distribu ný objem; t½ = elimina ný pol as
Absorpcia: Po jednohodinovom IT podaní (1 – 10 g), hodnoty kumulatívnej expozície (AUC;
rozpätie: 83,6 – 608 ng/h/ml) a najvyššej expozície (Cmax; rozpätie: 16,4 – 132 ng/ml) sa líšili a
záviseli od dávky, ale javili sa iba približne úmerné dávke. Koncentrácie v plazme po plynulej ( 48 h)
IT infúzii ( 21,6 g/de ) sa javia by relatívne nízke a spravidla nedetegovate né (t.j. asi 80% vzoriek plazmy zozbieraných od pacientov neobsahuje kvantifikovate né množstvo lieku; < 0,04 ng/ml). Po dlhodobom IT podaní (do 9 mesiacov) sa akumulácia zikonotidu v plazme nepozorovala.
Distribúcia: Stredná hodnota distribu ného objemu zikonotidu v CST (Vd; 99 ml) je medzi objemom CST v mieche (približne 75 ml) a celkovým objemom (približne 130 ml). Zdá sa, že zikonotid sa distribuuje hlavne v CST, kým sa prevedie do systémového obehu. Ke dosiahne systémový obeh, zikonotid sa zdá by obsiahlejšie distribuovaný vzh adom na distribu ný objem plazmy, ktorý je približne 30 l, a iba 53% sa viaže (nešpecificky) na udské plazmatické bielkoviny.
Biotransformácia: Zikonotid je peptid pozostávajúci z 25 prirodzene sa vyskytujúcich aminokyselín s L-konfiguráciou, ktorý sa v CST nezdá by metabolizovaný. Po prechode do systémového obehu sa predpokladá, že bude zikonotid citlivý hlavne na proteolytické štiepenie rôznymi ubikvitnými peptidázami/proteázami nachádzajúcimi sa vo vä šine orgánov (napr. obli ky, pe e , p úca, svaly,
at .) a bude tak rozštiepený na peptidové fragmenty a jednotlivé vo né aminokyseliny. Predpokladá sa, že vzniknuté vo né aminokyseliny sa viažu na bunkové nosi ové systémy a sú bu spracované
normálnym intermediárnym metabolizmom, alebo sa použijú ako substráty pre konštitutívne
biosyntetické procesy. Vzh adom na širokú distribúciu týchto peptidáz sa nepredpokladá, že poškodenie pe ene alebo obli iek by ovplyvnilo systémový klírens zikonotidu. Biologická aktivita rôznych predpokladaných produktov proteolytického štiepenia nebola hodnotená. Nie je pravdepodobné, že by produkty štiepenia zikonotidu mali významnú biologickú aktivitu, ke že u peptidov skladajúcich sa z individuálnych peptidových slu kových štruktúr sa zistila väzbová afinita pre napä ovo-závislé vápnikové kanály typu N rádovo o nieko ko stup ov nižšia ako afinita pôvodnej (zikonotid) zlú eniny.
Eliminácia: Priemerná hodnota klírensu zikonotidu (0,38 ml/min) sa blíži k hodnote prietoku CST dospelého loveka (0,3 – 0,4 ml/min). Preto sa zikonotid javí by eliminovaný hlavne z CST (priemerný t½ = 4,6 hod) celkovým tokom CST z CNS cez arachnoidové vilusy s následným prechodom do systémového obehu. Ve mi nízke cirkulujúce koncentrácie zikonotidu v plazme možno pozorova po IT podaní kvôli nízkej IT infúznej rýchlosti a relatívne rýchlemu plazmovému klírensu. Priemerný elimina ný pol as v plazme je (t½) 1,3 hod. Zikonotid je peptid s relatívne nízkou molekulovou hmotnos ou (Mr = 2 639) a filtruje sa v glomeruloch obli iek, ale len minimálne množstvá zikonotidu (< 1%) sa nachádzajú v udskom mo i po intravenóznom podaní. Toto nastáva preto, lebo takmer všetka filtrovaná ú inná látka sa rýchlo spracováva endocytózou a v kone nom dôsledku prenáša spä do systémového obehu.
Špecifické populácie: Napriek tomu, že sú k dispozícii len obmedzené údaje, neexistuje zrejmý vplyv rasy, výšky, hmotnosti, pohlavia alebo veku na expozíciu zikonotidu v CST po IT podaní. Neboli vykonané formálne štúdie zaoberajúce sa vplyvom dysfunkcie obli iek alebo pe ene; avšak, berúc do úvahy, že peptidázy sa nachádzajú v rôznych orgánoch tela, nepredpokladá sa, že dysfunkcia obli iek alebo pe ene významne ovplyv uje systémovú expozíciu zikonotidu.
5.3 Predklinické údaje o bezpenosti
Predklinické toxické ú inky súvisiace s podaním zikonotidu boli pozorované len pri expozíciách považovaných za dostato ne prevyšujúce expozíciu u loveka, o nazna uje nízke riziko v klinickom použití.
V subchronických plynulých intratekálnych infúznych štúdiách u potkanov a psov boli ú inky na správanie pozorované pri dávkach 8-krát vyšších ako je maximálna odporú aná klinická intratekálna infúzna dávka 21,6 g/de (na báze mg/kg). Tieto ú inky boli definované ako nadmerné farmakologické pôsobenie zikonotidu a nie ako neurotoxické lézie alebo toxicita cie ového orgánu. Pozorovania zah ali prechodné a reverzibilné neurologické ú inky vrátane tremoru, nekoordinovaných pohybov a hyper- a hypoaktivity.
Dlhotrvajúce následky na neuronálne funkcie plynulých blokov vápnikových kanálov typu N neboli u experimentálnych zvierat dokázané. Zmeny v neurologickej signalizácii neboli u experimentálnych zvierat študované. Zikonotid nevyvolával bakteriálnu génovú mutáciu a nebol genotoxický. Chronické štúdie zaoberajúce sa karcinogénnym potenciálom zikonotidu na zvieratá neboli vykonané. Avšak zikonotid nevyvolal transformáciu buniek v in vitro skúške v embryách sýrskeho škre ka (ESŠ) a po subchronickej intratekálnej expozícii u psov nezvýšil proliferáciu buniek (pre-neoplastická tvorba
lézií) alebo apoptózu.
V štúdiách fertility potkanov sa neobjavili ú inky u samcov, zatia o pokles žltých teliesok,
implanta ných miest a po tu živých embrií bol pozorovaný u sami iek. Pri systémových expozíciách do 2 300 násobne vyšších ako je expozícia u loveka pri maximálnej odporú anej intratekálnej dávke neboli pozorované nežiaduce ú inky na rozmnožovanie sami iek a postnatálny vývoj.
Zikonotid nebol u potkanov a zajacov teratogenický pri expozíciách < 100-krát vyšších ako hladiny v
udskej plazme.
Tieto výsledky nenazna ujú významné riziko pre udí kvôli relatívne vysokým systémovým expozíciám potrebným na vyvolanie týchto ú inkov u potkanov a zajacov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Metionín Chlorid sodný Voda na injekciu
Kyselina chlorovodíková (úprava pH) Hydroxid sodný (úprava pH)
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie mieša s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v asti 6.6.
6.3 as použitenosti
3 roky
Chemická a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 60 dní pri 37°C.
Z mikrobiologického h adiska, ak sa produkt rozpustí, musí sa ihne prenies do infúznej pumpy. Ak sa ihne nepoužije, doba skladovania po as používania a podmienky pred použitím sú
zodpovednos ou používate a a oby ajne nie sú dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2°C – 8°C, ak sa riedenie neuskuto nilo v kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladni ke (pri teplote 2°C – 8°C). Neuchovávajte v mrazni ke. Injek nú liekovku uchovávajte v škatu ke na ochranu pred svetlom.
Podmienky na uchovávanie zriedeného lieku, pozri as 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Jednorazové injek né liekovky zo skla typu I s butylovými gumovými uzávermi pokrytými fluórovaným polymérom.
Každá injek ná liekovka obsahuje 20 ml infúzneho roztoku. Jedna injek ná liekovka v škatu ke.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Ked sa vyžaduje riedenie, Prialt musí by pred použitím asepticky zriedený injek ným roztokom
9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) bez obsahu konzerva ných prísad. Koncentrácia roztoku použitého v infúznej pumpe nesmie by nižšia ako 5 g/ml zikontidu vo vonkajšej pumpe a 25 g/ml vo
vnútornej pumpe.
Prísne aseptické procedúry musia by použité po as prípravy a zaobchádzania s infúznym roztokom a dop ania pumpy. Pacienti a zdravotníci musia by oboznámení so zaobchádzaním s vonkajším alebo vnútorným infúznym systémom a by si vedomí potreby ochrany pred infekciou.
Prialt sa ukázal by chemicky a fyzikálne kompatibilný s implantabilnou pumpou Synchromed a vonkajšou CADD-mikro pumpou pri hore uvedených koncentra ných hladinách. Chemická
a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 14 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke
pumpa v minulosti nebola vystavená ú inku lieku. Po iato ná nápl preto musí by vymenená po
14 d och.
Prialt bol stabilný po as 60 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke pumpa v minulosti prišla do styku s liekom. V CADD-mikro pumpe bola stabilita dokázaná po as 21 dní pri izbovej teplote.
Špeciálne pokyny na použitie púmp sa musia zadováži od výrobcu. Na prívod Prialtu musia by použité CE ozna ené pumpy ekvivalentné pumpám Synchromed a CADD-Mikro. Pumpy v minulosti používané na prívod iných liekov musia by pred naplnením Prialtom vypláchnuté tri krát injek ným roztokom 9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) (bez konzerva ných prísad). Zavedenie vzduchu do pumpového rezervoára alebo zásobníka sa musí minimalizova , ke že kyslík môže zikonotid rozklada .
Pred za iatkom lie by sa vnútorná pumpa musí vypláchnu tri krát 2 ml Prialtu s koncentráciou
25 g/ml. Koncentrácia Prialtu v predtým nepoužívanej pumpe môže by znížená následkom adsorpcie na povrchy zariadenia a/alebo zriedením vo zvyšnom priestore zariadenia. Kvôli tomuto musí by rezervoár po prvom použití Prialtu vyprázdnený a znovu naplnený po 14 d och. Následne musí by pumpa vyprázdnená a znovu naplnená každých 60 dní.
Prialt je íry a bezfarebný roztok. Pred podaním musí by vizuálne skontrolovaný pre prítomnos
astíc a zmenu farby. Roztok sa nesmie použi , ak sa spozoruje zmena farby alebo prítomnos astíc.
Na jednorazové použitie. Všetok nepoužitý roztok má by zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITE
ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Eisai Ltd.,
3 Shortlands
London
W6 8EE
Vel’ká Británia
8. REGISTRANÉ ÍSLO/
ÍSLAEU/1/04/302/004 – 20 ml infúzny roztok.
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDŽENIA REGISTRÁCIE20/03/2006
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry
(EMEA)
www.emea.europa.eu
PRÍLOHA II
A. DRŽITE
POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVO
NENIE ŠARŽE
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
C. OSOBITNÉ POVINNOSTI, KTORÉ MUSÍ SPLNI
DRŽITE
ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
A. DRŽITE
POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVO
NENIE ŠARŽE
Meno a adresa výrobcu zodpovedného za uvo nenie šarže
Eisai Manufacturing Limited
Titan Court
3 Bishop Square
Hatfield
Herts
AL10 9NE Vel’ká Británia
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA TÝKAJÚCE SA DODÁVKY A POUŽITIA, KTORÉ SA VZAHUJÚ NA DRŽITEA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Liek na lekársky predpis s obmedzením predpisovania (pozri prílohu I: Súhrn charakteristických vlastností lieku, as 4.2)
• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA S OHADOM NA BEZPENÉ A ÚINNÉ POUŽÍVANIE LIEKU
Neaplikovate né.
C. OSOBITNÉ POVINNOSTI, KTORÉ MUSÍ SPLNIDRŽITEROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Držite rozhodnutia o registrácii vykoná v ur enom asovom rámci nasledujúci program štúdií, ktorých výsledky budú tvori základ každoro ného prehodnotenia pomeru prínosu a rizika.
Klinické aspekty
Uskuto ní sa postmarketingová registra ná štúdia (PRIME). Bude to otvorená registra ná štúdia, ktorá poskytne údaje o dlhodobej ú innosti a bezpe nosti IT zikonotidu podaného pacientom so závažou chronickou malígnou a nemalígnou boles ou. Vykonajú sa analýzy výsledkov pacientov pod a etiológie bolesti (malígna, nemalígna), mechanizmu bolesti (neuropatická, neneuropatická) a stup a závažnosti (VASPI skóre 50 mm nad alebo pod základnou líniou). Registra ná štúdia pomôže definova použitie zikonotidu v klinickom prostredí, napr. optimálny dávkovací režim, možný vývoj tolerancie. Do úvahy bude vzaté tiež použitie zikonotidu v kombinácii s morfínom alebo baklofenom, použitie záchranného lie enia, hodnotenie kvality života súvisiacej so zdravím a
analýza nežiaducich ú inkov. Nábor pacientov do štúdie bude pokra ova kým aspo 150 pacientov nedostane Prialt. Držite rozhodnutia o registrácii musí v ase ro ného prehodnocovania ako aj
interim analýzy predklada ro né aktualizované správy o prijímaní pacientov do PRIME registra nej
štúdie. Toto skúšanie bolo zahájené v marci 2008. Držite rozhodnutia o registrácii musí predloži
CHMP závere nú správu z klinického skúšania a zváži potrebu predloženia zmeny v Súhrne charakteristických vlastností lieku pre akéko vek významné výsledky vyplývajúce z tejto štúdie.
PRÍLOHA III
OZNA
ENIE OBALU A PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATE
OV
A. OZNA
ENIE OBALU
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BY
UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE
ŠKATU
KA
1. NÁZOV LIEKU
Prialt 100 mikrogramov/ml, infúzny roztok,
zikonotid
2. LIEIVO/LIEIVÁ
1 ml:
Každý ml obsahuje 100 mikrogramov zikonotidu (vo forme zikonotidacetátu) (100 mikrogramov v injek nej liekovke),
2 ml:
Každý ml obsahuje 100 mikrogramov zikonotidu (vo forme zikonotidacetátu) (200 mikrogramov v injek nej liekovke),
5 ml:
Každý ml obsahuje 100 mikrogramov zikonotidu (vo forme zikonotidacetátu) (500 mikrogramov v injek nej liekovke),
3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK
Metionín, chlorid sodný, voda na injekciu, kyselina chlorovodíková a hydroxid sodný.
4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH
Infúzny roztok.
1 ml:
1 ml (1 x 1 ml injek ná liekovka)
2 ml:
2 ml (1 x 2 ml injek ná liekovka)
5 ml:
1 ml (1 x 5 ml injek ná liekovka)
5. SPÔSOB A CESTA PODANIA
Len na intratekálne použitie.
Pred použitím si pre ítajte písomnú informáciu pre používate ov.
6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVA
MIMO DOSAHU A DOH
ADU DETÍ
Uchovávajte mimo dosahu a doh adu detí.
7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ
8. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP: {MM/RRRR}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE
Uchovávajte v chladni ke (2°C – 8°C). Neuchovávajte v mrazni ke. Injek nú liekovku uchovávajte v
pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ
11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Eisai Ltd.
3 Shortlands
London
W6 8EE
Vel’ká Británia
12. REGISTRANÉ ÍSLO/ÍSLA
1 ml:
EU/1/04/302/001
2 ml:
EU/1/04/302/002
5 ml:
EU/1/04/302/003
13. ÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
. šarže:
14. ZATRIEDENIE LIEKU POD
A SPÔSOBU VÝDAJA
Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.
15. POKYNY NA POUŽITIE
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BY
UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE
ŠTÍTOK NA INJEK
NEJ LIEKOVKE
1. NÁZOV LIEKU A CESTA PODANIA
Prialt 100 g/ml
'
2. SPÔSOB PODÁVANIA
Intratekálna infúzia
3. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP: {MM/RRRR}
4. ÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Lot:
5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO V KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH
1 ml:
1 ml
2 ml:
2 ml
5 ml:
5 ml
6. INÉ
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BY
UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE
ŠKATU
KA
1. NÁZOV LIEKU
Prialt 25 mikrogramov/ml, infúzny roztok,
zikonotid
2. LIEIVO
Každý ml obsahuje 25 mikrogramov zikonotidu (vo forme zikonotidacetátu), (500 mikrogramov v
jednej injek nej liekovke),
3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK
Metionín, chlorid sodný, voda na injekciu, kyselina chlorovodíková a hydroxid sodný.
4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH
Infúzny roztok.
20 ml (1 x 20 ml injek ná liekovka)
5. SPÔSOB A CESTA PODANIA
Len na intratekálne použitie.
Pred použitím si pre ítajte písomnú informáciu pre používate ov.
6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAMIMO DOSAHU A DOHADU DETÍ
Uchovávajte mimo dosahu a doh adu detí.
7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ
8. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP: {MM/RRRR}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE
Uchovávajte v chladni ke (2°C – 8°C). Neuchovávajte v mrazni ke. Injek nú liekovku uchovávajte v
pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ
11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Eisai Ltd.
3 Shortlands
London
W6 8EE
Vel’ká Británia
12. REGISTRANÉ ÍSLO
EU/1/04/302/004
13. ÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
. šarže:
14. ZATRIEDENIE LIEKU PODA SPÔSOBU VÝDAJA
Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.
15. POKYNY NA POUŽITIE
16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BY
UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE
ŠTÍTOK NA INJEK
NEJ LIEKOVKE
1. NÁZOV LIEKU A CESTA PODANIA
Prialt 25 g/ml
2. SPÔSOB PODÁVANIA
Intratekálna infúzia
3. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP: {MM/RRRR}
4. ÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Lot:
5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO V KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH
20 ml
6. INÉ
B. PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATE
OV
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATE
OV
Prialt 100 mikrogramov/ml infúzny roztok.
Zikonotid
Pozorne si preítajte celú písomnú informáciu skôr, ako zanete používaVáš liek.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu pre ítali.
- Ak máte akéko vek alšie otázky, obrá te sa na svojho lekára.
- Tento liek bol predpísaný Vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodi , dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako Vy.
- Ak za nete poci ova akýko vek ved ajší ú inok ako závažný alebo ak spozorujete ved ajšie
ú inky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používate ov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi
V tejto písomnej informácií pre používateov:
1. o je Prialt a na o sa používa
2. Skôr ako použijete Prialt
3. Ako používa Prialt
4. Možné ved ajšie ú inky
5. Ako uchováva Prialt
6. alšie informácie
1. O JE PRIALT A NA O SA POUŽÍVA
Prialt obsahuje látku s názvom zikonotid. Patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú analgetiká alebo
‘lieky na tlmenie bolesti’. Prialt sa používa na lie bu dlhodobej bolesti, ke Vaša doterajšia lie ba nie je ú inná alebo zaprí i uje ažké ved ajšie ú inky.
2. SKÔR AKO POUŽIJETE PRIALT Nepoužívajte Prialt
- ke ste alergický (precitlivený) na zikonotid alebo na niektorú z alších zložiek Prialtu,
- ke dostávate protinádorový liek do oblasti okolo miechy.
Bute zvlášopatrný pri používaní Prialtu
- Ak dostávate Prialt cez pumpu, ktorá sa nosí mimo Vášho tela, je dôležité, aby ste raz denne skontrolovali, i sa v mieste, kde trubica vniká do Vášho tela, neobjavili akéko vek príznaky infekcie.
- Ak v okolí trubice spozorujete príznaky infekcie, ako sú s ervenanie kože, opuch, boles alebo prítomnos sekrétu, okamžite to oznámte svojmu lekárovi a vyh adajte pomoc pre lie bu infekcií.
- Ak sa oblas v okolí trubice stane citlivou bez príznakov infekcie, musíte o najskôr vyh ada
pomoc u svojho lekára, ke že citlivos môže by skorým príznakom infekcie.
- Ak dostávate Prialt cez pumpu, ktorá sa nosí mimo Vášho tela a akáko vek as infúznej trubice sa odpojí, musíte to ihne oznámi Vášmu lekárovi.
- Ak máte ktoréko vek z nasledovných príznakov: zvýšená teplota, boles hlavy, stuhnutos šije,
únava, zmätenos , pocit nutkania na dávenie, dávenie alebo ob asné záchvaty, môžu by tieto príznakmi meningitídy. Ak spozorujete ktoréko vek z hore uvedených ved ajších ú inkov, musíte o nich ihne informova svojho lekára.
- Ak spozorujete nejakú nežiaducu zmenu vo Vašom myslení, nálade alebo pamäti, prosím oznámte to Vášmu lekárovi.
- Ak dostávate chemoterapiu, prosím oznámte to Vášmu lekárovi.
- Neodporú a sa používa u detí a mladistvých.
Používanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom ase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi. Je možné, že pri podaní Prialtu s ur itými inými liekmi používanými na lie bu bolesti sa budete cíti ospalý.
Tehotenstvo a dojenie:
Ak ste tehotná, domnievate sa, že ste tehotná, alebo doj íte, pora te sa so svojím lekárom skôr ako za nete užíva akýko vek liek.
Prialt má by užívaný po as gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.
Vedenie vozidla a obsluha strojov:
Bolo hlásené, že použitie Prialtu spôsobuje zmätenos a ospalos . Pora te so svojím lekárom predtým, ako budete vies vozidlo alebo obsluhova stroje.
3. AKO POUŽÍVAPRIALT
Vaša lie ba Prialtom bude riadená lekárom skúseným v oblasti podávania liekov do miest v okolí miechy a v oblasti použitia vnútorných a vonkajších infúznych púmp.
Prialt sa podáva ako ve mi pomalá plynulá injekcia do oblasti obklopujúcej miechu. Liek bude plynule podávaný z pumpy bu zavedenej do Vašej brušnej steny alebo umiestnenej vonku na va ku opasku. Váš doktor Vám povie, aký typ pumpy je pre Vás najvhodnejší a kedy je nutné ju opakovane dop a .
Odporú aná po iato ná dávka nie je viac ako 2,4 mikrogramov za de . Váš lekár dávku Prialtu upraví pod a závažnosti Vašej bolesti v nárastkoch dávky 2,4 mikrogramov/de . Maximálna dávka je
21,6 mikrogramov/de . Na za iatku Vašej lie by môže Váš lekár zvýši Vašu dávku každé 1-2 dni alebo viac dní. Ak je to nutné, dávku možno zníži alebo injekciu zastavi , ak sú ved ajšie ú inky príliš ve ké.
Ak po as používania Prialtu cítite, že je boles ešte stále výrazná alebo že sú ved ajšie ú inky príliš ve ké, pora te sa s Vaším lekárom.
Predtým, ako Vám Váš lekár podá Prialt, môže sa rozhodnú pomaly preruši podávanie opiátov do
Vašej miechy a nahradi ich alternatívnymi liekmi proti bolesti.
Ak použijete viac Prialtu ako máte
Ak ste použili viac Prialtu ako Váš lekár navrhoval, možno sa nebudete dobre cíti kvôli príznakom, ako zmätenos , problémy s rozprávaním, ažkosti s h adaním slov, nadmerné trasenie, omámenos , nadmerná ospalos , pocit nutkania na dávenie alebo dávenie. Ak sa tak stane, ihne informujte Vášho lekára alebo vyh adajte nemocnicu.
4. MOŽNÉ VEDAJŠIE ÚINKY
Tak ako všetky lieky, Prialt môže spôsobova ved ajšie ú inky, hoci sa neprejavia u každého.
Ve mi asto hlásené ved ajšie ú inky (vyskytujúce sa u viac ako 1 z 10 pacientov v klinických skúškach) zah ajú: zmätenos , závrat, zahmlené videnie, boles hlavy, rýchle pohyby o í vzad a vpred, strata alebo poškodenie pamäte (zábudlivos ), ažkosti s chôdzou, dávenie, nutkanie na dávenie, všeobecná slabos a ospalos .
asto hlásené ved ajšie ú inky (vyskytujúce sa u viac ako 1 zo 100 pacientov v klinických skúškach) zah ajú: znížená chu do jedla, úzkos alebo zhoršenie úzkosti, halucinácie, neschopnos zaspa alebo osta v stave spánku, nepokoj, dezorientácia, depresia alebo zhoršenie depresie, nervozita, zmeny nálady, zmeny psychického stavu (abnormálne myslenie, zmätenos ), paranoja, dráždivos , zhoršenie zmätenosti, ažkosti s u ením, pamä ou alebo myslením, chýbajúce alebo poškodené reflexy, problémy s vyjadrením alebo porozumením slov, dvojité videnie, poruchy zraku, neznášanlivos svetla, hu anie v ušiach (zvonenie v ušiach), závraty alebo pocit to enia, omámenos alebo závraty pri státí, nízky krvný tlak, dychová nedostato nos , sucho v ústach, boles v oblasti brucha, zhoršenie nutkania na dávenie, hna ka, zápcha, potenie, svrbenie, svalová slabos , svalové
spazmy, svalové k e, boles svalov alebo k bov, s ažené alebo bolestivé mo enie, ažkosti so za atím alebo kontrolou mo enia, pocit nervozity, padanie, boles a zhoršenie bolesti, únava, pocit chladu, opúchanie tváre, nôh alebo chodidiel, boles na hrudníku, horú ka, zmeny v chemickom zložení krvi, psychické poruchy a znížená telesná hmotnos .
Ak za nete poci ova akýko vek ved ajší ú inok ako závažný alebo ak spozorujete ved ajšie ú inky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používate ov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
5. AKO UCHOVÁVAPRIALT
Uchovávajte mimo dosahu a doh adu detí.
Nepoužívajte Prialt po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku a škatuli EXP. Dátum exspirácie sa vz ahuje na posledný de v mesiaci.
Neotvorenú injek nú liekovku uchovávajte v chladni ke (pri teplote 2°C – 8°C). Neuchovávajte v mrazni ke.
Injek nú liekovku uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Chemická a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 60 dní pri teplote 37°C.
Z mikrobiologického h adiska, ak sa produkt rozpustí, musí sa ihne prenies do infúznej pumpy. Ak sa ihne nepoužije, doba skladovania po as používania a podmienky pred použitím sú na zodpovednosti používate a a oby ajne nemajú by dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2°C - 8°C, ak sa rozpustenie neuskuto nilo v kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.
6.
ALŠIE INFORMÁCIE
o Prialt obsahuje
- Lie ivo je zikonotid. Jeden ml roztoku obsahuje 100 mikrogramov zikonotidu (vo forme acetátu). Jedna injek ná liekovka s objemom 1 ml obsahuje 100 mikrogramov zikonotidu; jedna injek ná liekovka s objemom 2 ml obsahuje 200 mikrogramov zikonotidu; jedna injek ná liekovka s objemom 5 ml obsahuje 500 mikrogramov zikonotidu.
- alšie zložky sú metionín, chlorid sodný, voda na injekciu, kyselina chlorovodíková a hydroxid sodný.
Ako vyzerá Prialt a obsah balenia
Prialt je infúzny roztok. Roztok je íry a bezfarebný. Prialt sa dodáva v baleniach s obsahom jednej injek nej liekovky s objemom 1 ml, 2 ml alebo 5 ml. Nie všetky ve kosti balenia musia byt uvedené do obehu.
Držiterozhodnutia o registrácii a výrobca
Držite rozhodnutia o registrácii: Eisai Ltd.
3 Shortlands
London
W6 8EE
Vel’ká Británia
Výrobca: Framleiðandi:
Eisai Manufacturing Limited
Titan Court
3 Bishop Square
Hatfield
Herts
AL10 9NE Vel’ká Británia
Ak potrebujete akúko vek informáciu o tomto lieku, kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držite a rozhodnutia o registrácii:
België/Belgique/Belgien
Eisai Europe Ltd.
Tél/Tel: + 32 (0) 2 735 45 34
Luxembourg/Luxemburg
Eisai Europe Ltd.
Tél/Tel: + 32 (0) 2 735 45 34 (Belgique/Belgien)
Eisai Ltd.
Te .: + 44 208 600 1400 ( )
Magyarország
Eisai GmbH
Tel.: + 36 1 230 43 20
eská republika
Eisai GmbH
Tel: + 420 602 311 962
Malta
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Ir-Renju Unit)
Danmark
Eisai AB
Tlf: +46 (0)8 501 01 600 (Sverige)
Nederland
Eisai Europe Ltd.
Tel: + 32 (0) 2 735 45 34 (België/Belgique)
Deutschland
Eisai GmbH
Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Norge
Eisai AB
Tlf: + 46 (0)8 501 01 600 (Sverige)
Eesti
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Ühendkuningriik)
Österreich
Eisai GmbH
Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
Eisai Ltd.
: + 44 208 600 1400 ( µ !"#$ %& )
Polska
Eisai Ltd.
Tel.: + 44 208 600 1400 (Wielka Brytania)
España
Eisai Farmacéutica, S.A.
Tel: +(34) 91 455 94 55
Portugal
EF-Eisai Farmacêutica,Unipessoal Lda
Tel: + 351 214 875 540
France
Eisai SAS
Tél: + (33) 1 47 67 00 05
România
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Marea Britanie)
Ireland
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (United Kingdom)
Slovenija
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Velika Britanija)
Ísland
Eisai AB
Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)
Slovenská republika
Eisai GmbH
Tel: + 420 602 311 962
Italia
Eisai S.r.l.
Tel: + 39 02 5181401
Suomi/Finland
Eisai AB
Puh/Tel: + 46 (0)8 501 01 600 (Ruotsi)
Eisai Ltd.
: + 44 208 600 1400 ( µ !"#$ %& )
Sverige
Eisai AB
Tel: + 46 (0)8 501 01 600
Latvija
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Lielbrit'nija)
United Kingdom
Eisai Ltd.
Tel: 0208 600 1400
Lietuva
Eisai Ltd.
Tel. + 44 208 600 1400 (Jungtin( Karalyst()
Táto písomná informácia pre používateov bola schválená v {MM/RRRR}
Tento liek bol schválený za „mimoriadnych okolností“. To znamená, že kvôli zriedkavosti tohto ochorenia nebolo možné získa kompletné informácie o prínosoch a rizikách tohto lieku. Európska lieková agentúra (EMEA) bude každý rok posudzova nové informácie o lieku, ktoré budú dostupné a pod a potreby aktualizova túto písomnú informáciu.
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry (EMEA)
http://www.emea.europa.eu/. Sú tam aj odkazy na alšie internetové stránky o zriedkavých ochoreniach a ich lie be.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasledujúca informácia je urená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekomPrialt sa dodáva ako íry, bezfarebný roztok v injek ných liekovkách na jednorazové použitie. Pred podaním musí by vizuálne skontrolovaný pre prítomnos astíc a zmenu farby. Roztok sa nesmie použi , ak spozorujete zmenu farby alebo prítomnos astíc.
Na jednorazové použitie. Všetok nepoužitý roztok má by zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.
Ke sa vyžaduje riedenie, Prialt musí by pred použitím zriedený asepticky injek ným roztokom
9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) bez obsahu konzerva ných prísad. Koncentrácia roztoku použitého v infúznej pumpe nesmie by nižšia ako 5 µ g/ml zikontidu vo vonkajšej pumpe a 25 µ g/ml vo
vnútornej pumpe.
Prísne aseptické procedúry musia by použité po as prípravy a zaobchádzania s infúznym roztokom a dop ania pumpy. Pacienti a zdravotníci musia by oboznámení so zaobchádzaním s vonkajším alebo vnútorným infúznym systémom a by si vedomí potreby ochrany pred infekciou.
Prialt sa ukázal chemicky a fyzikálne kompatibilný so Synchromed pumpou na implantáciu a vonkajšou CADD-mikro pumpou pri hore uvedených koncentra ných hladinách. Chemická
a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 14 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke
pumpa v minulosti neprišla do styku s liekom. Po iato ná nápl preto musí by vymenená po
14 d och.
Prialt bol stabilný po as 60 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke pumpa v minulosti prišla do styku s liekom. Stabilita bola dokázaná po as 21 dní pri izbových teplotách v CADD-mikro pumpe.
Špeciálne pokyny na použitie pumpy sa musia získa od výrobcu. Na prívod Prialtu musia by použité CE ozna ené pumpy ekvivalentné pumpám Synchromed a CADD-Mikro. Pumpy v minulosti používané na prívod iných liekov musia by pred naplnením zikonotidom vypláchnuté tri krát
injek ným roztokom 9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) (bez konzerva ných prísad). Zavedenie vzduchu do pumpového rezervoára alebo zásobníka sa musí minimalizova , ke že kyslík môže
zikonotid rozklada .
Pred za iatkom lie by sa vnútorná pumpa musí vypláchnu tri krát 2 ml Prialtu s koncentráciou
25 µ g/ml. Koncentrácia Prialtu v predtým nepoužívanej pumpe môže by znížená následkom
adsorpcie na povrch zariadenia a/alebo zriedením vo zvyšnom priestore zariadenia. Kvôli tomuto musí by rezervoár po prvom použití Prialtu vyprázdnený a znovu naplnený po 14 d och. Následne musí
by pumpa vyprázdnená a znovu naplnená každých 60 dní.
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATE
OV
Prialt 25 mikrogramov/ml infúzny roztok.
Zikonotid
Pozorne si preítajte celú písomnú informáciu skôr, ako zanete používaVáš liek.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu pre ítali.
- Ak máte akéko vek alšie otázky, obrá te sa na svojho lekára.
- Tento liek bol predpísaný Vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodi , dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako Vy.
- Ak za nete poci ova akýko vek ved ajší ú inok ako závažný alebo ak spozorujete ved ajšie
ú inky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používate ov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi
V tejto písomnej informácií pre používateov:
1. o je Prialt a na o sa používa
2. Skôr ako použijete Prialt
3. Ako používa Prialt
4. Možné ved ajšie ú inky
5. Ako uchováva Prialt
6. alšie informácie
1. O JE PRIALT A NA O SA POUŽÍVA
Prialt obsahuje látku s názvom zikonotid. Patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú analgetiká alebo
‘lieky na tlmenie bolesti’. Prialt sa používa na lie bu dlhodobej bolesti, ke Vaša doterajšia lie ba nie je ú inná alebo zaprí i uje ažké ved ajšie ú inky.
2. SKÔR AKO POUŽIJETE PRIALT Nepoužívajte Prialt
- ke ste alergický (precitlivený) na zikonotid alebo na niektorú z alších zložiek Prialtu,
- ke dostávate protinádorový liek do oblasti okolo miechy.
Bute zvlášopatrný pri používaní Prialtu
- Ak dostávate Prialt cez pumpu, ktorá sa nosí mimo Vášho tela, je dôležité, aby ste raz denne skontrolovali, i sa v mieste, kde trubica vniká do Vášho tela, neobjavili akéko vek príznaky infekcie.
- Ak v okolí trubice spozorujete príznaky infekcie, ako sú s ervenanie kože, opuch, boles alebo prítomnos sekrétu, okamžite to oznámte svojmu lekárovi a vyh adajte pomoc pre lie bu infekcií.
- Ak sa oblas v okolí trubice stane citlivou bez príznakov infekcie, musíte o najskôr vyh ada
pomoc u svojho lekára, ke že citlivos môže by skorým príznakom infekcie.
- Ak dostávate Prialt cez pumpu, ktorá sa nosí mimo Vášho tela a akáko vek as infúznej trubice sa odpojí, musíte to ihne oznámi Vášmu lekárovi.
- Ak máte ktoréko vek z nasledovných príznakov: zvýšená teplota, boles hlavy, stuhnutos šije,
únava, zmätenos , pocit nutkania na dávenie, dávenie alebo ob asné záchvaty, môžu by tieto príznakmi meningitídy. Ak spozorujete ktoréko vek z hore uvedených ved ajších ú inkov, musíte o nich ihne informova svojho lekára.
- Ak spozorujete nejakú nežiaducu zmenu vo Vašom myslení, nálade alebo pamäti, prosím oznámte to Vášmu lekárovi.
- Ak dostávate chemoterapiu, prosím oznámte to Vášmu lekárovi.
- Neodporú a sa používa u detí a mladistvých.
Používanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom ase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi. Je možné, že pri podaní Prialtu s ur itými inými liekmi používanými na lie bu bolesti sa budete cíti ospalý.
Tehotenstvo a dojenie:
Ak ste tehotná, domnievate sa, že ste tehotná alebo doj íte, pora te sa so svojím lekárom skôr ako za nete užíva akýko vek liek.
Prialt má by užívaný po as gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.
Vedenie vozidla a obsluha strojov:
Bolo hlásené, že použitie Prialtu spôsobuje zmätenos a ospalos . Pora te so svojím lekárom predtým, ako budete vies vozidlo alebo obsluhova stroje.
3. AKO POUŽÍVAPRIALT
Vaša lie ba Prialtom bude riadená lekárom skúseným v oblasti podávania liekov do miest v okolí miechy a v oblasti použitia vnútorných a vonkajších infúznych púmp.
Prialt sa podáva ako ve mi pomalá plynulá injekcia do oblasti obklopujúcej miechu. Liek bude plynule podávaný z pumpy bu zavedenej do Vašej brušnej steny alebo umiestnenej vonku na va ku opasku. Váš doktor Vám povie, aký typ pumpy je pre Vás najvhodnejší a kedy je nutné ju opakovane dop a .
Odporú aná po iato ná dávka nie je viac ako 2,4 mikrogramov za de . Váš lekár dávku Prialtu upraví pod a závažnosti Vašej bolesti v nárastkoch dávky 2,4 mikrogramov/de . Maximálna dávka je
21,6 mikrogramov/de . Na za iatku Vašej lie by môže Váš lekár zvýši Vašu dávku každé 1-2 dni
alebo viac dní. Ak je to nutné, dávku možno zníži alebo injekciu zastavi , ak sú ved ajšie ú inky príliš ve ké.
Ak po as používania Prialtu cítite, že je boles ešte stále výrazná alebo že sú ved ajšie ú inky príliš ve ké, pora te sa s Vaším lekárom.
Predtým, ako Vám Váš lekár podá Prialt, môže sa rozhodnú pomaly preruši podávanie opiátov do
Vašej miechy a nahradi ich alternatívnymi liekmi proti bolesti.
Ak použijete viac Prialtu ako máte
Ak ste použili viac Prialtu ako Váš lekár navrhoval, možno sa nebudete dobre cíti kvôli príznakom ako zmätenos , problémy s rozprávaním, ažkosti s h adaním slov, nadmerné trasenie, omámenos , nadmerná ospalos , pocit nutkania na dávenie alebo dávenie. Ak sa tak stane, ihne informujte Vášho lekára alebo vyh adajte nemocnicu.
4. MOŽNÉ VEDAJŠIE ÚINKY
Tak ako všetky lieky, Prialt môže spôsobova ved ajšie ú inky, hoci sa neprejavia u každého. Ve mi asto hlásené ved ajšie ú inky (vyskytujúce sa u viac ako 1 z 10 pacientov v klinických
skúškach) zah ajú: zmätenos , závrat, zahmlené videnie, boles hlavy, rýchle pohyby o í vzad a
vpred, strata alebo poškodenie pamäte (zábudlivos ), ažkosti s chôdzou, dávenie, nutkanie na dávenie, všeobecná slabos a ospalos .
asto hlásené ved ajšie ú inky (vyskytujúce sa u viac ako 1 zo 100 pacientov v klinických skúškach) zah ajú: znížená chu do jedla, úzkos alebo zhoršenie úzkosti, halucinácie, neschopnos zaspa alebo osta v stave spánku, nepokoj, dezorientácia, depresia alebo zhoršenie depresie, nervozita, zmeny nálady, zmeny psychického stavu (abnormálne myslenie, zmätenos ), paranoja, dráždivos , zhoršenie zmätenosti, ažkosti s u ením, pamä ou alebo myslením, chýbajúce alebo poškodené reflexy, problémy s vyjadrením alebo porozumením slov, dvojité videnie, poruchy zraku, neznášanlivos svetla, hu anie v ušiach (zvonenie v ušiach), závraty alebo pocit to enia, omámenos alebo závraty pri státí, nízky krvný tlak, dychová nedostato nos , sucho v ústach, boles v oblasti brucha, zhoršenie nutkania na dávenie, hna ka, zápcha, potenie, svrbenie, svalová slabos , svalové
spazmy, svalové k e, boles svalov alebo k bov, s ažené alebo bolestivé mo enie, ažkosti so za atím alebo kontrolou mo enia, pocit nervozity, padanie, boles a zhoršenie bolesti, únava, pocit chladu, opúchanie tváre, nôh alebo chodidiel, boles na hrudníku, horú ka, zmeny v chemickom zložení krvi, psychické poruchy a znížená telesná hmotnos .
Ak za nete poci ova akýko vek ved ajší ú inok ako závažný alebo ak spozorujete ved ajšie ú inky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používate ov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
5. AKO UCHOVÁVAPRIALT
Uchovávajte mimo dosahu a doh adu detí.
Nepoužívajte Prialt po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku a škatuli EXP. Dátum exspirácie sa vz ahuje na posledný de v mesiaci.
Neotvorenú injek nú liekovku uchovávajte v chladni ke (pri teplote 2°C – 8°C). Neuchovávajte v mrazni ke.
Injek nú liekovku uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Chemická a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 60 dní pri teplote 37°C.
Z mikrobiologického h adiska, ak sa produkt rozpustí, musí sa ihne prenies do infúznej pumpy. Ak sa ihne nepoužije, doba skladovania po as používania a podmienky pred použitím sú na zodpovednosti používate a a oby ajne nemajú by dlhšie ako 24 hodín pri teplote 2°C - 8°C, ak sa rozpustenie neuskuto nilo v kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.
6. ALŠIE INFORMÁCIE
o Prialt obsahuje
- Lie ivo je zikonotid. Jeden ml roztoku obsahuje 25 mikrogramov zikonotidu (vo forme acetátu).
Jedna injek ná liekovka s objemom 20 ml obsahuje 500 mikrogramov zikonotidu.
- alšie zložky sú metionín, chlorid sodný, voda na injekciu, kyselina chlorovodíková a hydroxid sodný.
Ako vyzerá Prialt a obsah balenia
Prialt je infúzny roztok. Roztok je íry a bezfarebný. Prialt sa dodáva v baleniach s obsahom jednej injek nej liekovky s objemom 20 ml.
Držiterozhodnutia o registrácii a výrobca
Držite rozhodnutia o registrácii: Eisai Ltd.
3 Shortlands
London
W6 8EE
Vel’ká Británia
Výrobca: Framleiðandi:
Eisai Manufacturing Limited
Titan Court
3 Bishop Square
Hatfield
Herts
AL10 9NE Vel’ká Británia
Ak potrebujete akúko vek informáciu o tomto lieku, kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držite a rozhodnutia o registrácii:
België/Belgique/Belgien
Eisai Europe Ltd.
Tél/Tel: + 32 (0) 2 735 45 34
Luxembourg/Luxemburg
Eisai Europe Ltd.
Tél/Tel: + 32 (0) 2 735 45 34 (Belgique/Belgien)
Eisai Ltd.
Te .: + 44 208 600 1400 ( )
Magyarország
Eisai GmbH
Tel.: + 36 1 230 43 20
eská republika
Eisai GmbH
Tel: + 420 602 311 962
Malta
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Ir-Renju Unit)
Danmark
Eisai AB
Tlf: +46 (0)8 501 01 600 (Sverige)
Nederland
Eisai Europe Ltd.
Tel: + 32 (0) 2 735 45 34 (België/Belgique)
Deutschland
Eisai GmbH
Tel: + 49 (0) 69 66 58 50
Norge
Eisai AB
Tlf: + 46 (0)8 501 01 600 (Sverige)
Eesti
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Ühendkuningriik)
Österreich
Eisai GmbH
Tel: + 43 (0) 1 535 1980-0
Eisai Ltd.
: + 44 208 600 1400 ( µ !"#$ %& )
Polska
Eisai Ltd.
Tel.: + 44 208 600 1400 (Wielka Brytania)
España
Eisai Farmacéutica, S.A.
Tel: +(34) 91 455 94 55
Portugal
EF-Eisai Farmacêutica,Unipessoal Lda
Tel: + 351 214 875 540
France
Eisai SAS
Tél: + (33) 1 47 67 00 05
România
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Marea Britanie)
Ireland
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (United Kingdom)
Slovenija
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Velika Britanija)
Ísland
Eisai AB
Sími: + 46 (0)8 501 01 600 (Svíþjóð)
Slovenská republika
Eisai GmbH
Tel: + 420 602 311 962
Italia
Eisai S.r.l.
Tel: + 39 02 5181401
Suomi/Finland
Eisai AB
Puh/Tel: + 46 (0)8 501 01 600 (Ruotsi)
Eisai Ltd.
: + 44 208 600 1400 ( µ !"#$ %& )
Sverige
Eisai AB
Tel: + 46 (0)8 501 01 600
Latvija
Eisai Ltd.
Tel: + 44 208 600 1400 (Lielbrit'nija)
United Kingdom
Eisai Ltd.
Tel: 0208 600 1400
Lietuva
Eisai Ltd.
Tel. + 44 208 600 1400 (Jungtin( Karalyst()
Táto písomná informácia pre používateov bola schválená v {MM/RRRR}
Tento liek bol schválený za „mimoriadnych okolností“. To znamená, že kvôli zriedkavosti tohto ochorenia nebolo možné získa kompletné informácie o prínosoch a rizikách tohto lieku. Európska lieková agentúra (EMEA) bude každý rok posudzova nové informácie o lieku, ktoré budú dostupné a pod a potreby aktualizova túto písomnú informáciu.
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry (EMEA)
http://www.emea.europa.eu/. Sú tam aj odkazy na alšie internetové stránky o zriedkavých ochoreniach a ich lie be.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasledujúca informácia je urená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekomPrialt sa dodáva ako íry, bezfarebný roztok v injek ných liekovkách na jednorazové použitie. Pred podaním musí by vizuálne skontrolovaný pre prítomnos astíc a zmenu farby. Roztok sa nesmie použi , ak spozorujete zmenu farby alebo prítomnos astíc.
Na jednorazové použitie. Všetok nepoužitý roztok má by zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.
Ke sa vyžaduje riedenie, Prialt musí by pred použitím zriedený asepticky injek ným roztokom
9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) bez obsahu konzerva ných prísad. Koncentrácia roztoku použitého v infúznej pumpe nesmie by nižšia ako 5 µ g/ml zikontidu vo vonkajšej pumpe a 25 µ g/ml vo
vnútornej pumpe.
Prísne aseptické procedúry musia by použité po as prípravy a zaobchádzania s infúznym roztokom a dop ania pumpy. Pacienti a zdravotníci musia by oboznámení so zaobchádzaním s vonkajším alebo vnútorným infúznym systémom a by si vedomí potreby ochrany pred infekciou.
Prialt sa ukázal chemicky a fyzikálne kompatibilný so Synchromed pumpou na implantáciu a vonkajšou CADD-mikro pumpou pri hore uvedených koncentra ných hladinách. Chemická
a fyzikálna stabilita po as použitia bola dokázaná po dobu 14 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke
pumpa v minulosti neprišla do styku s liekom. Po iato ná nápl preto musí by vymenená po
14 d och.
Prialt bol stabilný po as 60 dní pri 37ºC v Synchromed pumpe, ke pumpa v minulosti prišla do styku s liekom. Stabilita bola dokázaná po as 21 dní pri izbových teplotách v CADD-mikro pumpe.
Špeciálne pokyny na použitie pumpy sa musia získa od výrobcu. Na prívod Prialtu musia by použité CE ozna ené pumpy ekvivalentné pumpám Synchromed a CADD-Mikro. Pumpy v minulosti používané na prívod iných liekov musia by pred naplnením zikonotidom vypláchnuté tri krát
injek ným roztokom 9 mg/ml chloridu sodného (0,9%) (bez konzerva ných prísad). Zavedenie vzduchu do pumpového rezervoára alebo zásobníka sa musí minimalizova , ke že kyslík môže
zikonotid rozklada .
Pred za iatkom lie by sa vnútorná pumpa musí vypláchnu tri krát 2 ml Prialtu s koncentráciou
25 µ g/ml. Koncentrácia Prialtu v predtým nepoužívanej pumpe môže by znížená následkom
adsorpcie na povrch zariadenia a/alebo zriedením vo zvyšnom priestore zariadenia. Kvôli tomuto musí by rezervoár po prvom použití Prialtu vyprázdnený a znovu naplnený po 14 d och. Následne musí
by pumpa vyprázdnená a znovu naplnená každých 60 dní.