Na čo sa PENICILIN G používa?
PENICILIN G 1,0 DRASELNÁ SOĽ BIOTIKA je indikovan na začiatku liečby ťažkých infekcií spôsobených patogénmi citlivými na penicilín (neskôr sa môže pokračovať podávaním prokaínbenzylpenicilínu).
Je liekom prvej voľby pri pneumóniách a ďalších infekciách vyvolaných pneumokokmi (s výnimkou enterokokov), pri pneumokokových meningitídach (v kombinácii so sulfónamidmi), infekciách vyvolaných pyogénnymi streptokokmi, citlivými zlatými stafylokokmi, gonokokmi a meningokokmi (v kombinácii so sulfónamidmi), ďalej pri liečbe antraxu, diftérie, lues, listeriózy, aktinomykózy.
Je účinný pri infekciách vyvolaných klostrídiami a korynebaktériami a pri liečbe ostatných infekcií spôsobených pôvodcami citlivými na penicilín. Megadávky benzylpenicilínu sú indikované pri liečbe subakútnej bakteriálnej endokarditídy a bakteriálnej meningitídy, pokiaľ testy preukážu dobrú citlivosť.
Penicilín G je vysoko efektívny v liečbe rôznych štádií syfilisu aj u pacientov s HIV a syfilisom.
Liečba hepatotoxických otráv 1. typu (otravy muchotrávkou zelenou a ďalšími 27 druhmi húb, ktoré obsahujú amatoxíny).
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Alergické reakcie, ktorých výskyt je častejší u osôb s alergickou dispozíciou. Najťažším prejavom je anafylaktická reakcia, ktorá sa dostaví 1-2 min. po podaní (niekedy do polhodiny, ojedinele i neskôr) formou kolapsu až kardiorespiračného zlyhania s prípadným letálnym koncom. Ďalšie alergické prejavy: žihľavka, horúčka, bolesti kĺbov, angioneurotický edém. Vážnou komplikáciou môže byť Lyellov alebo Stevensov-Johnsonov syndróm. Vyskytuje sa nauzea, vracanie, hnačka; hemorágia, hemolytická anémia, eozinofília, trombocytopénia, ojedinele cholestatická žltačka a rozvoj lupus erythematodes.