PENDEPON COMPOSITUM plv inu 10x1,5 MU (liek.inj.)

SPC
onosičov betahemolytického streptokoka sa podá jedna injekcia lieku každých 14 dní.
Lues: liečba skorých štádií u dospelých (primárna, sekundárna a latentná fáza trvajúca menej ako rok) jednorazovo 3 000 000 IU. Liečba neskorých štádií (latentná fáza trvajúca dlhšie ako rok, kardiovaskulárny syfilis) 3 000 000 IU týždenne počas troch týždňov (celkom 9 mil. IU).
Pendepon compositum sa aplikuje ako suspenzia silnejšou vnútrosvalovou ihlou hlboko intragluteálne do vonkajšieho horného kvadrantu M. glutaeus maximus. Deťom sa podáva do M. femoris lateralis. Odporúča sa pred injekciou aspiráciou preveriť správne umiestnenie kanyly vo svalstve.

4.3. Kontraindikácie

Absolútne: precitlivenosť na penicilín a prokaín alebo ostatné zložky prípravku.
Relatívnou kontraindikáciou je podávanie prípravku pacientom s akoukoľvek alergiou, sennou nádchou a žihľavkou v anamnéze a pri bronchiálnej astme.
Liek sa nehodí na liečbu akútnych infekcií.

Intravenózna aplikácia Pendeponu compositum je absolútne zakázaná!


4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní


Liek sa nehodí na liečbu akútnych infekcií. Opatrnosť je nutná pri podávaní pacientom s akoukoľvek alergiou, sennou nádchou, žihľavkou a pri bronchiálnej astme i v anamnéze. Pri anafylaktickom šoku je treba predovšetkým zvládnuť zlyhanie obehu a prípadné poruchy dýchania adrenalínom, noradrenalínom, hydrokortizónom, podať antihistaminiká a vápnik. Postupuje sa podľa zásad na zvládnutie týchto reakcií.

4.5. Liekové a iné interakcie

Pri súčasnom podávaní bakteriostatických antibiotík (tetracyklíny, chloramfenikol, erytromycín a ďalšie) vzniká vzájomný antagonizmus. Pendepon compositum znižuje účinok perorálnych antikoagulancií; chlórpromazín znižuje účinok penicilínu. Hladinu penicilínu v krvi zvyšuje súčasná aplikácia salicylátov, aminofenazónu a vitamínu C. Na dosiahnutie vysokých sérových koncentrácií je možné použiť probenecid, ktorý redukuje tubulárnu sekréciu penicilínu a tým zvyšuje jeho plazmatickú hladinu. Liek spôsobuje falošne pozitívne testy na bielkoviny a cukor v moči.

4.6. Fertilita, gravidita a laktácia

Benzylpenicilín prechádza placentou a hladina v sére plodu dosahuje hladiny blízke hladinám v sére matky. Doterajšie skúsenosti s podávaním gravidným ženám a tiež testovanie na krysách, králikoch a opiciach nepreukázali dôkaz teratogenity. V bežných dávkach nie je liek kontraindikovaný. V prvom trimestri sa však podáva len pokiaľ je to nevyhnutné. Penicilín sa vylučuje do materského mlieka, hladiny v mlieku dosahujú 2 -15 % sérovej koncentrácie. To môže byť príčinou senzibilizácie (alergickej reakcie), častejšie však ovplyvnenie fyziologickej flóry čreva.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

PENDEPON COMPOSITUM nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky

Alergické reakcie sa vyskytujú podstatne častejšie u osôb s alergickou dispozíciou. Najťažšou je anafylaktická reakcia, ktorá sa prejaví 1 - 2 minúty po podaní (niekedy i do pol hodiny i neskôr) ako kolaps až kardiorespiračné zlyhanie, ktoré môže mať až letálny koniec. Ďalšími alergickými prejavmi sú žihľavka, horúčka, bolesti kĺbov, angioneurotický edém, Lyellov alebo Stevensov - Johnsonov syndróm. Vyskytuje sa aj nauzea, zvracanie, hnačka; hemorágia, hemolytická anémia, eozinofília, trombocytopénia; ojedinelo cholestatická žltačka a lupus erythematodes. Pri liečbe syfilisu vzniká až u 50 % prípadov Jarischova - Herxheimerova reakcia, ktorá sa prejavuje horúčkou, potením, bolesťami hlavy až kolapsom (následok uvoľnenia endotoxínov). Pri kardiovaskulárnom syfilise môže mať táto reakcia veľmi ťažký priebeh (primárna atrofia n. optici, nervová hluchota) a môže skončiť až letálne. Ak prenikne pri parenterálnom podaní suspenzia benzatínbenzylpenicilínu do krvi, môže sa objaviť Hoigného syndróm, ktorý má rýchly nástup, avšak benígny priebeh. Prejavuje sa prevažne psychickými zážitkami (strach zo smrti, sluchové a zrakové farebné halucinácie, zmätenosť, dezorientácia), závratmi, poruchami chuti, tachykardiou, palpitáciou srdca. Komplikácie obyčajne zmiznú do 30 minút a liečia sa symptomaticky. Po intravazálnej injekcii môže u detí vzniknúť Nicolauov syndróm. Skoré symptómy: náhla ischémia kože distálne od miesta vpichu, čiastočne s lividným zafarbením a bolesťou. Neskoré symptómy: mierne ochrnutie, ischemické nekrózy, črevné a obličkové krvácanie. Okrem miestnych nálezov podmienených ischémiou (napríklad bolesť, bledosť, tvorba edémov a pľuzgierov s následnou nekrotizáciou) nemožno vylúčiť ťažší priebeh prejavujúci sa šokom a koagulopatiou. Bezodkladne podať 300 IU/kg heparínu i.v., v prípade nutnosti i.m. Urýchlene začať trombolytickú terapiu na špecializovanom pracovisku. V prevencii obidvoch syndrómov sa musí uplatňovať správna technika aplikácie (striedanie miesta vpichu, ihla s dostatočne veľkým lúmenom, aspirácia a fixácia v mieste vpichu). Pacient by mal po aplikácii zostať najmenej 30 minút pod lekárskym dohľadom. Po intramuskulárnom podaní môže vzniknúť lokálne bolestivá reakcia, nekróza svalu a absces.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V*.

4.9. Predávkovanie

Benzatínpenicilín je depotný liek, po intramuskulárnom podaní je takmer vylúčené dosiahnutie toxickej
sérovej hladiny (LD50 benzylpenicilínu u myší a krýs je vyššia ako 5 000 mg / kg). Prokaín je v lieku obsiahnutý množstve 120 mg, taktiež nie je pravdepodobné dosiahnutie toxickej hladiny.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibiotikum, penicilíny citlivé na pôsobenie betalaktamáz
ATC kód: J01CE30

Pendepon compositum je zmes málo a veľmi málo rozpustnej soli benzylpenicilínu s dlhodobým účinkom, vhodná predovšetkým k prevencii streptokokovej infekcie u pacientov ohrozených reumatickou horúčkou. Penicilín kompetitívne inhibuje bakteriálne transaminázy, ktoré pôsobia pri stavbe bunkovej steny a inhibuje tak syntézu mureínu. Aktivuje autolytické enzýmy s následnou léziou bunkovej steny, čo má za následok usmrtenie bakteriálnej bunky.
A n t i m i k r o b i á l n e s p e k t r u m: je zhodné so spektrom benzylpenicilínu. Veľmi dobre pôsobí na pyogénne a ostatné hemolytické streptokoky, pneumokoky, gonokoky a meningokoky, korynebaktérie, listérie, Erysipelothrix insidiosa, bacil antraxu, aktinomycéty, klostrídia tetanu a anaeróbnych traumatóz, moraxely, Treponema pallidum a na väčšinu kmeňov leptospir.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Zmes dvoch depotných penicilínov s rôznou kinetikou uvoľňovania.
Benzatínpenicilín je v kyslom prostredí žalúdka stabilný. Jeho absorpcia z GIT je však nepravidelná a nespoľahlivá. Preto sa benzatínpenicilín podáva len vnútrosvalovo. Po i.m. podaní sa z depotu vytvoreného vo svale pomaly absorbuje. Hydrolýzou molekuly benzatínbenzylpenicilínu sa uvoľní benzylpenicilín. Kinetika uvoľňovania sa blíži kinetike nultého poriadku. Benzatínpenicilín zaisťuje po podaní dávky 600 000 IU viac ako týždeň terapeuticky účinnú hladinu. Maximálne sérové hladiny sa dosahujú u dospelých o 13 až 24 hodín, u malých detí a u novorodencov neskôr. Po jednorazovom podaní dávky 600 000 IU dospelým dosahovali 12. deň hladiny 0,02 mg/ml. Po dávke 1 200 000 IU boli priemerné hladiny 0,15 mg/ml 1. deň, 0,03 mg/ml 14. deň a 0,003 mg/ml 32. deň. U novorodencov po dávke 50 000 IU/kg boli hladiny 0,38 - 2,1 mg/ml po 24 hodinách a 0,07 - 0,09 mg/ml po 12 dňoch. Po podaní 600 000 IU deťom (27 kg) po 24 hodinách dosahovali hladiny 0,11 - 0,21 mg/ml.'
Prokaínpenicilín je v kyslom prostredí žalúdka nestabilný, dochádza k hydrolýze betalaktámového kruhu. Absorpcia z gastrointestinálneho traktu je nepravidelná, preto sa podáva výlučne intramuskulárne. Po intramuskulárnej aplikácii sa zo svalu vstrebáva pomaly a maximálnu plazmatickú hladinu dosahuje asi o 2 hodiny (1 - 4), potom pomaly klesá. Účinnú hladinu možno dokázať ešte 24 hodín po podaní.
Po aplikácii sa z prokaínpenicilínu uvoľňuje benzylpenicilín. Distribuuje sa do celého organizmu, preniká do perikardiálnej a pleurálnej dutiny, žlče a slín. Prechádza placentárnou bariérou a do materského mlieka. Penetruje prednostne do miest, kde prebiehajú zápalové procesy a dosahuje tam vyššie koncentrácie ako v miestach bez zápalu. Pri meningitíde dosahuje vysoké koncentrácie v mozgu. Nezapálenými meningami prechádza len málo, na dosiahnutie terapeutickej koncentrácie v cerebrospinálnom likvore pri liečbe lues sa preto kombinuje s probenecidom. Nepreniká do kostí. Nedostatočne preniká do hnisavých ložísk, do ischemických oblastí a nekrotických tkanív. Prokaínbenzylpenicilín nie je rozpustný v lipidoch, preto nevstupuje do buniek. Na plazmatické bielkoviny sa viaže 50 - 65 %. Z organizmu sa vylučuje obličkami, prevažne tubulárnou sekréciou, avšak oveľa pomalšie ako draselná soľ benzylpenicilínu. Inhibítor tubulárnej sekrécie probenecid predlžuje polčas a zvyšuje plazmatickú hladinu, čo sa tiež terapeuticky využíva. V menšej miere je vylučovaný tiež žlčou. V pečeni sa penicilín biotransformuje približne z 20 % na inaktívny metabolit.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

Polysorbatum 80, lecithinum

6.2. Inkompatibility

V injekčných suspenziách je inkompatibilný s prokaínom, tiopentalom, amobarbitalom, vitamínom C, prometazínom, oxytetracyklínom, tetracyklínom chloramfenikolom, vankomycínom a sulfadiazínom.
Liek spôsobuje falošne pozitívne testy na bielkoviny a cukor v moči.

6.3. Čas použiteľnosti

3 roky

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 oC na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.

6.5. Druh obalu a obsah balenia

Injekčná liekovka s nalepeným štítkom, gumová zátka s hliníkovou obrubou, skladačka, príbalová informácia, kartónová škatuľa.
Veľkosť balenia:1 a 10 injekčných liekoviek po 1 500 000 IU.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Liek pred podaním musí byť suspendovaný. Obsah injekčnej liekovky sa strasie na bočnú stenu liekovky, potom sa vstriekne do liekovky 4,5 ml vody na injekciu a miernym kruhovým pohybom sa pripraví suspenzia, ktorá obsahuje v 1 ml približne 300 000 IU. Homogenita sa dosiahne o 2 - 3 minúty. Liekovkou sa nemá trepať, pretože spenená suspenzia sa ťažko aplikuje. Pripravená suspenzia sa podáva hlboko intragluteálne do vonkajšieho horného kvadrantu M. glutaeus maximus, u detí do m. femoris lateralis silnejšou ihlou na aplikáciu do svalu.
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

BB Pharma a.s., Pod Višňovkou 1662/21, 140 00 Praha 4, Česká republika


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

15/0155/69-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30. december 1969
Dátum posledného predĺženia registrácie: 26.august 2007


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
09/2013

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
PENDEPON COMPOSITUM plv inu 1x1,5 MU (liek.inj.) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.