ccharinum natricum dihydricum (dihydrát sodnej soli sacharínu), menthae piperitae etheroleum (silica maety piepornej), talcum (talok), titanii dioxidum (oxid titaničný E171), hypromellosum (hypromelóza)
Farmakoterapeutická skupina:
Antibiotikum
Charakteristika:
Draselná soľ fenoxymetylpenicilínu (penicilín V) je určená na liečbu infekčných ochorení a na predchádzanie ich vzniku, prípadne vzniku oneskorených komplikácií. Zasahuje do výstavby bunkovej steny citlivých baktérií a tým spôsobuje ich zánik. Po podaní sa rýchlo a dobre vstrebáva, vylučuje sa obličkami. Liek Penbene® je vhodný pre deti staršie ako 6 rokov a pre dospelých.
Indikácie:
Liek Penbene® je vhodný na liečbu infekcií vyvolaných pôvodcami citlivými na fenoxymetylpenicilín, ako sú napr.:
- infekcie v krčnej, nosovej a ušnej oblasti, najmä hnisavý streptokokový zápal mandlí (angína), zápal stredného ucha, zápal prinosových dutín, zápal hrtana,
- infekcie dýchacích ciest, ako je zápal priedušiek alebo pneumokokový zápal pľúc,
- infekcie kože, ako je erythema migrans (pri podozrení na boreliózu prenesenú kliešťom), ruža, hnisavé kožné procesy,
- šarlach, poranenie pohryznutím.
Liek Penbene® je vhodné užívať na predchádzanie vzniku ochorení, ako sú najmä:
- streptokokové infekcie a ich oneskorené komplikácie, napr. reumatická horúčka, niektoré formy zápalu kĺbov, zápal vnútornej srdcovej blany, zápal obličkovej kôry,
- rozšírenie infekcie pri menších lekárskych výkonoch, napr.: vytrhnutie zuba, odstránenie mandlí.
Kontraindikácie:
Liek Penbene® sa nesmie užívať na liečbu infekcií necitlivých na fenoxymetylpenicilín. Ďalej ho nesmú užívať pacienti s precitlivenosťou na penicilínové alebo cefalosporínové antibiotiká a pacienti postihnutí hnačkami alebo dávením.
Počas ťarchavosti sa liek Penbene® môže užívať. Dojčenie je vhodné počas liečby prerušiť.
Nežiaduce účinky:
Liek Penbene® sa obyčajne dobre znáša a patrí k najbezpečnejším antibiotikám. Zriedkavo sa môže po jeho podaní objaviť nevoľnosť, pocit plnosti, riedka stolica, sucho v ústach. Tieto príznaky sú prechodné a miznú po ukončení liečby. Prípadný výskyt týchto nežiaducich účinkov oznámte svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Ak sa počas liečby objavia ťažšie a dlhotrvajúce hnačky, je nutné prestať užívať Penbene® a ihneď informovať ošetrujúceho lekára. Zriedka sa môže po užití lieku Penbene® objaviť aj alergická reakcia. Prejavuje sa vyrážkou, začervenaním a svrbením kože, horúčkou, bolesťami kĺbov a opuchmi. V takýchto prípadoch informujte ošetrujúceho lekára a poraďte sa s ním o ďalšej liečbe. Veľmi zriedkavo môže dôjsť k ťažkej alergickej reakcii (anafylaktický šok) s nevoľnosťou, potením, bledosťou kože, dýchacími ťažkosťami, poklesom krvného tlaku a bezvedomím. V takýchto prípadoch je nutné privolať rýchlu lekársku pomoc.
Interakcie:
Účinky lieku Penbene® a iných liekov užívaných súčasne sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár má byť preto informovaný o všetkých liekoch, ktoré práve užívate, prípadne začínate užívať počas liečby liekom Penbene®, a to bez ohľadu na to, či sú na lekársky predpis, alebo bez neho. Ak vám ďalší lekár bude predpisovať nejaký iný liek, informujte ho, že už užívate liek Penbene®. Skôr ako začnete súčasne s užívaním liek Penbene® užívať nejaký voľne predajný liek, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.
Užívanie lieku Penbene® počas jedla alebo ihneď po jedle výrazne znižuje jeho účinok.
Liek Penbene® sa nesmie kombinovať s bakteriostatickými antibiotikami (tetracyklíny, erytromycín, chloramfenikol, sulfónamidy a pod.), dochádza k vzájomnému znižovaniu účinku.
Pri kombinácii s probenecidom a liekmi proti zápalom (indometacín, fenylbutazón, salicyláty) dochádza k zvýšeniu sérových hladín a k spomalenému vylučovaniu fenoxymetylpenicilínu. Počas užívania lieku Penbene® sa znižuje spoľahlivosť hormonálnej antikoncepcie (liekov zamedzujúcich otehotneniu).
Dávkovanie a spôsob použitia:'
Dávkovanie lieku Penbene® vždy určuje lekár.
Zvyčajne sa podáva dospelým a deťom nad 12 rokov 3 – 4 x denne 1 tableta Penbene® v pravidelných intervaloch 6 alebo 8 hodín, čo zodpovedá 3 (4) x denne 1 000 000 IU fenoxymetylpenicilínu.
Deťom nad 6 rokov sa zvyčajne podáva 3 x denne 1/2 - 1 tableta Penbene® v pravidelných intervaloch 8 hodín, čo zodpovedá 3 x denne 500 000 – 1 000 000 IU fenoxymetylpenicilínu.
Liek Penbene® sa užíva nalačno, najmenej 1 hodinu pred jedlom, zapíja sa dostatočným množstvom vody, čaju alebo ovocnej šťavy. Tablety sa môžu užívať aj rozpolené. Liek Penbene® užívajte alebo podávajte deťom v pravidelných intervaloch presne podľa odporúčania lekára. Je nevyhnutné využívať celú predpísanú dávku. Pri náhodnom vynechaní dávky užite ihneď dvojnásobok odporúčanej dávky a ďalej pokračujte podľa pôvodného odporúčania ošetrujúceho lekára.
Dĺžka užívania závisí od charakteru choroby, liečba musí pokračovať ešte najmenej 3 dni po doznení príznakov. Liečba zvyčajne trvá 5 - 10 dní.
Na zabránenie vzniku zápalu srdcovej vnútornej blany po menších lekárskych výkonoch (odstránenie mandlí, vytrhnutie zuba) sa dospelým a deťom nad 12 rokov podávajú 3 tablety Penbene® 1 hodinu pred výkonom, potom 2 dni 1 tabletu Penbene® 4 x denne v pravidelných 6-hodinových intervaloch.
Pri streptokokových ochoreniach liečba trvá minimálne 10 dní, aby sa predišlo vzniku následných ochorení.
Upozornenie:
Počas liečby liekom Penbene® je vhodné súčasne podávať vitamín C.
Pri predávkovaní alebo náhodnom užití tabliet Penbene® deťmi, prípadne dospelými, sa poraďte s lekárom.
Počas liečby nekonzumujte alkoholické nápoje.
Uchovávanie:
Uchovávajte pri teplote do 25 ˚C. Chráňte pred vlhkosťou.
Varovanie:
Liek sa nesmie užívať po uplynutí použiteľnosti (exspirácia) uvedenej na obale.
Uschovávajte mimo dosahu detí.
Balenie:
12, 30 filmom obalených tabliet.
Dátum poslednej revízie:
Február 2007