Na čo sa PANTOPRAZOL SANDOZ 422 používa?
Pantoprazol Sandoz 40 mg sa používa na liečbu:
Dospelí a dospievajúci vo veku 12 rokov a starší
- refluxnej ezofagitíty, t. j. zápalu pažeráka (trubice, ktorá spája hrdlo so žalúdkom) spojeného so spätným tokom kyseliny zo žalúdka.
Dospelí
- infekcie vyvolanej baktériou nazývanou Helicobacter pylori u pacientov s vredmi dvanástnika a žalúdka v kombinácii s dvoma antibiotikami (eradikačná liečba).Cieľom je odstrániť baktérie a tak znížiť pravdepodobnosť opätovného výskytu týchto vredov.
- vredov žalúdka a dvanástnika.
- Zollingerovho-Ellisonovho syndrómu a iných ochorení spojených s nadmernou tvorbou žalúdočnej kyseliny.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov, prestaňte užívať tento liek a ihneď to oznámte svojmu lekárovi alebo vyhľadajte pohotovostnú lekársku službu v najbližšej nemocnici:
Závažné alergické reakcie (zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb): opuch jazyka a/alebo hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní, žihľavka (jemné vyrážky), ťažkosti s dýchaním, alergický opuch tváre (Quinckeho edém/angioedém), závažné závraty s veľmi rýchlym pulzom a silným
potením.
Závažné poškodenia kože (neznáme: častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov):
môže sa u vás vyskytnúť jeden alebo viacero z nasledujúcich vedľajších účinkov: pľuzgiere na koži s rýchlym zhoršovaním celkového stavu, poškodenia podobné odrenine (vrátane mierneho krvácania) na očiach, nose, ústach/perách alebo pohlavných orgánoch alebo vyrážky, hlavne v
oblasti kože vystavenej slnku. Môže sa u vás vyskytnúť aj bolesť kĺbov alebo príznaky podobné chrípke, horúčka, opuch uzlín (napr. v podpazuší) a krvné testy môžu ukázať zmeny hodnôt určitých bielych krviniek alebo pečeňových enzýmov (Stevensov-Johnsonov syndróm, Lyellov syndróm, multiformný erytém, subakútny kožný lupus erythematosus, lieková vyrážka s eozinofíliou a systémovými príznakmi (DRESS), citlivosť na slnko).
Iné závažné stavy (neznáme: častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov): zožltnutie kože alebo bielka očí (závažné poškodenie pečeňových buniek, žltačka) alebo horúčka, vyrážka a zväčšenie obličiek, niekedy s bolestivým močením a bolesťou v dolnej časti chrbta (závažný
zápal obličiek), ktoré môže viesť k zlyhaniu obličiek.
Ďalšie vedľajšie účinky sú:
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb)
benígne polypy (nezhubné výrastky) na sliznici žalúdka.
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb)
bolesť hlavy, závraty, hnačka, nevoľnosť, vracanie, nadúvanie a plynatosť (vetry), zápcha, sucho v ústach, bolesť a nepríjemný pocit v brušnej dutine, vyrážky na koži, sčervenanie, vyrážky, svrbenie, pocit slabosti, vyčerpania alebo celkový pocit nepohody, poruchy spánku, zlomeniny bedrovej kosti, zápästia alebo chrbtice.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)
porucha alebo úplná strata schopnosti vnímania chuti, poruchy zraku ako rozmazané videnie, žihľavka, bolesť kĺbov, bolesť svalov, zmeny telesnej hmotnosti, zvýšenie telesnej teploty, vysoká horúčka, opuch končatín (periférny edém), alergické reakcie, depresia, zväčšenie prsníkov
u mužov.
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)
dezorientácia (strata orientácie).
Neznáme (častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)
halucinácie, zmätenosť (hlavne u pacientov, ktorí už mali tieto príznaky v minulosti), znížené hladiny sodíka, horčíka, vápnika alebo draslíka v krvi (pozri časť 2), pocit brnenia, tŕpnutia, mravčenia, pálenia alebo znecitlivenia, vyrážka, s možnou bolesťou kĺbov, zápal hrubého čreva, ktorý spôsobuje pretrvávajúcu vodnatú hnačku.
Vedľajšie účinky zistené krvnými testami:
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb)
zvýšenie hladín pečeňových enzýmov.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)
zvýšenie hladiny bilirubínu, zvýšenie hladiny tukov v krvi, výrazný pokles bielych krviniekgranulocytov v obehu, čo býva spojené s vysokou horúčkou.
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)
zníženie počtu krvných doštičiek, čo môže spôsobiť náchylnosť na krvácanie alebo vznik modrín, zníženie počtu bielych krviniek, čo môže viesť k častejším infekciám, súbežné nezvyčajné zníženie počtu červených a bielych krviniek, ako aj krvných doštičiek.