MONOPRIL 20 MG tbl 28x20 mg (blis.PVC/PVDC)

opril
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Monopril
6. Ďalšie informácie


1. ČO JE MONOPRIL A NA ČO SA POUŽÍVA

Monopril patrí medzi antihypertenzívne lieky, je to inhibítor angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE).
Monopril sa používa pri liečbe vysokého tlaku krvi samotný alebo v kombinácii s inými liekmi znižujúcimi tlak krvi.
Ďalej sa používa na liečbu srdcového zlyhania v kombinácii s močopudnými liekmi. Liek je určený len na liečbu dospelých pacientov.
Fosinopril, liečivo obsiahnuté v Monoprile, sa v tele rýchlo premieňa na účinnú látku fosinoprilát, ktorý zabraňuje v tele vzniku angiotenzínu II, prirodzenej látky zužujúcej cievy a zvyšujúcej krvný tlak. Fosinoprilát tiež zabraňuje rozkladu bradykinínu, ktorý rozširuje cievy a znižuje tlak krvi. Účinkom fosinoprilátu sa preto rozšíria cievy, zníži krvný tlak a zníži sa odpor, proti ktorému musí srdce pracovať. Týmto sa znížia aj nadmerné nároky na prácu srdca. Rozšírenie ciev zníži aj množstvo krvi, ktorá sa vracia k srdcu, a tým sa zníži zaťaženie srdca. Toto dvojaké pôsobenie vysvetľuje priaznivé účinky Monoprilu pri srdcovej nedostatočnosti. Hypotenzívny účinok, t.j. zníženie krvného tlaku, sa začne prejavovať asi za 1 hodinu po užití tablety, plne sa rozvinie za 3 až 6 hodín a je dlhodobý.


2. SKÔR AKO UŽIJETE MONOPRIL

Neužívajte Monopril
- keď ste alergický (precitlivený) na fosinopril, na ktorúkoľvek z ďalších zložiek Monoprilu, na iné inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE)
- keď ste tehotná dlhšie ako 3 mesiace. (V rannom štádiu tehotenstva je lepšie sa užívaniu lieku Monopril 20 mg vyhnúť – pozri časť Tehotenstvo).

Buďte zvlášť opatrný pri užívaní Monoprilu
- ak trpíte na zúženie obličkových tepien
- ak ste prekonali angioneurotický edém (opuch postihujúci končatiny, tvár alebo horné dýchacie cesty)
- ak ste tehotná alebo dojčíte.

Musíte oznámiť svojmu lekárovi, ak si myslíte, že ste tehotná (alebo že môžete otehotnieť). Monopril sa neodporúča v rannom štádiu tehotenstva a nesmie byť užívaný po 3. mesiaci tehotenstva, pretože ak je užívaný aj po treťom mesiaci môže spôsobiť závažné poškodenie dieťaťa (pozri časť Tehotenstvo).

Užívanie iných liekov
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Účinky Monoprilu a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár musí byť preto informovaný o všetkých liekoch, ktoré užívate alebo ktoré začnete užívať. Ak Vám iný lekár bude predpisovať alebo odporúčať nejaký ďalší liek, informujte ho, že už užívate Monopril.

Súbežné užívanie ďalších liekov znižujúcich krvný tlak prehlbuje zníženie krvného tlaku spôsobené Monoprilom. Aj mnohé močopudné lieky (napr. hydrochlorotiazid a iné) môžu účinok Monoprilu značne zosilniť. Taktiež celkové anestetiká (narkotiká) a alkohol zosilňujú účinok Monoprilu .
Monopril zosilňuje účinky iných látok, ktoré znižujú krvný tlak. Zosilňuje účinky alkoholu a solí lítia (podávaných pri niektorých psychických poruchách), pretože spomaľuje vylučovanie lítia. Pri kombinácii Monoprilu a lítia s močopudnými látkami (diuretikami) je zvýšené nebezpečenstvo otravy lítiom.
Účinky Monoprilu môžu byť znížené liekmi užívanými na zníženie kyslosti žalúdka, pretože znižujú vstrebávanie lieku.
Lieky s obsahom draslíka a močopudné lieky šetriace draslík (spironolaktón, triamteren, amilorid) zvyšujú pri kombinácii s Monoprilom nebezpečenstvo nadmerného zvýšenia hladiny draslíka v krvi. Zvlášť pri súčasnej poruche funkcie obličiek môžu nastať poruchy srdcovej činnosti.

Užívanie Monoprilu s jedlom a nápojmi
Účinok lieku nie je ovplyvnený príjmom potravy.
Musíte sa vyhnúť konzumácii alkoholu, keď užívate Monopril.

Tehotenstvo a dojčenie
Tehotenstvo
Musíte oznámiť svojmu lekárovi, ak si myslíte že ste tehotná (alebo že môžete otehotnieť). Váš lekár Vám obvykle poradí ukončiť užívanie Monoprilu skôr ako otehotniete alebo hneď, keď sa dozviete, že ste tehotná a poradí Vám užívať iný liek namiesto Monoprilu. Monopril sa neodporúča v rannom štádiu tehotenstva a nesmie byť užívaný po 3. mesiaci tehotenstva, pretože ak je užívaný aj po treťom mesiaci môže spôsobiť závažné poškodenie dieťaťa.

Dojčenie
Oznámte svojmu lekárovi že dojčíte alebo že budete dojčiť dieťa. Monopril sa neodporúča pre dojčiace matky. Ak si želáte dojčiť Váš lekár Vám môže vybrať inú liečbu, najmä ak je Vaše dieťa novorodenec alebo sa narodilo predčasne.

Vedenie vozidla a obsluha strojov
Hlavne na začiatku liečby môže Monopril znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Túto činnosť by ste mali vykonávať iba na základe výslovného súhlasu lekára. Toto nežiaduce pôsobenie Monoprilu sa zvyšuje konzumáciou alkoholu.

Dôležité informácie o niektorých zložkách Monoprilu
Tento liek obsahuje laktózu (mliečny cukor). Ak Vám Váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, kontaktujte svojho lekára pred užitím tohto lieku.


3. AKO UŽÍVAŤ MONOPRIL

Vždy užívajte Monopril presne tak, ako Vám povedal Váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
Na začiatku liečby sa zvyčajne užíva 10 mg jedenkrát denne a dávky sa postupne zvyšujú až do dosiahnutia žiadaného účinku. U väčšiny pacientov sa dosahuje po dávke 20 mg denne a rozsah konečných udržiavacích dávok býva medzi 10 až 40 mg denne. Udržiavaciu dávku určí lekár až po niekoľkých týždňoch liečenia, keď sa účinok plne rozvinie a ustáli. Monopril sa potom dlhodobo užíva v jedinej dávke alebo rozdelený na dve denné dávky. V prípade potreby je možné účinok zosilniť kombináciou s diuretikami (močopudnými liekmi). Ak pacient užíval močopudné lieky už pred začatím liečby Monoprilom je vhodné tieto lieky vysadiť aspoň 3 dni pred prvou dávkou Monoprilu. Kombináciou liekov sa liečba začína iba v závažných prípadoch.
Pri miernej poruche funkcie obličiek alebo pečene sa Monopril zvyčajne užíva v nezmenenom dávkovaní, pretože liečivo fosinopril sa z tela vylučuje buď obličkami do moču, alebo chemickým rozkladom v pečeni. Starší pacienti môžu užívať rovnaké dávky lieku ako mladší pacienti.
Počas liečby Monoprilom budete musieť podstúpiť rôzne vyšetrenia, ako napr. sledovanie krvného tlaku, činnosti srdca, niekedy krvného obrazu, vyšetrenie moču a pod.'

Ak užijete viac Monoprilu, ako máte
Ak ste užili viac tabliet Monoprilu ako Vám lekár odporučil (alebo ak niekto iný užil tablety Monoprilu), kontaktujte okamžite svojho lekára alebo choďte do najbližšej nemocnice a vezmite si balenie so sebou.

Ak zabudnete užiť Monopril
Neužívajte dvojnásobnú dávku aby ste nahradili vynechanú dávku.

Ak prestanete užívať Monopril.
Monopril sa užíva dlhodobo. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.


4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, aj Monopril môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Monopril sa zvyčajne dobre znáša a pokiaľ sa nejaké vedľajšie účinky vyskytnú, bývajú mierne a prechodné.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí suchý, dráždivý kašeľ. Predovšetkým na začiatku liečby a pri zvyšovaní dávok môže dôjsť k výraznejšiemu zníženiu krvného tlaku, ktorý sprevádza únava, bolesti hlavy, závraty, niekedy aj krátkodobá strata vedomia. Ďalej sa môžu objaviť: chrapot, nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, hnačky alebo zápcha, búšenie srdca až bolesti na hrudníku, začervenanie kože, vyrážky, bolesti svalov, mravčenie, únava a poruchy chuťového vnímania.
Ak by sa u Vás vyvinuli niektoré z prejavov precitlivenosti, napr. opuchy tváre, viečok, pier, jazyka, sťažené dýchanie až dýchavičnosť, prerušte ihneď užívanie lieku a okamžite vyhľadajte lekára.

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.


5. AKO UCHOVÁVAŤ MONOPRIL

Liek uchovávajte pri teplote doj 25 ºC. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Nepoužívajte Monopril po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuli po EXP (skratka používaná pre dátum exspirácie). Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci.

Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.


6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo Monopril obsahuje
Liečivo je fosinoprilum natricum (sodná soľ fosinoprilu) 20 mg v jednej tablete.
Ďalšie zložky sú: monohydrát laktózy, mikrokryštalická celulóza, krospovidon, povidon, sodná soľ stearylfumarátu, bezvodý etanol.

Ako vyzerá Monopril a obsah balenia
Tablety sú biele okrúhle obojstranne vypuklé, s deliacou ryhou na jednej strane a s vyrazeným číslom 609 na druhej strane. Liek sa dodáva v blistrovom balení s obsahom 28 tabliet.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Bristol-Myers Squibb spol. s r.o., Praha, Česká republika.

Výrobca
Bristol-Myers Squibb S.r.l., Anagni, Taliansko.


Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v októbri 2011.

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.