Minisistonâje kombinované perorálne kontraceptívum („kombinovaná tabletka“).
Každá obalená tableta obsahuje malé množstvo dvoch rôznych ženských hormónov: levonorgestrelu (gestagén) a etinylestradiolu (estrogén). Ostatné látky, obsiahnuté v Minisistoneâ nájdete v časti Zloženie lieku. Vzhľadom na malé množstvo hormónov sa Minisistonâpovažuje za nízkodávkové perorálne kontraceptívum. Všetky obalené tablety v balení obsahujú rovnaké hormóny v rovnakom množstve a preto sa Minisistonâpovažuje za monofázické kombinované perorálne kontraceptívum.
MINISISTON, podobne ako iná hormonálna antikoncepcia, nechráni pred infekciou HIV (AIDS) ani pred inými pohlavne prenosnými chorobami. Počas užívania tohto lieku pravidelne navštevujte Vášho lekára, najmenej dvakrát do roka. Ak sa u Vás vyskytnú akékoľvek nezvyčajné príznaky ako bolesti v hrudníku, bruchu alebo nohách z neobjasnenej príčiny, kontaktujte ihneď Vášho lekára.
Aké nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť počas užívania Minisistonu
Užívanie hormonálnej antikoncepcie je spojené so zvýšeným rizikom žilových a tepnových tromboembolických ochorení (napr. žilové trombózy, pľúcna embólia, cievna mozgová príhoda, srdcový infarkt). Toto riziko sa ďalej zvyšuje ďalšími faktormi (fajčenie, vysoký krvný tlak, poruchy zrážavosti krvi alebo metabolizmu tukov, značná nadváha, kŕčové žily, predchádzajúce zápaly žíl a trombózy ), pozri časť „Upozornenia“.
Ďalšie nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť sú:
- zvýšený krvný tlak
- pocit napätia v prsníkoch
- vynechanie menštruačného krvácania, slabšie menštruačné krvácanie, krvácanie z prieniku, medzimenštruačné krvácanie
- bolesť hlavy
- depresívne nálady
- zmeny sexuálneho pudu
- žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť, vracanie
- nepravidelné, žltkasto-hnedé škvrny na čele, tvárach a brade (chloazma)
- kožná vyrážka a kožný zápal (erythema nodosum)
- zmeny množstva tukových látok vo vašej krvi (krvných lipidov), najmä ich zvýšenie
- ochorenia žlčovodov
Pri dlhodobom užívaní hormonálnej antikoncepcie boli o niečo častejšie pozorované ochorenia žlčovodov. Na možnosť vzniku žlčových kameňov počas užívania liekov obsahujúcich estrogény nie sú jednoznačné názory. V veľmi zriedkavých prípadoch (< 0,01%) boli po užívaní hormonálnych látok, aké obsahuje aj tento liek, pozorované nezhubné (adenómy) a ešte zriedkavejšie zhubné nádory pečene. V ojedinelých prípadoch tieto nádory viedli k život ohrozujúcim krvácaniam do brušnej dutiny
- účinok na vznik rakoviny prsníka
Pohlavné hormóny vplývajú na tkanivo prsníka. Pri zmene hormonálnej rovnováhy (napr. pri užívaní perorálnych kontraceptív) môže vznikať hormonálne prostredie, kde tkanivo prsníkov je citlivejšie voči iným faktorom, ktoré podporujú rozvoj rakoviny, čo postupne môže podporiť rozvoj rakoviny v ňom. Rozbor epidemiologických štúdií, ktoré poskytli dôkazy možnosti vzťahu medzi perorálnymi kontraceptívami a rakovinou prsníka, tvrdia tiež, že výskyt rakoviny prsníka u žien do stredného veku možno častejšie spájať s dlhodobým a skoro začatým užívaním perorálnych kontraceptív.
Toto je však len jeden z rôznych možných rizikových faktorov.
Veľmi zriedkavo (<0,1%) bola pozorovaná sekrécia z prsníkov a ich zväčšenie.