Migralgin je liek proti bolesti (analgetikum), na zníženie horúčky a proti zápalu (nesteroidové antiflogistikum/analgetikum).
Migralgin obsahuje tri liečivá: paracetamol, kyselinu acetylsalicylovú a kofeín. Paracetamol zmierňuje bolesť a znižuje horúčku. Kyselina acetylsalicylová zmierňuje bolesť, znižuje horúčku a má protizápalové účinky. Kofeín zmierňuje príznaky únavy a podporuje duševnú motiváciu a výkon. Taktiež zrýchľuje účinok paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej, ako i posilňuje ich účinky.
Táto kombinácia liečiv je účinnejšia ako užívanie jednotlivých liečiv (paracetamolu alebo kyseliny acetylsalicylovej alebo kofeínu) alebo dvojitej kombinácie (paracetamol a kyselina acetylsalicylová). Táto kombinácia znižuje potrebné množstvo liekov proti bolesti (analgetík).
Migralgin je určený na užívanie u dospelých a dospievajúcich vo veku 12 rokov a starších na liečbu:
- akútnej bolesti hlavy pri záchvate migrény s aurou (predzvesťou) alebo bez aury,
- tenznej (napätej) bolesti hlavy.
Migrénové bolesti hlavy môžu byť sprevádzané ďalšími príznakmi, ako je nevoľnosť alebo vracanie a citlivosť na svetlo a zvuk. Záchvaty migrény môžu byť „oznámené“ aurou (varovným pocitom, ktorý zvyčajne pozostáva z vizuálnych narušení, napr. svetelné záblesky, cik-cak čiary, hviezdy alebo vlny).
Tenzná bolesť hlavy je najčastejší typ bolesti hlavy. Bolesť je často popisovaná ako konštantný tlak, ako keby bola hlava drvená vo zveráku a často prebieha na oboch stranách hlavy naraz.
Ak sa do 3 - 4 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.
Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás objaví:
- anafylaktický šok (veľmi závažná alergická reakcia s príznakmi ako sú závraty, poruchy vedomia, problémy s dýchaním, opuch jazyka a dýchacích ciest, modrá faba pleti atď.);
- angioedém (náhly opuch, ktorý sa vyskytne v tkanive pod povrchom kože);
- príznaky infekcie, ktoré sa opakujú alebo zhoršujú;
- závažné kožné vyrážky, ktoré môžu zahŕňať vredy v ústach, hrdle, nose, na pohlavných orgánoch a spojivkách (červené a opuchnuté oči). Vyrážka sa môže vyvinúť do rozsiahlych pľuzgierov a k olupovaniu kože.
Zoznam nežiaducich účinkov uvedený nižšie zahŕňa aj tie, ktoré pociťovali pacienti pri užívaní vysokých dávok, v súvislosti s dlhodobou liečbou kyselinou acetylsalicylovou (jedno z liečiv Migralginu) na liečbu príznakov reumatizmu. Žalúdočno-črevné ťažkosti sa vyskytujú pravdepodobnejšie, keď sa užívajú vyššie dávky Migralginu.
Časté (môžu postihovať až 1 z 10 osôb)
- nervozita, závraty;
- bolesti brucha, bolesti žalúdka, poruchy trávenia, pocit nevoľnosti (nauzea), nevoľnosť (vracanie), pálenie záhy;
- okultné krvácanie (krv prítomná v stolici, ktorú nie je vidieť, ale dá sa stanoviť v testoch).
Menej časté (môžu postihovať až 1 zo 100 osôb)
- veľmi rýchly a nerovnomerný tlkot srdca (palpitácie);
- alergické (precitlivené) kožné reakcie (napr. svrbenie alebo žihľavka);
- hnačka.
Zriedkavé (môžu postihovať až 1 z 1 000 osôb)
- pocit nepokoja (agitácia), tras (tremor), pocit závratu alebo „točenie“ (vertigo), nevoľnosť (celkový pocit nevoľnosti);
- zrýchlený tlkot srdca (tachykardia);
- hypersenzitívne reakcie, ktoré môžu zahŕňať dýchavičnosť, nízky krvný tlak, šok, opuchy, začervenanie kože alebo závažné kožné reakcie vrátane multiformného erytému;
- zápal na dolnom konci prehĺtacej trubice vedúcej do žalúdka (ezofagitída), vredy v zažívacom trakte;
- nezvyčajne zvýšené potenie (hyperhidróza);
- krvácanie, ktoré môže prípadne viesť k anémii (zníženie normálneho počtu červených krviniek s príznakmi ako je celková nevoľnosť, biela farba pokožky, ospalosť, atď.);
- zmena funkcie pečene, ktoré môže viesť k zmenám vašich krvných testov.
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb)
- pocit nervozity, tras alebo potenie, čo môže byť príznakom nízkej hladiny cukru v krvi (hypoglykémia);
- diera alebo trhlina v tráviacom trakte;
- poškodenie obličiek (renálne poškodenie);
- zmeny v krvnom obraze (príznaky zahŕňajú bezbolestné okrúhle a ťažko zistiteľné purpurové bodky na koži, niekedy zoskupené do väčších škvŕn, krvácajúce ďasná, krvácanie z nosa alebo podliatiny s menším úrazom, celkovú nevoľnosť, slabosť alebo zvýšené riziko infekcie);
- žihľavka, ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosť (bronchospazmus) u pacientov, ktorí majú alergické reakcie na lieky na liečbu bolesti, horúčky alebo zápalu.
Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov)
- krvácanie v koži, ktoré sa prejavuje ako purpurové škvrny alebo modriny na koži, krvácanie ďasien alebo krvácanie z nosa s možnosťou predĺženej doby krvácania;
- bolesti hlavy, ospalosť, zmätenosť;
- zhoršenie videnia, poruchy sluchu alebo zvonenie v ušiach;
- zápal žalúdka, tenkého alebo hrubého čreva;
- zápal pečene, ktorý môže viesť k akútnemu zlyhaniu pečene, poškodeniu pečene;
- vnútrolebkové krvácanie;
- tekutina v pľúcach (pri dlhodobom užívaní Migralginu a v súvislosti s reakciou z precitlivenosti).
V súvislosti s užívaním niektorých liekov proti bolesti, horúčke a zápalu (skupina NSAID-nesteroidné protizápalové lieky, do ktorej patrí i Migralgin) boli hlásené ojedinelé prípady zhoršenia infekcie súvisiacej so zápalmi.
Kofeín v tomto lieku môže spôsobiť nespavosť.