Na čo sa LUCENTIS 012012 používa?
Lucentis sa používa u dospelých na liečbu niekoľkých chorôb očí, ktoré spôsobujú zhoršenie zraku.
Tieto choroby sú dôsledkom poškodenia sietnice (vrstvy v zadnej časti oka citlivej na svetlo), ktorého príčinou je:
- Rast presakujúcich, abnormálnych krvných ciev (neovaskularizácia chorioidey, CNV). Pozoruje sa pri chorobách, ako je vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) alebo patologická krátkozrakosť (PM).
- Makulárny edém (opuch v strede sietnice). Tento opuch môže byť vyvolaný cukrovkou (choroba označovaná ako diabetický makulárny edém (DME)) alebo upchatím žíl sietnice (choroba označovaná ako oklúzia žíl sietnice (RVO)).
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Najzávažnejšie vedľajšie účinky sú opísané nižšie:
Časté závažné vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 z 10 ľudí): odlúčenie alebo trhlina v zadnej vrstve oka (odlúčenie alebo trhlina v sietnici), čo má za následok videnie svetelných zábleskov s plávajúcimi čiastočkami, stupňujúce sa až do prechodnej straty zraku alebo zákalu šošovky (katarakta).
Menej časté závažné vedľajšie účinky (môžu postihnúť až 1 zo 100 ľudí): slepota, infekcia očnej gule (endoftalmitída) so zápalom vo vnútri oka.
Príznaky, ktoré sa u vás môžu vyskytnúť, sú opísané v časti 2 tejto písomnej informácie pre používateľov (prečítajte si časť 2 „Čo potrebujete vedieť skôr, ako vám podajú Lucentis“). Ak sa u vás objaví ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov, okamžite o tom povedzte svojmu lekárovi.
Najčastejšie hlásené vedľajšie účinky sú opísané nižšie:
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihnúť viac ako 1 z 10 ľudí)
K vedľajším účinkom postihujúcim zrak patria: zápal oka, krvácanie v zadnej časti oka (krvácanie do sietnice), poruchy videnia, bolesť oka, malé plávajúce čiastočky alebo škvrny v zrakovom poli (zákaly), oko podliate krvou, podráždenie oka, pocit cudzieho telieska v oku, zvýšené slzenie, zápal alebo infekcia okrajov očných viečok, suché oko, sčervenenie alebo svrbenie oka a zvýšený vnútroočný tlak.
K vedľajším účinkom nepostihujúcim zrak patria: bolesť hrdla, upchatie nosa, nádcha, bolesť hlavy a bolesť kĺbov.
Ďalšie vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť po podaní Lucentisu, sú opísané nižšie:
Časté vedľajšie účinky
K vedľajším účinkom postihujúcim zrak patria: znížená ostrosť videnia, opuch časti oka (uvey, rohovky), zápal rohovky (prednej časti oka), malé škvrny na povrchu oka, neostré videnie, krvácanie v mieste podania injekcie, krvácanie do oka, výtok z oka spojený so svrbením, sčervenením a opuchom (zápal očných spojoviek), citlivosť na svetlo, nepríjemný pocit v oku, opuch očného viečka, bolesť očného viečka.
K vedľajším účinkom nepostihujúcim zrak patria: infekcia močových ciest, nízky počet červených krviniek (s prejavmi ako únava, dýchavičnosť, závraty, bledosť kože), úzkosť, kašeľ, nutkanie na vracanie, alergické reakcie ako vyrážky, žihľavka, svrbenie a sčervenenie kože.
Menej časté vedľajšie účinky
K vedľajším účinkom postihujúcim zrak patria: zápal a krvácanie v prednej časti oka, vačok hnisu na oku, zmeny centrálnej časti povrchu oka, bolesť alebo podráždenie v mieste podania injekcie,neobvyklý pocit v oku, podráždenie očného viečka.