LEXOPAM 3 MG cps dur 30x3 mg (blis.PVC/Al)

Nepodávať deťom do 12r. Liekové a iné interakcie Liek obsahuje cukry Liek ovplyvňuje pozornosť Kontraindikácie na ochorenia pacienta Neužívať súčasne s alkoholom Nedoporučuje sa podávať počas dojčenia Nedoporučuje sa podávať počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

1,71 €
Vývoj cien
LEXOPAM cena
Kód 0489A
Registračné číslo 70/0221/12-S
Dátum registrácie 23. 4. 2012
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu SVUS Pharma a.s., Česko
Účinné látky
Indikačná skupina Anxiolytiká (70)
Doba použiteľnosti 24 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
N NERVOVÝ SYSTÉM
N05 Psycholeptiká
N05B Anxiolytiká
N05BA Deriváty benzodiazepínu
N05BA08 Bromazepan

Na čo sa LEXOPAM používa?

Liečivo v LEXOPAMe, bromazepam, patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú benzodiazepíny. Ak sa bromazepam podáva v malých dávkach, uvoľňuje napätie, úzkosť a nervozitu. Pri vyšších dávkach má upokojujúce účinky a uvoľňuje svalové napätie.

LEXOPAM predpisuje lekár pacientom s príznakmi úzkosti, napätia, depresie, nervozity, vzrušenia a problémov so spánkom.

U niektorých pacientov s úzkosťou alebo nervozitou sa môžu tiež vyskytnúť problémy s pulzom, dýchaním alebo trávením. LEXOPAM môže pomôcť tiež pri týchto príznakoch.

Vo väčšine prípadov je potrebná iba krátkodobá liečba LEXOPAMom (liečba nemá vo všeobecnosti prekročiť dva týždne).

Liečba má začať najnižšou možnou dávkou. Maximálna dávka sa nemá prekročiť.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Väčšina pacientov znáša LEXOPAM dobre, ale najčastejšími vedľajšími účinkami, ktoré sa vyskytujú najmä na začiatku liečby, sú únava a ospanlivosť.

LEXOPAM môže veľmi zriedkavo spôsobiť náhlu úzkosť, halucinácie, vzrušenie a poruchy spánku. Ak sa tieto účinky vyskytnú, ihneď kontaktujte svojho lekára.

V zriedkavých prípadoch sa pozoruje svalová slabosť a problémy s rovnováhou pri chôdzi (pády). Ak sa tieto účinky vyskytnú, kontaktujte svojho lekára a on môže rozhodnúť, či je potrebné zmeniť dávku.
U starších pacientov, užívajúcich tento typ lieku, sa pozorovalo zvýšené riziko pádov a zlomenín kostí.

LEXOPAM môže veľmi zriedkavo spôsobiť bolesť hlavy, vertigo (závrat), zníženie bdelosti, poklesy krvného tlaku (mdloby), poruchy tráviaceho traktu, kožné reakcie, poruchy videnia (dvojité videnie), ataxiu (neschopnosť koordinovať dobrovoľné pohyby svalov) a zmeny libida (sexuálnej túžby). Ak spozorujete halucinácie, poruchy spánku, vzrušenie alebo žltačku (žltkastý vzhľad kože a očí), ihneď kontaktujte svojho lekára kvôli ukončeniu liečby.

Počas užívania benzodiazepínov sa môže odhaliť už existujúca depresia.

Je známe, že pri užívaní benzodiazepínov sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky ovplyvňujúce správanie, ako sú nepokoj, vzrušenie, podráždenosť, agresivita, delírium (nesúvislé myšlienky), zúrivosť, nočné mory, halucinácie, psychózy (strata kontaktu s realitou) alebo nevhodné správanie. Tieto účinky sú častejšie u starších pacientov. Ak sa u vás tieto účinky vyskytnú, ukončite liečbu a ihneď kontaktujte svojho lekára.

Pri obvyklých dávkach sa môže vyskytnúť anterográdna amnézia (ťažkosti so zapamätaním si nedávnych informácií), ktorej riziko sa zvyšuje pri vyšších dávkach. Účinky amnézie sa môžu spájať s nevhodným správaním.

Môžu sa tiež vyskytnúť poruchy dýchania a srdcové poruchy, ako je srdcové zlyhanie (neschopnosť srdca zásobovať potrebným množstvom krvi), vrátane zastavenia srda.

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov.

Používanie benzodiazepínov môže viesť k fyzickej závislosti, dokonca aj pri liečebných dávkach. Tá sa vyskytuje najmä po nepretržitom dlhodobom užívaní lieku. Na zníženie rizika závislosti čo najviac vezmite do úvahy tieto opatrenia:
  • Benzodiazepíny sa majú užívať iba vtedy, ak ich predpíše lekár (nikdy nie preto, že mali pozitívny účinok na iných pacientov), a nikdy sa nemajú odporúčať iným.
  • Nikdy nezvyšujte dávku predpísanú lekárom alebo nepoužívajte liek dlhšie, ako sa odporúča.
  • Pravidelne navštevujte svojho lekára, aby rozhodol, či pokračovať v liečbe.

Ukončenie liečby môže viesť k rozvoju príznakov z vysadenia („abstinenčné príznaky“) alebo opätovnému výskytu rovnakých príznakov vo zvýšenej miere, ktoré viedli k liečbe. Tieto príznaky môžu viesť k rozvoju psychickej závislosti.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Súvisiace články

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.