Na čo sa HEMLIBRA 922 používa?
Hemlibra patrí do skupiny liekov nazývaných „monoklonálne protilátky“. Monoklonálne protilátky sú typom bielkoviny, ktorá rozpozná špecifický cieľ v tele a naviaže sa naň.
Hemlibra je liek, ktorý sa používa na liečbu pacientov každého veku, ktorí majú hemofíliu A a u ktorých sa vytvoril inhibítor faktora VIII.
Tento liek predchádza krvácaniu alebo znižuje počet epizód krvácania u ľudí s týmto ochorením. Hemofília A je dedičné ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatkom faktora VIII, čo je dôležitá látka potrebná na zrážanie krvi a zastavenie akéhokoľvek krvácania.
Ako Hemlibra pôsobí?
Pacienti s hemofíliou A sú za normálnych okolností liečení náhradným faktorom VIII podávaným infúziou (po kvapkách), ale u niektorých pacientov sa vytvorí inhibítor faktora VIII (protilátky proti faktoru VIII), ktorý bráni pôsobeniu náhradného faktora VIII. Hemlibra má však štruktúru odlišnú od štruktúry faktora VIII, a preto inhibítor faktora VIII nemá vplyv na jej pôsobenie.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Závažné vedľajšie účinky súvisiace s používaním aPCC počas liečby Hemlibrou
Prestaňte používať Hemlibru a aPCC a ihneď sa obráťte na lekára, ak vy alebo váš opatrovateľ spozorujete ktorýkoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov:
- Rozpad červených krviniek (trombotická mikroangiopatia):
- zmätenosť, slabosť, opuch rúk a nôh, zožltnutie kože a očí, neurčitá bolesť brucha alebo chrbta, pocit na vracanie (nauzea), vracanie alebo menej časté močenie - tieto príznaky môžu poukazovať na trombotickú mikroangiopatiu.
- Krvné zrazeniny (tromboembólia):
- opuch, pocit tepla, bolesť alebo začervenanie - tieto príznaky môžu poukazovať na krvnú zrazeninu v žile tesne pod povrchom kože.
- bolesť hlavy, necitlivosť tváre, bolesť alebo opuch oka alebo problémy so zrakom - tieto príznaky môžu poukazovať na krvnú zrazeninu v žile za okom.
- sčernanie kože - tento príznak môže poukazovať na závažné poškodenie kožného tkaniva.
Ďalšie vedľajšie účinky pri používaní Hemlibry
Veľmi časté: môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb
- reakcia v mieste podania injekcie (začervenanie, svrbenie, bolesť)
- bolesť hlavy
- bolesť kĺbov
Časté: môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb
- horúčka
- bolesť svalov
- hnačka
- svrbivá vyrážka alebo žihľavka (urtikária)
- vyrážka na koži
Menej časté: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb
- rozpad červených krviniek (trombotická mikroangiopatia)
- krvná zrazenina v žile za okom (trombóza kavernózneho sínusu)
- závažné poškodenie kožného tkaniva (nekróza kože)
- krvná zrazenina v žile tesne pod povrchom kože (povrchová tromboflebitída)
- opuch tváre, jazyka a/alebo hrdla a/alebo ťažkosti pri prehĺtaní alebo žihľavka spolu s ťažkosťami s dýchaním, ktoré naznačujú angioedém
- nedostatočná účinnosť alebo zníženie odpovede na liečbu