GOPTEN 0,5 MG cps 28x0,5 mg (blis.PVC/PVDC/Al)

alebo ich podávanie prerušiť.
Liečba sa má začať najmenšou jednorazovou dávkou 0,5 mg trandolaprilu (1 kapsula Goptenu 0,5 mg), užitou ráno.
Po podaní prvej dávky a pri každom zvýšení dávky Goptenu a/alebo diuretika je potrebné sledovať pacienta počas asi 6 hodín, aby boli prípadné nadmerné zmeny krvného tlaku pod kontrolou.

4.3 Kontraindikácie

· Precitlivenosť na trandolapril alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok
· Predchádzajúci výskyt angioneurotického edému spojený spodávaním ACE inhibítora
· Hereditárny alebo idiopatický angioedém
· Gravidita
· Laktácia

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Trandolapril nemajú užívať pacienti so stenózou aorty alebo obštrukciou výtokovej časti srdca.

U niektorých pacientov užívajúcich diuretiká, najmä u tých, u ktorých liečba diuretikami začala nedávno, sa môže vyskytnúť výrazný pokles tlaku krvi, najmä na začiatku podávania trandolaprilu.

Porucha funkcie obličiek
U pacientov s klírensom kreatinínu < 30 ml/min môže byť potrebné znížiť dávky trandolaprilu; u týchto pacientov sa má obličková funkcia pozorne sledovať.

Hypotenzia a porucha funkcie obličiek
Po podaní úvodnej dávky trandolaprilu a rovnako aj po zvýšení dávky trandolaprilu sa u pacientov s nekomplikovanou hypertenziou zriedkavo vyskytla symptomatická hypotenzia. Symptomatická hypotenzia je pravdepodobnejšia u pacientov s depléciou objemu a/alebo soli po dlhšej liečbe diuretikami, dietetickom obmedzení soli, dialýze, hnačke alebo vracaní. Preto sa má u týchto pacientov prerušiť diuretická terapia a pred začatím liečby trandolaprilom upraviť deplécia objemu a/alebo soli.

U pacientov s poruchou vodnej a/alebo soľnej bilancie v dôsledku dlhšej liečby diuretikami alebo dietetického obmedzenia soli, so stenózou renálnej artérie, srdcovým zlyhávaním alebo cirhózou s ascitom sa vyskytla stimulácia systému renín - angiotenzín - aldosterón. Blokáda tohto systému pri použití ACE inhibítora môže vyvolať významnú hypotenziu, hlavne po prvom podaní trandolaprilu alebo počas prvých dvoch týždňov liečby. U pacientov s klírensom kreatinínu ≤ 30 ml/min sa má znížiť dávka (pozri časť 4.2).

Zriedkavo sa môže vyskytnúť zlyhanie obličiek, v tomto prípade treba pacientov starostlivo sledovať. Ak sa Gopten podáva súčasne s diuretikami, môže byť potrebné podávanie zníženej dávky Goptenu (0,5 mg trandolaprilu denne) alebo prerušenie liečby diuretikami aspoň v prvých 3 dňoch pred začatím podávania Goptenu. U pacientov s renovaskulárnou hypertenziou má byť úvodná denná dávka 0,5 mg trandolaprilu. U pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhávaním alebo renovaskulárnou hypertenziou sa majú monitorovať sérové hladiny kreatinínu, hlavne na začiatku liečby.

U pacientou s ťažkou poruchou obličkovej funkcie môže byť potrebné zníženie dávok trandolaprilu; ich obličková funkcia sa má pozorne monitorovať.

Porucha funkcie pečene
Trandolapril je proliečivo, ktoré sa metabolizuje na aktívnu látku v pečeni. Pacientom s poruchou funkcie pečene sa má preto venovať zvýšená pozornosť a majú byť podrobne monitorovaní.

Angioneurotický edém
Trandolapril môže spôsobiť angioedém, ktorý zahŕňa opuch tváre, končatín, jazyka, hlasiviek a/alebo hrtana. V porovnaní s pacientmi iných rás bol u pacientov čiernej rasy, liečených ACE inhibítormi, zaznamenaný vyšší výskyt angioedému. U pacientov s angioedémom sa musí okamžite prerušiť liečba trandolaprilom a musia byť sledovaní až do ústupu edému. Pri angioedéme jazyka, hlasiviek alebo hrtana sa musí okamžite subkutánne podať 0,3 až 0,5 ml roztoku adrenalínu (1:1000) a musia sa urobiť ďalšie primerané terapeutické opatrenia.
U pacientov s idiopatickým angioedémom v anamnéze je potrebná opatrnosť. Trandolapril je kontraindikovaný, ak bol angioedém nežiaducou reakciou na podanie ACE inhibítora (pozri časť 4.3).
U pacientov liečených ACE inhibítormi bol hlásený aj intestinálny angioedém. U pacientov, u ktorých sa vyskytne pri užívaní trandolaprilu bolesť brucha (s nauzeou alebo vracaním alebo bez nich), sa má preskúmať táto možnosť.

Agranulocytóza a útlm kostnej drene
U pacientov liečených ACE inhibítormi sa zriedka vyskytla agranulocytóza a útlm kostnej drene. Tieto účinky sú častejšie u pacientov s poruchou funkcie obličiek, najmä ak majú vaskulárnu kolagenózu. U pacientov s vaskulárnou kolagenózou (napr. lupus erythematosus alebo sklerodermia), najmä v spojení s poruchou funkcie obličiek a liečbou inými liekmi, obzvlášť kortikosteroidmi alebo antimetabolitmi, sa má zvážiť pravidelné monitorovanie počtu bielych krviniek a hladín proteínov v moči.

Hyperkaliémia
U hypertenzných pacientov sa pozorovali zvýšené hladiny sérového draslíka.

Neutropénia
Zriedka sa zaznamenali prípady neutropénie, avšak bez kauzálneho vzťahu. Rovnako ako u iných ACE inhibítorov, odporúčajú sa pravidelné kontroly séra, najmä u pacientov s vaskulárnou kolagenózou s poruchou funkcie obličiek alebo bez nej.

Starší pacienti
Farmakokinetické štúdie u starších pacientov s normálnou funkciou obličiek preukázali, že nie je potrebné zníženie dávky. Pre starších pacientov s poruchou funkcie obličiek, pozri časť 4.2.

Chirurgia/anestézia
U pacientov, ktorí sa podrobujú chirurgickému zákroku alebo sú pod anestéziou látkami, ktoré spôsobujú hypotenziu, môžu ACE inhibítory vyvolať hypotenziu, ktorá sa môže upraviť primeranými opatreniami (zvýšenie objemu).

Deti
Bezpečnosť a účinnosť trandolaprilu u detí sa nestanovila.

Hemodialýza
U pacientov liečených ACE inhibítormi, ktorí sú na dialýze, pri ktorej sa používajú vysokoprietokové polyakrylonitrilové membrány, sa môže vyskytnúť anafylaktická reakcia ako opuch tváre, sčervenanie, arteriálna hypotenzia a dyspnoe. U týchto pacientov sa nemajú podávať ACE inhibítory. Ak je nutná dialýza alebo hemofiltrácia ako naliehavé opatrenie, je potrebné pacienta pred zákrokom prestaviť na iné antihypertenzívum (nie na ACE inhibítor) alebo sa musí použiť na dialyzátore iná membrána.

Iné stavy:
· po transplantácii obličiek
· idiopatický hyperaldosteronizmus
· hemodynamicky relevantná stenóza aortálnej alebo mitrálnej chlopne a/alebo hypertrofická kardiomyopatia.

Pomocné látky
Liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, deficitu laktázy alebo glukózovo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.

4.5Liekové a iné interakcie

Draslík šetriace diuretiká (spironolaktón, amilorid, triamteren), výživové doplnky s draslíkom a nesteroidové protizápalové lieky môžu zvýšiť riziko hyperkaliémie, najmä u pacientov so zlyhaním obličiek. Trandolapril môže stlmiť pokles draslíka, vyvolaný diuretikami tiazidového typu. Pri súčasnom použití Goptenu s uvedenými látkami je potrebná zvýšená opatrnosť a pravidelné monitorovanie sérového draslíka.

Trandolapril, podobne ako iné ACE inhibítory, môže pri súčasnom užívaní s antidiabetikami (inzulínom alebo perorálnymi hypoglykemickými liekmi) zvýšiť hypoglykemizujúci účinok týchto liekov. U pacientov s diabetom mellitus je potrebné starostlivo sledovať hladiny glukózy v sére.

U Goptenu a iných ACE inhibítorov sa zaznamenali interakcie s nasledovnými látkami:

- diuretiká a iné antihypertenzíva: zvýšený antihypertenzívny účinok Goptenu
- sodík: oslabenie antihypertenzívneho účinku Goptenu a jeho pozitívny vplyv na symptómy srdcového zlyhávania;
- lítium: znížené vylučovanie lítia (kontrolovať v pravidelných intervaloch);
- nesteroidové protizápalové lieky: oslabenie antihypertenzného účinku Goptenu. Tlak krvi sa má monitorovať častejšie, ak sa pri podávaní trandolaprilu začne podávať akékoľvek nesteroidové antiflogistikum alebo sa jeho podávanie ukončí. Pri zhoršenej funkcii obličiek sa vyskytol aditívny účinok na zvýšenie sérového draslíka.

ACE inhibítory môžu zosilniť hypotenzný účinok určitých inhalačných anestetík.

Alopurinol, cytostatiká alebo imunosupresívne lieky, systémové kortikosteroidy alebo prokaínamid môžu zvýšiť pri súčasnom užívaní s ACE inhibítormi riziko leukopénie.

Antacidá môžu zapríčíniť zníženie biodostupnosti ACE inhibítorov.

Sympatomimetiká môžu znížiť antihypertenzný účinok ACE inhibítorov. Pacientov je potrebné pozorne sledovať.

Ako pri všetkých antihypertenzívach, kombinácia s neuroleptikami alebo tricyklickými antidepresívami zvyšuje riziko ortostatickej hypotenzie.

Nezaznamenali sa žiadne klinicky významné interakcie u pacientov s dysfunkciou ľavej komory po infarkte myokardu pri súčasnom podávaní Goptenu s trombolytikami, kyselinou acetylsalicylovou, betablokátormi, blokátormi kalciového kanála, nitrátmi, antikoagulanciami a digoxínom.

4.6 Gravidita a laktácia

Gravidita
Epidemiologický dôkaz týkajúci sa rizika teratogenity po expozícii ACE inhibítorom počas prvého trimestra gravidity nie je presvedčivý; nie je ale možné vylúčiť malé zvýšenie rizika. Pokiaľ sa pokračovanie liečby ACE inhibítormi považuje za nevyhnutné, majú pacientky, ktoré plánujú graviditu, prejsť na alternatívnu antihypertenznú liečbu, u ktorej sa zistil bezpečnostný profil vhodný na použitie v gravidite. Ak sa zistí gravitita, liečba ACE inhibítormi sa má okamžite ukončiť a ak je to vhodné, má sa začať alternatívna liečba.

Je známe, že u ľudí expozícia ACE inhibítorom počas druhého a tretieho trimestra spôsobuje fetotoxicitu plodu (zníženie obličkovej funkcie, oligohydramnión, oneskorenie osifikácie lebky) a neonatálnu toxicitu (obličkové zlyhanie, hypotenziu, hyperkaliémiu). Ak dôjde k expozícii trandolaprilu od druhého trimestra gravidity, odporúča sa ultrazvukové vyšetrenie obličkovej funkcie a lebky. Deti matiek, ktoré užívali ACE inhibítory, majú byť kvôli hypotenzii pozorne sledované.

Trandolapril je v gravidite kontraindikovaný. Pred podaním trandolaprilu a počas liečby sa má vylúčiť gravidita. Užívanie ACE inhibítorov v 2. alebo 3. trimestri gravidity viedlo k oligohydramniónu a neonatálnej hypotenzii s anúriou alebo zlyhaním obličiek.

Laktácia
Nakoľko nie sú dostupné žiadne informácie týkajúce sa užívania trandolaprilu počas dojčenia, trandolapril je kontraindikovaný. Počas dojčenia je vhodnejšia alternatívna liečba s overeným bezpečnostným profilom, a to najmä pri dojčení novorodencov alebo predčasne narodených detí.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Na základe farmakologických vlastností trandolaprilu sa nepredpokladá, že Gopten ovplyvní schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Avšak u niektorých pacientov môžu mať ACE inhibítory vplyv na tieto schopnosti, najmä na začiatku liečby, pri prechode z iného lieku alebo pri súčasnom požití alkoholu. Z tohto dôvodu sa neodporúča viesť vozidlá a obsluhovať stroje počas niekoľkých hodín po podaní prvej dávky alebo následných zvýšených dávok.

4.8 Nežiaduce účinky

Hypertenzia
V klinickom skúšaní s trandolaprilom u pacientov s miernou alebo stredne ťažkou hypertenziou (n = 2520) boli s frekvenciou výskytu < 1 % hlásené nasledujúce nižšie uvedené reakcie. Reakcie považované za prinajmenšom možno súvisiace s trandolaprilom sú usporiadané v rámci každej triedy orgánového systému podľa zostupnej frekvencie za použitia nasledujúcej konvencie: časté (≥ 1/100 až < 1/10).

Trieda orgánového systému

Preferovaný termín

Frekvencia

Poruchy nervového systému
bolesť hlavy závrat
časté
časté
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
kašeľ

časté
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
asténia
časté

V dlhodobom klinickom skúšaní s trandolaprilom pri hypertenzii (n = 1049) sa s frekvenciou ≥ 0,5 % vyskytli nižšie uvedené nežiaduce reakcie. Tieto reakcie sú usporiadané v rámci každej triedy orgánového systému podľa zostupnej frekvencie za použitia nasledujúcej konvencie: časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (³1/1000 až <1/100).

Trieda orgánového systému

Preferovaný termín

Frekvencia

Poruchy nervového systému
bolesť hlavy závrat
časté
časté
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
palpitácie
menej časté
Poruchy ciev
hypotenzia
menej časté
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
kašeľ

časté
Poruchy gastrointestinálneho traktu
nauzea
menej časté
Poruchy kože a podkožného tkaniva
pruritus
menej časté
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
asténia
nevoľnosť
časté
menej časté

Stav po infarkte myokardu
V klinickom skúšaní TRACE s trandolaprilom u pacientov s dysfunkciou ľavej komory po srdcovom infarkte (n = 876) boli s frekvenciou väčšou ako 1 % hlásené nižšie uvedené nežiaduce reakcie. Tieto reakcie sú v rámci každej triedy orgánového systému usporiadané podľa zostupnej frekvencie za použitia nasledujúcej konvencie: časté (≥ 1/100 až < 1/10).

Trieda orgánového systému

Preferovaný termín

Frekvencia

Poruchy nervového systému
závrat
Časté
Poruchy ciev
hypotenzia
Časté
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
kašeľ
Časté

Menej časté reakcie
V kombinovanom klinickom skúšaní s trandolaprilom (hypertenzia [n = 2520] a stavy po infarkte myokardu [n = 876]) boli menej často hlásené nižšie uvedené nežiaduce reakcie. V rámci každej triedy orgánového systému sú reakcie usporiadané podľa zostupnej frekvencie za použitia nasledujúcej konvencie: časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (³ 1/1000 až < 1/100), zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1000).


Trieda orgánového systému

Preferovaný termín

Frekvencia

Infekcie a nákazy
infekcia horných dýchacích ciest
infekcia močovej sústavy
bronchitída
faryngitída
menej časté

zriedkavé

zriedkavé
zriedkavé
Poruchy krvi a lymfatického
systému
leukopénia
anémia
porucha trombocytov
porucha leukocytov
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé

zriedkavé

Poruchy imunitného systému
hypersenzitivita
zriedkavé
Poruchy metabolizmu a výživy
hyperglykémia
hyponatriémia
hypercholesterolé-mia
hyperlipidémia
hyperurikémia
dna
anorexia
zvýšená chuť do jedla
enzýmová anomália
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé

zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé

zriedkavé
Psychické poruchy
nespavosť
znížené libido
halucinácia
depresia
porucha spánku
úzkosť
nepokoj
apatia
menej časté
menej časté
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy nervového systému
spavosť
mozgovocievna príhoda
synkopa
myoklónia
parestézia
migréna
migréna bez aury
dysgeúzia
menej časté
zriedkavé

zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy oka
blefaritída
edém spojovky
zraková porucha
ochorenie oka
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy ucha a labyrintu
vertigo
tinnitus
menej časté
zriedkavé
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
infarkt myokardu
ischémia myokardu
angína pektoris
srdcové zlyhanie
komorová tachykardia
tachykardia
bradykardia
zriedkavé
zriedkavé

zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé

zriedkavé
zriedkavé
Poruchy ciev
nával horúčavy
hypertenzia
angiopatia
ortostatická hypotenzia
periférna cievna porucha
varixy
menej časté
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé

zriedkavé

zriedkavé
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
zápal horných dýchacích ciest
prekrvenie horných dýchacích ciest
dyspnoe
epistaxa
hltanový zápal
hltanovohrtanová bolesť
produktívny kašeľ
respiračná porucha
menej časté

menej časté


zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé

zriedkavé
zriedkavé
Poruchy gastrointestinálneho traktu
hnačka
gastrointestinálna bolesť
konstipácie
gastrointestinálna porucha
hemateméza
gastritída
bolesť brucha
vracanie
porucha trávenia
suchosť v ústach
flatulencia
menej časté
menej časté

menej časté
menej časté

zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy pečene a žlčových ciest
hepatitída
hyperbilirubinémia
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy kože a podkožného tkaniva
vyrážka
angioedém
psoriáza
nadmerné potenie
ekzém
akné
suchosť kože
porucha kože
menej časté
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
bolesť chrbta
svalové kŕče
bolesť v končatine
artralgia
bolesť kosti
osteoartritída
menej časté
menej časté
menej časté
zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy obličiek a močových ciest
obličkové zlyhanie
azotémia
polyúria
polakizúria
zriedkavé

zriedkavé
zriedkavé
zriedkavé
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
porucha erekcie
menej časté
Vrodené, familiárne a genetické poruchy
vrodená arteriálna
malformácia
ichtyóza
zriedkavé

zriedkavé
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
bolesť na hrudníku
periférny edém
pocit abnormálnosti
edém
únava
menej časté

menej časté
menej časté

zriedkavé
zriedkavé
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu
úraz
zriedkavé


Nežiaduce reakcie po uvedení lieku do klinickej praxe alebo počas IV. fázy klinického skúšania

Trieda orgánového systému
Nežiaduci účinok
Poruchy krvi a lymfatického
systému
agranulocytóza
pancytopénia
Poruchy endokrinného systému
hyperkaliémia
Poruchy nervového systému
prechodná ischemická príhoda
mozgové krvácanie
porucha rovnováhy
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
atrioventrikulárna blokáda
zastavenie srdca
arytmia
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
bronchospazmus
Poruchy gastrointestinálneho traktu
ileus
pankreatitída
Poruchy pečene a žlčových ciest
žltačka
Poruchy kože a podkožného tkaniva
alopécia
urtikária
Stevensov-Johnsonov syndróm
toxická epidermálna nekrolýza
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
myalgia
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
horúčka
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
zvýšenie sérového kreatinínu
zvýšenie alkalickej fosfatázy
zvýšenie močoviny v krvi
zvýšenie laktátdehydrogenázy v krvi
anomálie EKG
abnormálna laboratórna skúška
abnormálna skúška funkcie pečene
zníženie počtu trombocytov
zvýšenie transamináz
zníženie hemoglobínu
zníženie hematokritu

U pacientov, liečených triedou ACE inhibítorov, sa pozorovali aj nasledujúce nežiaduce udalosti:

Trieda orgánového systému
Nežiaduci účinok
Poruchy krvi a lymfatického
systému
hemolytická anémia
Poruchy nervového systému
zmätenosť
Ochorenia oka
rozmazané videnie
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
sinusitída
rinitída
glositída
Poruchy gastrointestinálneho traktu
intestinálny angioedém'
Poruchy kože a podkožného tkaniva
multiformný erytém
psoriatiformná dermatitída

4.9 Predávkovanie

Symptómy
Očakávané príznaky predávkovania ACE inhibítormi sú ťažká hypotenzia, šok, strnulosť, bradykardia, nerovnováha elektrolytov a renálne zlyhanie.

Liečba predávkovania
V prípade hypotenzie sa odporúča infúzia fyziologického roztoku (0,9 % chloridu sodného) alebo iných expandérov objemu plazmy a uloženie pacienta do ležiacej polohy. Ak tieto opatrenia nie sú dostatočné, majú sa intravenózne podať katecholamíny. Možno tiež zvážiť liečbu angiotenzínom II.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antihypertenzívum / ACE inhibítor.
ATC kód: C09AA10

Trandolapril je účinný perorálny nesulfhydrylový inhibítor angiotenzín konvertujúceho enzýmu, ktorého účinok sa prejavuje v plazme a tkanive, osobitne v cievnom systéme, srdci a nadobličkách. Po perorálnom podaní a absorpcii sa trandolapril v pečeni primárne hydrolyticky konvertuje na aktívny diacidový metabolit, trandolaprilát.

Angiotenzín konvertujúci enzým je dipeptidyl-peptidáza, ktorá katalyzuje premenu angiotenzínu I na vazokonstrikčný angiotenzín II a štiepenie bradykinínu na inaktívne fragmenty.

Už malé koncentrácie trandolaprilu postačujú na vyvolanie silného inhibičného účinku na angiotenzín konvertujúci enzým; čím sa zamedzuje vzniku angiotenzínu II. Potlačenie negatívnej spätnej väzby spôsobuje zníženie sekrécie aldosterónu a zvýšenie aktivity plazmatického renínu. Trandolapril má teda účinok na systém renín - angiotenzín - aldosterón, ktorý má rozhodujúcu úlohu pri regulácii krvného objemu a tlaku.

Ďalšie mechanizmy účinku, ktoré môžu mať vzťah k vazodilatačnému účinku ACE inhibítorov sú inhibícia degradácie bradykinínu a uvoľňovania prostaglandínov ako aj útlm činnosti sympatikového nervového systému. Kombinácia týchto vlastností trandolaprilu môže mať význam pri regresii hypertrofie srdca a zlepšení cievnej poddajnosti, pozorovanej u ľudí.

Gopten je inhibítor enzýmu konvertujúceho plazmatický a tkanivový angiotenzín (najmä v cievnom systéme, srdci a nadobličkách). Trandolapril neobsahuje sulfhydrylovú skupinu a je aktívny po perorálnom podaní.

ACE je dipeptidyl-peptidáza, ktorá sa nachádza v celom organizme vrátane pľúc, obličiek, mozgu, krvných ciev a plazmy, pričom je lokalizovaná vo vaskulárnom endoteli týchto orgánov a katalyzuje konverziu angiotenzínu I na vazokonstrikčný angiotenzín II. Tým, že Gopten silne inhibuje tento enzým už pri malých koncentráciách, spôsobuje pokles koncentrácie angiotenzínu II, determinuje zníženie sekrécie aldosterónu a zvyšuje aktivitu plazmatického renínu mechanizmom spätnej väzby. Gopten tak moduluje systém renín - angiotenzín - aldosterón, ktorý zohráva hlavnú úlohu pri regulácii krvného objemu a tlaku.
Iné mechanizmy účinku, ktoré sú spojené s vazodilatačným účinkom ACE inhibítora sú inhibícia degradácie bradykinínu, uvoľňovania prostaglandínov a zníženie aktivity sympatikového nervového sytému.
Tieto vlastnosti môžu vysvetliť výsledky, získané pri hypertrofii srdca a zlepšenie funkcie ciev u zvierat.

U hypertenzných pacientov vedie liečba trandolaprilom k zníženiu tak systolického, ako aj diastolického krvného tlaku. Trandolapril má antihypertenzívnu aktivitu, nezávislú od hladiny plazmatického renínu.
Antihypertenzívny účinok trandolaprilu začína hodinu po podaní a pretrváva najmenej 24 hodín, bez ovplyvnenia cirkadiánneho rytmu krvného tlaku, čo umožňuje jeho podávanie v jednorazovej dennej dávke.
Pri dlhodobej liečbe pretrváva antihypertenzívna aktivita bez objavenia sa tolerancie. Po prerušení liečby sa nevyskytuje „rebound fenomén“.
Kombinácia s diuretikami alebo blokátormi kalciového kanála môže potencovať antihypertenzívny účinok trandolaprilu.
U pacientov s infarktom myokardu alebo dysfunkciou ľavej komory so srdcovým zlyhávaním alebo bez neho v anamnéze Gopten znižuje výskyt náhleho úmrtia a kardiovaskulárnu mortalitu a rovnako aj vývoj závažného alebo neliečiteľného srdcového zlyhania.
Pozitívny vplyv Goptenu sa pozoroval u pacientov nezávisle od veku, pohlavia, miesta a závažnosti infarktu.

Trandolapril znižuje systolický a diastolický krvný tlak u pacientov s hypertenziou. Táto antihypertenzívna účinnosť sa dosahuje aj keď sú plazmatické hladiny renínu nízke.
Pokles periférneho odporu, indukovaný trandolaprilom nie je spojený s retenciou vody a sodíka ani s tachykardiou.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia trandolaprilu po perorálnom podaní je veľmi rýchla.
Maximálna plazmatická koncentrácia trandolaprilu (Cmax) sa dosiahne asi do 1 hodiny (tmax) po podaní. Absolútna biologická dostupnosť trandolaprilu je asi 10 %.
Trandolapril sa hydrolyzuje v pečeni na aktívny diacidový metabolit trandolaprilát. Medián vrcholových plazmatických koncentrácií trandolaprilátu sa dosiahne po 3 až 8 hodinách. Absolútna biodostupnosť trandolaprilátu po podaní dávky trandolaprilu je asi 13 %. Potrava neovplyvňuje Cmax alebo AUC trandolaprilátu.
Väzba trandolaprilu na plazmatické bielkoviny je asi 80% a nezávisí od koncentrácie. Distribučný objem trandolaprilu je asi 18 l. Väzba trandolaprilátu závisí od koncentrácie a kolíše od 65 % pri 1000 ng/ml do 94 % pri 0,1 ng/ml, čo naznačuje saturáciu väzby so zvyšujúcou sa koncentráciou.
U zdravých dobrovoľníkov vymizne trandolapril z plazmy s polčasom menej ako hodinu.
Po viacnásobných dávkach trandolaprilu sa ustálený stav dosiahne u zdravých dobrovoľníkov, ako aj u mladších a starších pacientov s hypertenziou asi po 4 dňoch. V ustálenom stave je efektívny polčas trandolaprilátu medzi 15 až 23 hodinami, zahrňujúci malú časť podaného lieku, pravdepodobne naviazanú na plazmatický a tkanivový ACE.
Po perorálnom podaní rádioaktívne značeného lieku sa 33 % izotopom značenej látky detekovalo v moči a 66 % v stolici.
Asi 9 až 14 % podanej dávky trandolaprilu sa vylučuje močom ako trandolaprilát. Zanedbateľné množstvo trandolaprilu sa vylúči močom nezmenené (< 0,5 %). Po i.v. podaní približne 2 mg dávok je celkový plazmatický klírens trandolaprilu asi 52 l/h a trandolaprilátu asi 7 l/h. Renálny klírens trandolaprilátu kolíše v závislosti od dávky od 0,5 do 4 l/hodinu.

Osobitné skupiny pacientov

Detskí pacienti
Farmakokinetika trandolaprilu sa nehodnotila u pacientov mladších ako 18 rokov.

Starší pacienti a pacienti rôzneho pohlavia
Farmakokinetika trandolaprilu sa skúmala u starších pacientov (nad 65 rokov) a u oboch pohlaví. Plazmatická koncentrácia trandolaprilu je zvýšená u starších pacientov s hypertenziou, ale plazmatická koncentrácia trandolaprilátu a inhibícia účinku ACE je u starších aj mladších pacientov podobná. Farmakokinetika trandolaprilu a trandolaprilátu a inhibícia ACE účinku sú u starších pacientov mužského a ženského pohlavia s hypertenziou podobné.

Rasa

Farmakokinetické rozdiely u rôznych rás sa nehodnotili.

Renálna insuficiencia

U pacientov s klírensom kreatinínu < 30 ml/min a u hemodialyzovaných pacientov sú v porovnaní so zdravými subjektmi plazmatické koncentrácie trandolaprilu a trandolaprilátu približne dvojnásobne vyššie a renálny klírens je znížený asi o 85 %. U pacientov s klírensom kreatinínu < 30 ml/min možno bude potrebné zníženie dávok trandolaprilu; funkciu obličiek týchto pacientov je potrebné pozorne sledovať. U pacientov s renálnym poškodením sa odporúča úprava dávky.

Hepatálna insuficiencia

U pacientov s miernou až stredne ťažkou cirhózou spôsobenou alkoholom boli v porovnaní so zdravými subjektmi plazmatické koncentrácie trandolaprilu 9-násobne a trandolaprilátu 2-násobne vyššie, ale inhibícia ACE účinku nebola ovplyvnená. U pacientov s hepatálnou insuficienciou sa majú zvážiť nižšie dávky.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Akútna toxicita
Po perorálnom podaní bola LD50 trandolaprilu4875 mg/kg u samcov myší, 3990 mg/kg u samíc myší a 2000 mg/kg u psov. Po intraperitoneálnom podaní bola LD50 1285 mg/kg u potkanov a 1435 mg/kg u myší. Dávka 1000 mg/kg trandolaprilu neusmrtila samice ani samcov psov. Nezistili sa klinicky relevantné nálezy.

Chronická toxicita
V štúdiách chronickej toxicity na potkanoch (do 78 týždňov) a psoch (do 52 týždňov) sa zaznamenala najmä anémia a renálne účinky. Tieto nálezy boli výraznejšie u potkanov než u psov. Pozorovali sa tiež gastrointestinálne lézie. Histopatologickými vyšetreniami sa identifikovali poškodenia obličiek ako glomerulonefritída u potkanov a dilatácia dreňových tubulov u psov.

Výsledky štúdií chronickej toxicity (potkany - denná dávka 0,25 – 1,5 a 9 mg/kg počas 18 mesiacov, psy – denná dávka 0,25 – 2,5 a 25 mg/kg počas 12 mesiacov) nepreukázali žiadny relevantný toxický účinok trandolaprilu, okrem niektorých zmien chemicko-fyzikálnych parametrov, ktoré sa vzťahovali k špecifickému farmakodynamickému účinku ACE inhibítorov.

Karcinogenita a mutagenita
Štúdie karcinogenity u myší (18 mesiacov, dávky 1,5 a 25 mg/kg) a potkanov (2 roky, dávky 0,25 mg, 2 mg a 8 mg/kg) neposkytli dôkaz o karcinogenite trandolaprilu. Štúdie karcinogenity, mutagenity a teratogenity na rôznych druhoch zvierat (myši, králiky, potkany a opice) poskytli negatívne výsledky.
Okrem nežiaducich účinkov ako je úbytok hmotnosti u obidvoch druhov (myši, potkany) a vplyv na konzumáciu vody a potravy u potkanov, spôsobil trandolapril u myší renálne lézie pri stredných a vysokých dávkach.
Extenzívne štúdie mutagenity trandolaprilu poskytli negatívne výsledky.

Reprodukčná toxicita
Štúdie na potkanoch: vykonanala sa štúdia peri- a postnatálnej teratogenity a fertility. Embryotoxická dávka bola zreteľne nižšia ako toxická dávka pre gravidné samice. U mláďat pokusných samíc sa zistil vyšší výskyt dilatácie obličkovej panvičky pri dávkach 10 mg/kg/deň a vyšších, ale tieto zmeny neovplyvnili normálny vývoj potomstva. Okrem toho výskyt neúplnej osifikácie kostí lebky, stavcov a sterna bol vyšší v F1 generácii zvierat, ktoré dostávali trandolapril ako u kontrolnej skupiny.

Štúdie na králikoch: zistili sa veľmi nízke dávky, toxické pre gravidné samice aj embryá (vzostup množstva abortov). Štyri mláďatá z dvoch vrhov vykazovali malformácie lebečných kostí pri dávke 0,8 mg/kg/deň.

Štúdia na opiciach rodu Cynomolgus: trandolapril zvýšil pomer potratov, avšak konštatovanie, týkajúce sa možného teratogénneho potenciálu u primátov nie je možné urobiť vzhľadom na málopočetné vzorky.

Imunotoxicita
Antigénny potenciál trandolaprilu sa sledoval na testovacích systémoch myší a morčiat. Podanie trandolaprilu neviedlo k nárastu senzibilizácie v žiadnom teste.
Špeciálne skúšky neodhalili žiadny imunotoxický účinok, vyvolaný trandolaprilom.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Granuly:
Maydis amylum, lactosum monohydricum, povidonum, stearylis natrii fumaras.
Obal:
gelatina, titanii dioxidum E 171, ferri oxidum flavum E 172, natrii laurilsulphas, erythrosinum, ferri oxidum nigrum E 172 (iba v Goptene 4 mg).

6.2 Inkompatibility

Nie sú známe.

6.3 Čas použiteľnosti

Gopten 0,5 mg: 2 roky
Gopten 2 mg: 4 roky
Gopten 4 mg: 3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Gopten 0,5 mg a Gopten 2 mg:
- fľaša z bezfarebného skla s PE uzáverom, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľov;
- PVC/PVDC/Al blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľov.
Gopten 4 mg:
- PVC/PVDC/Al blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľov.

Veľkosť balenia
Gopten 0,5 mg: fľaša: 20 kapsúl, blister: 20, 28, 50 alebo 100 kapsúl
Gopten 2 mg: fľaša: 20 kapsúl, blister: 20, 28, 50, 98 alebo 100 kapsúl
Gopten 4 mg: blister: 14, 28, 56 alebo 98 kapsúl

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky. Nepoužitý liek sa má vrátiť do lekárne.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Abbott GmbH & Co. KG, Wiesbaden, Nemecko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

Gopten 0,5 mg a Gopten 2 mg: 58/0122/95-S
Gopten 4 mg: 58/0244/04-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Gopten 0,5 mg a Gopten 2 mg: 3.3.1995
Gopten 4 mg: 13.09.2004


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Máj 2010

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.