(dnavé uzly). Tieto tofy môžu spôsobiť poškodenie kĺbu a kosti.
Forure účinkuje prostredníctvom zníženia hladiny kyseliny močovej. Udržiavanie nízkych hladín kyseliny močovej pomocou užívania Forure raz denne zastaví vytváranie kryštálikov a v dlhšom časovom období zmierňuje príznaky. Pri udržiavaní dostatočne nízkych hladín kyseliny močovej počas dostatočne dlhého času sa môžu tiež zmenšiť tofy.
Forure je určený pre dospelých.
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete ForureNeužívajte Forure:
- ak ste alergický na febuxostát alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6).
Upozornenia a opatreniaPredtým, ako začnete užívať Forure, obráťte sa na svojho lekára:
· ak máte, alebo ste mali problém so zlyhávaním srdca alebo problémy so srdcom
· ak máte, alebo ste mali ochorenie obličiek a/alebo závažnú alergickú reakciu na alopurinol (liek používaný na liečbu dny)
· ak máte, alebo ste mali ochorenie pečene alebo výsledky testov pečeňových funkcií mimo normy
· ak ste liečený na vysoké hladiny kyseliny močovej v dôsledku Leschovho-Nyhanovho syndrómu (zriedkavé dedičné ochorenie, pri ktorom je hladina kyseliny močovej v krvi príliš vysoká)
· ak máte problémy so štítnou žľazou.
Ak sa u vás vyskytnú alergické reakcie na Forure, prestaňte užívať tento liek (pozri tiež časť 4). Možné príznaky alergických reakcií môžu byť:
- vyrážka, vrátane závažných foriem (napr. pľuzgiere, uzlíky, svrbivá, odlupujúca sa vyrážka), svrbenie
- opuch končatín alebo tváre
- problémy s dýchaním
- horúčka so zväčšenými lymfatickými uzlinami
- ale aj závažné život ohrozujúce alergické stavy so zástavou srdca a obehu krvi.
Váš lekár sa môže rozhodnúť natrvalo ukončiť liečbu Forure.
S používaním febuxostátu boli zriedkavo hlásené potenciálne život ohrozujúce kožné vyrážky (Stevensov-Johnsonov syndróm), ktoré sa na začiatku objavili ako začervenané bodky alebo kruhové škvrny často s centrálnymi pľuzgiermi na trupe. Taktiež môžu zahŕňať vredy v ústach, v hrdle, v nose, na genitáliách alebo zápal spojoviek (červené a opuchnuté oči). Vyrážka sa môže vyvinúť do rozsiahlych pľuzgierov alebo odlupovania kože.
Ak sa u vás pri užívaní febuxostátu vyvinul Stevensov-Johnsonov syndróm, nesmie sa u vás znovu začať liečba Forure. Ak sa u vás objaví vyrážka alebo tieto kožné príznaky, ihneď sa poraďte s lekárom a oznámte mu, že užívate tento liek.
Ak máte v súčasnosti akútny záchvat dny (náhly nástup ostrej bolesti, bolestivosť, sčervenenie, pocit tepla a opuchnutie kĺbu) počkajte, kým akútny záchvat dny odznie predtým, ako začnete prvýkrát užívať Forure.
U niektorých ľudí môžu akútne záchvaty dny vzniknúť pri začatí užívania niektorých liekov, ktoré kontrolujú hladiny kyseliny močovej. Záchvat nevznikne u každého pacienta, ale môže vzplanúť dokonca aj počas užívania Forure, a to najmä počas prvých týždňov alebo mesiacov užívania. Je dôležité, aby ste v užívaní Forure pokračovali aj počas záchvatu, pretože Forure naďalej znižuje hladinu kyseliny močovej. Ak budete Forure užívať každý deň, v dlhšom časovom období sa budú záchvaty dny vyskytovať zriedkavejšie a budú menej bolestivé.
Ak je to potrebné, lekár vám často predpíše ďalšie lieky, ktoré pomôžu pri prevencii alebo liečbe príznakov záchvatu (ako je napríklad bolesť a opuchnutie kĺbu).
U pacientov s veľmi vysokou hladinou urátov (napr. u tých, ktorí podstupujú chemoterapiu rakovinového ochorenia), liečba liekmi znižujúcimi hladinu kyseliny močovej môže viesť ku tvorbe xantínu v močovom trakte s možnou tvorbou kameňov.
Lekár vás môže požiadať o krvné vyšetrenia, ktoré umožnia skontrolovať, či vaša pečeň funguje normálne.
Deti a dospievajúciNepodávajte tento liek deťom do 18 rokov, pretože bezpečnosť a účinnosť neboli stanovené.
Iné lieky a ForureAk teraz užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Obzvlášť dôležité je, aby ste oznámili svojmu lekárovi alebo lekárnikovi, či užívate lieky obsahujúce ktorékoľvek z nasledujúcich liečiv, pretože sa môžu vzájomne ovplyvňovať s Forure a váš lekár pravdepodobne uskutoční potrebné opatrenia:
· merkaptopurín (používa sa na liečbu rakovinového ochorenia)
· azatioprín (používa sa na zníženie imunitnej odpovede)
· teofylín (používa sa na liečbu astmy)
Tehotenstvo a dojčenieNie je známe, či môže Forure ublížiť vášmu nenarodenému dieťaťu. Forure sa nemá užívať počas tehotenstva. Nie je známe, či Forure prechádza do ľudského materského mlieka. V prípade, že dojčíte, alebo plánujete dojčiť, nemáte užívať Forure.
Ak ste tehotná alebo dojčíte, alebo si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.
Vedenie vozidiel a obsluha strojovUvedomte si, že počas liečby môžete pociťovať závraty, ospanlivosť, rozmazané videnie a pocit necitlivosti alebo mravčenia, a v prípade, že budete mať tieto príznaky, nesmiete viesť vozidlá ani obsluhovať stroje.
Forure obsahuje laktózu a sodíkForure obsahuje laktózu (druh cukru). Ak vám váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, kontaktujte svojho lekára pred užitím tohto lieku.
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v tablete, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
3. Ako užívať ForureVždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
· Odporúčaná dávka je jedna tableta denne. Zadná strana blistra je označená dňami týždňa, ktoré vám umožnia skontrolovať, že ste si vzali príslušnú dávku každý deň.
· Tablety sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla.
DnaForure je k dispozícii ako 80 mg tableta alebo ako 120 mg tableta. Váš lekár vám predpísal dávku, ktorá je pre vás najvhodnejšia.
Pokračujte v užívaní Forure každý deň aj v prípade, že sa u vás neprejavuje akútny záchvat dny.
Ak užijete viac Forure, ako máte V prípade náhodného predávkovania sa poraďte so svojím lekárom alebo sa obráťte na najbližšie oddelenie pohotovostnej služby.
Ak zabudnete užiť ForureAk vynecháte dávku Forure, užite ju čo najskôr, ako si spomeniete, ak už nie je takmer čas užitia ďalšej dávky. V takom prípade vynechajte zabudnutú dávku a užite ďalšiu dávku v obvyklom čase. Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
Ak prestanete užívať ForureNeprestaňte užívať Forure bez odporúčania od vášho lekára, dokonca ani vtedy, ak sa cítite lepšie. Ak prestanete užívať Forure, môžu sa hladiny kyseliny močovej zvýšiť a vaše príznaky sa môžu zhoršiť vzhľadom na tvorbu nových kryštálikov urátov v kĺboch a obličkách a okolo nich.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinkyTak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Pri výskyte nasledujúcich zriedkavých (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb) vedľajších účinkov, prestaňte užívať tento liek a ihneď vyhľadajte lekára, alebo choďte na pohotovosť pretože môže nasledovať závažná alergická reakcia:
· anafylaktické reakcie, precitlivenosť na liek (pozri tiež časť 2 „Upozornenia a opatrenia“)
· potenciálne život ohrozujúce kožné vyrážky charakterizované tvorbou pľuzgierov a odlupovaním kože a vnútorných povrchov telových dutín, napr. úst a pohlavných orgánov, bolestivé vredy v ústach a/alebo v oblasti pohlavných orgánov, ktoré sú sprevádzané horúčkou, bolesťou v hrdle a únavou (Stevensov-Johnsonov syndróm, toxická epidermálna nekrolýza) alebo zväčšením lymfatických uzlín, zväčšením pečene, hepatitídou (až zlyhaním pečene), zvýšením počtu bielych krviniek v krvi (liekom vyvolané vyrážky so zvýšením bielych krviniek a celkovými príznakmi – DRESS syndróm) (pozri časť 2)
· kožné vyrážky po celom tele
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
· výsledky testov pečeňových funkcií mimo normy
· hnačka
· bolesť hlavy
· vyrážka (vrátane rôznych typov vyrážky, pozrite, prosím, nižšie v časti „menej časté“ a „zriedkavé“)
· nevoľnosť
· nárast príznakov dny
· lokalizovaný opuch spôsobený zadržiavaním tekutín v tkanivách (edém)
Ďalšie vedľajšie účinky, ktoré nie sú spomenuté vyššie, sú uvedené nižšie.
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
· znížená chuť do jedla, zmena hladiny cukru v krvi (cukrovka), ktorej príznakom môže byť nadmerný smäd, zvýšené hodnoty tukov v krvi, zvýšenie hmotnosti
· strata sexuálnej túžby
· problémy so spánkom, ospanlivosť
· závraty, pocit necitlivosti, mravčenie, zníženie alebo zmena dotykových vnemov (hypestézia, hemiparéza alebo parestézia), zmenené chuťové vnemy, znížená citlivosť čuchu (hyposmia)
· zachytenie nezvyčajného EKG, nepravidelný alebo zrýchlený pulz, pocit búšenia srdca (palpitácia)
· návaly tepla alebo sčervenenie (napríklad sčervenenie tváre alebo krku), zvýšený krvný tlak
· kašeľ, dýchavica, nepríjemný pocit alebo bolesť na hrudi, zápal nosa a/alebo hrdla (infekcia horných dýchacích ciest), zápal priedušiek
· sucho v ústach, bolesť brucha/brušné ťažkosti alebo vetry, pálenie záhy/porucha trávenia, zápcha, častejšia stolica, vracanie, žalúdočné ťažkosti
· svrbenie, žihľavka, zápal kože, poruchy sfarbenia kože, malé červené alebo fialové bodky na koži, malé ploché červené škvrny na koži, plochá červená oblasť na koži, ktorá je pokrytá malými zlievajúcimi sa hrčkami, vyrážka, začervenané oblasti a škvrny na koži, iné typy kožných ťažkostí
· svalové kŕče, svalová slabosť, bolesť v svaloch/kĺboch, burzitída (zápal šľachového vačku) alebo artritída (zápal kĺbov, ktorý je zvyčajne sprevádzaný bolesťou, opuchom a/alebo stuhnutosťou), bolesť v končatinách, bolesť chrbta, svalové kŕče
· krv v moči, nezvyčajne časté močenie, výsledky testov moču mimo normy (zvýšené hladiny bielkovín v moči), zníženie schopnosti obličiek správne fungovať
· únava, bolesť na hrudi, nepríjemný pocit na hrudi
· kamene v žlčníku alebo v žlčovodoch (cholelitiáza)
· zvýšenie hladiny hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) v krvi
· zmeny v zložení krvi alebo v množstve krvných buniek alebo krvných doštičiek (výsledky krvných testov mimo normy)
· obličkové kamene
· problémy s erekciou
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb):
· poškodenie svalov, ktoré môže byť v zriedkavých prípadoch závažné. Môže spôsobiť problémy so svalmi a obzvlášť, ak sa v tom čase cítite zle, alebo máte zvýšenú teplotu, môže to byť spôsobené nezvyčajným rozpadom svalov. Ak pocítite bolesť svalov, bolestivosť alebo slabosť, okamžite kontaktujte svojho lekára'
· závažné opuchnutie hlbokých vrstiev kože, najmä okolo pier, očí, pohlavných orgánov, rúk, nôh alebo jazyka, s možným náhlym sťaženým dýchaním
· vysoká horúčka spolu s kožnou vyrážkou podobnou osýpkam, zväčšenými lymfatickými uzlinami, zväčšením pečene, zápalom pečene (až zlyhaním pečene), zvýšeným počtom bielych krviniek v krvi (leukocytóza s eozinofíliou alebo bez eozinofílie)
· začervenanie kože (erytém), rôzne typy vyrážky (napr. svrbivá, s bielymi škvrnami, s pľuzgiermi, s hnisavými pľuzgiermi, s odlupovaním kože, vyrážka podobná osýpkam), rozsiahle začervenanie, odumretie, pľuzgierovité odlučovanie pokožky a slizničných membrán, vyúsťujúce do odlupovania kože a možnej sepsy (otravy krvi) (Stevensov-Johnsonov syndróm/toxická epidermálna nekrolýza)
· nervozita
· pocit smädu
· zvonenie v ušiach
· rozmazané videne, zmenené videnie
· vypadávanie vlasov
· vredy v ústach
· zápal podžalúdkovej žľazy: časté príznaky sú bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie
· nadmerné potenie
· zníženie hmotnosti, zvýšenie chuti do jedla, nekontrolovaná strata chuti do jedla (anorexia)
· stuhnutosť svalov a/alebo kĺbov
· nezvyčajne nízky počet krvných buniek (bielych a červených krviniek alebo krvných doštičiek)
· akútny pocit nutkania na močenie
· zmeny alebo zníženie množstva moču v dôsledku zápalu obličiek (tubulointersticiálna nefritída)
· zápal pečene (hepatitída)
· žlté sfarbenie kože (žltačka)
· poškodenie pečene
· zvýšenie hladiny kreatínfosfokinázy v krvi (ukazovateľ poškodenia svalov)
Ak sa u vás objavia akékoľvek vedľajšie účinky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Týka sa to aj vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii.
Hlásenie vedľajších účinkovAk sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať Forure· Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
· Neužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuľke a blistri po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
· Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácieČo Forure obsahuje- Liečivo je febuxostát.
Forure 80 mg filmom obalená tableta:
Každá filmom obalená tableta obsahuje 80 mg febuxostátu (ako hemihydrát febuxostátu).
Forure 80 mg filmom obalená tableta:
Každá filmom obalená tableta obsahuje 120 mg febuxostátu (ako hemihydrát febuxostátu).
- Ďalšie zložky sú:
Jadro tablety: monohydrát laktózy, mikrokryštalická celulóza (E460), , hydroxypropylcelulóza (E463), sodná soľ kroskarmelózy, koloidný bezvodý oxid kremičitý (E551), stearan horečnatý (E470b).
Obal tablety: polyvinylalkohol (E1203), mastenec (E553b), oxid titaničitý (E171)
, makrogol 3350, (E1521), kopolymér typu A kyseliny metakrylovej s etylakrylátom 1 : 1, žltý oxid železitý (E172), hydrogenuhličitan sodný (E500(ii)).
Ako vyzerá Forurea obsah baleniaForure 80 mg filmom obalená tableta:Svetložlté až žlté filmom obalené tablety v tvare kapsuly, na jednej strane označené „80“ a hladké na druhej strane, s rozmermi 16,5 mm x 7,0 mm ± 5 %.
Forure 120 mg filmom obalená tableta:Svetložlté až žlté filmom obalené tablety v tvare kapsuly, na jednej strane označené „120“ a hladké na druhej strane, s rozmermi 18,5 mm x 9,0 mm± 5 %.
Forure 80 mg a 120 mg filmom obalené tablety sú dostupné v hliník-OPA/Alu/PVC alebo hliník-PVC/PE/PVDC blistroch.
Forure 80 mg a 120 mg sú dostupné v baleniach po 28, 30, 56, 84 a 98 filmom obalených tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobcaDržiteľ rozhodnutia o registráciiEgis Pharmaceuticals PLC
1106 Budapešť, Keresztúri út 30-38.
Maďarsko
VýrobcaRontis Hellas Medical and Pharmaceutical Products S.A.
P.O. Box 3012 Larisa Industrial Area, Larisa, 41004
Grécko
Egis Pharmaceuticals PLC
1165 Budapešť, Bökényföldi út 118-120.
Maďarsko
Liek je schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:Maďarsko Forure 80 mg, 120 mg filmtabletta
Bulharsko Forure 80 mg, 120 mg филмирани таблетки
Česká republika Forure
Poľsko Forure
Rumunsko Forure 80 mg, 120 mg comprimate filmate
Slovenská republika Forure 80 mg, 120 mg
Táto písomná informácia bola naposledy aktualizovaná v 01/2019.