,4 g/kg
0,2 - 0,4 g/kg
každé 3 - 4 týždne, aby sa dosiahla minimálna hladina IgG najmenej 5 - 6 g/l
každé 3 - 4 týždne, aby sa dosiahla minimálna hladina IgG najmenej 5 - 6 g/l
každé 3 - 4 týždne
každé 3 - 4 týždne, aby sa dosiahla minimálna hladina IgG nad 5 g/l
| Imunomodulácia:
Primárna imunitná trombocytopénia
Guillain-Barrého syndróm
Kawasakiho choroba
|
0,8 - 1 g/kg alebo
0,4 g/kg/deň
0,4 g/kg/deň
1,6 – 2 g/kg alebo
2 g/kg
|
1. deň, prípadne opakovať jedenkrát počas 3 dní
po dobu 2 - 5 dní po dobu 5 dní v rozdelených dávkach po dobu 2 - 5 dní spolu s kyselinou acetylsalicylovou
ako jedna dávka spolu s kyselinou acetylsalicylovou
|
Deti a dospievajúci
Flebogamma DIF 50 mg/ml je kontraindikovaná u detí vo veku 0 až 2 rokov (pozri časť 4.3).
Dávkovanie u detí a dospievajúcich (2-18 rokov) je rovnaká ako u dospelých pacientov, pre každú indikáciu je určené podľa telesnej hmotnosti a stanovená podľa klinického účinku za podmienok hore uvedených.
Spôsob podania
Na intravenózne podanie. Flebogamma DIF 50 mg/ml má byť v priebehu prvých 30 minút podávaný
intravenózne so začiatočnou rýchlosťou 0,01 - 0,02 ml/kg/min. Ak pacient infúziu dobre znáša (pozri
časť 4.4), je možné postupne zvýšiť rýchlosť podávania až na maximálnu hodnotu 0,1 ml/kg/min.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivú látku alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1 (pozri časť
4.4).
Precitlivenosť na ľudské imunoglobulíny, najmä u pacientov s protilátkami proti IgA. Intolerancia fruktózy (pozri časť 4.4).
Pretože u dojčiat a malých detí (vo veku 0-2 rokov) nemusí byť vrodená intolerancia fruktózy (HFI)
ešte zistená a môže byť smrteľná, nesmie im byť podaný tento liek.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Sorbitol
Jeden mililiter lieku obsahuje 50 mg sorbitolu. Tento liek nesmie byť použitý u pacientov so
vzácnou dedičnou intoleranciou fruktózy.
Spontánna alergia na potraviny obsahujúce fruktózu sa rozvinie u osôb starších ako dva roky s HFI môže byť spojená s nástupom príznakov (vracanie, gastrointestinálne poruchy, apatie, retardácia telesnej váhy a výšky). Pred podaním lieku Flebogamma DIF je potrebné podrobne preveriť anamnézu každého pacienta s ohľadom na príznaky HFI.
Vprípade nechceného podania a podozrenia na intoleranciu fruktózy, musí byť infúzia okamžite ukončená, a prostredníctvom intenzívnej starostlivosti obnovená normoglykémia a stabilizované všetky orgánové funkcie.
Interferencie so stanovením hladiny glukózy v krvi nie sú očakávané.
Niektoré závažné nežiaduce účinky lieku môžu súvisieť s rýchlosťou podávania infúzie. Je potrebné presne dodržiavať odporúčanú rýchlosť podávania infúzie, ktorá je uvedené v časti 4.2. Počas doby podávania infúzie musia byť pacienti podrobne monitorovaní a starostlivo sledovaní pre prípad výskytu akýchkoľvek príznakov.
Niektoré nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť častejšie:
- v prípade vysokej rýchlosti podania infúzie
- u pacientov, ktorým bol normálny ľudský imunoglobulín aplikovaný prvýkrát, alebo vo vzácnych prípadoch, keď bol zmenený prípravok normálneho ľudského imunoglobulínu, alebo ak uplynul dlhý časový interval od poslednej aplikácie infúzie.
Aby sa predišlo možným komplikáciám, ubezpečte sa, že:
- pacienti nie sú citliví na normálny ľudský imunoglobulín, a to najskôr pomalou prvou aplikáciou prípravku (počiatočnou rýchlosťou 0,01 - 0,02 ml/kg/min)
- pacienti sú starostlivo sledovaní pre prípad výskytu akýchkoľvek nežiaducich príznakov počas celej doby podávania infúzie. Predovšetkým, pacienti, ktorým nebol doteraz aplikovaný
normálny ľudský imunoglobulín; pacienti, ktorí prešli z alternatívneho IVIg prípravku alebo pacienti, u ktorých uplynul dlhý časový interval od predchádzajúcej infúzie, musia byť sledovaní počas prvej aplikácie infúzie a hodinu po aplikácii prvej infúzie, aby sa zachytili
prípadné nežiaduce účinky. Všetci ostatní pacienti musia byť sledovaní najmenej po dobu 20
minút po podaní.
V prípade nežiaducej reakcie je potrebné buď znížiť rýchlosť podania infúzie alebo infúziu zastaviť. Potrebná liečba závisí od povahy a závažnosti nežiaduceho účinku.
V prípade šoku je nutné zahájiť štandardnú protišokovú terapiu.
U všetkých pacientov podanie IVIg prípravku vyžaduje:
- adekvátnu hydratáciu pred začatím podávania infúzie IVIg
- sledovanie objemu vylúčeného moču
- sledovanie hladín sérového kreatinínu
- zamedzenie súčasného použitia kľučkových diuretík.
Precitlivenosť
Pravé hypersenzitívne reakcie sú zriedkavé. Môžu sa vyskytnúť u pacientov s anti-IgA protilátkami.
Liečba IVIg nie je indikovaná pre pacientov so selektívnym IgA deficitom, kde je IgA deficit jedinou abnormalitou.
V mimoriadnych prípadoch môže normálny ľudský imunoglobulín spôsobiť pokles krvného tlaku s anafylaktickou reakciou, dokonca aj u pacientov, ktorí predchádzajúcu liečbu normálnym ľudským imunoglobulínom dobre znášali.
Tromboembolizmus
Je klinicky dokázaná spojitosť medzi podaním IVIg prípravkov a tromboembolickými príhodami ako
infarkt myokardu, cerebrovaskulárna príhoda (vrátane mŕtvice), pľúcna embólia a hlboká žilová trombóza. Predpokladá sa, že súvisia s relatívnym zvýšením viskozity krvi kvôli vysokému prítoku imunoglobulínu u rizikových pacientov. Opatrnosť je potrebné venovať pri predpisovaní a aplikácii IVIg prípravkov u obéznych pacientov a u pacientov s už existujúcimi rizikovými faktormi na výskyt trombotických komplikácií (ako napr. pokročilý vek, hypertenzia, diabetes mellitus a anamnéza vaskulárneho ochorenia alebo trombotických príhod, pacienti so získanými alebo zdedenými trombofilnými poruchami, pacienti s dlhými obdobiami imobilizácie, pacienti s ťažkou hypovolémiou, pacienti s ochoreniami, ktoré zvyšujú viskozitu krvi).
U pacientov s rizikom tromboembolických nežiaducich účinkov majú byť IVIg prípravky podávané veľmi pomalou rýchlosťou a v prípustnej dávke.
Akútne renálne zlyhanie
U pacientov liečených IVIg boli zaznamenané prípady akútneho renálneho zlyhania. Vo väčšine
prípadov boli identifikované rizikové faktory, ako napr. už existujúca renálna insuficiencia, diabetes mellitus, hypovolémia, nadváha, súčasná aplikácia nefrotoxických liekov alebo vek nad 65 rokov.
V prípade poškodenia funkcie obličiek je potrebné zvážiť prerušenie podávania IVIg. I keď tieto prípady renálnej dysfunkcie a akútneho renálneho zlyhania boli spojené s užívaním mnohých registrovaných IVIg prípravkov obsahujúcich rôzne pomocné látky ako je sacharóza, glukóza a maltóza, za najväčší podiel všetkých prípadov boli zodpovedné tie prípravky, ktoré obsahovali sacharózu ako stabilizátor. U rizikových pacientov je možné uvažovať o použití IVIg prípravkov neobsahujúcich tieto pomocné látky. Flebogamma DIF neobsahuje sacharózu, maltózu ani glukózu.
U pacientov s rizikom akútneho renálneho zlyhania majú byť IVIg prípravky podávané veľmi pomalou rýchlosťou a v prípustnej dávke.
Syndróm aseptickej meningitídy (AMS)
V súvislosti s liečbou IVIg bol hlásený syndróm aseptickej meningitídy. Prerušenie liečby IVIg
spôsobilo počas niekoľkých dní remisiu AMS bez následkov. Syndróm obvykle začína počas niekoľkých hodín až 2 dní po IVIg liečbe. Testy cerebrospinálnej tekutiny často preukazujú pleocytózu až niekoľko tisíc buniek/mm3, predovšetkým granulocytárnej série, a zvýšené hladiny
proteínov až niekoľko sto mg/dl. AMS sa môže vyskytovať častejšie pri liečbe vysokými dávkami
IVIg (2 g/kg).
Hemolytická anémia
Prípravky IVIg môžu obsahovať krvné skupinové protilátky, ktoré môžu pôsobiť ako hemolyzíny a
spôsobiť in vivo obalenie červených krviniek imunoglobulínmi, čo vedie k pozitívnej priamej antiglobulínovej reakcii (Coombsov test) a vzácne k hemolýze. Hemolytická anémia môže viesť
k ďalšej IVIg liečbe vzhľadom k zvýšeniu sekvestrácie červených krviniek (ERY). Príjemcovia IVIg musia byť sledovaní vzhľadom k možným klinickým príznakom a symptómov hemolýzy. (Pozri časť
4.8).
Interferencia so sérologickými skúškami
Po aplikácii imunoglobulínu môže v krvi pacienta dôjsť k prechodnému vzostupu pasívne prenášaných
protilátok, a tým ku vzniku falošne pozitívnych výsledkov v sérologických testoch.
Pasívny prenos protilátok proti antigénom erytrocytov, ako napr. A, B, D, môže ovplyvniť niektoré sérologické testy na protilátky proti červeným krvinkám, napríklad antiglobulínový test (Coombsov test).
Prenosné látky
Štandardné opatrenia zabraňujúce prenosu infekcií v súvislosti s používaním liekov vyrobených z
ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú starostlivý výber darcov, testovanie jednotlivých odberov a plazmatických poolov na špecifické markery infekcií a zaradenie účinných postupov na inaktiváciu/elimináciu vírusov do výrobného procesu. Napriek tomu, pri príprave liekov vyrobených z ľudskej krvi alebo plazmy nie je možné celkom vylúčiť možnosť prenosu infekčných agensov. Platí to i pre neznáme alebo vznikajúce vírusy a iné patogény.
Prijaté opatrenia sa považujú za účinné u vírusov s obalom ako sú HIV, HBV a HCV a u vírusov bez obalu ako sú HAV a parvovírus B19.
Klinické štúdie znovu potvrdili absenciu prenosu hepatitídy A alebo parvovírusu B19 imunoglobulínmi a tiež sa predpokladá, že obsah protilátok vo veľkej miere prispieva k vírusovej bezpečnosti.
Pri každom podaní Flebogamma DIF pacientovi sa dôrazne odporúča zaznamenať názov a číslo šarže prípravku z dôvodu zabezpečenia spojenia medzi pacientom a číslom šarže prípravku.
4.5 Liekové a iné interakcie
Živé oslabené vírusové vakcíny
Po podaní imunoglobulínu môže dôjsť po dobu minimálne 6 týždňov až 3 mesiacov k zníženiu
účinnosti živých oslabených vírusových vakcín, ako sú vakcíny proti osýpkam, rubeole, mumpsu a ovčím kiahňam. Medzi podaním tohto prípravku a očkovaním živou oslabenou vírusovou vakcínou musí uplynúť interval 3 mesiacov. V prípade vakcíny proti osýpkam môže toto zníženie účinnosti
trvať až 1 rok. Z tohto dôvodu u pacientov očkovaných vakcínou proti osýpkam má byť skontrolovaná hladina protilátok.
Deti a dospievajúci
Predpokladá sa, že rovnaké interakcie, ktoré sú zmieňované u dospelých, sa môžu vyskytnúť
i v detskej populácii.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Bezpečnosť aplikácie tohto lieku gravidným ženám nebola overená v kontrolovaných klinických štúdiách, preto by mal byť gravidným ženám a dojčiacim matkám podávaný len s veľkou opatrnosťou. U IVIg prípravkov bol preukázaný prestup cez placentu, zvyšujúci sa po treťom trimestri. Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi nepredpokladajú škodlivé účinky v priebehu gravidity, na plod ani na novorodenca.
Laktácia
Imunoglobulíny sa vylučujú do materského mlieka a môžu prispieť k ochrane novorodenca pred patogénmi vstupujúcimi do organizmu cez sliznicu.
Fertilita
Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi nepredpokladajú škodlivé účinky na fertilitu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže byť znížená niektorými nežiaducimi reakciami, ako sú závrate, spojenými s Flebogamma DIF. Pacienti, ktorí majú skúsenosť s nežiaducimi účinkami počas liečby, majú počkať na ich vymiznutie pred riadením vozidla alebo obsluhou strojov.
4.8 Nežiaduce účinky
Zhrnutie bezpečnostného profilu
Príležitostne sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie ako sú zimnica, bolesť hlavy, závrate, horúčka,
zvracanie, alergické reakcie, nauzea, bolesť kĺbov, nízky krvný tlak a mierna bolesť v dolnej časti chrbtice.
Vzácne môžu normálne ľudské imunoglobulíny spôsobiť náhly pokles krvného tlaku a v ojedinelých prípadoch anafylaktický šok, dokonca i keď sa u pacienta pri predchádzajúcich aplikáciách nevyskytli žiadne známky precitlivenosti.
Pri podaní normálneho ľudského imunoglobulínu boli pozorované prípady reverzibilnej aseptickej meningitídy a vzácne prípady prechodných kožných reakcií. Reverzibilné hemolytické reakcie boli pozorované hlavne u pacientov s krvnými skupinami A, B a AB. Vzácne sa po podaní vysokej dávky IVIg môže vyvinúť hemolytická anémia vyžadujúca transfúziu (pozri tiež časť 4.4).
Bolo pozorované zvýšenie hladiny kreatinínu v plazme a/alebo akútne renálne zlyhanie.
Veľmi zriedkavo: Tromboembolické reakcie ako infarkt myokardu, mŕtvica, pľúcna embólia, hlboká žilová trombóza.
Informácie o bezpečnosti ohľadne prenosných agensov, pozri časť 4.4. Tabuľkový prehľad nežiaducich účinkov
Nasledujúca tabuľka používa klasifikáciu podľa MedDRA systému tried orgánových systémov (SOC a
Preferred Term Level).
Frekvencia bola posúdená na základe nasledujúcej konvencie:
- veľmi časté (≥1/10)
- časté (≥1/100 až <1/10)
- menej časté (≥1/1 000 až <1/100)
- zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000)
- veľmi zriedkavé (<1/10 000)
- neznáme (z dostupných údajov)
V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Frekvencia nežiaducich účinkov (ADRs) v klinických štúdiách s liekom Flebogamma DIF 50 mg/ml
Trieda orgánových systémov podľa MedDRA
| Nežiaduci účinok
| Frekvencia
|
Poruchy nervového systému
| Bolesť hlavy
| Časté
|
Závrate
| Menej časté
|
Poruchy ciev
| Hypotenzia, hypertenzia, diastolická hypertenzia, kolísanie krvného tlaku
| Menej časté
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
| Bronchitída, kašeľ, sipot
| Menej časté
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Hnačka, nauzea, zvracanie, bolesť brucha, bolesť v hornej časti brucha
| Menej časté
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Žihľavka, svrbivá vyrážka, kontaktná dermatitída
| Menej časté
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
| Bolesť chrbta, bolesť kĺbov, myalgia, svalové kŕče
| Menej časté
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
| Horúčka, reakcie v mieste vpichu
| Časté
|
Stuhnutosť, asténia, bolesť, zápal v mieste vpichu, opuch v mieste vpichu, bolesť v mieste vpichu, svrbenie v mieste vpichu, zdurenie v mieste vpichu, migrácia implantátu
| Menej časté
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
| Pozitívny Coombsov test, znížený systolický krvný tlak, zvýšený systolický krvný tlak, zvýšená telesná teplota
| Menej časté
|
Deti a dospievajúciVýsledky bezpečnosti u 3 detských pacientov (≤16 rokov) zahrnutých v PID štúdii sa ukázali byť
všeobecne podobné ako u celkovej populácii pacientov.
4.9 PredávkovaniePredávkovanie môže viesť k preťaženiu obehu tekutinami a hyperviskozite, obzvlášť u rizikových pacientov, vrátane pacientov v staršom veku a pacientov s poškodenou funkciou obličiek.
Deti a dospievajúciInformácie o predávkovaní Flebogamma DIF u detí neboli stanovené. Avšak, rovnako ako u dospelej
populácie, predávkovanie môže viesť k preťaženiu obehu tekutinami a hyperviskozite tak, ako u ostatných intravenóznych imunoglobulínov.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: imunoséra a imunoglobulíny: imunoglobulíny, normálne ľudské na intravaskulárnu aplikáciu, ATC kód: J06BA02.
Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje predovšetkým imunoglobulín G (IgG) so širokým spektrom protilátok proti rôznym infekčným agensom.
Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje IgG protilátky prítomné v bežnej populácii. Obvykle je vyrobený z poolovanej plazmy od minimálne 1000 darcov. Distribúcia podtried imunoglobulínu G odpovedá ich distribúcií v prirodzenej ľudskej plazme.
Odpovedajúce dávky tohto lieku môžu vrátiť abnormálne nízke hladiny imunoglobulínu G do normálneho rozmedzia.
Mechanizmus účinku v iných indikáciách ako je substitučná liečba nie je celkom objasnený, ale zahŕňa imunomodulačné účinky. V priebehu klinickej štúdie u pacientov s chronickou ITP bolo dosiahnuté významné zvýšenie hladín krvných doštičiek (64 000/μl), hoci neboli dosiahnuté normálne hladiny.
Boli vykonané dve klinické štúdie s Flebogamma DIF, jedna na substitučnú liečbu u pacientov s primárnym imunodeficitom (u dospelých a detí nad 10 rokov) a druhá na imunomoduláciu u dospelých pacientov s imunitnou trombocytopenickou purpurou.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Normálny ľudský imunoglobulín je po intravenóznej aplikácii ihneď a úplne biologicky dostupný v obehu príjemcu. Relatívne rýchlo je distribuovaný medzi plazmou a extravaskulárnou tekutinou; po približne 3-5 dňoch je dosiahnutá rovnováha medzi intra- a extravaskulárnym priestorom.
Flebogamma DIF 50 mg/ml má polčas približne 30-32 dní. Tento polčas sa môže líšiť, najmä u pacientov s primárnym imunodeficitom.
IgG a IgG komplexy sú odbúravané v bunkách retikuloendotelového systému.
Deti a dospievajúci
Neočakávajú sa rozdiely farmakokinetických vlastností u detí a dospievajúcich.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Štúdie toxicity podaním jednej dávky boli vykonané u potkanov a myší. Absencia mortality v predklinických štúdiách s liekom Flebogamma DIF v dávkach až do 2500 mg/kg neodhalili žiadne významné potvrdené nežiaduce príznaky, ktoré by postihovali dýchací, obehový a centrálny nervový systém u testovaných zvierat, čo potvrdzuje bezpečnosť lieku Flebogamma DIF.
Opakované podania pri testoch toxicity a pri štúdiách embryo-fetálnej toxicity sú nevhodné, pretože dochádza k indukcii tvorby protilátok a následne k interferencii s protilátkami. Účinky prípravku na imunitný systém novorodenca neboli predmetom štúdia.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
D-sorbitol
Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C. Neuchovávajte v mrazničke.
6.5 Druh obalu a obsah balenia10 ml, 50 ml, 100 ml, 200 ml alebo 400 ml roztoku v liekovkách (sklo typu II) uzavretých gumovou zátkou (chlorobutyl).
Veľkosť balenia: 1 liekovka.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomPred aplikáciou je potrebné prípravok zahriať na izbovú alebo telesnú teplotu.
Roztok má byť číry alebo slabo opalescentný a bezfarebný alebo bledožltý. Roztoky, ktoré nie sú číre alebo obsahujú častice nesmú byť použité.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIInstituto Grifols, S.A.
Can Guasc, 2 - Parets del Vallès
08150 Barcelona - Španielsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLOEU/1/07/404/001-005
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 23. august 2007
Dátum posledného predĺženia:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU MM/YYYYPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu.
1. NÁZOV LIEKU
Flebogamma DIF 100 mg/ml infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Normálny ľudský imunoglobulín (IVIg) Jeden ml obsahuje:
Normálny ľudský imunoglobulín.................100 mg
(čistota najmenej 97% IgG)
Každá 50 ml liekovka obsahuje: 5 g normálneho ľudského imunoglobulínu Každá 100 ml liekovka obsahuje: 10 g normálneho ľudského imunoglobulínu Každá 200 ml liekovka obsahuje: 20 g normálneho ľudského imunoglobulínu
Zastúpenie jednotlivých podtried IgG (približné hodnoty): IgG1 66,6%
IgG2 27,9%
IgG3 3,0%
IgG4 2,5%
Maximálny obsah IgA je 100 mikrogramov/ml. Vyrobené z ľudskej plazmy od darcov. Pomocné látky so známym účinkom:
Jeden ml obsahuje 50 mg D-sorbitolu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Infúzny roztok.
Roztok je číry alebo slabo opalescentný a bezfarebný alebo bledožltý. Flebogamma DIF je izotonický, osmolalita je od 240 do 370 mOsm/kg.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Substitučná liečba dospelých, detí a dospievajúcich (2-18 rokov):
- Syndróm primárneho imunodeficitu so zníženou tvorbou protilátok (pozri časť 4.4).
- Hypogamaglobulinémia a rekurentné bakteriálne infekcie u pacientov s chronickou lymfatickou leukémiou, u ktorých zlyhala profylaktická liečba antibiotikami.
- Hypogamaglobulinémia a rekurentné bakteriálne infekcie u pacientov vo fáze mnohopočetného myelómu, u ktorých zlyhala odpoveď na pneumokokovú imunizáciu.
- Hypogamaglobulinémia u pacientov po transplantácii krvotvorných allogénnych kmeňových buniek (HSCT).
- Kongenitálny AIDS s rekuretnými bakteriálnymi infekciami.
Imunomodulácia u dospelých, detí a dospievajúcich (2-18 rokov):
- Primárna imunitná trombocytopénia (ITP), u pacientov s vysokým rizikom krvácania alebo pred
chirurgickým zákrokom na úpravu počtu trombocytov.
- Guillain-Barrého syndróm.
- Kawasakiho choroba.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Substitučná liečba musí byť zahájená a monitorovaná pod dohľadom lekára so skúsenosťami s liečbou imunodeficitov.
Dávkovanie
Veľkosť dávky a režim dávkovania závisia od indikácie.
Pri substitučnej liečbe sa dávka riadi podľa individuálneho stavu pacienta v závislosti na farmakokinetickej a klinickej odpovedi. Nasledujúce režimy dávkovania môžu slúžiť ako návod.
Substitučná liečba syndrómov primárneho imunodeficitu
Režim dávkovania je potrebné upraviť tak, aby sa dosiahla minimálna hladina IgG (meraná pred
ďalšou infúziou) najmenej 5 až 6 g/l. Dosiahnutie rovnovážneho stavu trvá približne tri až šesť mesiacov po začatí liečby. Odporúčaná počiatočná dávka je 0,4 - 0,8 g/kg podaná jedenkrát a ďalej sa odporúča podávať najmenej 0,2 g/kg každé tri až štyri týždne.
Na dosiahnutie hladiny 5 - 6 g/l je potrebná dávka rádovo 0,2 – 0,8 g/kg/mesiac. Interval medzi jednotlivými dávkami po dosiahnutí rovnovážneho stavu je 3 - 4 týždne.
Znížené hodnoty by sa mali merať a hodnotiť v spojení s incidenciou infekcie. Na zníženie intenzity infekcie je nevyhnutné zvýšiť dávku na dosiahnutie zvýšenia predtým znížených hodnôt.
Hypogamaglobulinémia a rekurentné bakteriálne infekcie u pacientov s chronickou lymfatickouleukémiou, u ktorých zlyhala profylaktická liečba antibiotikami; hypogamaglobulinémia a rekurentnébakteriálne infekcie u pacientov v plateau fáze mnohopočetného myelómu, u ktorých zlyhala odpoveďna pneumokokovú imunizáciu; kongenitálny AIDS s rekurentnými bakteriálnymi infekciami
Odporúčaná dávka je 0,2 - 0,4 g/kg každé tri až štyri týždne.
Hypogaglobulinémia u pacientov po transplantácii krvotvorných allogénnych kmeňových buniek
Odporúčaná dávka je 0,2 - 0,4 g/kg každé tri až štyri týždne. Znížené hladiny majú byť udržiavané nad
5 g/l.
Primárna imunitná trombocytopénia
Existujú 2 alternatívne režimy liečby:
· 0,8 - 1 g/kg prvý deň, túto dávku je možné opakovať raz za tri dni
· 0,4 g/kg denne po dobu dvoch až piatich dní.
V prípade relapsu je možné liečbu opakovať.
Guillain-Barrého syndróm
0,4 g/kg/deň po dobu 5 dní.
Kawasakiho chorobaJe potrebné podať 1,6 - 2,0 g/kg v rozdelených dávkach v priebehu dvoch až piatich dní alebo 2,0 g/kg
ako jednu dávku. Pacienti by mali byť súčasne liečení kyselinou acetylsalicylovou.
Odporúčané dávkovania sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:
Indikácia
| Dávka
| Interval infúzií
|
Substitučná liečba primárneho imunodeficitu
Substitučná liečba sekundárneho imunodeficitu
Kongenitálny AIDS Hypogamaglobulinémia (< 4 g/l) u pacientov po transplantácii krvotvorných allogénnych kmeňových buniek
| - počiatočná dávka: 0,4 - 0,8 g/kg - potom: 0,2 - 0,8 g/kg
0,2 - 0,4 g/kg
0,2 - 0,4 g/kg
0,2 - 0,4 g/kg
|
každé 3 - 4 týždne, aby sa dosiahla minimálna hladina IgG najmenej 5 - 6 g/l
každé 3 - 4 týždne, aby sa dosiahla minimálna hladina IgG najmenej 5 - 6 g/l
každé 3 - 4 týždne
každé 3 - 4 týždne, aby sa dosiahla minimálna hladina IgG nad 5 g/l
|
Imunomodulácia:
Primárna imunitná trombocytopénia
Guillain-Barrého syndróm
Kawasakiho choroba
|
0,8 - 1 g/kg alebo
0,4 g/kg/deň
0,4 g/kg/deň
1,6 - 2 g/kg alebo
2 g/kg
|
1. deň, prípadne opakovať jedenkrát počas 3 dní
po dobu 2 - 5 dní po dobu 5 dní v rozdelených dávkach po dobu 2 - 5 dní spolu s kyselinou acetylsalicylovou
ako jedna dávka spolu s kyselinou acetylsalicylovou
|
Deti a dospievajúciFlebogamma DIF 100 mg/ml je kontraindikovaný u detí vo veku 0 až 2 rokov (pozri časť 4.3).
Dávkovanie u detí a dospievajúcich (2-18 rokov) je rovnaká ako u dospelých pacientov, pre každú indikáciu je určené podľa telesnej hmotnosti a stanovené podľa klinického účinku za podmienok hore uvedených.
Spôsob podaniaNa intravenózne podanie.
Flebogamma DIF 100 mg/ml má byť v priebehu prvých 30 minút podávaný intravenózne so začiatočnou rýchlosťou 0,01 ml/kg/min. Ak je infúzia naďalej znášaná, je rýchlosť v druhých
30 minútach infúzie 0,02 ml/kg/min. Ak je znovu tolerovaná, je rýchlosť v tretích 30 minútach infúzie
0,04 ml/kg/min. Ak pacient infúziu dobre znáša, je možné rýchlosť v 30-minútových intervaloch postupne zvyšovať o 0,02 ml/kg/min až na maximálnu rýchlosť 0,08 ml/kg/min.
Bolo hlásené, že frekvencia nežiaducich účinkov IVIg narastá s rýchlosťou infúzie. Rýchlosť infúzie by mala byť na začiatku pomalá. Ak sa nevyskytnú žiadne nežiaduce účinky, môže sa neskôr rýchlosť pomaly zvýšiť až na najvyššiu rýchlosť. U pacientov s nežiaduci účinkami v minulosti sa odporúča znížiť rýchlosť infúzie i v neskoršej fáze s limitom maximálnej rýchlosti 0,04 ml/kg/min alebo podať IVIg v 5% koncentrácii (pozri časť 4.4).
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivú látku alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1 (pozri časť
4.4).
Precitlivenosť na ľudské imunoglobulíny, najmä u pacientov s protilátkami proti IgA. Intolerancia fruktózy (pozri časť 4.4).
Pretože u dojčiat a malých detí (vo veky 0-2 rokov) nemusí byť vrodená intolerancia fruktózy (HFI)
ešte zistená, a môže byť smrteľná, nesmie im byť podaný tento liek.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Sorbitol
Jeden mililiter lieku obsahuje 50 mg sorbitolu. Tento liek nesmie byť použitý u pacientov so
vzácnou dedičnou intoleranciou fruktózy.
Spontánna alergia na potraviny obsahujúce fruktózu u osôb starších ako dva roky s HFI môže byť spojená s nástupom príznakov (vracanie, gastrointestinálne poruchy, apatie, retardácia telesnej váhy a výšky). Pred podaním lieku Flebogamma DIF je potrebné podrobne preveriť anamnézu každého pacienta s ohľadom na príznaky HFI.
Vprípade nechceného podania a podozrenia na intoleranciu fruktózy, musí byť infúzia okamžite ukončená, a prostredníctvom intenzívnej starostlivosti obnovená normoglykémia a stabilizované všetky orgánové funkcie.
Interferencie so stanovením hladiny glukózy v krvi nie sú očakávané.
Niektoré závažné nežiaduce účinky lieku môžu súvisieť s rýchlosťou podávania infúzie. Je potrebné presne dodržiavať odporúčanú rýchlosť podávania infúzie, ktorá je uvedené v časti 4.2. Počas doby podávania infúzie musia byť pacienti podrobne monitorovaní a starostlivo sledovaní pre prípad výskytu akýchkoľvek príznakov.
Niektoré nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť častejšie:
- v prípade vysokej rýchlosti podania infúzie
- u pacientov, ktorým bol normálny ľudský imunoglobulín aplikovaný prvýkrát, alebo vo vzácnych prípadoch, keď bol zmenený prípravok normálneho ľudského imunoglobulínu, alebo ak uplynul dlhý časový interval od poslednej aplikácie infúzie.
Aby sa predišlo možným komplikáciám, ubezpečte sa, že:
- pacienti nie sú citliví na normálny ľudský imunoglobulín, a to najskôr pomalou prvou aplikáciou prípravku (počiatočnou rýchlosťou 0,01 ml/kg/min)
- pacienti sú starostlivo sledovaní pre prípad výskytu akýchkoľvek nežiaducich príznakov počas celej doby podávania infúzie. Predovšetkým, pacienti, ktorým nebol doteraz aplikovaný normálny ľudský imunoglobulín; pacienti, ktorí prešli z alternatívneho IVIg prípravku alebo pacienti, u ktorých uplynul dlhý časový interval od predchádzajúcej infúzie, musia byť sledovaní počas prvej aplikácie infúzie a hodinu po aplikácii prvej infúzie, aby sa zachytili prípadné nežiaduce účinky. Všetci ostatní pacienti musia byť sledovaní najmenej po dobu
20 minút po podaní.
V prípade nežiaducej reakcie je potrebné buď znížiť rýchlosť podania infúzie alebo infúziu zastaviť. Potrebná liečba závisí od povahy a závažnosti nežiaduceho účinku.
V prípade šoku je nutné zahájiť štandardnú protišokovú terapiu.
U všetkých pacientov podanie IVIg prípravku vyžaduje:
- adekvátnu hydratáciu pred začatím podávania infúzie IVIg
- sledovanie objemu vylúčeného moču
- sledovanie hladín sérového kreatinínu
- zamedzenie súčasného použitia kľučkových diuretík.
Precitlivenosť
Pravé hypersenzitívne reakcie sú zriedkavé. Môžu sa vyskytnúť u pacientov s anti-IgA protilátkami.
Liečba IVIg nie je indikovaná pre pacientov so selektívnym IgA deficitom, kde je IgA deficit jedinou abnormalitou.
V mimoriadnych prípadoch môže normálny ľudský imunoglobulín spôsobiť pokles krvného tlaku s anafylaktickou reakciou, dokonca aj u pacientov, ktorí predchádzajúcu liečbu normálnym ľudským imunoglobulínom dobre znášali.
Tromboembolizmus
Je klinicky dokázaná spojitosť medzi podaním IVIg prípravkov a tromboembolickými príhodami ako
infarkt myokardu, cerebrovaskulárna príhoda (vrátane mŕtvice), pľúcna embólia a hlboká žilová trombóza. Predpokladá sa, že súvisia s relatívnym zvýšením viskozity krvi kvôli vysokému prítoku imunoglobulínu u rizikových pacientov. Opatrnosť je potrebné venovať pri predpisovaní a aplikácii IVIg prípravkov u obéznych pacientov a u pacientov s už existujúcimi rizikovými faktormi na výskyt trombotických komplikácií (ako napr. pokročilý vek, hypertenzia, diabetes mellitus a anamnéza vaskulárneho ochorenia alebo trombotických príhod, pacienti so získanými alebo zdedenými trombofilnými poruchami, pacienti s dlhými obdobiami imobilizácie, pacienti s ťažkou hypovolémiou, pacienti s ochoreniami, ktoré zvyšujú viskozitu krvi).'
U pacientov s rizikom tromboembolických nežiaducich účinkov majú byť IVIg prípravky podávané veľmi pomalou rýchlosťou a v prípustnej dávke.
Akútne renálne zlyhanie
U pacientov liečených IVIg boli zaznamenané prípady akútneho renálneho zlyhania. Vo väčšine
prípadov boli identifikované rizikové faktory, ako napr. už existujúca renálna insuficiencia, diabetes mellitus, hypovolémia, nadváha, súčasná aplikácia nefrotoxických liekov alebo vek nad 65 rokov.
V prípade poškodenia funkcie obličiek je potrebné zvážiť prerušenie podávania IVIg. I keď tieto prípady renálnej dysfunkcie a akútneho renálneho zlyhania boli spojené s užívaním mnohých registrovaných IVIg prípravkov obsahujúcich rôzne pomocné látky ako je sacharóza, glukóza a maltóza, za najväčší podiel všetkých prípadov boli zodpovedné tie prípravky, ktoré obsahovali sacharózu ako stabilizátor. U rizikových pacientov je možné uvažovať o použití IVIg prípravkov neobsahujúcich tieto pomocné látky. Flebogamma DIF neobsahuje sacharózu, maltózu ani glukózu.
U pacientov s rizikom akútneho renálneho zlyhania majú byť IVIg prípravky podávané veľmi pomalou rýchlosťou a v prípustnej dávke.
Syndróm aseptickej meningitídy (AMS)
V súvislosti s liečbou IVIg bol hlásený syndróm aseptickej meningitídy. Prerušenie liečby IVIg
spôsobilo počas niekoľkých dní remisiu AMS bez následkov. Syndróm obvykle začína počas
niekoľkých hodín až 2 dní po IVIg liečbe. Testy cerebrospinálnej tekutiny často preukazujú pleocytózu až niekoľko tisíc buniek/mm3, predovšetkým granulocytárnej série, a zvýšené hladiny proteínov až niekoľko sto mg/dl. AMS sa môže vyskytovať častejšie pri liečbe vysokými dávkami IVIg (2 g/kg).
Hemolytická anémia
Prípravky IVIg môžu obsahovať krvné skupinové protilátky, ktoré môžu pôsobiť ako hemolyzíny
a spôsobiť in vivo obalenie červených krviniek imunoglobulínmi, čo vedie k pozitívnej priamej antiglobulínovej reakcii (Coombsov test) a vzácne k hemolýze. Hemolytická anémia môže viesť
k ďalšej IVIg liečbe vzhľadom k zvýšeniu sekvestrácie červených krviniek (ERY). Príjemcovia IVIg musia byť sledovaní vzhľadom k možným klinickým príznakom a symptómov hemolýzy. (Pozri časť
4.8).
Interferencia so sérologickými skúškami
Po aplikácii imunoglobulínu môže v krvi pacienta dôjsť k prechodnému vzostupu pasívne prenášaných
protilátok, a tým ku vzniku falošne pozitívnych výsledkov v sérologických testoch.
Pasívny prenos protilátok proti antigénom erytrocytov, ako napr. A, B, D, môže ovplyvniť niektoré sérologické testy na protilátky proti červeným krvinkám, napríklad antiglobulínový test (Coombsov test).
Prenosné látky
Štandardné opatrenia zabraňujúce prenosu infekcií v súvislosti s používaním liekov vyrobených z
ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú starostlivý výber darcov, testovanie jednotlivých odberov a plazmatických poolov na špecifické markery infekcií a zaradenie účinných postupov na inaktiváciu/elimináciu vírusov do výrobného procesu. Napriek tomu, pri príprave liekov vyrobených z ľudskej krvi alebo plazmy nie je možné celkom vylúčiť možnosť prenosu infekčných agensov. Platí to i pre neznáme alebo vznikajúce vírusy a iné patogény.
Prijaté opatrenia sa považujú za účinné u vírusov s obalom ako sú HIV, HBV a HCV a u vírusov bez obalu ako sú HAV a parvovírus B19.
Klinické štúdie znovu potvrdili absenciu prenosu hepatitídy A alebo parvovírusu B19 imunoglobulínmi a tiež sa predpokladá, že obsah protilátok vo veľkej miere prispieva k vírusovej bezpečnosti.
Pri každom podaní Flebogamma DIF pacientovi sa dôrazne odporúča zaznamenať názov a číslo šarže prípravku z dôvodu zabezpečenia spojenia medzi pacientom a číslom šarže prípravku.
4.5 Liekové a iné interakcie
Živé oslabené vírusové vakcíny
Po podaní imunoglobulínu môže dôjsť po dobu minimálne 6 týždňov až 3 mesiacov k zníženiu
účinnosti živých oslabených vírusových vakcín, ako sú vakcíny proti osýpkam, rubeole, mumpsu a ovčím kiahňam. Medzi podaním tohto prípravku a očkovaním živou oslabenou vírusovou vakcínou musí uplynúť interval 3 mesiacov. V prípade vakcíny proti osýpkam môže toto zníženie účinnosti
trvať až 1 rok. Z tohto dôvodu u pacientov očkovaných vakcínou proti osýpkam má byť skontrolovaná hladina protilátok.
Deti a dospievajúci
Predpokladá sa, že rovnaké interakcie, ktoré sú zmieňované u dospelých, sa môžu vyskytnúť
i v detskej populácii.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Bezpečnosť aplikácie tohto lieku gravidným ženám nebola overená v kontrolovaných klinických štúdiách, preto by mal byť gravidným ženám a dojčiacim matkám podávaný len s veľkou opatrnosťou. U IVIg prípravkov bol preukázaný prestup cez placentu, zvyšujúci sa po treťom trimestri. Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi nepredpokladajú škodlivé účinky v priebehu gravidity, na plod ani na novorodenca.
Laktácia
Imunoglobulíny sa vylučujú do materského mlieka a môžu prispieť k ochrane novorodenca pred patogénmi vstupujúcimi do organizmu cez sliznicu.
Fertilita
Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi nepredpokladajú škodlivé účinky na fertilitu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže byť znížená niektorými nežiaducimi reakciami, ako sú závrate, spojenými s Flebogamma DIF. Pacienti, ktorí majú skúsenosť s nežiaducimi účinkami počas liečby, majú počkať na ich vymiznutie pred riadením vozidla alebo obsluhou strojov.
4.8. Nežiaduce účinky
Zhrnutie bezpečnostného profilu
Príležitostne sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie ako sú zimnica, bolesť hlavy, závrate, horúčka,
zvracanie, alergické reakcie, nauzea, bolesť kĺbov, nízky krvný tlak a mierna bolesť v dolnej časti chrbtice.
Vzácne môžu normálne ľudské imunoglobulíny spôsobiť náhly pokles krvného tlaku a v ojedinelých prípadoch anafylaktický šok, dokonca i keď sa u pacienta pri predchádzajúcich aplikáciách nevyskytli žiadne známky precitlivenosti.
Pri podaní normálneho ľudského imunoglobulínu boli pozorované prípady reverzibilnej aseptickej meningitídy a vzácne prípady prechodných kožných reakcií. Reverzibilné hemolytické reakcie boli pozorované hlavne u pacientov s krvnými skupinami A, B a AB. Vzácne sa po podaní vysokej dávky IVIg môže vyvinúť hemolytická anémia vyžadujúca transfúziu (pozri tiež časť 4.4).
Bolo pozorované zvýšenie hladiny kreatinínu v plazme a/alebo akútne renálne zlyhanie.
Veľmi zriedkavo: Tromboembolické reakcie ako infarkt myokardu, mŕtvica, pľúcna embólia, hlboká žilová trombóza.
Informácie o bezpečnosti ohľadne prenosných agensov, pozri časť 4.4. Tabuľkový prehľad nežiaducich účinkov
Bolo pozorované v klinických štúdiách zvýšenie výskytu nežiaducich účinkov, ktoré pravdepodobne
súvisia so zvýšenou rýchlosťou infúzie (pozri časť 4.2).
Nasledujúca tabuľka používa klasifikáciu podľa MedDRA systému tried orgánových systémov (SOC a
Preferred Term Level).
Frekvencia bola posúdená na základe nasledujúcej konvencie:
- veľmi časté (≥1/10)
- časté (≥1/100 až <1/10)
- menej časté (≥1/1 000 až <1/100)
- zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000)
- veľmi zriedkavé (<1/10 000)
- neznáme (z dostupných údajov)
V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Frekvencia nežiaducich účinkov (ADRs) v klinických štúdiách s liekom Flebogamma DIF 100 mg/ml
Trieda orgánových systémov podľa MedDRA
| Nežiaduci účinok
| Frekvencia
|
Infekcie a nákazy
| Chrípka, infekcia močových ciest
| Menej časté
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
| Bicytopénia, leukopénia
| Menej časté
|
Poruchy metabolizmu a výživy
| Anorexia
| Menej časté
|
Poruchy nervového systému
| Bolesť hlavy
| Veľmi časté
|
Závrate, koreňový syndróm, vazovagálna synkopa, triaška
| Menej časté
|
Poruchy oka
| Konjuktividita, makulopatia, fotofobia
| Menej časté
|
Poruchy ucha a labyrintu
| Bolesť uší, vertigo
| Menej časté
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
| Tachykardia
| Časté
|
Poruchy ciev
| Hypotenzia
| Časté
|
Diastolická hypertenzia, sčervenanie, hematómy, hypertenzia, systolická hypertenzia, trombóza
| Menej časté
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
| Kvapkanie z nosa, bolesti dutín, sipot
| Menej časté
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Nauzea
| Časté
|
Roztiahnutie brucha, bolesť brucha, povrchová bolesť brucha, hnačka, flatulencia, zvracanie
| Menej časté
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Akné, ekchymóza, erytém, svrbenie, vyrážka
| Menej časté
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
| Bolesť chrbta, myalgia
| Časté
|
Bolesť kĺbov, svalové kŕče, svalové napätie, bolesť krku, bolesť končatín
| Menej časté
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
| Bolesť, horúčka, stuhnutosť
| Časté
|
Ťažkosti v oblasti hrudníka, bolesť v oblasti hrudníka, zimnica, únava, pocit chladu, nepokoj, chrípka, reakcia na infúziu, sčervenanie v mieste vpichu, bolesť v mieste vpichu, reakcia v mieste vpichu, malátnosť, periférne edémy
| Menej časté
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
| Zvýšená telesná teplota
| Časté
|
Znížený diastolický krvný tlak, zvýšený krvný tlak, zvýšený systolický krvný tlak, znížený hemoglobín, zvýšená srdcová frekvencia
| Menej časté
|
Deti a dospievajúci
Výsledky bezpečnosti u 3 detských pacientov (≤16 rokov) zahrnutých v PID štúdii a výsledky u 9 detí
(vo veku 3 až 15 rokov) zahrnutých v ITP štúdii sa ukázali byť všeobecne podobné ako u celkovej populácii pacientov.
4.9 Predávkovanie
Predávkovanie môže viesť k preťaženiu obehu tekutinami a hyperviskozite, obzvlášť u rizikových pacientov, vrátane pacientov v staršom veku a pacientov s poškodenou funkciou obličiek.
Deti a dospievajúci
Informácie o predávkovaní Flebogamma DIF u detí neboli stanovené. Avšak, rovnako ako u dospelej
populácie, predávkovanie môže viesť k preťaženiu obehu tekutinami a hyperviskozite tak, ako u ostatných intravenóznych imunoglobulínov.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: imunoséra a imunoglobulíny: imunoglobulíny, normálne ľudské na intravaskulárnu aplikáciu, ATC kód: J06BA02.
Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje predovšetkým imunoglobulín G (IgG) so širokým spektrom protilátok proti rôznym infekčným agensom.
Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje IgG protilátky prítomné v bežnej populácii. Obvykle je vyrobený z poolovanej plazmy od minimálne 1000 darcov. Distribúcia podtried imunoglobulínu G odpovedá ich distribúcií v prirodzenej ľudskej plazme.
Odpovedajúce dávky tohto lieku môžu vrátiť abnormálne nízke hladiny imunoglobulínu G do normálneho rozmedzia.
Mechanizmus účinku v iných indikáciách ako je substitučná liečba nie je celkom objasnený, ale zahŕňa imunomodulačné účinky.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Normálny ľudský imunoglobulín je po intravenóznej aplikácii ihneď a úplne biologicky dostupný v obehu príjemcu. Relatívne rýchlo je distribuovaný medzi plazmou a extravaskulárnou tekutinou; po približne 3-5 dňoch je dosiahnutá rovnováha medzi intra- a extravaskulárnym priestorom.
Flebogamma DIF 100 mg/ml má polčas približne 34-37 dní. Tento polčas sa môže líšiť, najmä u pacientov s primárnym imunodeficitom.
IgG a IgG komplexy sú odbúravané v bunkách retikuloendotelového systému.
Deti a dospievajúci
Neočakávajú sa rozdiely farmakokinetických vlastností u detí a dospievajúcich.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Štúdie toxicity podaním jednej dávky boli vykonané u potkanov a myší. Absencia mortality v predklinických štúdiách s liekom Flebogamma DIF v dávkach až do 2500 mg/kg neodhalili žiadne
významné potvrdené nežiaduce príznaky, ktoré by postihovali dýchací, obehový a centrálny nervový systém u testovaných zvierat, čo potvrdzuje bezpečnosť lieku Flebogamma DIF.
Opakované podania pri testoch toxicity a pri štúdiách embryo-fetálnej toxicity sú nevhodné, pretože dochádza k indukcii tvorby protilátok a následne k interferencii s protilátkami. Účinky prípravku na imunitný systém novorodenca neboli predmetom štúdia.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
D-sorbitol
Voda na injekciu
6.2 Inkompatibility
Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C. Neuchovávajte v mrazničke.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
50 ml, 100 ml alebo 200 ml roztoku v liekovkách (sklo typu II) uzavretých gumovou zátkou
(chlorobutyl).
Veľkosť balenia: 1 liekovka.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Pred aplikáciou je potrebné prípravok zahriať na izbovú alebo telesnú teplotu.
Roztok má byť číry alebo slabo opalescentný a bezfarebný alebo bledožltý. Roztoky, ktoré nie sú číre alebo obsahujú častice nesmú byť použité.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Instituto Grifols, S.A.
Can Guasc, 2 - Parets del Vallès
08150 Barcelona - Španielsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
EU/1/07/404/006-008
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 23. august 2007
Dátum posledného predĺženia:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU MM/YYYYPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu.