Fanhdi je dodávaný vo forme prášku, určeného na prípravu injekčného roztoku obsahujúceho 250, 500, 1000 alebo 1500 IU ľudského koagulačného faktora VIII a 300, 600, 1200 alebo 1800 IU ľudského von Willebrandovho faktora v jednej liekovke.
Po nariedení v odpovedajúcom množstve rozpúšťadla (voda na injekciu), každá liekovka obsahuje 25, 50 alebo 100 IU FVIII/ml a 30, 60 alebo 120 IU VWF/ml.
Farmakoterapeutická skupina: Antihemoragikum: krvné koagulačné faktory VIII: von Willebrandov faktor a krvný koagulačný faktor VIII v kombinácii.
Fanhdi je indikovaný na liečbu a profylaxiu krvácania u pacientov s hemofíliou A (vrodený deficit faktora VIII).
Fanhdi je indikovaný na liečbu a prevenciu krvácania u pacientov s von Willebrandovou chorobou (VWD), keď je liečba samotným desmopresínom (DDAVP) neúčinná alebo kontraindikovaná.
Tento liek je možné použiť pri liečbe získaného deficitu faktora VIII.
V zriedkavých prípadoch sa u vás po podaní lieku Fanhdi môžu prejaviť niektoré z nasledujúcich vedľajších účinkov:
- Svrbenie, reakcie v mieste vpichu (napr. pálenie a prechodné sčervenanie)
- Alergické reakcie (napr. tlak na hrudi/pocit nevoľnosti, točenie hlavy, závrat a ľahký pokles krvného tlaku, ktorý môže spôsobiť pocit točenia hlavy, keď stojíte)
- Podivná chuť v ústach
- Horúčka
- Tachykardia
Zriedkavo môže dôjsť k anafylaktickému šoku. Ak pozorujete počas injekcie/infúzie niektoré z týchto príznakov:
- Tlak na hrudi/pocit nevoľnosti
- Točenie hlavy
- Ľahkú hypotenziu (mierny pokles krvného tlaku s točením hlavy, keď stojíte)
- Nevoľnosť
môžu to byť prvotné príznaky precitlivenosti a anafylaktickej reakcie. V prípade anafylaktickej alebo alergickej reakcie, prerušte injekciu/infúziu a okamžite sa obráťte na svojho lekára.
Alergické reakcie na zložky lieku nie je možné úplne vylúčiť. Známou komplikáciou pri liečbe pacientov s hemofíliou A je vznik neutralizujúcich protilátok (inhibítorov). Podľa štúdií vykonaných u liekov s faktorom VIII ľudského pôvodu je vytváranie inhibítorov pozorované hlavne u hemofilických pacientov, ktorí neboli predtým liečení. Na zistenie vzniku týchto inhibítorov musíte byť starostlivo sledovaný pomocou príslušných klinických pozorovaní a laboratórnych testov.
Obzvlášť ak ste pacientom s von Willebrandovou chorobou 3. typu, môžu u Vás vo vzácnych prípadoch vzniknúť neutralizujúce protilátky (inhibítory) na von Willebrandov faktor. Ak sa objavia tieto inhibítory, je von Willebrandov faktor pri zvládaní krvácania menej účinný. Tieto protilátky sa môžu objaviť v súvislosti s anafylaktickými reakciami. Z tohto dôvodu, u pacientov prekonávajúcich anafylaktické reakcie je nutné vyhodnocovať prítomnosť inhibítorov. V týchto prípadoch okamžite kontaktujte svojho lekára.
Existuje riziko výskytu trombotických príhod, hlavne u pacientov so známymi klinickými rizikovými faktormi.