:
Hydrochlorid fexofenadínu sa neodporúča používať u detí maldších ako 12 rokov kvôli nedostatočným údajom o bezpečnosti a účinnosti.
Špeciálne rizikové skupiny:
S podávaním lieku u starších pacientov a pacientov s renálnym a hepatálnym poškodením sú len obmedzené skúsenosti. Upravovať dávku hydrochloridu fexofenadínu týmto pacientom nie je nutné, ale má sa podávať s opatrnosťou.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
S podávaním lieku u starších pacientov a pacientov s renálnym a hepatálnym poškodením sú len obmedzené skúsenosti. V takýchto prípadoch treba podávať hydrochlorid fexofenadínu opatrne.
4.5 Liekové a iné interakcie
Fexofenadín sa metabolizuje len obmedzene (hepatálne alebo nehepatálne), a preto neinteraguje s inými liekmi metabolizovanými pečeňou. Fexofenadín je P-gp a OATP substrát. Súčasné podávanie fexofenadínu a erytromycínu alebo ketokonazolu sa prejavilo dvoj-až trojnásobným zvýšením hladiny fexofenadínu v plazme. Taktiež jednotlivá dávka kombinácie liečiv lopinavir a ritonavir (400 mg/100 mg)
4-násobne zvyšuje AUC fexofenadínu, avšak rovnovážny stav (steady state) kombinácie lopinavir/ritonavir zvyšuje AUC fexofenadínu len 2,9-násobne. Z týchto dôvodov sa nežiaduce účinky fexofenadínu môžu zvýšiť. Nie sú známe žiadne farmakodynamické interakcie.
Medzi fexofenadínom a omeprazolom sa nepozorovali žiadne interakcie. Užitie antacíd obsahujúcich hliník a hydroxid horčíka 15 minút pred užitím fexofenadínu spôsobilo zníženie jeho biologickej dosupnosti pravdepodobne kvôli naviazaniu v gastrointestinálnom trakte. Odporúča sa dodržať dvojhodinový časový interval po užití antacíd obsahujúcich hliník a hydroxid horčíka a pred užitím fexofenadínu.
Testy na alergiu: 3 dni pred testami na alergiu (subkutánne kožné testy) sa užívanie hydrochloridu fexofenadínu musí prerušiť.
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita
U gravidných žien nie sú s fexofenadínom žiadne skúsenosti. Limitované štúdie na zvieratách neukázali priamy alebo nepriamy škodlivý účinok na graviditu, embryonálny a fetálny vývoj, pôrod a postnatálny
vývoj (pozri časť 5.3).
Fexofenadín sa môže užívať v gravidite iba ak je to nutné.
Laktácia
Neexistujú údaje po podaní fexofenadínu o jeho obsahu v materskom mlieku. Avšak pri podávaní terfenadínu dojčiacim matkám sa zistilo, že fexofenadín prechádza do materského mlieka. Preto sa
fexofenadín neodporúča podávať dojčiacim matkám.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Ewofex® nemá žiadny alebo má len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Avšak aby sa identifikovali citliví pacienti s neobvyklými reakciami na lieky, pred začiatkom takýchto činností sa však odporúča preveriť individuálnu reakciu.
4.7 Nežiaduce účinky
V rámci jednotlivých orgánových tried sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti nasledovne:
veľmi časté (≥1/10)
časté (≥1/100 - <1/10) menej časté (≥1/1000 - ≤1/100) zriedkavé (≥1/10 000 - ≤1/1000)
veľmi zriedkavé (≤1/10 000), nie sú známe (z dostupných údajov)
Poruchy imunitného systému
Zriedkavé: reakcie precitlivenosti s prejavmi ako angioedém, tlak na hrudníku, dýchavičnosť, návaly horúčavy a systémová anafylaxia.
Psychiatrické poruchy a ochorenia
Menej časté: nespavosť, poruchy spánku, nervozita, nočná mora
Poruchy nervového systému
Časté: bolesť hlavy (7,3 %), ospalosť (2,3 %), závrat (1,5 %) Menej časté: únava
Poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu
Časté: nevoľnosť (1,5%), sucho v ústach (3-5%)
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Zriedkavé: vyrážka, žihľavka, pruritus
V kontrolovaných klinických štúdiách bol výskyt častých nežiaducich účinkov podobný ako pri placebe. Nežiaduce účinky, ktoré sa zaznamenali u menej ako 1 % pacientov (podobne ako pri placebe)
v kontrolovaných klinických štúdiách, boli rovnako zriedkavo zaznamenané aj v rámci
postmarketingového sledovania.
4.9 Predávkovanie
Symptómy: Pri predávkovaní fexofenadínom boli zaznamenané závrat, ospalosť, únava a sucho v ústach. Zdravým jedincom sa podávali dávky do 800 mg jedenkrát denne a dávky do 690 mg dvakrát denne v trvaní 1 mesiaca alebo 240 mg jedenkrát denne v trvaní 1 roka bez toho, aby sa rozvinuli klinicky signifikantné nežiaduce účinky v porovnaní s placebom. Maximálna tolerovaná dávka fexofenadínu nebola stanovená.
Liečba: V prípade predávkovania treba na odstránenie neabsorbovaného lieku použiť obvyklé opatrenia. Odporúča sa symptomatická a podporná liečba. Hemodialýza nie je účinná na odstránenie fexofenadínu z krvi.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antihistaminiká na systémové použitie
ATC kód: R06 AX 26
Mechanizmus účinku: Hydrochlorid fexofenadínu je netlmivé H1-antihistaminikum. Fexofenadín je farmakologicky aktívny metabolit terfenadínu.
Klinické štúdie v liečbe alergickej rinitídy ukázali, že dávka 120 mg bola dostatočná na dosiahnutie účinku počas 24 hodín.
U pacientov so sezónnou alergickou rinitídou, ktorí užívali hydrochlorid fexofenadínu dva týždne v dávkach 240 mg dvakrát denne, sa v porovnaní s placebom nepozorovali zmeny intervalov QTC. Ani u zdravých jedincov, ktorí užívali hydrochlorid fexofenadínu v dávkach do 60 mg dvakrát denne počas 6 mesiacov, 400 mg dvakrát denne počas 6,5 dní a 240 mg raz denne počas jedného roka, sa nepozorovali v porovnaní s placebom žiadne výrazné zmeny intervalov QTC.
Fexofenadín v koncentráciách 32-krát väčších ako terapeutická koncentrácia nemá u ľudí žiadny účinok na oneskorenie usmerňovača K+-kanálu klonovaného z ľudského srdca.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po perorálnom užití sa hydrochlorid fexofenadínu rýchlo vstrebáva do organizmu, Tmax sa dosahuje približne 1-3 hodiny po podaní. Pri dávkach 120 mg jedenkrát denne bola stredná hodnota Cmax približne
427 ng/ml.
60-70 % fexofenadínu sa viaže na proteíny plazmy. Fexofenadín sa metabolizuje (hepatálne alebo nehepatálne) len zanedbateľne, pretože v moči a výkaloch zvierat a ľudí sa identifikovalo len samotné liečivo. Profil plazmatickej koncentrácie fexofenadínu pri viacnásobnom dávkovaní má bioexponenciálny pokles s polčasom terminálnej eliminácie v rozpätí 11 až 15 hodín. Farmakokinetika fexofenadínu pri perorálnom podaní jednotlivej dávky alebo opakovaných dávok do 120 mg 2-krát denne je lineárna. Dávka 240 mg 2-krát denne spôsobí o niečo väčší než proporcionálny vzostup v oblasti rovnovážneho stavu (8,8 %) pod krivku, čo znamená, že farmakokinetika fexofenadínu je lineárna pri dávkach medzi 40 mg a 240 mg denne. Biliárna exkrécia sa považuje za hlavný spôsob vylučovania, zatiaľ čo 10 % podanej dávky sa vylučuje močom bez zmeny.'
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Psi tolerovali dávky 450 mg/kg podávané 2-krát denne počas šiestich mesiacov bez prejavov toxicity okrem príležitostného dávenia. V štúdiách na psoch a hlodavcoch neboli pri pitve zaznamenané žiadne nálezy súvisiace s liečbou.
Distribučné štúdie rádiovo-značkovaného hydrochloridu fexofenadínu v tkanivách potkanov ukazujú, že fexofenadín neprechádza cez hematoencefalickú bariéru.
Rôznymi in vitro a in vivo testami sa nezistili žiadne dôkazy mutagenicity fexofenadínu.
Karcinogénny potenciál fexofenadínu sa posudzoval v štúdiách s terfenadínom s použitím farmakokinetických testov, ktoré určili vplyv fexofenadínu (na základe AUC). U myší a potkanov sa po užívaní terfenadínu (do 150 mg/kg/deň) nezistili žiadne dôkazy karcinogenity.
V štúdiách na reprodukčnú toxicitu fexofenadín u myší neovplyvňoval fertilitu, nebol teratogénny a neovplyvňoval prenatálny a postnatálny vývoj.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Jadro tablety: Mikrokryštalická celulóza Sodná soľ kroskarmelózy Kukuričný škrob
Povidón
Magnéziumstearát
Obal tablety: Hypromelóza (E464) Oxid titaničitý (E 171) Makrogol 400
Makrogol 4000
Žltý oxid železitý (E 172)
Červený oxid železitý (E 172)
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Blistrové balenie. PVC/PVDC/Al-blistre v kartónových škatuľkách.
Veľkosť balenia: 2, 7, 10, 15, 20, 30, 50, 100 alebo 200 (10 x 20) filmom obalených tabliet v balení. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Ewopharma International, s.r.o. Hlavná 17
831 01 Bratislava
Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
24/0311/07-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
August 2007