EROLIN tbl 5x10 mg (blis.PVC/PVDC/Al)

.j.
10ml sirupu) za deň.

Pacienti s hepatálnou insuficienciou a pacienti s narušenou renálnou funkciou(GFR<30ml/min): odporúča sa úprava dávky. Počiatočnú dávku možno redukovať na 5mg (5ml sirupu) za deň, alebo 10mg (10ml sirupu) každý druhý deň.
Starší pacienti: u pacientov nad 60 rokov sa bezpečnosť a účinnosť lieku dosiaľ dôkladne neštudovala. U tejto populácie pacientov sa môžu častejšie vyskytnúť nežiaduce účinky. Preto sa pri liečbe týchto pacientov odporúča opatrnosť, ak sa na ich liečbu použijú
vyššieuvedené dávky určené pre dospelých pacientov s normálnou renálnou funkciou.

Deti:

U 6-12 ročných detí je dávkovanie podľa ich telesnej hmotnosti;

deti s hmotnosťou do 30kg: 5mg (1/2 tablety alebo 5ml sirupu) za deň, deti s hmotnosťou nad 30kg: 10mg (1 tableta alebo 10ml sirupu) za deň.

Sirup Erolin® možno podávaťdeťom vo veku 2-6 rokov; deti s hmotnosťou menej ako 30kg: 5mg (5ml) raz za deň, deti s hmotnosťou viac ako 30kg: 10mg (10ml) raz za deň.


4.3. Kontraindikácie

Sirup Erolin® by sa nemal dávať:
- pacientom so známou hypersenzitivitou na liečivo alebo hociktorú inú zložku lieku,
- tehotným ženám a/alebo dojčiacim matkám,
- deťom do 2 rokov.


4.4. Špeciálne upozornenia

Dĺžka liečby Erolinom by sa mala určiť individuálne.

Ak sa sirupom Erolin® liečia diabetickí pacienti, treba ich varovať, pretože každých 5ml sirupu obsahuje 3,0g sacharózy.

Pacientov treba upozorniť, aby prestali užívať Erolin® aspoň 2 dni pred podrobením sa „Prick testu“, aby sa vylúčili falošne negatívne výsledky.


4.5. Liekové a iné interakcie

Opatrnosť je namieste pri kombinácii Erolinu s hociktorým z nasledujúcich liekov:
- erytromycín, cimetidín, ketokonazol; súčasné podávanie Erolinu spolu s týmito liekmi spôsobilo zvýšenie plazmatických hladín loratadínu a metabolitov. Plazmatické koncentrácie cimetidínu a ketokonazolu ostali nezmenené, kým plazmatická hladina erytromycínu sa znížila o 15%.
- inhibítory pečeňových enzýmov (napr. chinidín, flukonazol, fluoxetín); opatrné kombinovanie loratadínu s týmito látkami je potrebné kvôli nedostatku kontrolovaných
klinických štúdií,
- loratadín sa nejaví ako potenciátor účinku alkoholu, napriek tomu sa však tejto kombinácii treba vyhnúť.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie

Použitie Erolinu je kontraindikované počas gravidity a/alebo laktácie. Štúdie robené na zvieratách neukázali žiadne teratogénne účinky. Liečba vysokými dávkami bola embryotoxická. Nie sú však skúsenosti s použitím lieku počas ľudskej gravidity.
Keďže loratadín sa vylučuje do materského mlieka, Erolin® by sa nemal podávať dojčiacim matkám.


4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Pri prvom užívaní Erolinu je potrebné, aby si pacienti sledovali nežiaduce účinky (napr. ospalosť), ktoré by mohli ovplyvňovať ich schopnosti pri vedení motorových vozidiel alebo obsluhe strojov. Treba ich poučiť, že pokračovať v spomínaných aktivitách môžu len vtedy, ak sa nežiaduce účinky u nich neprejavia.

4.8. Nežiaduce účinky

Erolin® je obvykle dobre tolerovaný. Počas liečby sa však môžu objaviť niektoré nežiaduce účinky: bolesť hlavy, ospalosť, únava, sucho v ústach, nauzea, zvýšená chuť do jedla, žalúdočná nevoľnosť a črevné poruchy. Môžu sa vyskytnúť aj alergické vyrážky. Ojedinele sa zaznamenala alopécia, anafylaxia a abnormálne funkcie pečene.

U detí môže užívanie Erolinu zriedkavo spôsobiť nasledujúce nežiaduce účinky: nervozitu, astmatické dýchanie, únavu, hyperkinézu, bolesť brucha, konjunktivitídu, dysfóniu a všeobecnú nevoľnosť.


4.9. Predávkovanie

Symptómy: po požití 40-80mg loratadínu sa popísala somnolencia, tachykardia a bolesť
hlavy.

Liečba: nie je dostupné žiadne špecifické antidotum, je potrebná okamžitá podporná a symptomatická liečba. Odporúča sa indukovaná eméza, okrem komatóznych pacientov. Aj keď sa objaví spontánne vracanie, odporúča sa použitie ipecacuanhy. Po vyprázdnení obsahu žalúdka je potrebné podať aktívne uhlie a vodu. Ak je vracanie neúspešné alebo kontraindikované, treba urobiť výplach žalúdka. Po použití bezpečnostných opatrení by pacient mal byť pod prísnym lekárskym dohľadom.

Loratadín nie je dialyzovateľný.




5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: antihistaminikum
ATC kód: R06AX13

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Loratadín, liečivo sirupu Erolin®, je dlhoúčinkujúci tricyklický selektívny antagonista periférnych H1 receptorov“. Klinicky povedané, nemá žiadny signifikantný sedatívny účinok alebo anticholinergnú aktivitu. Loratadín má slabú afinitu k cerebrálnym receptorom a neprechádza ľahko hematoencefalitickou bariérou. Ani dlhodobá liečba nemá za následok signifikantné klinické zmeny vitálnych funkcií, laboratórnych parametrov, psychického stavu ani EKG záznamu.


5.2. Farmakokinetické vlastnosti

NÁSTUP ÚČINKU a TRVANIE
Počiatočná odozva po perorálnej dávke je po 1-3 hodinách, maximálna odozva sa dosiahne
8-12 hodín po perorálnom podaní. Trvanie účinku sa určilo na 24-48 hodín po jednotlivej perorálnej dávke.

ABSORPCIA a METABOLIZMUS
Loratadín sa po perorálnom podaní rýchlo absorbuje z intestinálneho traktu. Liek sa takmer kompletne metabolizuje v pečeni, najmä pomocou izoenzýmu CYP 3A4. V prítomnosti inhibítorov tohto systému sa loratadín môže metabolizovať aj pomocou CYP 2D6. Po extenzívnom „first-pass“ metabolizme v pečeni je výsledkom aktívny metabolit deskarboetoxyloratadín. Tento aktívny metabolit je konjugovaný s neaktívnymi a je aktívnejší ako pôvodná zlúčenina.
Vplyv jedla: AUC loratadínu a jeho aktívneho metabolitu je zvýšené a Tmax oboch molekúl je oneskorený, ak sa pred podaním lieku konzumuje jedlo.

DISTRIBÚCIA
Úplná väzba loratadínu na proteíny je 97%, kým aktívny metabolit sa na bielkoviny viaže na
73-77%. Loratadín sa viaže na histamín-1 receptory skôr periférneho ako centrálneho nervového systému.

Ak sa loratadín podáva raz za deň, dosahuje rovnovážny stav pri piatej dávke. Pri denných dávkach medzi 10 a 40mg je farmakokinetika pôvodnej zlúčeniny aj jej aktívnych metabolitov nezávislá od dávky.'

VYLUČOVANIE
Eliminačný polčas: 12 až 15 hodín u zdravých jedincov. Dlhší eliminačný polčas sa popísal u starších pacientov a u pacientov s chronickými hepatálnymi ochoreniami. 24 hodín po podaní jednotlivej perorálnej dávky sa 27% dávky vylúči cez obličky v konjugovanej forme. Po
10 dňoch liečby loratadínom sa 40% celkovo podanej dávky vylúči močom a 42% stolicou. Loratadín aj jeho aktívny metabolit prechádza placentou a vylučuje sa do materského mlieka.



5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Toxicita po jednotlivej dávke
Po perorálnom podaní loratadínu myšiam a potkanom sa popísali hladiny LD50 vyššie než
5000mg/kg. Pri vyhodnotení perorálne podaných dávok potkanom, myšiam a opiciam, ktoré
boli 10 násobne vyššie než sú maximálne dávky odporúčané pre ľudí, sa neprejavili žiadne toxické účinky.

Toxicita po opakovanej dávke
Nepopísali sa žiadne priame alebo špecifické účinky súvisiace s liekom.

Reprodukčná toxicita
U potkanov, ktorým sa podávalo 64mg/kg loratadínu, sa popísala znížená samčia fertilita. Nižšie dávky nemali podobné účinky.

Teratogenita
U potomkov, ktorí sa narodili potkaním a králičím samiciam liečeným perorálnymi dávkami loratadínu do 96mg/kg, sa nepopísali žiadne teratogénne účinky.

Mutagenita
Žiadny náznak mutagénneho potenciálu sa nepozoroval pri nasledujúcich skúškach: „Ames and forward point“ mutačných testoch, pokusoch s poškodením DNA a pokusoch
s chromozómovými aberáciami.

Karcinogenita
V 18 mesačnej štúdii sa myšacím samcom podávalo 40mg/kg loratadínu a zistil sa vyšší výskyt vývinu hepatocelulárnych nádorov (adenómov a karcinómov) v porovnaní s kontrolami. Podobné pozorovania sa popísali u potkaních samcov a samičiek liečených 10mg/kg, resp.
25mg/kg. Podľa iných štúdií je klinický význam vplyvu dlhodobej liečby loratadínom na vznik
nádorov neznámy.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

Natrii benzoas, saccharosum, propylenglycolum, glycerolum, acidum citricum anhydricum, aroma vanillae, aroma fragariae, aqua purificata.

6.2. Inkompatibility

Nie sú známe.


6.3. Čas použiteľnosti

Neotvorené: 2 roky.
Po otvorení: 6 mesiacov, ak sa skladuje podľa 6.4.


6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania

Otvorené aj neotvorené skladujte pri teplote medzi 2 až 250C.


6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia

Vonkajší obal: papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľov. Vnútorný obal: hnedá liekovka s PFP uzáverom, odmerka.

Veľkosť balenia: 120ml.


6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom

Pozrite 6.4.




7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

EGIS Pharmaceuticals PLC
1106 Budapešť, Keresztúri ul. 30-38. MAĎARSKO


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

24/0349/01-S



9. DÁTUM REGISTRÁCIE

29.10.2001



10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU

Február 2008

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.