ENTOCORT 2 MG tbl rul 7x2 mg +7 solv. (blis.Al+fľ.LDPE)

SPC
cort starším pacientom nie je nutné upraviť dávkovanie.
4.3. Kontraindikácie
Systémové a miestne bakteriálne, plesňové a vírusové infekcie. Precitlivenosť na budezonid alebo akúkoľvek inú komponentu prípravku.
4.4. Špeciálne upozornenia
Zvláštnu pozornosť je treba venovať pacientom, ktorým bola doterajšia liečba celkovo podávanými glukokortikosteroidmi (ktoré majú väčší systémový účinok) zmenená na liečbu rektálnou suspenziou
prípravku Entocort. U týchto pacientov môže dôjsť k adrenokortikálnej insuficiencii, preto sa musí zvážiť monitorovanie adrenokortikálnej funkcie a dávky systémovej steroidnej terapie sa majú
redukovať opatrne.
Vo fáze prechodu z liečby celkovo pôsobiacimi steroidmi na liečbu prípravkom Entocort sa môžu u niektorých pacientov objaviť nešpecifické ťažkosti, ako napr. bolesti vo svaloch a kĺboch. Zriedkavo sa u pacientov môžu objaviť také príznaky ako únava, bolesť hlavy, nauzea, vracanie, ktoré môžu byť vyvolané v dôsledku nízkej hladiny glukokortikoidov. V týchto prípadoch môže byť niekedy potrebné dočasne zvýšiť dávky celkovo podávaných glukokortikoidov.
Nahradenie systémovo podávaných glukokortikoidov, ktoré majú vyšší systémový účinok, rektálnou suspenziou prípravku Entocort môže niekedy demaskovať alergie, napr. rinitídu alebo ekzém, ktoré boli dovtedy pod kontrolou. Prejavy týchto alergií sa majú liečiť symptomaticky - antihistaminikami, resp. topickými prípravkami.
Poškodená funkcia pečene môže ovplyvniť elimináciu kortikosteroidov. Farmakokinetika intravenózne podaného budezonidu je však u pacientov s cirhózou pečene a u zdravých osôb podobná. Poškodená funkcia pečene ovplyvňuje farmakokinetiku budezonidu po perorálnom podaní, čo dokazuje zvýšená systémová dostupnosť.
4.5. Liekové a iné interakcie
Neboli zistené interakcie budezonidu s inými prípravkami používanými na liečbu zápalového ochorenia čreva. Ketokonazol, silný inhibítor cytochrómu P 450 3A, hlavného enzýmu v metabolizme kortikosteroidov, zvyšuje plazmatické hladiny perorálne podaného budezonidu. Cimetidín v odporúčaných dávkach má malý, klinicky nevýznamný a omeprazol žiadny účinok na farmakokinetiku perorálne podaného budezonidu.


4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Podanie budezonidu, podobne ako iných glukokortikosteroidov gravidným samiciam, je spojené s poruchami vývoja plodu. Význam týchto nálezov na situáciu u ľudí zatiaľ nebol stanovený. Podobne
ako pri aplikácii akýchkoľvek liekov počas gravidity, aj podávanie prípravku Entocort kapsuly by sa malo individuálne zvážiť berúc do úvahy možné terapeutické výhody pre pacientku a riziko pre plod. Dosiaľ nie sú dostupné informácie o vylučovaní budezonidu do materského mlieka.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Prípravok Entocort kapsuly neovplyvňuje schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8. Nežiaduce účinky
Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú gastrointestinálne poruchy, ako napr. flatulencia, nauzea, hnačka. Môžu sa vyskytnúť kožné reakcie, ako urtikária alebo exantém. Vzácne sa vyskytuje agitovanosť a nespavosť. Vo výnimočných prípadoch sa môžu pri rektálne podávaných glukokortikosteroidoch vyskytovať symptómy systémového účinku glukokortikosteroidov, vrátane hypofunkcie nadobličky. Tieto príznaky sú závislé na dávke, dĺžke liečby, súbežnej a predchádzajúcej liečbe systémovo pôsobiacimi glukokortikosteroidmi a na individuálnej reaktivite.
4.9. Predávkovanie
Akútne predávkovanie rektálnou suspenziou prípravku Entocort, dokonca ani v excesívnych dávkach, nepredstavuje klinický problém. Pri chronickom podávaní vysokých dávok sa môžu objaviť systémové účinky kortikosteroidov, ako napr. hyperkorticizmus a supresia nadobličiek. Kvôli liekovej forme prípravku ako aj ceste jeho podania je však predávkovanie nepravdepodobné.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Budezonid je glukokortikosteroid so silným lokálnym protizápalovým účinkom.
Presný mechanizmus účinku glukokortikosteroidov v liečbe ulceratívnej kolitídy nie je známy. Dôležitú úlohu má pravdepodobne protizápalová aktivita - inhibícia uvoľňovania mediátorov zápalu a inhibícia bunkovej imunitnej odpovede. Vlastná účinnosť budezonidu, meraná ako afinita ku glukokortikoidovému receptoru, je v porovnaní s prednizolónom približne 15 krát vyššia.
Údaje z klinicko-farmakologických štúdií a kontrolovaných klinických pokusov ukázali, že kapsuly
prípravku Entocort pôsobia lokálne. Je to dokumentované rovnakou účinnosťou, avšak signifikantne menším vplyvom na hypotalamo-hypofyzárny systém a systémové markery zápalu v porovnaní s prednizolónom.
V odporučených dávkach nevyvoláva rektálna suspenzia prípravku Entocort žiadne klinicky významné zmeny v bazálnych plazmatických hladinách kortizolu, ani v odpovedi na stimuláciu ACTH. Vplyv na ranné plazmatické hladiny kortizolu a na funkciu nadobličiek je signifikantne menší v porovnaní s účinkom rektálnej suspenzie prednizolónu v dávke 25 mg denne.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Systémová dostupnosť budezonidu po perorálnom podaní je približne 10%. Po rektálnom podaní rektálnej suspenzie prípravku Entocort zdravým dobrovoľníkom bola systémová dostupnosť
približne 15% (v rozmedzí od 3 do 50%). Ako sa dá očakávať od lieku, ktorý má po rektálnom
podaní vysoký metabolizmus počas prvého prechodu, variabilita je väčšia ako po perorálnom podaní, čo je spôsobené individuálnymi rozdielmi vo venóznej drenáži rekta, obchádzajúcej pečeň. Absorpcia budezonidu podaného rektálne je rýchla a prakticky ukončená priebehu 3 hodín. Distribučný objem budezonidu je približne 3 l/kg. Väzba na plazmatické proteíny je v priemere 85-
90%. Maximálna plazmatická koncentrácia budezonidu po rektálnom podaní 2 mg budezonidu dosahuje priemerne 2-3 nmol/l (od 1 do 9 nmol/l), a to v priebehu 1,5 hodiny.
Kinetika budezonidu má lineárny priebeh s podanou dávkou, čo dokazuje na dávke závislé zvýšenie
Vmax a AUC po perorálnom podaní 3, 9 a 15 mg budezonidu (Entocort kapsuly).
Budezonid podlieha počas prvého prechodu pečeňou vysokému stupňu biotransformácie (~ 90%) na
metabolity s nízkou glukokortikosteroidnou aktivitou. Glukokortikosteroidná aktivita hlavných

metabolitov (6 ß-hydroxybudezonidu a 16 a - hydroxyprednizolónu) je menej ako 1% aktivity budezonidu.
Metabolity sa vylučujú nezmenené alebo v konjugovanej forme, hlavne cez obličky. Intaktný budezonid nebol zistený v moči. Budezonid má vysoký systémový klírens (pribl. 1,2 l/min); plazmatický polčas po i.v. podaní je 2 až 3 hodiny.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Výsledky akútnych, subakútnych a chronických štúdií toxicity ukázali, že systémové účinky budezonidu, napr. znížené priberanie na váhe, atrofia lymfatického tkaniva a kôry nadobličky sú menej výrazné alebo podobné účinkom pozorovaným po podaní iných glukokortikosteroidov.
Budezonid bol podrobený šiestim rozličným testovacím systémom. Neukázali sa žiadne mutagénne
ani klastogénne účinky.'
Zvýšený výskyt gliómov mozgu u samcov potkanov, pozorovaný v štúdii karcinogenity nebol potvrdený v opakovanej štúdii, v ktorej sa výskyt gliómov v jednotlivých pokusných skupinách s aktívnou liečbou (budezonid, prednizolón, triamcinolón), a kontrolonou skupinou nelíšil.
Zmeny v pečeni (primárne hepatocelulárne neoplazmy) zistené u samcov potkanov v pôvodnej štúdii karcinogenicity sa pozorovali opakovane - tak v štúdii s budezonidom ako aj s referenčnými glukokortikosteroidmi. Tieto účinky sú najpravdepodobnejšie vo vzťahu k receptorom a sú teda efektom vzťahujúcim sa na určitú triedu (živočíchov).
Dostupné klinické skúsenosti ukazujú, že nie sú ani náznaky toho, že by budezonid alebo iné glukokortikosteroidy vyvolávali mozgové gliómy alebo primárne hepatocelulárne neoplazmy u ľudí.
4. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1. Zoznam pomocných látok
Tablety: lactosum anhydricum, riboflavini natrii phosphas, lactosum, povidonum, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas.
Rozpúšťadlo: natrium chloridum, methylparabenum, propylparabenum, aqua purificata.
6.2. Inkompatibility
Nie sú známe
6.3. Čas použiteľnosti
24 mesiacov
6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Uschovávať pri teplote pod 30oC.
6.5. Vlastnosti a zloženie obalu; veľkosť balenia
Primárny obal: dispergovateľné tablety: alumíniový blister,
rozpúšťadlo: fľaška z nízkodenzitného polyetylénu s rektálnym nástavcom. Vonkajšie balenie: blistrové balenie 7 dispergovateľných tabliet s 2,3 mg budezonidu
7 fľašiek s rozpúšťadlom.
6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Návod priložený.
6.7. Podmienky a spôsob likvidácie nepoužitého lieku
Nepoužitý liek je treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
9. DÁTUM REGISTRÁCIE / DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU: Marec 1999





Návod na použitie

Entocort rektálna suspenzia sa má podať večer, predtým
ako sa uložíte spať. Ochranný kryt
Rektálna suspenzia s budezonidom pozostáva z dvoch komponentov Nástavec
– z tablety a tekutiny. Tableta sa pred použitím musí rozptýliť v tekutine. Fľaška
Rektálna suspenzia sa pripravuje pred použitím.

Pred použitím klyzmy s budezonidom pozorne prečítajte túto informáciu a presne dodržiavajte uvedené pokyny.


Ako pripraviť klyzmu

1. Snímte nástavec spolu s ochranným krytom.

2. Vyberte tabletu z hliníkového obalu a vložte ju do fľašky.

3. Nasaďte nástavec späť na fľašku a ubezpečte sa o tom, že ochranný kryt je pevne nasadený. Silne potraste fľaškou najmenej 10 sekúnd, alebo až kým sa tableta rozpustí a vytvorí sa slabo žltá tekutina.

4. Ľahnite si na ľavý bok. Jednu ruku vsuňte do plastikového vrecka
a cezeň uchopte fľašku. Obsah fľašky opäť potraste a snímte ochranný kryt. Vsuňte nástavec fľašky do konečníka a vyprázdnite obsah fľašky. Pretiahnite vrecko cez prázdnu fľašku a vyhoďte do odpadu.

5. Prevráťte sa na brucho a zostaňte v tejto polohe 5 minút.
Nájdite si vhodnú polohu na spanie. Skúste zadržať klyzmu čo najdlhšie, najlepšie po celú noc.

Poznámka: Po pripravení je rektálna suspenzia s budezonidom určená na okamžité použitie.



ASTRA DRACO (IDS 27.NOV.1996)

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.