ENDOXAN tbl obd 100x50 mg (blis.Al/PVC/PVDC)

ácie Endoxan sa používa v rámci polychemoterapeutického programu alebo ako monoterapia.
Akútne a chronické nádorové bujnenie bielych krviniek (lymfatické a myeloidné leukémie).
Nádory miazgových uzlín: Morbus Hodgkin, non-Hodgkinove lymfómy, plazmocytóm.
Metastázujúce a nemetastázujúce malígne solídne nádory: nádory vaječníkov, semenníkov, prsníka, malobunkový karcinóm pľúc, nádor z nervového tkaniva, Ewingov sarkóm.
Agresívne prebiehajúce autoimúnne ochorenia vznikajúce poruchou činnosti imunitného systému, napr. reumatoidné zápaly kĺbov, psoriatická artropatia, systémový lupus, erythematosus, sklerodermia, systémové vaskulitídy (napr. s nefrotickým syndrómom), niektoré typy zápalu obličkových klbiek (napr. s nefrotickým syndrómom), myasthenia gravis, autoimmúnna haemolytická anémia, prítomnosť chladových autoprotilátok.
Liečba potláčajúca imunitnú odpoveď (imunosupresívna liečba) pri transplantáciách orgánov.

Kontraindikácie

Kontraindikované sú ochorenia alebo stavy, pri ktorých sa určité lieky nesmú používať' vôbec alebo len po uvážlivom posúdení lekárom. Musíte ho preto oboznámiť s predchádzajúcimi chorobami, sprievodnými ochoreniami, so súčasnou inou liečbou, ako aj so zvláštnosťami Vašich životných podmienok a s Vašimi zvyklosťami.
Tieto stavy sa môžu prejaviť alebo rozpoznať až po začiatku liečby týmto liekom. Aj v týchto prípadoch by ste mali informovať svojho lekára.
Endoxan sa nesmie používať pri:
- známej precitlivenosti na cyklofosfamid,
- ťažkom poškodení funkcie kostnej drene (najmä u pacientov, ktorí boli liečení cytostatikami alebo ožiarením),
- zápale močového mechúra (cystitída)
- pri poruchách odtoku moču
- aktívnych infekciách
Použitie v tehotenstve a počas dojčenia:
Vitálna indikácia na liečbu pacientky naliehavo vyžaduje počas l. tretiny tehotenstva, aby lekár konzultoval s pacientkou prerušenie tehotenstva. Po prvej tretine tehotenstva, ak je liečba neodkladná a žena si dieťa praje, má sa chemoterapia vykonať po predchádzajúcom objasnení rizika vrodených vád dieťaťa, ktoré je síce nízke, ale nedá sa vylúčiť.
Ženy by počas liečby Endoxanom nemali otehotnieť.
Ak by napriek tomu počas liečby otehotneli, je potrebné využiť možnosť genetického poradenstva.
Trvanie antikoncepčných opatrení po ukončení liečby sa riadi prognózou základného ochorenia a želaním rodičov mať dieťa.
Počas liečby sa nesmie dojčiť.

Nežiaduce účinky

Lieky môžu mať popri požadovaných hlavných účinkoch tiež účinky neželané, takzvané nežiaduce účinky. Ďalej sú uvedené nežiaduce účinky, ktoré boli pozorované v časovej súvislosti s použitím lieku Endoxan, aj keď sa nemusia vyskytnúť u každého pacienta.
Počas liečby Endoxanom sa môžu v závislosti na dávkovaní vyskytnúť nasledujúce, prevažne prechodné nežiaduce účinky:

Hematologické nežiaduce účinky

V každom prípade sa musí počítať s nasledujúcimi nežiaducimi účinkami:
- zníženie počtu bielych krviniek s nebezpečenstvom život ohrozujúcich infekcií
- zníženie počtu krvných doštičiek s nebezpečenstvom zvýšeného rizika krvácania
- zníženie počtu červených krviniek s poklesom hemoglobínu viac ako 2 g/100 ml oproti pôvodnej hodnote.
Najnižšie hodnoty bielych krviniek a krvných doštičiek sa vyskytujú spravidla v 1. až 2. týždni po začiatku liečby a po 3 - 4 týždňoch sa vrátia na normálne hodnoty.
Pri kombinovanej liečbe s inými myelosupresívnymi liekmi sa musí dávkovanie individuálne upraviť.

Žalúdočnočrevné nežiaduce účinky

Často nevoľnosť a dávenie - zriedkavo nechutenstvo, hnačka, zápcha a zápal sliznice ústnej dutiny. Existujú ojedinelé správy o zápale hrubého čreva s krvácaním a vredoch sliznice úst.

Močovopohlavné ústrojenstvo

Po podaní Endoxanu je častý výskyt liečbou podmienených zápalov močového mechúra, často sprevádzaných krvácaním, ktoré vyžadujú prerušenie liečby.
Cyklofosfamid a jeho metabolity vyvolávajú po vylúčení do moču v mechúre zmeny ako je edém mechúra, suburetrálne krvácanie, intersticiálne zápaly so zmnožením kolagénového tkaniva ako aj prípadnú stuhnutosť steny mechúra. Zápal močového mechúra je najskôr nebakteriálny, môže nasledovať sekundárne osídlenie choroboplodnými mikroorganizmami. Existujú ojedinelé hlásenia hemoragického zápalu močového mechúra so smrteľným koncom. Poškodenia obličiek následkom vysokého dávkovania (najmä pri už existujúcej poruche funkcie obličiek) sú zriedkavé.
Silná hydratácia a alkalizácia moču, príp. užívanie uroprotektíva, môžu zreteľne znížiť častosť a stupeň prejavu týchto urotoxických nežiaducich účinkov.

Pohlavné orgány:
Už pre svoj alkylačný spôsob účinku sa dá očakávať, že cyklofosfamid bude spôsobovať čiastočne ireverzibilné poruchy spermatogenézy a z toho vyplývajúci aspermatizmus, príp. pretrvávajúcu oligospermiu. Tak isto môže spôsobovať poruchy ovulácie, niekedy ireverzibilné, a z toho vyplývajúcu amenoreu a zníženú hladinu ženských pohlavných hormónov.

Hepatotoxicita

Zriedkavo boli hlásené poruchy pečeňových funkcií, ktoré sa prejavovali
vzostupom príslušných laboratórnych hodnôt (AST, ALT, gammaglutamyltransferázy, alkalickej fosfatázy, bilirubínu).

Srdcovocievny a dýchací systém

V ojedinelých prípadoch môže vzniknúť závažné ochorenie pľúc.
Bolo referované o druhotnom, cytostatikami indukovanom ochorení srdcovej svaloviny najmä po vysokých dávkach cyklofosfamidu (120 -240 mg/kg telesnej hmotnosti), ktoré sa prejavilo ako arytmia, zmeny EKG a LVEF, v ojedinelých prípadoch infarkt myokardu. Existujú správy o zvýšenom kardiotoxickom účinku cyklofosfamidu po predchádzajúcom liečebnom ožiarení srdcovej krajiny a pri súčasnej liečbe antracyklínmi alebo pentostatínom.
V tomto kontexte je potrebné mať na mysli pravidelné kontroly elektrolytov, zvlášť je nutná obozretnosť u pacientov s preexistujúcim srdcovým ochorením.

Sekundárne nádory

Ako všeobecne pri cytostatickej liečbe aj pri podaní cyklofosfamidu existuje riziko vzniku sekundárnych nádorov ako neskorého následku liečby. Je zvýšené riziko výskytu zhubného nádoru močových ciest a akútneho nádorového bujnenia bielych krviniek, ktoré môže progredovať do akútnej leukémie. Toto riziko je možné špeciálne pri karcinóme močového mechúra významne znížiť adekvátnym podaním uroprotektíva.

Iné nežiaduce účinky

Často sa vyskytujúce padanie vlasov je spravidla reverzibilné. Vyskytli sa zmeny pigmentu dlaní, nechtov rúk a nôh.
Okrem toho sa pozorovali nasledovné nežiaduce účinky:
- SIADH (syndróm neadekvátnej sekrécie antidiuretického hormónu ADH, Schwartz- Bartterov syndróm)
- zápaly kože a slizníc
- reakcie z precitlivenosti, v ojedinelých prípadoch až šok
- prechodné nezreteľné videnie a závrate
- v zriedkavých prípadoch akútny zápal podžalúdkovej žľazy
- vo veľmi zriedkavých prípadoch boli hlásené ťažké reakcie ako Stevens Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekrolýza (kožné ochorenie)

Interakcie

Účinky niektorých liekov môže ovplyvniť súčasné podanie iných liekov. Ak nejaký iný liek užívate stále, užívali ste prednedávnom alebo chcete užívať súčasne s Endoxanom, poraďte sa s lekárom. Dozviete sa od neho, či za týchto okolností je potrebné rátať s neznášanlivosťou alebo či sú potrebné osobitné opatrenia pri užívaní tohto lieku, napr. nové stanovenie dávkovania.
Môže sa zosilniť účinok derivátov sulfonylmočoviny, znižujúci hladinu cukru v krvi. Pri súčasnom podaní alopurinolu alebo hydrochlorotiazidu sa zvyšuje myelosupresívny účinok.
Predchádzajúca alebo súčasná liečba fenobarbitalom, fenytoinom, benzodiazepínmi alebo chloralhydrátom môže indukovať mikrozomálne pečeňové enzýmy.
Keďže Endoxan potláča imunitné reakcie organizmu, možno u pacientov očakávať zníženú odpoveď na akékoľvek očkovanie; očkovanie aktívnymi vakcínami môže byť sprevádzané vakcinačnou infekciou.
Pri súčasnom podaní depolarizujúcich myorelaxancií (napr. halogenidu suxametónia) môže pre zníženie koncentrácie pseudocholínesterázy dôjsť k dlhšie trvajúcemu apnoe.
Súčasné podanie chloramfenikolu spôsobuje predĺženie biologického polčasu cyklofosfamidu a spomalenie metabolizovania.
Antracyklíny (Doxorubicín) a pentostatín zosilňujú potenciálnu kardiotoxicitu cyklofosfamidu. Zosilnenie kardiotoxického účinku sa predpokladá tiež po predchádzajúcom ožiarení srdcovej krajiny.
Je nutná zvýšená opatrnosť pri súčasnom podávaní indometacínu, pretože v jednom prípade bola hlásená akútna intoxikácia vodou.
Vo všeobecnosti by sa mali pacienti liečení Endoxanom zdržiavať pitia alkoholických nápojov, pretože môžu potencovať cyklofosfamidom indukovanú nevoľnosť a dávenie.'
Keďže grapefruit obsahuje zložku narúšajúcu aktiváciu Endoxanu, a tým aj jeho účinnosť, pacienti nesmú jesť toto ovocie, ani piť nápoje z neho pripravené.

Dávkovanie

Dávkovanie sa stanovuje vždy individuálne.
Ak nie je predpísané inak, užívajú sa pri dlhodobej liečbe denne 1- 4 obalené tablety (50 - 200 mg) prípadne na odporúčanie lekára aj viac.
Toto dávkovacie odporúčanie platí pre monoterapiu Endoxanom. Pri kombinácii s inými chemoterapeutickými látkami podobnej toxicity môže byť potrebná redukcia dávok alebo predĺženie intervalov medzi podávaním lieku.
Redukcia dávok je nevyhnutná pri ťažkej pečeňovej alebo obličkovej insuficiencii. Zvyčajne sa odporúča redukcia dávky o 25% pri hodnote bilirubínu v sére 3,1 až 5 mg/100 ml a o 50% pri hodnote glomerulárnej filtrácie pod 10 ml/min. Cyklofosfamid je dialyzovateľný.
Tak isto je potrebná úprava dávok u pacientov s útlmom kostnej drene.

Spôsob a dĺžka podávania

Liek smie podávať výlučne len skúsený onkológ.
Endoxan by sa mali podávať ráno s adekvátnym množstvom vody. Je dôležité sa uistiť, či pacient má pravidelnú diurézu.
Dĺžka a intervaly terapie závisia od indikácie, od zvolenej chemoterapeutickej schémy, od aktuálneho zdravotného stavu pacienta a jeho laboratórnych parametrov (vrátane krvného obrazu).

Upozornenia

Treba dbať na starostlivú hygienu úst.

Pred začiatkom liečby sa musia vylúčiť, príp. odstrániť poruchy odtoku moču v močových cestách, zápal močového mechúra, ako aj infekcie a poruchy elektrolytovej rovnováhy.

Endoxan sa má, tak ako všeobecne všetky cytostatiká, používať opatrne u oslabených a starších pacientov, ako aj u pacientov po liečbe ožarovaním. Zvláštnu opatrnosť si vyžadujú pacienti s oslabeným imunitným systémom ako napr. pri cukrovke, chronických obličkových a pečeňových ochoreniach.

Ak sa počas liečby Endoxanom vyskytne cystitída s prítomnosťou krvi v moči, liečba sa musí prerušiť až do normalizácie stavu.

Existujú niektoré komplikácie ako je tromboembolická choroba, DIC (diseminovaná intravaskulárna koagulácia) alebo hemolyticko-uremický dyndróm (HUS), ktoré môžu byť indukované základným ochorením, ale ktoré sa môžu objaviť so zvýšenou frekvenciou počas liečby chemoterapiou s použitím Endoxanu.

Počas liečby sa musia pravidelne vykonávať kontroly krvného obrazu: na začiatku liečby v intervaloch 5 - 7 dní, pri hodnotách pod 3000 leukocytov/mm3 v dvojdenných intervaloch, prípadne denne. Pri dlhodobej liečbe zvyčajne postačujú kontroly v 14-dňových intervaloch. Pravidelne sa má kontrolovať aj močový sediment na prítomnosť červených krviniek.

Upozornenie pre účastníkov cestnej premávky:
U pacientov liečených cyklofosfamidom sa prípadne môže vyskytnúť obehová slabosť následkom nežiaducich účinkov, ako nevoľnosť a dávenie, preto o aktívnej účasti na cestnej premávke alebo o obsluhe strojov musí ošetrujúci lekár rozhodnúť individuálne.

Liečba cyklofosfamidom môže spôsobiť anomálie genotypu u mužov a žien.
Vitálna indikácia na liečbu počas l. tretiny tehotenstva absolútne vyžaduje, aby lekár konzultoval s pacientkou možnosť prerušenia tehotenstva. Po prvej tretine tehotenstva, ak je liečba neodkladná a žena si dieťa praje, má sa chemoterapia vykonať po predchádzajúcom objasnení rizika vrodených vád dieťaťa, ktoré je síce nízke, ale nedá sa vylúčiť.
Ženy by počas liečby Endoxanom nemali otehotnieť. Ak by napriek tomu počas liečby otehotneli, je potrebné využiť možnosť genetického poradenstva.
Keďže cyklofosfamid prechádza do materského mlieka, žena nesmie počas liečby dojčiť.
Trvanie antikoncepčných opatrení po ukončení liečby žien aj mužov sa riadi prognózou základného ochorenia a želaním rodičov mať dieťa.
Muži, vyžadujúci terapiu Endoxanom, by mali byť informovaní o možnosti odberu a konzervovania spermií ešte pred zahájením liečby.

Varovanie

Liek sa nesmie použiť po uplynutí doby použiteľnosti uvedenej na obale.
Liek uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Balenie

Al/PVC/PVDC blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľov
Veľkosť balenia:
50 a 100 obalených tabliet

Uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25°C.

Dátum poslednej revízie textu

November 2007
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.