rmácii pre používateľov
pre konkrétny rádioaktívne označený liek.
Spôsob podávania
Liek Cuprymina je určený na in vitro rádioaktívne označenie liekov, ktoré sa potom podávajú
schváleným spôsobom.
Liek Cuprymina sa nemá podávať priamo pacientovi. Pokyny na prípravu lieku, pozri časť 12.
4.3 Kontraindikácie
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
- Zistená alebo predpokladaná gravidita alebo keď gravidita nebola vylúčená (pozri časť 4.6).
Informácie o kontraindikáciách konkrétnych liekov označených meďou 64Cu pripravených
rádioaktívnym označením liekom Cuprymina sa nachádzajú v súhrne charakteristických vlastností lieku
/písomnej informácii pre používateľov pre konkrétny liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Individuálne odôvodnenie prínosov/rizík
Liek Cuprymina sa nemá podávať priamo pacientovi, ale musí sa použiť na rádioaktívne označenie
nosných molekúl, ako sú monoklonálne protilátky, peptidy či iné substráty.
Všeobecné upozornenia
Rádiofarmaká majú prijímať, používať a podávať len oprávnené osoby v určených zdravotníckych
zariadeniach. Ich príjem, uchovávanie, používanie, preprava a likvidácia podliehajú predpisom a/alebo príslušným licenciám kompetentnej oficiálnej organizácie.
Rádiofarmaká má používateľ pripravovať spôsobom, ktorý vyhovuje požiadavkám na radiačnú bezpečnosť a farmaceutickú kvalitu. Majú sa prijať náležité aseptické opatrenia.
Informácie týkajúce sa osobitných upozornení a opatrení pri používaní liekov označených meďou 64Cu nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľov lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený. Je potrebné vziať do úvahy, že rádioaktívne označený liek emituje Augerove elektróny s vysokou intenzitou.
Pokiaľ ide o dávku, ktorej je vystavená osoba prichádzajúca do blízkeho kontaktu s pacientom, možno ju v plnej miere pripísať gama žiareniu (Cuprymina emituje 2 lúče gama s energiou 511,0 keV a
1 345,77 keV), pretože emisie β+ a β- nemajú žiaden význam z dôvodu ich veľmi krátkeho dosahu.
Konštanta dávky žiarenia gama je 3,6 x 10-5 mSv x MBq-1 x h vo vzdialenosti 1 meter. Predpokladajme najhorší prípad, keď je pacientovi injikovaná celková maximálna rádioaktivita (2 770 MBq) a meďou
64Cu sa označuje molekula s nekonečným biologickým polčasom (bez odbúravania telom pacienta),
ktorej je osoba neprerušene vystavená na vzdialenosť 2 metrov. Za týchto predpokladov je odhadovaná dávka, ktorej je vystavená osoba prichádzajúca do blízkeho kontaktu s pacientom, 0,46 mSv, čo je menej ako polovica limitu nevystavených osôb (1 mSv/rok).
Špeciálne opatrenia pre príbuzných, ošetrujúce osoby a nemocničný personál sú uvedené v časti 6.6.
Vymiznutierádioaktivity
Za predpokladu, že každý MBq medi 64Cu predstavuje príkon dávky 9 nSv/h (na vzdialenosť 2 metre) a že maximálna injikovaná rádioaktivita je 2 770 MBq, počiatočný príkon dávky je 24 930 nSv/h.
Za predpokladu, že hodnota žiarenia okolitého prostredia je 150 nSv/h a pod podmienkou, že intenzita dávky spôsobenej meďou 64Cu je nižšia ako okolitého prostredia, podmienka dosiahnutia zanedbateľnej dávky rádioaktivity u pacienta bude v praxi splnená po 4 dňoch od podania injekcie (príkon dávky 132 nSv/h), ako je uvedené v tabuľke č. 1.
Tabuľka č. 1– Podmienka dosiahnutia zanedbateľnej dávky rádioaktivity u pacientov
Dni po podaní
i
njekcie
(
2 770 MBq)
P
r
í
kon dávky
0 1 2 3 4 5
(
nSv/h) 24 930 6 727 1 815 490 132 37
4.5 Liekové a iné interakcieNeuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie chloridu meďnatého 64Cu s inými liekmi.
Eventuálne použitie chelatačnej liečby môže ovplyvniť užívanie liekov označených meďou 64Cu. Informácie týkajúce sa interakcií súvisiacich s užívaním liekov označených meďou 64Cu sa nachádzajú v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľov rádioaktívne
označeného lieku.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaŽeny v reprodukčnom vekuAk sa navrhuje podávanie rádioaktívnych liekov ženám v reprodukčnom veku, je dôležité vždy stanoviť
možnú graviditu. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia, sa má považovať za gravidnú, pokiaľ sa nepreukáže opak. V prípade pochybností o možnej gravidite (ak žene vynechala menštruácia, ak je menštruácia veľmi nepravidelná atď.) sa majú pacientke ponúknuť alternatívne metódy
bez ionizujúceho žiarenia (ak sú k dispozícii).
Pred použitím liekov označených meďou 64Cu sa má vylúčiť gravidita pomocou
primeraného/validovaného testu.
GraviditaPoužitie liekov označených meďou 64Cu je kontraindikované počas zistenej alebo predpokladanej gravidity alebo v prípade, ak gravidita nebola vylúčená (pozri časť 4.3).
DojčeniePred podaním rádiofarmák dojčiacej matke treba zvážiť, či nemožno toto podanie rádionuklidu odložiť
do doby, keď matka prestane dojčiť, a vybrať najvhodnejšie rádiofarmaká s ohľadom na vylučovanie rádioaktivity do materského mlieka. Ak je ich podávanie nutné, dojčiacej matke sa má odporučiť, aby dojčenie prerušila.
Trvanie prerušenia bude závisieť od konkrétneho rádioaktívne označeného lieku.
Ďalšie informácie o používaní liekov označených meďou 64Cu počas gravidity a dojčenia sú uvedené v súhrne charakteristických vlastností lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
FertilitaV literatúre sa uvádza, že poškodenie spermatogénnych buniek a genetické poškodenie mužských
semenníkov pri dávke 1 000 MBq možno považovať za nepravdepodobné.
Ďalšie informácie o účinku používania liekov označených meďou 64Cu na fertilitu sú uvedené v súhrne
charakteristických vlastností lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Účinky na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje po liečbe liekmi označenými meďou 64Cu sú uvedené v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľov konkrétneho lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
4.8 Nežiaduce účinkyNežiaduce reakcie po intravenóznom podaní liekov označených meďou 64Cu pripravených rádioaktívnym označením s liekom Cuprymina budú závisieť od konkrétneho použitého lieku. Informácie tohto typu sú uvedené v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľov lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
U každého pacienta musí byť vystavenie ionizujúcemu žiareniu odôvodniteľné na základe pravdepodobných klinických prínosov. Podané množstvo rádioaktivity musí byť také, aby výsledná dávka ožiarenia bola čo najnižšia, no pritom treba brať ohľad na nutnosť dosiahnutia požadovaného výsledku.
Dávka ožiarenia, ktorej je pacient vystavený po podaní, môže viesť k vyššiemu výskytu rakoviny a mutácií. Vo všetkých prípadoch je potrebné zabezpečiť, aby boli riziká spojené s ožiarením nižšie než riziká samotného ochorenia.
Vystavenie ionizujúcemu žiareniu je spojené s indukciou rakoviny a potenciálnym vznikom dedičných
chýb.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné

monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.4.9 PredávkovaniePrítomnosť voľného chloridu meďnatého (64Cu) v organizme po neúmyselnom podaní lieku Cuprymina vedie k zvýšenej hepatotoxicite.
Preto treba v prípade neúmyselného podania lieku Cuprymina znížiť rádiotoxicitu pre pacienta okamžitým (t. j. do 1 hodiny) intravenóznym podaním prípravkov obsahujúcich chelatotvorné činidlá,
napríklad Ca-DTPA alebo Ca-EDTA, aby sa zvýšila eliminácia rádionuklidu z organizmu.
V zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa používa liek Cuprymina na označovanie nosných molekúl, musia byť k dispozícii tieto prípravky:
– Ca-DTPA (kalcium-trinátriumdietyléntriamínpentaacetát) alebo
– Ca-EDTA (dinátrium-kalciumetyléndiamíntetraacetát).
Tieto chelatotvorné činidlá pomáhajú eliminovať rádiotoxicitu medi výmenou medzi iónom vápnika a meďou vďaka svojej schopnosti vytvárať vo vode rozpustné komplexy s chelatotvornými ligandmi (DTPA, EDTA).
Tieto komplexy sa rýchlo vylučujú obličkami.
1 g chelatotvorných činidiel sa má podávať pomalou intravenóznou injekciou počas 3 – 4 minút alebo infúziou (1 g na 100 – 250 ml glukózy alebo roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) na injekciu).
Chelatotvorná účinnosť je najvyššia bezprostredne po podaní alebo do jednej hodiny po podaní, keď
rádionuklid cirkuluje alebo je dostupný v tkanivových tekutinách a plazme. Ani časový interval
po vystavení > 1 hodina však nevylučuje podanie a účinné pôsobenie chelatotvorného činidla, hoci jeho účinnosť bude nižšia. Intravenózne podávanie nemá trvať dlhšie než 2 hodiny.
V každom prípade sa musia sledovať krvné parametre pacienta a v prípade dôkazu o poškodení sa musia okamžite vykonať náležité opatrenia.
Toxicitu voľnej medi (64Cu) vyvolanej uvoľnením
in vivo z označenej biomolekuly v organizme počas terapie možno znížiť následným podaním chelatotvorných činidiel.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Rôzne diagnostické rádiofarmaká, ATC kód: zatiaľ nepridelený
Farmakodynamické vlastnosti liekov označených meďou (64Cu) pripravených pred podaním pomocou rádioaktívneho označenia liekom Cuprymina budú závisieť od povahy lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený. Pozri súhrn charakteristických vlastností lieku/písomnú informáciu pre používateľov
pre konkrétny liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.
Pediatrická populácia
Európska agentúra pre lieky udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií pre liek Cuprymina
vo všetkých podskupinách pediatrickej populácie na základe chýbajúceho významného terapeutického prínosu oproti existujúcim liečbam. Táto výnimka však neplatí pre žiadne diagnostické ani terapeutické použitie lieku v spojení s nosnou molekulou.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetické vlastnosti liekov označených meďou (64Cu) pripravených pred podaním pomocou rádioaktívneho označenia liekom Cuprymina budú závisieť od povahy lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
Farmakokinetické vlastnosti lieku Cuprymina sa skúmali u myší. Po intravenóznom podaní sa
na začiatku vo väčšine orgánov nachádzalo množstvo rádioaktivity, ktoré predstavovalo ich obsah krvi
zaťaženej meďou 64Cu. Pečeň, obličky a gastrointestinálny trakt dosiahli maximálny obsah medi 64Cu v prvých niekoľkých hodinách a ich rádioaktivita následne rovnomerne klesala. Časť zníženia možno
pripísať vylučovaniu medi 64Cu do žlče, moču a stolice.
Rádioaktivita krvi sa znížila zo 60,3 % na 3,4 % po 1 hodine, následne sa po 6 hodinách znížila o 1 % a po 12 a 24 hodinách sa zvýšila na 5,6 %, resp. 4,9 %.
Chlorid meďnatý (64CuCl2) sa distribuuje najmä do pečene a obličiek a model rádioaktivity v krvi
zodpovedá modelu rádioaktivity v pečeni. Takmer všetok 64CuCl2 rýchlo opúšťa krv a dostáva sa
do pečene a obličiek.
Maximálna absorpcia v pečeni bola 4 hodiny po podaní injekcie 57,7 %. Meď sa znovu objavuje
v plazme a distribuuje sa do ostatných orgánov.
Farmakokinetické údaje o lieku Cupryminavsúvislostisvoľnoumeďou
Keď je prekurzor viazaný na nosnú molekulu, obsah rádioaktívnej voľnej medi má byť nižší ako
uvedené hodnoty v závislosti od použitej nosnej molekuly. Príslušné údaje sa nachádzajú v súhrne
charakteristických vlastností označovaných liekov.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Toxikologické vlastnosti liekov označených meďou (64Cu) pripravených pred podaním pomocou rádioaktívneho označenia liekom Cuprymina budú závisieť od povahy lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
Nevykonali sa žiadne štúdie toxicity s liekom Cuprymina na zvieratách.
Toxicita zlúčenín medi sa intenzívne skúmala u ľudí aj zvierat. Pečeň, gastrointestinálny trakt a obličky sú cieľové orgány toxicity medi po jednorazovo a opakovane podávaných dávkach. Množstvo
medzinárodných orgánov hodnotilo genotoxicitu a karcinogenitu medi a dospeli k záveru, že neexistuje
presvedčivý dôkaz o tom, že meď môže mať mutagénne alebo karcinogénne účinky. Vedecký výbor
pre potraviny Európskej komisie (2003) odporučil maximálne povolené množstvo v strave 0,9 mg medi
na deň u dospelých mužov a žien a stanovil hornú tolerovateľnú hranicu absorpcie 5 mg/deň, ktorá poskytuje obrovské bezpečnostné rozpätie v porovnaní s množstvom medi podávanom v lieku Cuprymina.
Predklinické údaje získaných na základe dostupných zverejnených údajov neodhalili žiadne osobitné
riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Kyselina chlorovodíková (0,1 N). Voda na injekcie.
6.2 Inkompatibility
Rádioaktívne označovanie nosných molekúl, ako sú peptidy, monoklonové protilátky či iné substráty, chloridom meďnatým (64Cu) je veľmi citlivé na prítomnosť kovových nečistôt v stopových množstvách. Je dôležité, aby boli všetky sklenené predmety, injekčné ihly atď. používané pri príprave rádioaktívne označenej zlúčeniny dôkladne očistené, čím sa zabezpečí neprítomnosť týchto kovových nečistôt
v stopových množstvách. S cieľom minimalizovať hladiny kovových nečistôt v stopových množstvách sa majú používať len injekčné ihly (napríklad nekovové) s dokázanou odolnosťou voči zriedenej kyseline.
6.3 Čas použiteľnosti
48 hodín po dátume a čase konca syntézy.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v pôvodnom obale, ktorý poskytuje ochranu pred žiarením.
Uchovávanie rádiofarmák sa má realizovať v súlade s národnými predpismi týkajúcimi sa rádioaktívnych materiálov.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
10 ml bezfarebná injekčná liekovka zo skla typu I s roztokom rádiofarmaceutického prekurzoru uzavretá brómbutylovou gumovou zátkou s hliníkovou obrubou.
Objem jednej injekčnej liekovky kolíše od 1 do 3 ml roztoku (zodpovedajúci 925 až 2 770 MBq v čase kalibrácie).'
Injekčné liekovky sú zabalené do volfrámovej alebo olovenej nádoby použitej ako ochranný kryt. Každé balenie obsahuje 1 injekčnú liekovku vo volfrámovej alebo olovenej nádobe.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Liek Cuprymina nie je určený na priame použitie u pacientov.
Liek Cuprymina je sterilný roztok. Všeobecné upozornenie
Rádiofarmaká majú prijímať, používať a podávať len oprávnené osoby v určených zdravotníckych
zariadeniach. Ich príjem, uchovávanie, používanie, preprava a likvidácia podliehajú predpisom a/alebo príslušným licenciám kompetentnej oficiálnej organizácie.
Rádiofarmaká sa majú pripravovať spôsobom, ktorý vyhovuje požiadavkám na radiačnú bezpečnosť a
farmaceutickú kvalitu. Majú sa prijať náležité aseptické opatrenia.
Pokyny na prípravu lieku, pozri časť 12.
Liek sa nemá používať, ak sa kedykoľvek počas jeho prípravy naruší celistvosť tejto nádoby.
Postupy podávania sa majú vykonávať spôsobom, ktorý minimalizuje riziko kontaminácie lieku a ožiarenia operátorov. Povinné je primerané krytie. Povrchový príkon dávky a absorbovaná dávka závisia od množstva faktorov. Merania na mieste a počas práce sú rozhodujúce a majú sa vykonávať na presnejšie a smerodajnejšie stanovenie celkovej dávky žiarenia, ktorej je vystavený personál. Zdravotníckym pracovníkom sa odporúča, aby obmedzili čas blízkeho kontaktu s pacientmi, ktorí dostali injekciu rádiofarmák označených meďou 64Cu. Na sledovanie pacientov sa odporúča používať systém televíznych monitorov. Vzhľadom na dlhý polčas rozpadu medi 64Cu sa osobitne odporúča vyhýbať sa vnútornej kontaminácii. Preto je povinné používať vysokokvalitné ochranné rukavice (latex/nitril) pri akomkoľvek priamom kontakte s rádiofarmakom (injekčná liekovka/striekačka) a
s pacientom. Na minimalizáciu vystavenia sa žiareniu pri opakovanom vystavení nie sú k dispozícii
žiadne odporúčania okrem prísneho dodržiavania odporúčaní uvedených vyššie.
Podávanie rádiofarmák predstavuje riziká pre ďalšie osoby v súvislosti s vonkajším žiarením alebo kontamináciou z rozliateho moču, zvratkov atď. Preto sa musia prijať opatrenia na ochranu pred žiarením v súlade s národnými predpismi.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnýmii
požiadavkami..
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIISPARKLE S.r.l. Località Cavallino
62010 Montecosaro (MC) Taliansko
tel: 0039.388.8735530 alebo 0039.0733.560354
fax: 0039.0836.1975111 alebo 0039.0733.560376
e-mail:
info@sparklepet.it8. REGISTRAČNÉ ČÍSLOEU/1/12/784/001
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 23 August 2012
Dátum posledného predĺženia registrácie: 19 júl 2017
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU11. DOZIMETRIADávky žiarenia, ktoré jednotlivé orgány prijmú po intravenóznom podaní lieku označeného meďou
64Cu, závisia od konkrétnej molekuly, ktorá sa rádioaktívne označuje.
Informácie o radiačnej dozimetrii jednotlivých liekov po podaní rádioaktívne označeného prípravku sú
dostupné v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľov konkrétneho lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
Nasledovnáujúca dozimetrická tabuľka je uvedená s cieľom vyhodnotiť príspevok nekonjugovanej medi
64Cu k dávke žiarenia po podaní lieku označeného meďou 64Cu alebo vyplývajúcej z náhodného intravenózneho injekčného podania lieku Cuprymina.
Dozimetrické odhady vychádzajú zo štúdie distribúcie v prípade myší a výpočty boli vykonané
pomocou kódu OLINDA – Organ Level INternal Dose Assessment Code (pozri tabuľku č. 2). Časové
intervaly meraní boli 2 minúty, 30 minút, 1 hodina, 4 hodiny, 6 hodín, 12 hodín, 24 hodín, 2 dni, 4 dni a
6 dní.
Tabuľka č. 2: Absorbovaná dávka na jednotku podanej rádioaktivity
Absorbovaná dávka na jednotku podanej rádioaktivity (mGy/MBq)
orgán
dospelý muž
(
70 kg)
dospelá žena
(
60 kg)
15 rokov 10 rokov 5 rokov 1 rok novorodenec
nadobličky 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
mozog 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 prsia 0,000596 0,000730 0,000732 0,00133 0,00204 0,00384 0,00776 stena žlčníka 0,00192 0,00230 0,00219 0,00278 0,00453 0,00917 0,0158 stena dolnej časti
hrubého čreva 0,0149 0,0160 0,0195 0,0340 0,0569 0,112 0,291
tenké črevo 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 žalúdočná stena 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 stena hornej časti
hrubého čreva 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
srdcová stena 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 obličky 0,00885 0,00969 0,0107 0,0151 0,0224 0,0401 0,106 pečeň 0,0211 0,0282 0,0283 0,0436 0,0649 0,126 0,294 pľúca 0,00178 0,00233 0,00245 0,00351 0,00526 0,00999 0,0240 svalstvo 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 vaječníky 0,00 0,00314 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 pankreas 0,00267 0,00310 0,00365 0,00716 0,00955 0,0199 0,0637 kostná dreň 0,00581 0,00565 0,00670 0,0118 0,0242 0,0586 0,198 osteogénne bunky 0,00202 0,00269 0,00263 0,00426 0,00718 0,0172 0,0549 koža 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 slezina 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 semenníky 0,0463 0,00 0,114 0,907 1,05 1,41 2,02 týmus 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 štítna žľaza 0,000129 0,000156 0,000189 0,000292 0,000593 0,00113 0,00178 stena močového
mechúra 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
maternica 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
účinná dávka (Sv/1 podaný GBq)dospelý muž dospelá žena 15 rokov 10 rokov 5 rokov 1 rok novorodenec0,0962 0,0712 0,168 0,854 1,05 1,56 2,73
Účinná dávka vyplývajúca z intravenózne injikovanej rádioaktivity 925 MBq je pri tomto lieku
65,86 mSv u dospelej ženy s hmotnosťou 60 kg a 88,99 mSv u dospelého muža s hmotnosťou 70 kg.
12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁKPred použitím sa musí skontrolovať balenie a rádioaktivita. Rádioaktivitu možno odmerať pomocou ionizačnej komory. Meď 64Cu je beta žiarič. Merania rádioaktivity pomocou ionizačnej komory sú veľmi citlivé na geometrické faktory, a preto sa majú vykonávať len v geometrických podmienkach, ktoré boli primerane validované.
Musia sa dodržiavať zvyčajné opatrenia týkajúce sa sterility a rádioaktivity.
Injekčná liekovka sa nemá nikdy otvárať a musí sa uchovávať vo svojom kryte. Po dezinfikovaní zátky
sa musí liek asepticky odobrať cez zátku pomocou sterilnej jednorazovej ihly a injekčnej striekačky.
Musia sa vykonať príslušné aseptické opatrenia, aby sa zachovala sterilita lieku Cuprymina a sterilita
počas celého procesu označovania.
Podávanie rádioaktívnych liekov predstavuje riziká pre ďalšie osoby v súvislosti s vonkajším žiarením alebo kontamináciou z rozliateho moču, zvratkov atď. Preto sa musia prijať opatrenia na ochranu
pred žiarením v súlade s národnými predpismi.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými
požiadavkami.
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu.