Aj nižšie dávky kyseliny zoledrónovej zvyšujú kostnú hustotu

V súčasnej dobe výrobcovia  liekov s obsahom kyseliny zoledrónovej  odporúčajú  aplikácie  raz ročne intravenóznou infúziou 5 mg na prevenciu zlomenín u ľudí s osteoporózou a u žien s miernou stratou kostnej hmoty alebo osteopéniou dávku 5 mg každý druhý rok.

Výskum, ktorý bol prezentovaný na  výročnom zasadaní Society 93 v Bostone ale naznačuje, že i  nižšia dávka kyseliny zoledrónovej znižuje resorpciu kosti, resp. zvyšuje hustotu kostí, a môže byť účinná pri znižovaní rizika osteoporotických zlomením.

Štúdie sa zúčastnilo náhodne vybraných 180 postmenopauzálnych žien s osteopéniou. Podávalo sa im v jednaj dávke buď placebo alebo 1 mg, 2,5 mg resp. 5 mg kyseliny zoledrónovej. Žiadna zo žien pred tým nebola liečená kyselinou zoledrónovou ani iným bisfosfonátom.  Rok po liečbe v skupine žien, ktorým sa podávala kyselina zoledrónová, kostná hustota bola významne vyššia. Podľa autorov percentuálny podiel hustoty kostí bol 3,5 %  pri dávke 1 mg, 4 % pri dávke 2,5 mg a 3,6 % a pri štandardnej  dávke 5,0 mg.

"Náš výskum ukázal, že 1/5 alebo 1/2 odporúčanej  dávky by mohla stačiť na zníženie rizika zlomenín," povedal Andrew Grey, MD, hlavný riešiteľ štúdie a profesor medicíny na University of Auckland v Aucklande na Novom Zélande .

Ak je tomu tak, znížila by sa pravdepodobnosť vedľajších účinkov liekov s obsahom kyseliny zoledrónovej.

05 decembra 2013
Diskusia k článku (0 príspevky)
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.