ba ukončená v priebehu uplynulých 2 týždňov, a u pacientov s:
- glaukómom s úzkym uhlom;
- retenciou moču;
- kardiovaskulárnymi ochoreniami, ako sú ischemická choroba srdca, tachyarytmia a závažná hypertenzia;
- hypertyreózou;
- anamnézou hemoragickej mozgovej príhody alebo s rizikovými faktormi, ktoré by mohli zvýšiť riziko jej vzniku, kvôli tomu, že látky s vazokonstrikčným účinkom majú, v kombinácii s vazokonstrikčnými látkami, ako sú bromokryptín, pergolid, lisurid, karbegolín, ergotamín, dihydroergotamín, alebo s inými dekongestívami, ktoré sa používajú na nazálnu dekongesciu, či už perorálne alebo do nosa (fenylpropanolamín, fenylefrín, efedrín...), alfamimetický účinok.
Clarinase Repetabs tablety s oneskoreným uvoľňovaním sa nesmú užívať počas tehotenstva (pozri časť 4.6).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Neprekračujte odporučené dávkovanie a trvanie liečby (pozri 4.2).
U pacientov vo veku 60 alebo viac rokov je vyššia pravdepodobnosť výskytu nežiaducich reakcií na sympatikomimetiká. Bezpečnosť a účinnosť kombinácie sa v tejto populácii nestanovila a nie sú dostupné dostatočné údaje, aby bolo možné odporučiť primerané dávkovanie. U pacientov nad 60 rokov sa tento kombinovaný liek nemá používať.
Poškodenie obličiek alebo pečene: Bezpečnosť a účinnosť kombinácie sa u pacientov s poruchou funkcie obličiek alebo pečene nestanovila a nie sú dostupné dostatočné údaje, aby sa mohlo odporučiť primerané dávkovanie. U pacientov s poškodenou funkciou obličiek alebo pečene sa kombinovaný liek nemá používať.
Pacientov treba poučiť, že v prípade hypertenzie, tachykardie, palpitácií alebo srdcových arytmií, nauzey alebo iných neurologických znakov (ako sú bolesť hlavy alebo zosilnenie bolesti hlavy) musia liečbu prerušiť.
Sympatomimetické amíny môžu spôsobovať stimuláciu centrálneho nervového systému s kŕčmi alebo kardiovaskulárny kolaps sprevádzaný hypotenziou. Vyššia pravdepodobnosť výskytu týchto účinkov je u detí, starších ľudí alebo v prípadoch predávkovania (pozri časť 4.9).
U pacientov, ktorí dostávajú digitalis, majú srdcové arytmie, hypertenziu, anamnézu infarktu myokardu, diabetes mellitus, obštrukciu hrdla močového mechúra alebo pozitívnu anamnézu bronchospazmu, sa má postupovať obozretne.
U pacientov s glaukómom, stenotizujúcim peptickým vredom, pyloroduodenálnou obštrukciou, hypertrofiou prostaty, obštrukciou krčka močového mechúra, kardiovaskulárnym ochorením a zvýšeným vnútroočným tlakom, je potrebná opatrnosť.
Obozretnosť sa vyžaduje aj u pacientov, ktorí sa liečia inými sympatikomimetikami, vrátane dekongestív, anorektík alebo psychostimulancií amfetamínového typu, antihypertenzívnymi látkami, tricyklickými antidepresívami a inými antihistaminikami.
Opatrne treba postupovať u pacientov s migrénou liečenou vazokonstrikčnými alkaloidmi ergotamínového typu.
Tak ako pri iných stimulanciách CNS, u pseudoefedríniumsulfátu existuje riziko zneužívania. Zvyšovanie dávok môže viesť k toxicite. Pokračujúce užívanie môže viesť k tolerancii a tým k zvýšeniu rizika predávkovania. Po rýchlom vysadení môže dôjsť k depresii.
Ak sa počas liečby nepriamymi sympatomimetikami používajú nestabilné halogénové anestetiká, môže sa objaviť perioperačná akútna hypertenzia. Preto, ak sa plánuje chirurgický zákrok, je lepšie 24 hodín pred anestéziou prerušiť liečbu.
Športovcov treba informovať, že liečba pseudoefedrínom môže spôsobiť pozitívne antidopingové testy.
Tento liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
Tento liek obsahuje sacharózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.
Podávanie Clarinase Repetabs tabliet s oneskoreným uvoľňovaním sa má prerušiť najmenej 48 hodín pred kožnými testami, nakoľko antihistaminiká môžu zabrániť reakciám alebo zoslabiť inak pozitívne reakcie na index kožnej reaktivity.
4.5 Liekové a iné interakcie
Ako sa zistilo v štúdiách psychomotorickej výkonnosti, loratadín nezosilňuje účinky súčasne použitého alkoholu.
Klinicky významné interakcie sa, kvôli širokému terapeutickému indexu loratadínu, neočakávajú a vo vykonaných klinických štúdiách sa žiadne klinicky relevantné interakcie nepozorovali (pozri 5.2).
Súbežné podávanie inhibítorov monoaminoxidázy a sympatomimetík môže spôsobiť kritické hypertenzné reakcie.
Sympatikomimetiká môžu znižovať antihypertenzívny účinok α-metyldopy, mekamylamínu, rezerpínu, alkaloidov veratrum (kýchavice) a guanetidínu.
Neodporúčajú sa nasledovné kombinácie:
- bromokryptín, karbegolín, lizurid, pergolid: riziko vazokonstrikcie a zvýšenia krvného tlaku;
- dihydroergotamín, ergotamín, metylergometrín (dopaminergné vazokonstrikčné látky): riziko vazokonstrikcie a zvýšenia krvného tlaku;
- linezolid: riziko vazokonstrikcie a zvýšenia krvného tlaku;
- iné vazokonstrikčné látky používané na nazálnu dekongesciu perorálne alebo nazálne (fenylpropanolamín, fenylefrín, efedrín...): riziko vazokonstrikcie.
Antacidá zvyšujú rýchlosť vstrebávania pseudoefedríniumsulfátu, kaolín ju znižuje.
4.6 Gravidita a laktácia
V štúdiách na zvieratách nebol loratadín teratogénny. Bezpečné používanie Clarinase Repetabs počas gravidity sa nestanovilo. Používanie pseudoefedrínu znižuje prietok krvi do maternice matky. Užívanie Clarinase Repetabs počas gravidity je kontraindikované.
Clarinase Repetabs sa vylučuje do materského mlieka, preto sa jeho užívanie u dojčiacich žien neodporúča.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
V klinických štúdiách, ktoré vyhodnocovali schopnosť viesť vozidlá sa u pacientov užívajúcich loratadín neobjavilo žiadne narušenie. U niektorých ľudí sa však veľmi zriedkavo objavila ospalosť, ktorá mohla ovplyvniť ich schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
Neočakáva sa, že by pseudoefedríniumsulfát zhoršoval psychomotorickú výkonnosť.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce reakcie hlásené počas klinických štúdií navyše oproti placebu pre tablety s oneskoreným uvoľňovaním 5 mg/120 mg veľmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); menej časté (≥ 1/1 000 až <1/100); zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000)
|
Poruchy metabolizmu a výživy Časté:
| smäd
|
Psychické poruchy Časté:
Veľmi časté:
| nervozita, somnolencia, depresia, agitácia, anorexia insomnia
|
Poruchy nervového systému (periférneho a centrálneho) Menej časté: Časté:
|
zmätenosť, tremor závrat
|
Poruchy autonómneho nervového systému Menej časté: Veľmi časté:
| zvýšené potenie, začervenanie, porucha chuti suchosť v ústach
|
Poruchy oka Menej časté:
| abnormálne slzenie
|
Poruchy ucha a vnútorného ucha Menej časté:
| tinitus
|
Poruchy srdca Menej časté: Časté:
| palpitácia tachykardia
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína Menej časté: Časté:
|
epistaxa faryngitída, rinitída
|
Gastrointestinálne poruchy Časté:
| zápcha, nauzea
|
Poruchy obličiek a močových ciest Menej časté:
| časté močenie a poruchy s močením
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva Menej časté:
| svrbenie
|
Telo ako celok – celkové poruchy Časté:
| bolesť hlavy, únava
|
Iné nežiaduce reakcie, hlásené veľmi zriedkavo po uvedení lieku na trh, sú vymenované v nasledujúcej tabuľke.
Poruchy imunity
| anafylaxia
|
Poruchy nervového systému
| vertigo
|
Cievne poruchy
| hypertenzia
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
|
kašeľ, bronchospazmus
|
Poruchy pečene a žlčových ciest
| abnormálna funkcia pečene
|
Poruchy obličiek a močových ciest
| retencia moču
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| alopécia
|
Ostatné nežiaduce reakcie, ktoré boli hlásené len z klinických štúdií s loratadínom a v období po uvedení lieku na trh, zahŕňajú zvýšenú chuť do jedla, kožnú vyrážku a gastritídu.
4.9 Predávkovanie
Príznaky predávkovania sú, s výnimkou mierneho útlmu, ktorý môže v dávkach niekoľkonásobne vyšších ako je odporúčaná dávka, spôsobiť loratadín, prevažne sympatomimetického charakteru. Príznaky môžu byť rôzne, od útlmu CNS (sedácia, apnoe, znížená mentálna bdelosť, cyanóza, kóma, kardiovaskulárny kolaps) až po stimuláciu CNS (insomnia, halucinácie, tremor, kŕče) s možným smrteľným koncom.
Iné príznaky môžu byť: bolesť hlavy, anxieta, problém s močením, svalová slabosť a napätie, eufória, excitácia, tachykardia, palpitácie, smäd, perspirácia, nauzea, vracanie, prekordiálna bolesť, závrat, tinitus, ataxia, rozmazané videnie a hypertenzia alebo hypotenzia. Stimulácia CNS je obzvlášť pravdepodobná u detí a prejavuje sa príznakmi podobnými atropínu (suchosť v ústach, fixované dilatované zrenice, začervenanie, hypertermia a gastrointestinálne príznaky).
Liečba: V prípade predávkovania sa má okamžite začať so symptomatickou a podpornou liečbou a má sa v nej pokračovať tak dlho, kým je to potrebné. Možno sa pokúsiť o adsorbciu zvyšku liečiva v žalúdku podaním aktívneho uhlia vo forme suspenzie s vodou. Urobte výplach žalúdka fyziologickým roztokom, najmä u detí. U dospelých možno na výplach použiť teplú vodu. Pred ďalšou instiláciou odstráňte z podaného množstva tekutiny čo najviac. Loratadín nemožno odstrániť hemodialýzou a nie je známe, či sa dá vylúčiť peritoneálnou dialýzou. Po akútnej terapii pokračujte v lekárskom monitorovaní pacienta.
Liečba predávkovania pseudoefedrínom je symptomatická a podporná. Nesmú sa použiť stimulanciá (analeptiká). Hypertenziu možno kontrolovať alfablokátorom, tachykardiu betablokátorom. Na zvládnutie záchvatov sa môžu podať krátkodobo účinkujúce barbituráty, diazepam alebo paraldehyd. Hyperpyrexia, najmä u detí, môže vyžadovať kúpeľ špongiou namočenou vo vlažnej vode alebo hypotermický zábal. Apnoe sa lieči podporou ventilácie.
5. Farmakologické vlastnosti
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antihistaminiká – H
1 antagonista.
ATC kód: R06AX13
Farmakoterapeutická skupina: látky na nosovú dekongesciu na celkové podávanie.
ATC kód: R01BA52
Farmakodynamika tabliet Clarinase Repetabs je priamo viazaná na jednotlivé zložky.
Loratadín je tricyklické antihistaminikum so selektívnym periférnym účinkom na H
1–receptory.
Loratadín nemá významný účinok na H
2–receptory. Neinhibuje vychytávanie noradrenalínu (norepinefrínu) a prakticky nemá vplyv na kardiovaskulárnu funkciu ani na vlastnú aktivitu srdcového pacemakera.
Vo väčšine populácie loratadín nemá, keď sa podáva v odporučenom dávkovaní, klinicky významné sedatívne alebo anticholinergické vlastnosti.
Počas dlhodobej liečby sa nepozorovali žiadne klinicky významné zmeny vitálnych príznakov, hodnôt laboratórnych testov, fyzikálnych vyšetrení alebo elektrokardiogramov.
Pseudoefedríniumsulfát (d-isoefedríniumsulfát) je sympatomimetická látka s prevažne α-mimetickým účinkom v porovnaní s β-aktivitou. Pseudoefedríniumsulfát má po perorálnom podaní účinok na dekongesciu nosa vďaka svojmu vazokonstrikčnému účinku. Mechanizmom nepriameho sympatomimetického účinku je predovšetkým uvoľnenie adrenergných mediátorov z postgangliových nervových zakončení.'
Pseudoefedrín môže po perorálnom podaní v odporúčanej dávke spôsobiť iné sympatomimetické účinky, ako sú zvýšenie krvného tlaku, tachykardia alebo prejavy excitácie CNS.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Loratadín: Po perorálnom podaní sa loratadín rýchlo a dobre vstrebáva a podlieha extenzívnemu metabolizmu počas prvého prechodu pečeňou, predovšetkým prostredníctvom CYP3A4 a CYP2D6. Väčšina metabolitov desloratadínu (DL) je farmakologicky účinná a zodpovedá za väčšiu časť klinického účinku. Maximálna koncentrácia loratadínu v plazme (T
max) sa dosiahne medzi 1 ‑ 1,5 hodinou po podaní a maximálna plazmatická koncentrácia (T
max) DL sa dosiahne medzi 1,5 ‑ 3,7 hodinami po podaní.
V kontrolovaných štúdiách bol hlásený vzostup plazmatických koncentrácií loratadínu po súčasnom použití ketokonazolu, erytromycínu a cimetidínu. Tento však nebol sprevádzaný klinicky významnými zmenami (vrátane elektrokardiografických).
Loratadín sa silno viaže na plazmatické bielkoviny (97 % až 99 %), jeho aktívny metabolit sa viaže stredne silno (73 % až 76 %).
Polčas distribúcie loratadínu v plazme u zdravých jedincov bol približne 1 hodina, polčas distribúcie jeho aktívneho metabolitu bol asi 2 hodiny. Priemerný polčas eliminácie bol 8,4 hodiny (rozsah = 3 až 20 hodín) pre loratadín a 28 hodín (rozsah = 8,8 až 92 hodín) pre jeho aktívny metabolit.
Približne 40 % dávky sa vylúči do moču a 42 % do stolice v priebehu 10 dní, a to prevažne vo forme konjugovaných metabolitov. Približne 27 % podanej dávky sa vylúči do moču počas prvých 24 hodín. Menej ako 1 % liečiva sa eliminuje nezmenené v účinnej forme ako loratadín alebo DL.
Parametre biologickej dostupnosti loratadínu a jeho aktívneho metabolitu sú úmerné podanej dávke.
Farmakokinetický profil loratadínu a jeho metabolitov je porovnateľný u zdravých dospelých dobrovoľníkov a u zdravých dobrovoľníkov vyššieho veku.
U pacientov s chronickou poruchou obličiek sa AUC aj maximálne plazmatické hladiny (C
max) loratadínu a jeho metabolitu, oproti AUC a maximálnym plazmatickým hladinám (C
max) u pacientov s normálnou funkciou obličiek, zvýšili. V porovnaní s normálnymi jedincami sa priemerné polčasy eliminácie loratadínu a jeho metabolitu významne nelíšili. U jedincov s chronickým poškodením obličiek nemá hemodialýza vplyv na farmakokinetiku loratadínu alebo jeho aktívneho metabolitu.
U pacientov s chronickým alkoholovým postihnutím pečene boli AUC a maximálne plazmatické hladiny (C
max) loratadínu dvojnásobné, kým farmakokinetický profil aktívneho metabolitu nebol významne odlišný od farmakokinetického profilu pacientov s normálnou funkciou pečene. Polčas eliminácie loratadínu bol 24 hodín, jeho aktívneho metabolitu 37 hodín a stúpal so vzrastajúcou závažnosťou ochorenia pečene.
Loratadín a jeho aktívny metabolit sa vylučujú do materského mlieka dojčiacich žien.
Pseudoefedríniumsulfát: Po perorálnom podaní sa pseudoefedríniumsulfát rýchlo a kompletne absorbuje. Nástup účinku sa objavuje počas 30 minút a dávka 60 mg má dekongestívny účinok trvajúci 4 až 6 hodín. Pseudoefedríniumsulfát podlieha nekompletnému hepatálnemu metabolizmu N‑demetyláciou na inaktívny metabolit.
Polčas eliminácie u ľudí je, pri pH moču približne 6, v rozsahu 5 – 8 hodín. Liečivo a jeho metabolit sa vylučujú močom, 55 – 75 % podanej dávky sa vylúči v nezmenenej forme. Pri kyslom moči (pH 5) je vylučovanie rýchlejšie a účinok kratší. V prípade alkalizácie moču dochádza k čiastočnej rezorpcii.
Predpokladá sa, že pseudoefedrín prechádza placentou a hematoencefalickou bariérou.
Liečivo sa vylučuje do materského mlieka dojčiacich žien.
Jedlo zvyšuje množstvo vstrebaného loratadínu, nemá to však klinicky významné dôsledky. Zvýšenie absorpcie jedlom sa u pseudoefedrínu nepozorovalo.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje loratadínu na základe obvyklých štúdií bezpečnosti, farmakológie, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Toxicita kombinácie: V štúdiách s jednou dávkou a s opakovaným podaním mala kombinácia loratadín/pseudoefedríniumsulfát nízku toxicitu. Toxicita kombinácie nebola vyššia ako toxicita jej jednotlivých zložiek a pozorované účinky všeobecne súviseli s pseudoefedrínom.
V štúdiách reprodukčnej toxicity
loratadínu sa nepozorovali teratogénne účinky. U potkanov sa však pri plazmatických hladinách (AUC) 10 krát vyšších, ako sú hladiny, ktoré sa dosiahnu po klinických dávkach, pozorovalo predĺženie pôrodu a znížená životaschopnosť potomstva.
Počas reprodukčných štúdií toxicity nebola
kombinácia loratadín/pseudoefedríniumsulfát, pri perorálnom podávaní potkanom v dávkach až do 150 mg/kg/deň (30 násobok navrhovanej klinickej dávky) a králikom v dávkach až do 120 mg/kg/deň (24 násobok navrhovanej klinickej dávky), teratogénna.
6. Farmaceutické informácie
6.1 Zoznam pomocných látok
Jadro: monohydrát laktózy, kukuricový škrob, povidón, stearan horečnatý.
Filmový obal: arabská guma, sacharóza, dihydrát síranu vápenáteho, síran vápenatý bezvodý, kolofónia, zeín, kyselina olejová, liečivé mydlo, mastenec, mikrokryštalická celulóza, oxid titaničitý, biely vosk, karnaubský vosk.
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
ALU/PVC blister, písomná informácia pre používateľov, papierová škatuľka.
Veľkosť balenia: 7 alebo 14 tabliet s oneskoreným uvoľňovaním.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Merck Sharp & Dohme B.V.
Waarderweg 39, 2031 BN Haarlem
P.O. Box 581, 2003 PC Haarlem
Holandsko
8. registračné Číslo
24/0163/95-S
9. Dátum PRVEJ registrácie/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
05.04.1995
10. Dátum revízie textu
Október 2012