Na čo sa CLARELUX používa?
CLARELUX je jedným zo silnejších kortikosteroidov a používa sa ako krátkodobá liečba ochorení kože na temene hlavy, napr. psoriázy kože temena hlavy, ktoré nereagujú dostatočne na menej účinné kortikosteroidy.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
CLARELUX sa nemá používať na tvár.
Najčastejšie:
Poruchy nervového systému – Veľmi zriedkavé: parestézia.
Poruchy oka – Veľmi zriedkavé: podráždenie oka.
Poruchy ciev – Veľmi zriedkavé: rozšírenie žily.
Poruchy kože a podkožného tkaniva – Veľmi zriedkavé: dermatitída inak nešpecifikovaná (not otherwise specified - NOS), kontaktná dermatitída, zhoršenie psoriázy, podráždenie kože, citlivosť kože, napnutie kože.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania– Časté: pálenie v mieste aplikácie, reakcia v mieste aplikácie NOS; veľmi zriedkavé: erytém v mieste aplikácie, pruritus v mieste aplikácie, bolesť NOS.
Laboratórne a funkčné vyšetrenia – Veľmi zriedkavé: krv v moči, zvýšenie stredného objemu erytrocytov, bielkovina v moči, dusík močoviny.
Rovnako ako u iných lokálnych kortikosteroidov, dlhodobé používanie veľkých množstiev alebo liečba rozsiahlych oblastí môže mať za následok adrenokortikálnu supresiu. Pokiaľ dávkovanie u dospelých neprekročí 50 g týždenne, ide pravdepodobne o prechodný jav.
Dlhodobá a intenzívna liečba liekom s vysoko účinným kortikosteroidom môže spôsobiť lokálne atrofické zmeny na koži, ako sú stenčenie, strie a dilatácia povrchových krvných ciev, predovšetkým pri používaní okluzívnych obväzov alebo v mieste kožných záhybov.
V zriedkavých prípadoch sa predpokladalo, že liečba psoriázy kortikosteroidmi (alebo jej vysadenie) vyprovokovala pustulóznu formu ochorenia (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Existujú hlásenia o zmenách pigmentácie a hypertrichóze v prípade lokálnych steroidov.
Ak sa objavia znaky hypersenzitivity, aplikácia sa má okamžite ukončiť. Môže sa vyskytnúť exacerbácia symptómov.
Ďalšie lokálne nežiaduce udalosti súvisiace s glukokortikosteroidmi zahŕňajú periorálnu dermatitídu, dermatitídu podobnú rozacei, oneskorené hojenie rán, „rebound fenomén“, ktorý môže viesť k závislosti na kortikosteroidoch a účinky na oči. Známe vedľajšie účinky glukokortikosteroidov sú zvýšenie vnútroočného tlaku a zvýšené riziko katarakty. Môže sa objaviť tiež kontaktná alergia na CLARELUX alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok. Ak sa liek nepoužíva správne, môže dôjsť k maskovaniu a/alebo zhoršeniu bakteriálnych, vírusových, parazitárnych a hubových infekcií. Zaznamenala sa tiež folikulitída.
i reakcie v mieste aplikácie zahŕňajúce pálenie (5 %) a iné nešpecifické reakcie (2 %).