Nežiadúce účinky kortikoidov

Kortikoidy sú liečivá, ktoré majú protizápalový, imunosupresívny, antialergický a analgetický účinok. Sú vyrábané synteticky, štruktúrne sú podobné kortizolu - steroidný hormón. Kortikoidy sú pacientom indikované v prípade závažných chronických ochorení. Majú najrôznejšie liekové formy, tablety, injekcie, aerosóly, krémy, gély. Indikujú sa v prípadoch závažných ochorení, pretože majú významné nežiadúce účinky.

Jednotlivé kortikoidy, indikácie a liekové formy:

Hydrokortizon - lokálne použitie, maste, očné maste, krémy, prášky sa vo väčšine prípadov nemajú užívať dlhšie ako 14 dní, v konkrétnych liekoch sa maximálna dĺžka podávania líši, je kratšia

Prednizon - systémové použitie, vo forme tabliet

Budezonid - liečivo, ktoré sa používa ako bronchodilatans, antiastmatikum, ide o inhalačné prášky, nosové aerodisperzie, inhalačné roztoky, taktiež sa používa na liečbu Crohnovej choroby tenkého čreva vo forme kapsúl s riadeným uvoľňovaním

Dexametazón - liečivo používané spolu s antibiotikom na liečbu infekcií oka, pri "jačmene", zápale spojiviek, alergických zápaloch, využíva sa jeho protizápalový účinok, sú to očné instilácie, očné masti, tiež sa používa na zápalové ochorenia uší , ako aj akutnom zápale stredného ucha, vo forme injekcií sa podáva systémovo pri opuchoch mozgu, ktoré vyvolal úraz alebo nádorové ochorenie, závažné anafylaktické a alergické reakcie

Betametazón - lokálne použitie vo forme krémov, na liečbu zápalových ochorení kože, opuchoch, svrbení, psoriáze.

Beklometazón - liečivo, ktoré sa používa na liečbu prieduškovej astmy, celoročnej alergickej nádchy, liekovou formou sú nosové aerodisperzie (spreje), inhalačné prášky, orálne aerodisperzie (spreje)

Flutikazón - liečivo v kombinácií s bronchodilanciami, na liečbu astmy, pôsobí antialergénne, znižuje opuch sliznice, a alergické prejavy, zápal. Ide o inhalačné suspenzie, nosové aerodisperzie.

Mometazón - liečivo sa vo forme nosovej aerodisperzie používa na liečbu prejavov sennej nádchy, alergickej nádchy. Ako inhalačný prášok sa užíva na predchádzanie záchvatov astmy. Ako masť sa používa na liečbu psoriázy, atopickej dermatitídy, a dermatitídy.

Dôležité je, že kortikoidy neliečia samotnú príčinu ochorenia. Ovplyvňujú imunitný systém, tým, že ho blokujú. Po nasadení kortikoidov dochádza k veľmi rýchlemu ústupu prejavov ochorenia, avšak je nutné si uvedomiť, že tieto príznaky sa po vysadení liečby kortikoidmi môžu vrátiť.

Nežiadúce účinky

 • užívanie kortikoidov má regulujúci vplyv na mobilizáciu a ukladanie telesných tukov, môže dochádzať k príznakom  cushingnoidného syndrómu, ktorého príznaky sú mesiačikovitá tvár- ukladanie tuku v oblasti tváre, obezita- ukladanie tuku v oblasti brucha, zvýšený krvný tlak, akné, , svalová slabosť, impotencia, nadmerné ochlpenie, atď.
 • Dlhodobým užívaním kortikoidov, takmer u všetkých pacientov, dochádza k poruche metabolizmu glukózy, vplyvom čoho vzniká steroidný diabetes mellitus. Steroidný diabetes sa svojím charakterom podobá diabetu mellitus 2. typu. Lieči sa inzulínom alebo perorálnymi antidiabetikami.
 • Oslabenie imunitného systému, zníženie vnímavosti na bakteriálne, vírusové a fungálne infekcie, aktivácia latentných infekcií, zpomalené hojenie rán
 • Osteoporóza a osteopénia, pacienti, ktorí užívajú prednizón po dobu dlhšiu ako šesť mesiacov majú zvýšené riziko vzniku osteopénie, z ktorej sa môže vyvinúť osteoporóza. V prípade liečby kortikoidmi sa odporúča podstúpiť vyšetrenie hustoty kostnej hmoty. Taktiež sa odporúča užívanie kalcia.
 • Myopatia, ochorenie kostrového svalstva.
 • Šedý a zelený zákal.
 • Hypokalémia, nízka hladina draslíka v krvi.
 • Hypertenzia, zvýšený krvný tlak.
 • Útlm nadobličkových funkcií, nadobličky pacienta si ,,zvyknú´´ na prísun kortikoidov z vonkajších zdrojov, a prestanú ich tvoriť.
 • Žalúdočné vredy, kortikoidy spôsobujú blokovanie tvorby hlienu v žalúdku, ktorý má ochrannú funkciu pred kyselinou chlorovodíkovou, ktorá má v žalúdku fyziologickú úlohu. Vznikom žalúdočných vredov sú ohrození najmä pacienti, ktorí spolu s kortikoidmi užívajú nesteroidné antireumatiká.
 • Zhrubnutie hlasu.
 • Zvýšená zrážanlivosť krvi.
 • Zvýšená telesná teplota.
 • Poruchy menštruácie.
 • Pacienti, ktorí sú liečení kortikoidmi by mali dodržiavať niektoré opatrenia. Mali by sa vyhýbať sladkým jedlám. Kortikoidy zvyšujú chuť do jedla, preto by sa mali vyhýbať tiež tučným jedlám a jedlám, ktoré spôsobujú plynatosť. Dôležité je, jesť pravidelne menšie porcie , kortikoidy sa užívajú po jedle. Pacienti by si mali pravidelne kontrolovať hodnotu krvného tlaku, hladinu glykémie (cukru) v krvi, a hladinu draslíka.
 • Kortikoidy ovplyvňujú v organizme mnoho fyziologických funkcií, z toho vyplýva ich veľké množstvo nežiadúcich účinkov. Ich množstvo závisí od druhu liečiva, liekovej formy, dĺžky užívania a dávky.
 • Dôležité je si zapamätať , že aj keď liečba kortikoidmi je spojená so vznikom mnohých nežiadúcich účinkov, pacient by mal vždy postupovať podľa pokynov svojho lekára a predpísaný liek užívať pravidelne. Lekár pristupuje k liečbe každého pacienta individuálne, zvažuje pomer rizika a prínosu daného lieku.
 • Kortikoidy sú vysoko účinné liečivá s rýchlym nástupom účinku, avšak predstavujú riziko mnohých nežiadúcich účinkov. Avšak je podstatné prijať nežiadúcu reakciu v pripade, že ide o liečbu ochorenia, ktoré môže vyustiť do fatálnych následkov?
15 júna 2016
Diskusia k článku (50)
Magdaléna 11.8.2022 Reagovať
Mám od alerg/imunologičky vdychujemFLUTIFORM do nosaDYMISTa a tabletky DESLORATADIN myslím si že sú to tiež kortikoidy neupozornila ma.Tak že neviem.
Majka 31.5.2022 Reagovať
mám zápal sedacieho nervu a zúžený chrbticový obal L2/3/4. Môžete mi poradiť?
Marta 6.5.2022 Reagovať
mam diabetes tipu2 a dnes som dostala kortizon injekciu pre problemy s nohou,kde pri MR sa ukazalo,ze mam poskodenu chrupavku meniskus vyrastky artrozu a Bakemovu cystu.K veceru sa mina glukomeryukazalo 12.5 cukru hoc som nic ine nejedla ako inokedy.Co mam robit ked sa mi bude zvysovat cukor.Beriem rano a vecer Stadamet tabletky
Maria 4.5.2022 Reagovať
Mávam časté povrchové tromboflebitidy a aj som prekonala 2 trombózy na dolných končatinách lekár mi chce predpísať v súvislosti s iným ochorením pohrudnice kortikoidy je to správne?
Zizi 20.4.2022 Reagovať
Uživa niekto Rellvar elipta?nejake vedlajsie úcinky?ďakujem...
Strana:>>
Váš názor:
Vaše meno alebo prezývka:
Vložte overovací kód ako ho vidíte na obrázku (na veľkosti písma nezáleží):
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.