Cefazolín Noridem je určený na liečbu bakteriálnych infekcií vyvolaných baktériami citlivými na cefazolín, napr.:
- infekcie kože a mäkkých tkanív
- infekcie kostí a kĺbov.
Cefazolín je tiež možné použiť pred, počas alebo po operácii ako ochranu pred možnými infekciami.
Ukončite používanie lieku a okamžite sa poraďte s lekárom, ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto príznakov:
Menej časté: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb
- začervenanie kože (erytém), rozsiahly výsev kožnej vyrážky (multiformný erytém alebo exantém), žihľavka (červený, svrbiaci hrbolatý kožný výsev) na povrchu kože (urtikária), horúčka, opuch pod kožou (angioedém) a/alebo opuch tkanív pľúc s možným kašľom a ťažkosťami s dýchaním (intersticiálna pneumónia alebo pneumonitída), keďže tieto vedľajšie účinky môžu naznačovať alergickú reakciu na tento liek.
Zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb
- žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielok)
- závažná kožná vyrážka s návalmi tepla, horúčkou, pľuzgiermi alebo vredmi (Stevensov-Johnsonov syndróm) alebo závažná vyrážka so začervenaním, odlupovaním a opuchom kože ako pri popálení (toxická epidermálna nekrolýza).
Veľmi zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb
- závažná alergická reakcia (anafylaktický šok) s ťažkosťami s dýchaním, opuchom hrdla, tváre, očných viečok alebo pier, zvýšenou srdcovou frekvenciou a poklesom krvného tlaku. Táto reakcia sa môže začať prejavovať krátko po prvom použití lieku alebo s oneskorením.
Nasledujúce vedľajšie účinky boli hlásené s neznámou častosťou výskytu:
- silné a časté hnačky, občas obsahujúce krv, čo môže naznačovať vážnejší stav (pseudomembranózna kolitída).
Nasledujúce vedľajšie účinky sa môžu tiež prejaviť počas používania liekov s obsahom cefazolínu:
Časté: môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb
- mierne poruchy tráviaceho traktu (strata chuti do jedla, hnačka, nevoľnosť, vracanie, silná a častá hnačka). Tieto vedľajšie účinky zvyčajne vymiznú po pár dňoch.
- injekcia do svalu môže spôsobiť bolesť v mieste vpichu, niekedy so stvrdnutím kože a mäkkých tkanív v mieste podania injekcie.
Menej časté: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb
- kvasinková infekcia sliznice ústnej dutiny (hrubé biele alebo krémovo-sfarbené nánosy v ústach a na jazyku).
- záchvaty/kŕče u pacientov s poruchou funkcie obličiek.
- opuch žily spôsobený vytvorením krvnej zrazeniny po podaní injekcie do svalu (tromboflebitída).
-
- Zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb
- bakteriálna infekcia mužských alebo ženských pohlavných orgánov s príznakmi ako sú svrbenie, začervenanie, opuch a výtok u žien (genitálna kandidóza, monoliáza, vaginitída).
- zvýšenie alebo zníženie hladiny cukru v krvi (hyperglykémia alebo hypoglykémia).
- zvratné nezvyčajné výsledky krvných testov vrátane zníženia alebo zvýšenia počtu červených alebo bielych krvných buniek (leukopénia, granulocytopénia, neutropénia, trombocytopénia, leukocytóza, granulocytóza, monocytóza, lymfocytopénia, bazofília a eozinofília), čo môže spôsobiť krvácanie, ľahkú tvorbu modrín a/alebo zmenu farby kože (potvrdené krvným testom).
- pocity závratu, únava a celkový pocit choroby.
- bolesť na hrudníku, nadbytok tekutiny v pľúcach, dýchavičnosť, kašeľ, upchaný nos (rinitída).
- problémy s pečeňou (ako je prechodné zvýšenie hladiny alkalickej fosfatázy alebo prechodný zápal pečene) s príznakmi, ako je zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov (alaníntransamináza (ALT), aspartáttransamináza (AST), gamaglutamyltranspeptidáza (gama-GT), laktátdehydrogenáza (LDH)) a bilirubínu (produkt rozpadu krvných buniek) v žlči alebo moči (zistené krvným testom).
- problémy s obličkami (nefrotoxicita, intersticiálna nefritída, bližšie neurčená nefropatia, proteinúria) s príznakmi, ako sú opuch obličky a zvýšenie hladiny dusíka v tele, čo možno zistiť testom z moču; príznaky sa väčšinou vyskytujú iba u pacientov používajúcich cefazolín súbežne s inými liekmi, ktoré môžu spôsobiť problémy s obličkami.
-
Veľmi zriedkavé: môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb
- svrbenie konečníka a pohlavných orgánov (pruritus).
- porucha zrážanlivosti krvi, čo môže viesť k zvýšenému krvácaniu. Stav sa môže upraviť pri zvýšenom príjme vitamínu K, čo treba potvrdiť krvným testom (pozri časť 2).
- poruchy spánku vrátane nočných môr a nespavosti (insomnia).
- pocity nervozity alebo úzkosti, ospalosť, slabosť, návaly tepla, poruchy farebného videnia, závrat a epileptické záchvaty (mimovoľné rýchle a opakujúce sa sťahy a uvoľnenie svalstva).
Neznáme: častosť výskytu nemožno odhadnúť z dostupných údajov
- dlhodobá a opakovaná liečba cefazolínom vedie k ďalšej infekcií hubami a baktériami rezistentnými na cefazolín (superinfekcia).