BUDENOFALK 3 MG GASTROREZISTENTNÉ KAPSULY cps ent 100x3 mg (blis.Al/PVC/PVDC)

SPC
i s prehĺtaním, môžu otvoriť kapsuly a priamo prehltnúť gastrorezistentné pelety s dostatočným množstvom tekutiny. Účinnosť lieku Budenofalk® 3 mg sa tým nezmení.

Liečba všeobecne trvá 8 týždňov. Plný terapeutický efekt sa obvykle dosiahne po 2 až 4 týždňoch podávania.

Liečba liekom Budenofalk® 3 mg sa nemá prerušovať náhle, ale postupným znižovaním dávok. Počas prvého týždňa sa dávka má znížiť na 2 kapsuly denne (1 kapsula ráno a 1 večer). Počas druhého týždňa sa má pokračovať v dávkovaní 1 kapsula denne ráno. Potom môže byť liečba ukončená.

4.3. Kontraindikácie

Budenofalk® 3 mg sa nesmie používať u pacientov s:
- precitlivenosťou na budesonid alebo niektorú zložku lieku;
- lokálnymi črevnými infekciami (bakteriálne, plesňové, amébové, vírusové);
- cirhózou pečene a príznakmi portálnej hypertenzie, napr. v poslednom štádiu primárnej biliárnej cirhózy.

4.4. Špeciálne upozornenia

Pri liečbe liekom Budenofalk ® 3 mg sú systémové hladiny steroidov nižšie v porovnaní s konvenčnými steroidmi. Po zmene terapie z konvenčných steroidov na Budenofalk® 3 mg sa môžu prejaviť symptómy spôsobené zmenou hladiny systémových steroidov.

Osobitnú lekársku starostlivosť vyžadujú pacienti s nasledovnými ochoreniami: tuberkulóza, hypertenzia, diabetes mellitus, osteoporóza, peptický vred (žalúdočný alebo duodenálny vred), glaukóm, katarakta, rodinná anamnéza diabetu, rodinná anamnéza glaukómu.

Infekcie:
Potlačenie zápalových reakcií a imunitného systému zvyšuje citlivosť na infekcie a závažnosť takýchto infekcií. Klinické manifestácie takýchto infekcií môžu byť atypické. Ťažké infekcie ako napr. sepsa a tuberkulóza môžu byť maskované a môžu sa dostať do pokročilého štádia skôr, ako sú diagnostikované.

Špeciálnu pozornosť treba venovať pacientom v prípade infekcie ovčích kiahní, pretože toto ochorenie môže mať u imunodeficientných pacientov ťažký až život-ohrozujúci priebeh. Pacienti, ktorí ešte neprekonali toto ochorenie by mali byť upozornení, aby sa vyhýbali blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú ovčie kiahne alebo pásový opar (herpes zoster). Ak už boli infikovaní, musia ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
Neimunizovaných pacientov, ktorí užívajú (alebo počas predchádzajúcich troch mesiacov užívali) kortikoidy, treba pasívne imunizovať špecifickým imunoglobulínom varicella-zoster do 10 dní, v prípade, že by potenciálne mohli byť infikovaní ovčími kiahňami. Ak sa potvrdí diagnóza ovčích kiahní, vyžaduje ochorenie okamžitú špeciálnu liečbu.
Podobné preventívne opatrenia sú potrebné pri možnej infekcii osýpkami.

Vakcíny:
Pacientom s poruchou imunitnej odpovede sa nesmú podávať živé vakcíny. Protilátková odpoveď na ostatné vakcíny môže byť znížená.

Pri ťažkých poruchách funkcie pečene liečba liekom Budenofalk® 3 mg, ako aj inými glukokortikoidmi, vedie k zníženej eliminácii a zvýšenej systémovej dostupnosti. Takíto pacienti by mali byť preto dočasne vylúčení z liečby budesonidom.

Budenofalk® 3 mg môže spôsobiť supresiu osi hypotalamus-hypofýza-nadoblička a znížiť reakciu na stres. U pacientov, ktorí sa majú podrobiť chirurgickému zákroku, alebo sú vystavení iným stresom, sa odporúča dodatočné podávanie systémových glukokortikoidov.

Súčasnej liečbe ketokonazolom alebo inými inhibítormi CYP 3A sa má vyhnúť (pozri časť 4.5.).

4.5. Liekové a iné interakcie

Farmakodynamické interakcie:
Kardioglykozidy:
Účinnosť glykozidu môže byť potencovaná deficitom draslíka.

Saluretiká:
Exkrécia draslíka sa môže zvýšiť.

Farmakokinetické interakcie: Cytochróm P450 3A (CYP 3A)
Inhibítory CYP 3A ako ketokonazol, ritonavir, troleandromycín, erytromycín, cyklosporín, grapefruitový
džús môžu zvýšiť účinok kortikoidu.
Induktory CYP 3A ako karbamazepín a rifampicin môžu znížiť systémovú aj lokálnu účinnosť
budesonidu na intestinálnej mukóze. Môže byť nevyhnutné upraviť dávku budesonidu.

Substráty pre CYP 3A ako etinylestradiol sú metabolickými kompetítormi budesonidu.
Ak je afinita kompetítora k CYP 3A silnejšia, môže to viesť k zvýšeniu plazmatickej koncentrácie budesonidu. Ak budesonid vykazuje silnejšiu väzobnú afinitu k CYP 3A, môže dôjsť k zvýšeniu plazmatickej koncentrácie kompetítora. Vtedy môže byť nevyhnutná úprava dávky budesonidu alebo liečiva - kompetítora.

Súčasné podávanie cimetidinu a budesonidu môže viesť k miernemu zvýšeniu plazmatických hladín budesonidu, čo však nie je klinicky relevantné. Súčasné podávanie omeprazolu nemení farmakokinetiku budesonidu.

Teoreticky nemožno vylúčiť potenciálne interakcie so syntetickými živicami viažucimi steroidy, ako cholestyramín a tiež s antacidami. Ak sa podávajú súčasne s liekom Budenofalk® 3 mg, môžu takéto interakcie viesť k zníženiu účinku budesonidu. Preto sa tieto lieky nemajú užívať v tom istom čase, ale minimálne s odstupom 2 hodín.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie

Počas gravidity, najmä počas prvého trimestra, možno Budenofalk® 3 mg používať iba ak potenciálny prínos vyváži možné riziká. U žien vo fertilnom veku sa má pred nasadením liečby liekom Budenofalk®
3 mg vylúčiť tehotenstvo a počas terapie sa musia dodržiavať vhodné antikoncepčné opatrenia. Keďže nie je známe, či budesonid prechádza do materského mlieka, matka nemá dieťa počas terapie liekom Budenofalk® 3 mg dojčiť.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovaťstroje

Žiadne účinky nie sú známe.

4.8. Nežiaduce účinky

Spontánne hlásenia preukázali výskyt nasledujúcich nežiaducich účinkov:
Veľmi zriedkavo alebo v individuálnych prípadoch (< 1/10 000):
• metabolické poruchy - edém dolných končatín, Cushingov syndróm;
• vedľajšie účinky na CNS - cerebrálny pseudotumor, event. s papilloedémom u adolescentov;
• muskuloskeletálne poruchy - difúzna svalová bolesť a slabosť, osteoporóza. Niektoré z týchto nežiaducich účinkov boli pozorované po dlhodobom podávaní.

Príležitostne sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky typické pre systémové glukokortikoidy. Výskyt závisí od dávky, dĺžky podávania, súčasnej alebo predchádzajúcej liečby iných glukokortikoidmi a individuálnej citlivosti.

Klinické štúdie ukázali, že frekvencia nežiaducich účinkov asociovaných s glukokortikoidmi je pri terapii liekom Budenofalk® 3 mg nižšia približne o 50% ako pri perorálnej liečbe rovnakými dávkami prednisolonu.

Koža a spojivové tkanivo:
Alergický exantém, červené strie, petéchie, ekchymózy, steroidné akné, spomalené hojenie rán, kontaktná dermatitída.

Muskuloskeletálny systém:
Aseptická nekróza kosti (femur a hlavička humeru).

Oči:
Glaukóm, katarakta.

Centrálny nervový systém, duševný stav:
Depresia, podráždenosť, eufória.

Gastrointestinálny trakt:
Žalúdočné ťažkosti, žalúdočný vred, pankreatitída.

Metabolizmus:
Cushingov syndróm: mesiacovitá tvár, obezita na trupe, diabetes mellitus, znížená tolerancia glukózy, retencia sodíka s tvorbou edému, zvýšené vylučovanie draslíka, inaktivita alebo atrofia kôry nadobličiek, spomalenie rastu u detí, porucha sekrécie pohlavných hormónov (napr. amenorea, hirzutizmus, impotencia).

Kardiovaskulárny systém:
Hypertenzia, zvýšené riziko trombózy, vaskulitídy (syndróm z vysadenia po dlhodobej liečbe).

Imunitný systém:
Interferencia s imunitnou odpoveďou (napr. zvýšené riziko infekcií).

4.9. Predávkovanie

Žiadne prípady predávkovania budesonidom zatiaľ nie sú známe. Z hľadiska vlastností lieku
Budenofalk® 3 mg je predávkovanie s následným toxickým poškodením extrémne nepravdepodobné.

5. Farmakologické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Hormóny, kortikosteroidy pôsobiace lokálne, budesonid
ATC klasikikácia: A07EA06

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Presný mechanizmus účinku budesonidu v liečbe Crohnovej choroby nie je celkom známy. Výsledky z
farmakologických štúdií a iných kontrolovaných klinických štúdií výrazne ukazujú, že spôsob účinku je založený na lokálnom pôsobení budesonidu v čreve. Budesonid je glukokortikoid s lokálnym protizápalovým účinkom. Na úrovni dávok ekvivalentných pre systémové glukokortikoidy spôsobuje budesonid signifikantne nižšiu supresiu osi hypotalamus-hypofýza-nadoblička a vykazuje slabší účinok na zápalové markerové bunky.

Budenofalk® 3 mg má vplyv na hladiny kortizolu v plazme v závislosti od dávky. Pri odporúčanom dávkovaní 3x3 mg budesonidu denne je tento vplyv signifikantne nižší ako pri užívaní systémových glukokortikoidov v ekvivalentne klinicky účinných dávkach.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Absorbcia:
Kapsuly lieku Budenofalk® 3 mg, ktoré obsahujú gastrorezistentné pelety, majú v dôsledku špecifického obalu peliet oneskorú absorbciu o 2-3 hodiny. U zdravých dobrovoľníkov aj u pacientov s Crohnovou chorobou sú priemerné maximálne plazmatické koncentrácie budesonidu po užití jednotlivej dávky (1 kapsula) pred jedlom 1-2 ng/ml po 5 hodinách. Maximálne uvoľňovanie teda nastáva v terminálnom ileu a céku - hlavnej oblasti zápalu u Crohnovej choroby.

U pacientov s ileostómiou uvoľnenie budesonidu z lieku je porovnateľné s uvoľňovaním u zdravých ľudí a pacientov s Crohnovou chorobou. U pacientov s ileostómiou približne 30-40% uvoľneného budesonidu bolo zistených v oblasti stómie. To ukazuje, že významné množstvo budesonidu z kapsúl lieku Budenofalk® 3 mg je transportovaný cez hrubé črevo.'

Súčasná konzumácia jedla môže oneskoriť prechod tráviacim traktom o 2 až 3 hodiny. V takom prípade je absorbcia oneskorená o 4-6 hodín. Nie je to však spojené so znížením stupňa absorbcie.

Distribúcia:
Budesonid má veľký distribučný objem (približne 3 l/kg). Väzba na plazmatické proteíny je približne
85-90 %.

Biotransformácia:
Budesonid sa intenzívne metabolizuje v pečeni (cca 90%), pričom vznikajú metabolity s nízkou glukokortikoidnou účinnosťou. V porovnaní s budesonidom glukokortikoidný účinok hlavných metabolitov 6β-hydroxybudesonid a 16α -hydroxyprednisolon je nižší ako 1 %.

Eliminácia:
Priemerný eliminačný polčas je asi 3-4 hodiny. Systémová dostupnosť po perorálnom podaní je približne 9 - 13% u zdravých ľudí a u pacientov s Crohnovou chorobou nalačno. Clearance budesonidu je približne 10-15 l/min.

Špeciálne skupiny pacientov (ochorenia pečene):
V závislosti od podstaty a závažnosti ochorenia pečene, metabolizmus budesonidu prostredníctvom CYP3A môže byť u týchto pacientov znížený. Preto systémová dostupnosť budesonidu môže byť u pacientov s poruchami funkcie pečene zvýšená, ako sa ukázalo u pacientov s autoimunitnou hepatitídou. Keď sa funkcie pečene zlepšia, metabolizmus budesonidu sa upraví.

U pacientov v neskorom štádiu primárnej biliárnej cirhózy (PBC fáza IV) bola dostupnosť budesonidu signifikantne vyššia ako u pacientov v skorom štádiu primárnej biliárnej cirhózy (PBC fáza I/II): v priemere bola plocha pod krivkou po opakovanej dávke 3 x 3 mg budesonidu denne 3-násobne väčšia.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Nálezy zo štúdií na akútnu, subchronickú a chronickú toxicitu s budesonidom zahŕňajú regresiu týmu,
atrofiu kôry nadobličiek v dôsledku inaktivity a predovšetkým zníženie množstva lymfocytov. Tieto účinky boli buď rovnaké alebo menej výrazné v porovnaní s inými glukokortikoidmi. V závislosti od typu ochorenia, dávkovania a trvania liečby tieto steroidné účinky (ako u iných glukokortikoidov) môžu byť klinicky relevantné u ľudí.

Budesonid neprejavil v početných testoch in vitro a in vivo žiadne mutagénne účinky.

Štúdie chronickej toxicity u potkanov ukázali mierne zvýšenú incidenciu bazofilných hepatálnych fokusov.

Štúdie na karcinogenitu ukázali zvýšenú incidenciu výskytu primárnej hepatocelulárnej neoplázie, astrocytómu (u potkaních samcov) a prsného tumoru (u potkaních samičiek). Tieto tumory sa pravdepodobne vyvinú ako následok špecifických účinkov na steroidný receptor, zvýšenej metabolickej záťaže na pečeň a anabolických účinkov, ktoré sú známe zo štúdií na toxicitu s inými glukokortikoidmi u potkanov. Nálezy teda reprezentujú skupinový efekt. Podobné účinky s budesonidom u ľudí sa zatiaľ neobjavili ani v klinických štúdiách alebo spontánnych hláseniach.

Vo všeobecnosti predklinické údaje z konvenčných štúdií na bezpečnosť, toxicitu po opakovanej dávke, genotoxicitu a karcinogenitu nepreukázali žiadne špecifické riziko pre ľudí.

Ako u iných glukokortikoidov, podanie budesonidu brezivým zvieratám viedlo k poruchám fetálneho vývoja. Relevancia týchto nálezov pre ľudí nebola sledovaná (pozri časť 4.6.).

6. Farmaceutické informácie

6.1. Zoznam pomocných látok

Cukrové pelety:
Saccharosum
Maydis amylum
Lactosum monohydricum
Povidonum K 25

Gastrorezistenný obal:
Copolymerum methacrylatum L (Eudragit L) Copolymerum methacrylatum S (Eudragit S) Copolymerum methacrylatum RS (Eudragit RS) Copolymerum methacrylatum RL (Eudragit RL) Dibutylis phthalas
Talcum

Kapsula:
Gelatina
Aqua purificata
Titanii dioxidum (E 171) Erythrosinum (E 127)
Ferri oxidum rubrum (E 172) Ferri oxidum nigrum (E 172) Natrii laurylsulfas

6.2. Inkompatibility

Nie sú známe.

6.3. Čas použiteľnosti

3 roky

6.4. Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania

Uchovávajte pri teplotách do 25 °C.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia

Al/PVC/PVDC blistrové pásy v papierových skladačkách po 50 alebo 100 kapsúl.

6.6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom

Žiadne.

7. Názov a adresa držiteľa rozhodnutia o registrácii

Dr. Falk Pharma GmbH
Leinenweberstr. 5
D-79108 Freiburg
Nemecko

8. Registračné číslo

56/0041/00-S

9. Dátum registrácie / Dátum predĺženia registrácie

Platnosť registrácie do: 28.2.2010

10. Dátum poslednej revízie textu

Október 2005
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.