ózy hlbokej žily a tromboembolizmu v klinicky rizikových situáciách (predovšetkým počas chirurgických operácií alebo v peripartálnom období ), v spojení s heparínom, ak je indikovaný.
b) Prevencia postupu trombózy hlbokej žily a tromboembolizmu v spojení s heparínom podľa indikácie.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávaniaTerapia má byť nasadená pod dohľadom lekára so skúsenosťami s liečbou pacientov s nedostatkom antitrombínu.
FyziológiaDávkovanie má byť určované individuálne pre každého pacienta pri zohľadnení rodinnej anamnézy vzhľadom na tromboembolické príhody, aktuálnych klinických rizikových faktorov a laboratórnych rozborov.
Dávkovanie a dĺžka trvania substitučnej terapie závisí od závažnosti ochorenia a od klinického stavu. Dávkovanie je individuálne a závisí od potrieb pacienta na základe posúdenia zdravotného stavu lekárom a laboratórnych hodnôt.
Jedna antitrombínová jednotka III zodpovedá množstvu antitrombínu III v 1 ml normálnej ľudskej plazmy od viacerých darcov. Táto koncentrácia sa stanovuje pri 100 %. Podanie 1 IU antitrombínu III na jeden kg telesnej hmotnosti zvýši koncentráciu antitrombínu III (aktivitu) približne o 1 %.
Požadované dávkovanie sa vypočíta podľa nasledujúceho vzorca:
Počet jednotiek (dávka) = telesná hmotnosť (kg) x (100 – aktuálna aktivita antitrombínu III (v %)).Najprv má byť dosiahnutá úroveň antitrombínu III vo výške najmenej 100 %, a tá sa má po celú dobu liečby udržiavať nad 80 %.
Dávkovanie má byť definované po stanovení aktivity antitrombínu III pacienta.
Tá sa má určovať najmenej dva razy denne, pokiaľ nie je pacient stabilizovaný, neskôr denne a vždy bezprostredne pred ďalšou infúziou. Treba mať na pamäti, že pri určitých klinických stavoch sa môže významne znížiť
biologický polčas antitrombínu III v plazme, napríklad pri diseminovanej intravaskulárnej koagulácii.
Spôsob podávaniaPrípravok rozrieďte podľa pokynov popísaných v časti 6.6 a podajte intravenózne pomalou injekciou alebo infúziou.
Rýchlosť infúzie u dospelých nemá prekročiť 300 IU/min.
Prípravok treba podať do 12 hodín.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok alebo zvyšky z výrobného procesu ako je uvedené v časti 5.3.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníAko u všetkých intravenóznych proteínových liečiv, aj v tomto prípade hrozí možnosť vzniku hypersenzitívnych reakcií alergického typu. Pacienti musia byť dôsledne monitorovaní a starostlivo pozorovaní ohľadom akýchkoľvek príznakov počas celej doby infúzie. Pacienti musia byť informovaní o skorých príznakoch hypersenzitívnych reakcií, vrátane žihľavky, generalizovanej urtikárie, zovretie hrudníka, sipot, hypotenzie a anafylaxie.
Pri vzniku alergických alebo anafylaktických reakcií sa injekcia/infúzia musí okamžite zastaviť. Je potrebné postupovať podľa platných pravidiel pre liečbu šokových stavov.
Pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy nemožno úplne vylúčiť infekčné ochorenia spôsobené prenosom infekčných mikroorganizmov. Platí to aj pre patogény neznámeho pôvodu. Riziko prenosu infekčných mikroorganizmov sa však znižuje:
- výberom darcov na základe lekárskeho pohovoru a skríningu darovanej krvi a plazmy od viacerých darcov na HBsAg a protilátky na HIV a HCV.
- testovaním plazmy od viacerých darcov na genómový materiál HCV.
- inaktivačnými/eliminačnými postupmi zaradenými do prevádzkového postupu, ktoré boli validované použitím modelových vírusov. Tieto postupy sa považujú za účinné pre HIV, HCV, HBV a HAV.
Postupy vírusovej inaktivácie/eliminácie môžu mať obmedzenú hodnotu proti určitým neobaleným vírusom, ako je parvovírus B19.
U pacientov s vrodeným nedostatkom sa pri pravidelnom prijímaní plazmy získanej z antitrombínových koncentrátov musí zvážiť vhodná vakcinácia (hepatitída A a B).
V záujme pacientov sa odporúča, aby bol podľa možnosti pri každom podávaní Atenativu zaznamenaný názov a číslo výrobnej šarže výrobku.
Klinické a biologické sledovanie pri používaní antitrombínu spolu s heparínom:
- s cieľom upraviť dávkovanie heparínu a predísť nadmernej hypokoagulácii sa pravidelne musia vykonávať kontroly rozsahu antikoagulácie (aPPT, a podľa potreby aktivita anti-FXa), v krátkych intervaloch a predovšetkým v prvých minútach/hodinách po začiatku používania antitrombínu.
- každodenné meranie hladín antitrombínu, s cieľom úpravy individuálnej dávky, s ohľadom na riziko zníženia hladín antitrombínu pri dlhodobejšej liečbe nefrakcionovaným heparínom.
Tento liek obsahuje 6,3-10,5 mmol (alebo 144,9-241,5 mg) chloridu sodného v jednej injekčnej liekovke (30-50 IU/kg). Je to potrebné vziať do úvahy u pacientov, ktorí si kontrolujú v rámci diéty príjem sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcieHeparín: antitrombínová náhrada počas podávania heparínu s terapeutickým dávkovaním zvyšuje riziko krvácania. Heparín výrazne zosilňuje účinok antitrombínu. Biologický polčas antitrombínu sa môže podstatne skrátiť pri súčasnej heparínovej terapii zrýchlením obratu antitrombínu. Z tohto dôvodu sa súčasné podávanie heparínu a antitrombínu pacientovi so zvýšeným rizikom krvácania musí klinicky a biologicky monitorovať a veľmi starostlivo zvažovať. Ak sa rozhodne použiť heparín, má sa podávať iba štandardný heparín v nízkych dávkach.
4.6 Gravidita a laktáciaSkúsenosti s bezpečnosťou humánnych antitrombínových liekov používaných počas gravidity sú obmedzené.
Atenativ sa má podávať tehotným a dojčiacim ženám s nedostatkom antitrombínu iba pri jednoznačnej indikácii, s prihliadnutím na skutočnosť, že gravidita zvyšuje riziko tromboembolických príhod u týchto pacientok.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNebol pozorovaný žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyMenej často boli zaznamenané precitlivenosť alebo alergické reakcie (ako je napr. angioedém, pálenie a pichanie v mieste podávania infúzie, triaška, návaly horúčavy, generalizovaná urtikária, bolesti hlavy, žihľavka, hypotenzia, letargia, nauzea, nepokoj, tachykardia, zovretie hrudníka, svrbenie, vracanie, sipot), a v niektorých prípadoch sa môžu rozvinúť na ťažkú anafylaxiu (vrátane šoku). V zriedkavých prípadoch bola zaznamenaná horúčka.
Informácie o vírusovej bezpečnosti pozri 4.4.
4.9 PredávkovanieNeboli hlásené žiadne príznaky predávkovania antitrombínom.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Antitrombotiká, heparínová skupina, ATC kód: B01AB02
Antitrombín, glykoproteín aminokyseliny 58 kD, 432, patrí do nadčeľade serpínov (inhibítory serínových proteáz). Je to jeden z najdôležitejších prírodných inhibítorov koagulácie krvi. Najsilnejšie inhibované faktory sú trombín a faktor Xa, avšak taktiež aj faktory kontaktnej aktivácie, intrinzický systém a komplex faktor VIIa/tkanivový faktor. Aktivitu antitrombínu veľmi zosilňuje heparín a antikoagulačné účinky heparínu závisia od prítomnosti antitrombínu. Antitrombín obsahuje dve funkčne dôležité domény. Prvá obsahuje reaktívne centrum a zabezpečuje miesto štiepenia pre proteinázy ako je trombín, čo je predpokladom vytvorenia stabilného komplexu inhibítor-proteináza. Druhá je doména viažuca glykosaminoglykán, zodpovedný za interakciu s heparínom a príbuznými látkami, čím sa urýchľuje inhibícia trombínu. Komplexy inhibítor - koagulačný enzým sa odstraňujú retikuloendoteliálnym systémom. Aktivita antitrombínu u dospelých je 80 – 120 % a úrovne u novorodencov sú približne 40 – 60 %.
Existuje viacero menších štúdií syndrómu diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC), sepsy, preeklampsie, liečby akútnej lymfoblastovej leukémie, venookluzívneho ochorenia, chirurgickej operácie s použitím prístroja na mimotelový obeh, kde podávanie antitrombínu malo pozitívny účinok na koagulačné parametre. Pri týchto príležitostiach neboli dokumentované presvedčivé účinky na morbiditu a mortalitu. V tzv. štúdii Kybersept, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 2300 pacientov so sepsou, nebol žiadny rozdiel v mortalite pacientov liečených antitrombínom v porovnaní s placebom.'
5.2 Farmakokinetické vlastnostiFarmakokinetické štúdie s Atenativom preukázali priemerný biologický polčas 3 dni. Polčas sa môže znížiť približne na 1,5 dňa v prípade súčasnej heparínovej terapie.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiAtenativ obsahuje stopové množstvá chemikálie tributylfosfátu a oktoxinolu, ktoré sa používajú na inaktiváciu vírusov pri výrobe. V predklinických štúdiách boli pozorované účinky týchto nečistôt iba pri expozíciách považovaných za dostatočne presahujúce maximálnu humánnu expozíciu, čo nasvedčuje na ich malú klinickú významnosť.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokChlorid sodný, ľudský albumín, N-acetyltryptofán a kyselina kaprylová.
Rozpúšťadlo/riedidlo: voda na injekciu.
6.2 InkompatibilityAtenativ sa nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky (infúzna injekčná liekovka).
Chemická a fyzikálna stabilita vzhľadom na použitie rekonštituovaného roztoku bola preukázaná na 48 hodín pri 2 až 30 °C.
Z mikrobiologického hľadiska sa má výrobok použiť okamžite. Ak sa liek nespotrebuje okamžite, čas a podmienky uchovávania pred použitím sú v rámci zodpovednosti užívateľa a tento čas nemá byť dlhší ako 24 hodín pri 2 až 8 °C, pokiaľ sa rekonštitúcia neuskutočnila za kontrolovaných a overených aseptických podmienok.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Uchovávajte liekovky vo vonkajšom kartónovom obale, na ochranu pred svetlom.
Počas doby použiteľnosti sa liek môže uchovávať pri teplote 25°C najviac jeden mesiac, bez opätovného vloženia do chladničky počas tohto obdobia. Ak sa dovtedy nepoužije, musí sa vyradiť.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaPrášok v liekovke (sklo typu II) so zátkou (brómbutylkaučuk) a rozpúšťadlo v liekovke (sklo typu I) so zátkou (brómbutylkaučuk)
Atenativ 500 IU: 1 liekovka s práškom (500 IU) a 1 liekovka s vodou na injekciu (10 ml)
Atenativ 1000 IU: 1 liekovka s práškom (1000 IU) a 1 liekovka s vodou na injekciu (20 ml)Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciua iné zaobchádzanie s liekomVymrazený a vysušený prášok sa rekonštituuje v sterilnej vode na injekciu.
Po rekonštitúcii sa Atenativ môže zmiešať s izotonickým roztokom chloridu sodného (9 mg/ml) a/alebo s izotonickým roztokom glukózy (50 mg/ml) v sklenených injekčných liekovkách a taktiež v plastových nádobách.
Atenativ sa nemá používať po dátume exspirácie uvedenom na obale.
Spravidla je roztok číry až jemne opalizujúci. Nepoužívajte roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú sediment.
Čas rekonštitúcie je najviac 5 minút. Po rekonštitúcii sa roztok musí použiť podľa možnosti čo najrýchlejšie, do 12 hodín.
Všetok nepoužitý roztok zneškodnite.
Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIOctapharma (IP) Limited
The Zenith Building
26 Spring Gardens
Manchester
M2 1AB
Spojené kráľovstvo
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO16/0124/08-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 02.04.2008
Dátum posledného predĺženia registrácie: 15.05.2013
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUFebruár 2014