ASENTRA 50 MG tbl flm 28x50 mg (blis.PVC/Al)

/>¾ Ak je udržiavacia liečba dlhodobá, odporúča sa podávať najnižšie účinné dávky. Nástup klinického účinku sa môže pozorovať po 7 dňoch.
Dávkovanie u detí
Bezpečnosť a účinnosť liečby sertralínom sa preukázala  u pediatrických pacientov s obsedantne –
kompulzívnou poruchou vo veku 6 –17 rokov.
¾ Deti od 6 po 12 rokov: počiatočná dávka je 25 mg sertralínu jedenkrát denne, podaná ráno alebo večer. Po prvom týždni sa môže zvýšiť na 50 mg jedenkrát denne.
¾ Deti od 13 do 17 rokov: počiatočná dávka je 50 mg sertralínu jedenkrát denne, podaná ráno alebo večer.

Denná dávka sa môže postupne zvyšovať o 50 mg v intervaloch niekoľkých týždňov na maximum
200 mg denne.
Všeobecne však treba brať do úvahy menšiu telesnú hmotnosť detí v porovnaní s dospelými pri zvyšovaní dávky nad 50 mg, aby nedošlo k predávkovaniu.
Polčas eliminácie sertralínu je 24 hodín a dávkovanie sa nemá meniť častejšie ako v týždňových intervaloch.

Titrovanie dávky u detí a mladistvých
Polčas eliminácie u sertralínu je približne jedeň deň. Zmena dávkovania by sa nemala robiť častejšie ako v týždňových intervaloch.

Dávkovanie u starších pacientov
¾ Je možné použiť rovnaké dávkovanie ako u mladších pacientov.

Dávkovanie u pacientov s poruchami pečene
¾ Pri podávaní sertralínu je potrebná opatrnosť. Vhodné sú nižšie dávky alebo predĺžené intervaly medzi jednotlivými dávkami (pozri časť 4.4. Špeciálne upozornenia).

Dávkovanie u pacientov s insuficienciou obličiek
¾ Vzhľadom na nízky stupeň exkrécie sertralínu obličkami, nie je potrebné upravovať jeho dávkovanie podľa stupňa renálneho poškodenia (pozri časť 4.4. Špeciálne upozornenia).

4.3. Kontraindikácie
Precitlivenosť na sertralín alebo na inú pomocnú látku lieku, súčasná liečba inhibítormi MAO (pozri
časť 4.4. Špeciálne upozornenia).

4.4. Špeciálne upozornenia
Použitie u pacientov s poruchami obličiek
Sertralín sa extenzívne metabolizuje. Vylučovanie nezmeneného lieku do moču je menej významnou cestou vylučovania.
Použitie u pacientov s poruchami pečene
Sertralín sa v pečeni extenzívne metabolizuje. Preto je potrebná opatrnosť pri podávaní sertralínu pacientom s chorobami pečene. Odporúča sa podávať nižšie dávky, alebo predĺžiť intervaly medzi jednotlivými dávkami.
Použitie u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov
Asentra sa nesmie používať na liečbu detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov, s výnimkou pacientov s obsedantno – konvulzívnou poruchou. Samovražedné správanie (pokusy o samovraždu
a samovražedné myšlienky) a hostilita (predovšetkým agresia, protichodné správanie) boli v klinických štúdiách častejšie pozorované medzi deťmi a dospievajúcimi liečenými antidepresívami, než u pacientov, ktorí boli liečení placebom. Ak sa rozhodnutie o liečbe založené na objektívnej potrebe predsa len urobí, pacient by mal byť starostlivo sledovaný kvôli výskytu samovražedných symptómov. Navyše, chýbajú dlhodobé údaje o bezpečnosti u detí a dospievajúcich týkajúce sa rastu, dospievania a kognitívneho a behaviorálneho vývoja.
Záchvaty
Záchvaty sú potenciálnym rizikom pri niektorých skupinách liekov používaných v liečbe depresie a obsedantno – kompulzívnej poruchy. Ak sa vyskytnú epileptické konvulzie, liečba sertralínom sa musí prerušiť.
Suicídium
Možnosť pokusov o suicídium u depresívnych pacientov sa nemôže úplne vylúčiť, pokiaľ je dosiahnutá remisia, preto sa pacienti so suicidiálnymi tendenciami musia prísne sledovať.
Alergická reakcia
Ak sa vyskytne alergická reakcia (vyrážka, urtikária) nejasnej etiológie, doporučuje sa liečbu
Asentrou prerušiť.
Inhibítory monoaminooxidázy (inhibítory MAO)
Sertralín sa nemôže podávať spolu s inhibítormi MAO ani počas 14 dní po prerušení liečby inhibítormi MAO. Podobne po prerušení liečby sertralínom je nevyhnutné počkať ešte 14 dní, kým sa môže začať užívanie inhibítorov MAO (pozri časť 4.3. Kontraindikácie).
Aktivácia mánie alebo hypománie

Tak, ako u iných antidepresív, aj pri liečbe sertralínom možno aktivovať mániu alebo hypomániu u pacientov s bipolárnymi poruchami.
Zmena liečby z iného selektívneho inhibítora spätného vychytávania sérotonínu (SSRI),antidepresíva alebo lieku na obsedantne – kompulzívnu poruchu
Pri zmene liečby z iného selektívneho inhibítora spätného vychytávania sérotonínu, antidepresíva alebo lieku na obsedantne – kompulzívnu poruchu musí lekár starostlivo zvážiť tento postup najmä pri zmene liečby z liekov s protrahovaným účinkom ako je fluoxetín.
Iné sérotonínergné lieky
Súčasné podávanie sertralínu s inými liekmi, ktoré zosilňujú účinok sérotonínergnej neurotransmisie, ako napr. tryptofán alebo fenfluramín, alebo 5 – HT agonistov vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

4.5. Liekové a iné interakcie
Inhibítory MAO
Pozri časť 4.3. Kontraindikácie, 4.4. Špeciálne upozornenia. Sumatriptan
Vyskytujú sa zriedkavé postmarketingové hlásenia o výskyte slabosti, hyperreflexie a porúch koordinácie, zmätenosti, anxiozity a vzrušenia pri súčasnom užívaní selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (citalopram, fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin, sertralín) a sumatriptanu. Preto sa doporučuje sledovanie pacientov.
Lieky metabolizované cytochrómom P – 450 (CYP) 2D6
Veľa antidepresív, selektívnych inhibítorov serotonínu, vrátane sertralínu a väčšina tricyklických antidepresív inhibuje biochemickú aktivitu enzýmu v cytochróme P450 (CYP) 2D6 a preto sa môže zvýšiť plazmatická koncentrácia liekov, ktoré sú metabolizované izoenzýmom cytochrómu P450(CYP)2D6. Lieky, na ktoré sa táto interakcia vzťahuje napr. tricyklické antidepresíva a antiarytmiká typu 1C propafenón a flekainid sa metabolizujú P450 (CYP) 2D6 a majú blízky terapeutický index. Súčasné užívanie sertralínu a liekov metabolizovaných P450 (CYP) 2D6 vyžaduje nižšie dávky týchto liekov alebo ak je liečba sertralínom prerušená pre súčasne podávanú inú liečbu, sa dávka podávaných liekov zníži.
Lítium
Pri súčasnom podávaní sertralínu s liekmi, ktoré účinkujú serotonínergným mechanizmom ako napr. lítium, je potrebné pacienta sledovať.
Iné serotonínergné lieky
Súčasné podávanie nešpecifických serotonergických liekov, napr. trazodonu, fenfluraminu a dexfenfluraminu zvyšuje serotonínergný efekt sertralínu.
Súčasné podávanie sertralínu s neuroleptikami alebo metoklopramidom môže vyvolať
extrapyramídové nežiaduce účinky. Warfarín
Podávanie sertralínu v dávke 200 mg denne spolu s warfarínom, slabo ale štatisticky signifikantne predĺžilo potrombínový čas. Aj keď klinický význam tejto zmeny nie je známy, odporúča sa starostlivo monitorovať protrombínový čas na začiatku a po ukončení liečby sertralínom.
Fenytoín
Vykonané štúdie u normálnych dobrovoľníkov naznačujú, že pri dlhodobom podávaní sertralínu v dávke 200 mg denne, sertralín nie je významným klinickým inhibítorom metabolizmu fenytoínu. Napriek tomu sa odporúča monitorovať obsah fenytoínu v plazme pred začiatkom liečby sertralínom a jeho dávkovanie prispôsobiť dávke fenytoínu.
Alkohol
Súčasné užívanie sertralínu a alkoholu sa neodporúča.
Ďalšie liekové interakcie
Bol hlásený, aj keď veľmi zriedkavo, výskyt epileptických záchvatov u pacientov súčasne liečených tramadolom. Nakoľko sertralín redukuje konvulzívny prah, neodporúča sa súčasná liečba tramadolom.
Pri súčasnej liečbe sertralínom boli hlásené zvýšené hodnoty inak stabilných plazmatických hladín tricyklických antidepresív. Preto sa súčasná liečba sertralínom a tricyklickými antidepresívami neodporúča.
Súčasné užívanie liekov, obsahujúcich extrakt z St. Johnovej byliny (Hypericum perforatum) sa taktiež neodporúča pre možnosť zvýšeného serotonínergného účinku .
Súčasná liečba antiepileptikami (napr. fenytoín), niektorými antibiotikami (erytromycín, rifampicín) a inhibítormi beta adrenergných receptorov môže zvýšiť plazmatickú hladinu sertralínu. Grapefruitový džús môže zvýšiť plazmatické hladiny sertralínu.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Bezpečnosť užívania sertralínu počas gravidity a dojčenia nebola doposiaľ stanovená. Gravídnym a dojčiacim ženám sa liek podáva len v ojedinelých urgentných prípadoch, kedy predpokladaný úžitok pre matku prevýši možné riziko pre plod. Nálezy u veľmi malého počtu dojčiacich matiek a ich detí naznačujú, že v sére detí sú iba zanedbateľné alebo nedetegovateľné množstvá sertralínu napriek tomu, že v materskom mlieku boli zaznamenané vyššie koncentrácie sertralínu ako v sére matiek. Je potrebné vziať do úvahy, že u niektorých novorodencov, ktorých matky užívali počas gravidity antidepresíva zo skupiny SSRI vrátane sertralínu boli opísané príznaky, ktoré sú podobné reakciám z vysadenia.
Ženy vo fertilnom veku majú počas podávania sertralínu používať primeraný spôsob antikoncepcie.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Liek môže znižovať psychomotorické schopnosti pacienta, hlavne pri súčasnom užívaní s alkoholom alebo liekmi s utlmujúcim účinkom na CNS. Liek môže ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlá alebo obsluhovať stroje, preto je nutné sledovať individuálnu odpoveď pacienta na liečbu.

4.8. Nežiaduce účinky
Telo ako celok:
Môže sa objaviť únava, horúčka, návaly horúčavy, asténia, alergické reakcie, alergia.
Tráviaci trakt:
Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú nauzea a hnačka.
Tiež sa vyskytuje abdominálna bolesť, dávenie, dyspepsie, riedka stolica, pankreatitída, poškodenie pečene.
Môže dôjsť aj k závažným hepatálnym poruchám (vrátane hepatitídy, žltačky a zlyhania pečene)
a k asymptomatickému zvýšeniu sérových transamináz (ALT a AST).
Nervový systém:
Môže sa objaviť bolesť hlavy, migréna, závrat, tremor, konvulzie, kóma, poruchy pohybu (vrátane extrapyramídových symptómov, ako sú hyperkinéza, hypertónia, škrípanie zubov alebo abnormality chôdze), parestézia a hypoestézia. Tiež boli hlásené príznaky, ktoré sa vyskytujú pri serotonínergnom syndróme ako agitovanosť, zmätenosť, potenie, hnačka, horúčka, hypertenzia, rigidita a tachykardia. Taktiež sa môže vyskytnúť anorexia, nespavosť, somnolencia, nepokoj, agresívne chovanie, anxiozita, symptómy depresie, halucinácie a psychóza.
Autonómny nervový systém:
Vyskytuje sa suchosť v ústach, zvýšené potenie, mydriáza a priapizmus.
Koža:
K nežiaducim účinkom na kožu patrí alopécia, angioedém a raš. Zriedkavo sa vyskytli aj prípady
ťažkej exfoliatívnej poruchy kože.
Kardiovaskulárny systém
Častým nežiaducim účinkom na kardiovaskulárny systém je bolesť hrudníka, hypertenzia, palpitácie, synkopa, tachykardia a periorbitálne edémy.
Hematopoetický systém:
Môže dôjsť k poruche funkcie trombocytov, abnormálnemu krvácaniu (epistaxa, gastrointestinálne krvácanie a hematúria), leukopénii, purpure a trombocytopénii.
Respiračný systém:
Vyskytuje sa bronchospazmus.
Urogenitálny systém:
Z urologických nežiaducich účinkov sú najčastejšie opuchy tváre a retencia moču, z reprodukčných je to sexuálna dysfunkcia (najmä oneskorenie ejakulácie u mužov) a u žien je to najmä nepravidelná menštruácia.
Metabolické a nutričné poruchy:
Môže dôjsť ku hyponatriémii a zvýšeniu sérového cholesterolu.
Endokrinologické poruchy:
K týmto nežiaducim účinkom patrí galaktorea, hyperprolaktinémia a hypotyreodizmus.
Iné:
Boli hlásené aj symptómy, ktoré sa objavili po prerušení užívania sertralínu, a to agitovanosť, anxiozita, závrat, bolesť hlavy, nauzea a parestézia.

4.9. Predávkovanie
Na základe doterajších skúseností má sertralín široké hranice bezpečnosti pri predávkovaní. Boli opísané prípady predávkovania sertralínom až do dávok 13,5 g. Sú známe úmrtia pri predávkovaní sertralínom v kombinácii s inými liekmi a/alebo alkoholom. Preto pri akomkoľvek predávkovaní sa vyžaduje agresívny terapeutický prístup. Medzi príznaky predávkovania patria serotonínom sprostredkované účinky, ako sú somnolencia, gastrointestinálne poruchy (nauzea a vracanie), tachykardia, tremor, agitovanosť a závrat. Výskyt kómy sa udáva menej zriedkavo.
Pre sertralín neexistuje žiadne špecifické antidotum. Ak je to nutné, treba zabezpečiť a udržať priechodnosť dýchacích ciest, zabezpečiť primeranú ventiláciu a oxygenáciu. V liečbe predávkovania sa odporúča posúdiť možnosť aplikácie aktívneho uhlia, ktoré sa môže použiť spolu s preháňadlom, čo môže byť rovnako účinné alebo účinnejšie ako laváž. Vyvolanie vracania sa neodporúča. Odporúčajú sa bežné všeobecné a podporné opatrenia a monitoring kardiálnych a vitálnych funkcií. Vzhľadom na veľký distribučný objem sertralínu nie je pravdepodobné, že forsírovaná diuréza, dialýza, hemoperfúzia a výmenná transfúzia by mohli byť prospešné.'


5. Farmakologické vlastnosti
5.1. Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: antidepresívum ATC klasifikácia: N06AB06

Sertralín je liečivo zo skupiny selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu. Štúdie s terapeutickými dávkami u ľudí preukázali, že sertralín blokuje vstup serotonínu do trombocytov. Štúdie so zameraním na kapacitu receptorovej väzby preukázali, že serotonín má nezanedbateľnú afinitu pre adrenérgne (alfa1, alfa2, beta), cholinérgne, GABA, dopamínové, histamínové, serotonínové a benzodiazepínové receptory. Preto sertralín nemá kardiotoxické, sedatívne a anticholinérgne účinky.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetika sertralínu je lineárne proporcionálna k dávke v rozsahu od 50 do 200 mg. Po perorálnom podaní dávky 50 mg až 200mg sertralínu, podaného jedenkrát denne počas 14 dní sa maximálna sérová koncentrácia sertralínu objaví po 4.5 až 8.4 hodinách po podaní lieku. Priemerný polčas plazmatického vylučovania sertralínu je 26 hodín. Ustálené plazmatické hladiny sertralínu sa dosiahnu počas jedného týždňa pri podávaní lieku jedenkrát denne.
Priemerne 98% sertralínu sa viaže na plazmatické bielkoviny. Distribučný objem je 20 l/kg. Farmakokinetické parametre u dospievajúcich a starších pacientov nie sú signifikantne rozdielne v parametroch u dospelých vo veku od 18 do 65 rokov. Pri porovnávaní farmakokinetických parametrov sa neprejavili rozdiely medzi rannou a večernou dávkou. Príjem potravy zvyšuje cmax o 25% a vyvolá redukciu priemerného tmax od 8 do 5.5 hodín. Sertralín podlieha výraznému metabolizmu prvého prechodu pečeňou. Hlavný metabolit v plazme N-desmetylsertralin je menej aktívny in vitro, ako sertralín (o asi 20 násobok). Polčas vylučovania tohto metabolitu je v rozmedzí
62 až 104 hodín. Setralín a jeho metabolit podliehajú neskôr metabolizácii a metabolity sa vylučujú stolicou a močom v rovnakom rozsahu. Len malé množstvo (menej ako 0.2%) nezmeneného sertralínu sa vylučuje do moča.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Po perorálnej aplikácii sertralín preukázal minimálnu akútnu a chronickú toxicitu a minimálny účinok na reprodukciu myší, potkanov, králikov a psov. Takisto sertralín nemá mutagénny alebo karcinogénny potenciál. Minimálna letálna dávka, stanovená po jednotlivej perorálnej dávke sertralínu, sa pohybovala v rozmedzí 300 – 350 mg/kg u myší a medzi 750 – 1000 mg/kg u potkanov. Symptómy toxicity boli: hyperaktivita, depresia, nauzea, zníženie príjmu potravy, zníženie telesnej hmotnosti a konvulzie pri letálnej dávke. Makroskopické vyšetrenie nepreukázalo žiadne patologické zmeny. Štúdie toxicity po viacnásobnej dávke sertralínu u myší, potkanov a psov dokázali, že cieľovým orgánom toxického účinku sertralínu je pečeň. Bola potvrdená hepatomegalia, hepatocelulárna hypertrofia, zvýšenie aktivity sérových transamináz a proliferácia hladkých endoplazmatických retikúl. Hepatálna steatóza bola pozorovaná u myší a potkanov. Najčastejším klinickým príznakom toxicity u psov, ktorí dostávali 10 až 90 mg/kg sertralínu po dobu jedného roku, bola mydriáza, prechodná hyperaktivita / nepokoj a anorexia so stratou hmotnosti. Konvulzie boli pozorované len u jedného psa, ktorý zomrel deň po aplikácii 80 mg/kg sertralínu. V jednoročnej štúdii, v ktorej bol sertralín podávaný v dávkach do 90 mg/kg nebolo

registrované žiadne úmrtie alebo konvulzie. Sertralín nemal účinok na sexuálne správanie mladých samčích potkanov, ale u sexuálne aktívnych zvierat bola ejakulácia potencovaná. Dokázalo sa, že denná dávka 80 mg/kg (20 násobok ľudskej dávky na základe porovnania mg/kg) znižuje fertilitu u samcov a samičiek. U potkanov a králikov sa neprejavil žiaden embryotoxický alebo teratogénny účinok. U plodov potkanov bolo stanovené mierne oneskorenie osifikácie, čo súviselo s nižšou pôrodnou hmotnosťou pre toxický účinok aktívnej látky u matiek. Maximálna dávka sertralínu podanej králikom, spôsobila vážnejšiu toxicitu u matiek, čo sa prejavilo ako oneskorenie osifikácie u plodu. U samičiek potkanov, ktoré dostávali sertralín počas posledného trimestra gravidity a počas laktácie sa zvýšil počet mŕtvonarodených mláďat a tých, ktoré zomreli do 4 dní po narodení. Liek nemá mutagénny účinok, čo sa potvrdilo v množstve testov in vitro: stanovenie bakeriálnej mutácie s alebo bez metabolickej aktivácie, stanovenie mutácie myšacieho lymfómu, štúdia ľudských lymfocytov in vitro a in vivo test cytogenetickej aberácie kostnej drene u myší. Dlhodobá aplikácia sertralínu potkanom nemala karcinogénne účinky.


6. Farmaceutické informácie
6.1. Zoznam pomocných látok
Calcii hydrogenophosphas dihydricus, carboxymethylamylum natricum, cellulosum microcristallinum, hyprolosum, talcum, magnesii stearas, album opadry 03 H 28758

6.2.Inkompatibility
Nie sú známe

6.3.Čas použiteľnosti
5 rokov

6.4.Upozornenia na podmienky a spôsob skladovania
Uchovávať mimo dosahu detí.

6.5.Vlastnosti a zloženie vnútorného obalu
Blistrové balenie (PVC fólia, alumíniová fólia): 28, 56 alebo 84 filmom obalených tabliet po 50 mg, papierová skladačka, písomná informácia pre používateľa.
Blistrové balenie (PVC fólia, alumíniová fólia): 28, 56 alebo 84 filmom obalených tabliet po 100
mg, papierová skladačka, písomná informácia pre používateľa.

6.6.Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Žiadne.


7. Držiteľ rozhodnutia o registrácii
KRKA, d.d.., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, Slovinsko


8. Registračné číslo: Asentra 100 mg 30/0153/03-S Asentra 50 mg 30/0152/03-S


9. Dátum registrácie: 7.5.2003


10. Dátum poslednej revízie textu
Február 2006
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.