AMOXICILÍN/KYSELINA KLAVULÁNOVÁ APTAPHARMA 1 000 MG/200 MG PRÁŠOK NA INJEKČNÝ/INFÚZNY ROZTOK plo ijf 100x20 ml (liek.inj.skl.)

SPC
.



Deti s t el esnou hmot nosťou <  40 kg

Odporúčané dávky:
- Deti vo veku 3 mesiace a staršie: 25 mg/5 mg na kg každých 8 hodín.
- Deti mladšie ako 3 mesiace alebo s telesnou hmotnosťou nižšou ako 4 kg: 25 mg/5 mg na kg
každých 12 hodín.

 Sta rší  ľudi a
Nie je potrebná žiadna úprava dávky.

 Poruc ha f unkcie obl iči ek

Úprava dávky vychádza z maximálneho odporúčaného množstva amoxicilínu.
U pacientov s klírensom kreatinínu (CrCl) väčším ako 30 ml/min nie je potrebná úprava dávky.

Dospelí a deti s telesnou hmotnosťou ≥ 40 kg

CrCl: 10 - 30 ml/min
Začiatočná dávka 1 000 mg/200 mg a potom 500 mg/100 mg podávaných
dvakrát denne.
CrCl < 10 ml/min
Začiatočná dávka 1 000 mg/200 mg a potom 500 mg/100 mg podávaných
každých 24 hodín.
Hemodialýza
Začiatočná dávka 1 000 mg/200 mg a následne sa podáva 500 mg/100 mg
každých 24 hodín, plus dávka 500 mg/100 mg na konci dialýzy (keďže koncentrácie amoxicilínu aj kyseliny klavulánovej v sére sú znížené).

Deti s telesnou hmotnosťou < 40 kg

CrCl: 10 – 30 ml/min
25 mg/5 mg na kg podávaných každých 12 hodín.
CrCl < 10 ml/min
25 mg/5 mg na kg podávaných každých 24 hodín.
Hemodialýza
25 mg/5 mg na kg podávaných každých 24 hodín, plus dávka 12,5 mg/2,5 mg na
kg na konci dialýzy (keďže koncentrácie amoxicilínu aj kyseliny klavulánovej
v sére sú znížené).

 Poruc ha f unkcie peče ne

Liek podávajte s opatrnosťou a v pravidelných intervaloch sledujte funkciu pečene (pozri časti 4.3.
a 4.4).

 Spôsob podávani a

Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma je určený na intravenózne použitie.

Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma sa môže podávať buď pomalou intravenóznou injekciou počas 3 až 4 minút priamo do žily alebo do katétra alebo infúziou trvajúcou 30 až 40 minút. Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma nie je vhodný na intramuskulárne podanie.

Deťom mladším ako 3 mesiace sa Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma má podávať iba vo forme infúzie.

Liečba Amoxicilínom/Kyselinou klavulánovou AptaPharma sa môže začať intravenózne a pokračovať
s vhodnou perorálnou liekovou formou, ak sa to považuje za vhodné pre individuálneho pacienta.

Pokyny na rekonštitúciu a zriedenie lieku pred podaním, pozri časť 6.6.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivá, na ktorékoľvek iné penicilíny alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Náhla závažná reakcia z precitlivenosti (napr. anafylaxia) na iné betalaktámové liečivo (napr. cefalosporín, karbapeném alebo monobaktám) v anamnéze.

Žltačka/porucha funkcie pečene spôsobené amoxicilínom/kyselinou klavulánovou v anamnéze (pozri časť 4.8).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pred začatím liečby amoxicilínom/kyselinou klavulánovou je potrebné dôkladne prešetriť predchádzajúce reakcie z precitlivenosti na penicilíny, cefalosporíny alebo iné betalaktámy (pozri časti
4.3. a 4.8).

U pacientov liečených penicilínom sa hlásili závažné a občas smrteľné reakcie z precitlivenosti (vrátane anafylaktoidných a závažných kožných nežiaducich reakcií). Tieto reakcie sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytujú u jedincov s anamnézou precitlivenosti na penicilín a atopických jedincov. Ak sa objaví alergická reakcia, liečba amoxicilínom/kyselinou klavulánovou sa musí prerušiť a začať vhodná alternatívna liečba.

V prípade, že sa dokáže, že infekciu vyvolal mikroorganizmus citlivý na amoxicilín, má sa zvážiť prechod na liečbu amoxicilínom v súlade s oficiálnym usmernením.

Táto lieková forma Amoxicilínu/Kyseliny klavulánovej AptaPharma nie je vhodná v prípade vysokého rizika, že predpokladané patogény sú rezistentné proti betalaktámom, ktorých citlivosť na betalaktamázy nie je sprostredkovaná inhibíciou kyseliny klavulánovej. Keďže nie sú k dispozícii špecifické údaje pre T>MIC a údaje pre porovnateľné perorálne liekové formy sú hraničné, táto
lieková forma (bez ďalšieho amoxicilínu) nemusí byť vhodná na liečbu S. pneumoniae rezistentného na penicilín. U pacientov s poruchou funkcie obličiek alebo u tých, ktorí dostávajú vysoké dávky sa môžu vyskytnúť kŕče (pozri časť 4.8).

Podávaniu kombinácie amoxicilín/kyselina klavulánová sa má vyhnúť v prípade podozrenia na infekčnú mononukleózu z dôvodu výskytu morbiliformnej vyrážky spojenej s týmto ochorením po použití amoxicilínu.

Súbežné podávanie alopurinolu počas liečby amoxicilínom môže zvýšiť pravdepodobnosť alergických kožných reakcií.

Predĺžené použitie môže niekedy viesť k nadmernému rastu necitlivých mikroorganizmov.

Výskyt horúčkovitého generalizovaného erytému spojeného s pustulou môže byť na začiatku liečby symptómom akútnej generalizovanej exantematóznej pustulózy (AGEP) (pozri časť 4.8). Ak sa vyskytne, liečba Amoxicilínom/Kyselinou klavulánovou AptaPharma sa musí prerušiť a následné podanie amoxicilínu je kontraindikované.

U pacientov s potvrdenou poruchou funkcie pečene sa má amoxicilín/kyselina klavulánová podávať
s opatrnosťou (pozri časti 4.2, 4.3 a 4.8).

Hepatálne udalosti sa hlásili najmä u mužov a starších pacientov a môžu byť spojené s predĺženou liečbou. Tieto udalosti boli veľmi zriedkavo hlásené u detí. Vo všetkých skupinách pacientov sa prejavy a symptómy zvyčajne objavia počas alebo krátko po liečbe ale v niektorých prípadoch sa neobjavia ani po niekoľkých týždňoch od ukončenia liečby a zvyčajne sú reverzibilné. Hepatálne udalosti môžu byť závažné a za veľmi zriedkavých okolností smrteľné. Takmer vždy sa vyskytli
u pacientov so závažným základným ochorením alebo súbežnou liečbou, o ktorej je známe, že má potenciálne účinky na pečeň (pozri časť 4.8).

Kolitída spojená s antibiotikami sa hlásila pri takmer všetkých antibakteriálnych liečivách vrátane amoxicilínu a rozpätie závažnosti je od miernej až po život ohrozujúcu (pozri časť 4.8). Z tohto dôvodu je dôležité uvažovať o tejto diagnóze u pacientov, ktorí majú hnačku počas alebo po podaní

akéhokoľvek antibiotika. Ak sa kolitída spojená s antibiotikami objaví, liečba amoxicilínom/kyselinou klavulánovou sa má okamžite ukončiť a po konzultácii začne lekár vhodnú terapiu. Antiperistaltiká sú v tejto situácii kontraindikované.

Pri dlhodobej liečbe sa odporúča pravidelné sledovanie funkcií orgánových systémov vrátane renálnej, hepatálnej a hematopoetickej.

U pacientov užívajúcich amoxicilín/kyselinu klavulánovú sa zriedkavo hlásilo predĺženie protrombínového času. Ak sa súbežne používajú antikoagulanciá, pacienta je potrebné primerane sledovať. Môže byť potrebná úprava dávky perorálneho antikoagulancia na udržanie požadovaného stupňa antikoagulácie (pozri časť 4.5 a 4.8).

U pacientov s poruchou funkcie obličiek sa má dávka upraviť v závislosti od stupňa poruchy (pozri časť 4.2).

U pacientov so zníženou tvorbou moču bola veľmi zriedkavo pozorovaná kryštalúria, najmä pri parenterálnej liečbe. Počas podávania vysokých dávok amoxicilínu sa odporúča udržiavať adekvátny príjem tekutín a dostatočnú tvorbu moču, aby sa znížila možnosť vzniku kryštalúrie spôsobenej amoxicilínom. U pacientov s katétrom močového mechúra je potrebné pravidelne kontrolovať priechodnosť (pozri časť 4.9).

Počas liečby amoxicilínom sa majú použiť enzymatické metódy glukózooxidázy pri testovaní prítomnosti glukózy v moči, pretože použitie neenzymatických metód môže viesť k falošne pozitívnym výsledkom.

Prítomnosť kyseliny klavulánovej v lieku Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma môže viesť
k nešpecifickej väzbe IgG a albumínu na membránu červených krviniek čo vedie k falošne pozitívnym výsledkom v Coombsovom teste.

U pacientov liečených amoxicilínom/kyselinou klavulánovou, u ktorých sa nedokázala infekcia spôsobená kmeňom Aspergillus sa však hlásili pozitívne výsledky testov pri použití Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA testov. Pri použití týchto testov sa hlásili aj skrížené reakcie
s non-Aspergillus polysacharidmi a polyfuranózy. Z tohto dôvodu sa majú pozitívne výsledky testov
u pacientov liečených amoxicilínom/kyselinou klavulánovou interpretovať obozretne a majú byť potvrdené inými diagnostickými metódami.

Tento liek obsahuje 62,9 mg sodíka v injekčnej liekovke, čo zodpovedá 3,1 % WHO odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelú osobu.

Tento liek obsahuje 39,1 mg (1 mmol) draslíka v injekčnej liekovke. Musí sa vziať do úvahy
u pacientov so zníženou funkciou obličiek alebo u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom draslíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

 Per orál ne a nt i koagul anci á

Perorálne antikoagulanciá a penicilínové antibiotiká sa v praxi široko používali bez hlásenia
akýchkoľvek interakcií. Literárne zdroje však uvádzajú prípady zvýšeného medzinárodného normalizovaného pomeru u pacientov s udržiavacou liečbou acenokumarolom alebo warfarínom
a predpísanou liečbou amoxicilínom. Ak je súbežné podávanie nevyhnutné, protrombínový čas alebo
medzinárodný normalizovaný pomer sa má starostlivo sledovať s možnosťou pridania amoxicilínu alebo ukončenia liečby amoxicilínom. Navyše, môže byť potrebná úprava dávky perorálnych antikoagulancií (pozri časti 4.4 a 4.8).

 Me t ot rexát

Penicilíny môžu znižovať exkréciu metotrexátu, čo vedie k možnému zvýšeniu toxicity.

Probenecid

Súbežné podávanie probenecidu sa neodporúča. Probenecid znižuje renálnu tubulárnu sekréciu
amoxicilínu. Súbežná liečba probenecidom môže viesť k zvýšeniu a predĺženiu hladín amoxicilínu
v krvi, ale nie kyseliny klavulánovej.

Mofetil-mykof enol át

Po začatí liečby perorálnym amoxicilínom a kyselinou klavulánovou sa pred podaním dávky mofetil-
mykofenolátu u pacientov hlásila znížená koncentrácia aktívneho metabolitu kyseliny mykofenolovej
(MPA) približne o 50 %. Zmena v hladine pred podaním dávky nemusí predstavovať zmeny
v celkovom vystavení sa MPA. Preto pokiaľ neexistuje klinický dôkaz o poruche funkcie transplantátu, nemusí byť nutná zmena v dávke mofetil-mykofenolátu. Napriek tomu je treba počas používania tejto kombinácie a krátko po ukončení antibiotickej liečby vykonať starostlivý klinický monitoring.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky z hľadiska gravidity,
embryonálneho/fetálneho vývoja, pôrodu alebo postnatálneho vývoja (pozri časť 5.3). Obmedzené údaje o použití amoxicilínu/kyseliny klavulánovej počas gravidity u ľudí nepreukazujú zvýšené riziko kongenitálnych malformácií. V štúdii so ženami, ktoré rodili predčasne, sa hlásila predčasná ruptúra fetálnej membrány, pretože profylaktická liečba amoxicilínom/kyselinou klavulánovou sa môže spájať so zvýšeným rizikom nekrotizujúcej enterokolitídy u novorodencov. Počas gravidity sa treba použitiu vyhnúť, pokiaľ to lekár nepovažuje za nevyhnutné.

 Doj če ni e

Obe liečivá sa vylučujú do materského mlieka (účinky kyseliny klavulánovej na dojčené dieťa nie sú
známe). U dojčených detí sa môže objaviť hnačka a fungálna infekcia slizníc a v takom prípade sa dojčenie musí ukončiť. Má sa zvážiť možná senzibilizácia. Amoxicilín/kyselina klavulánová sa má použiť počas dojčenia len po prehodnotení pomeru prínosu/rizika ošetrujúcim lekárom.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Môžu sa však vyskytnúť nežiaduce účinky (napr. alergické reakcie, závrat, kŕče), ktoré môžu ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje (pozri časť 4.8).

4.8 Nežiaduce účinky

Najčastejšie hlásenými nežiaducimi reakciami na liek (ADR, adverse drug reactions) sú hnačka,
nauzea a vracanie.

ADR z klinických štúdií a po uvedení lieku na trh, rozdelené podľa MedDRA klasifikácie tried orgánových systémov, sú uvedené nižšie.

Na klasifikáciu výskytu nežiaducich účinkov sa použila nasledovná terminológia: Veľmi časté
(≥1/10), Časté (≥1/100 až <1/10), Menej časté (≥1/1 000 až <1/100), Zriedkavé (≥1/10 000 až
<1/1 000), Veľmi zriedkavé (<1/10 000), Neznáme (z dostupných údajov)

 Inf ekci e a  nákazy
Kandidóza kože a slizníc Časté


Premnoženie necitlivých mikroorganizmov
Neznáme
Poruchy krvi a l ymf at i ckého syst ému
Reverzibilná leukopénia (vrátane neutropénie)
Zriedkavé
Trombocytopénia
Zriedkavé
Reverzibilná agranulocytóza
Neznáme
Hemolytická anémia
Neznáme
Predĺženie času krvácania a protrombínového času1
Neznáme
 Poruc hy i muni t ného s ystému 10
Angioneurotický edém
Neznáme
Anafylaxia
Neznáme
Syndróm podobný sérovej chorobe
Neznáme
Hypersenzitívna vaskulitída
Neznáme
 Poruc hy  ner vového s yst ému
Závrat
Menej časté
Bolesť hlavy
Menej časté
Konvulzie2
Neznáme
Aseptická meningitída
Neznáme
Poruchy ciev

Tromboflebitída3
Zriedkavé
 Poruc hy  gas t r oi nt est inálneho t rakt u
Hnačka
Časté
Nauzea
Menej časté
Vracanie
Menej časté
Porucha trávenia
Menej časté
Kolitída spojená s antibiotikami4
Neznáme
 Poruc hy  pečene  a  žl čových c i est
Nárast hodnôt AST a/alebo ALT5
Menej časté
Hepatitída6
Neznáme
Cholestatická žltačka6
Neznáme
 Poruc hy kože a  podkožného t kani va  7
Kožná vyrážka
Menej časté
Pruritus
Menej časté
Urtikária
Menej časté
Multiformný erytém
Zriedkavé
Stevensov-Johnsonov syndróm
Neznáme
Toxická epidermálna nekrolýza
Neznáme
Bulózna exfoliatívna dermatitída
Neznáme
Akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP)9
Neznáme
Lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými príznakmi (DRESS, Drug
reaction with eosinophilia and systemic symptoms)
Neznáme
 Poruc hy  obli či ek  a  močovýc h ciest
Intersticiálna nefritída
Neznáme
Kryštalúria8
Neznáme
1 Pozri časť 4.4
2 Pozri časť 4.4
3 V mieste podania injekcie
4 Vrátane pseudomembranóznej kolitídy a hemoragickej kolitídy (pozri časť 4.4)
5 Mierny nárast AST a/alebo ALT sa zaznamenal u pacientov liečených betalaktámovými antibiotikami, ale významnosť týchto nálezov nie je známa.
6 Tieto udalosti sa zaznamenali pri iných penicilínoch a cefalosporínoch (pozri časť 4.4)
7 Ak sa objaví hypersenzitívna dermatitída, liečba sa má ukončiť (pozri časť 4.4).
8 Pozri časť 4.9
9 Pozri časť 4.4
10 Pozri časti 4.3 a 4.4

Hl á s enie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie  podozrení  na  nežiaduce  reakcie  po  registrácii  lieku  je  dôležité.  Umožňuje  priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.


4.9 Predávkovanie

 Prí znaky a pr ej avy pr edá vkovani a

Gastrointestinálne symptómy a poruchy rovnováhy tekutín a elektrolytov môžu byť zjavné.
Pozorovala sa kryštalúria spôsobená amoxicilínom, v niektorých prípadoch vedúca k renálnemu zlyhaniu (pozri časť 4.4).

U pacientov s poruchou funkcie obličiek alebo u tých, ktorí užívajú vysoké dávky sa môžu vyskytnúť
konvulzie.

Bolo hlásené, že amoxicilín precipituje v katétri močového mechúra, najmä po intravenóznom podaní vysokých dávok. Je potrebné pravidelne kontrolovať priechodnosť (pozri časť 4.4).

 Lie čba predá vkovani a

Gastrointestinálne symptómy sa majú liečiť symptomaticky, so zreteľom na rovnováhu
tekutín/elektrolytov.

Amoxicilín/kyselina klavulánová sa dá odstrániť z cirkulácie hemodialýzou.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Kombinácie penicilínov vrátane inhibítorov betalaktamáz, ATC kód:
J01CR02

 Me chani zmus úč i nku

Amoxicilín je semisyntetický penicilín (betalaktámové antibiotikum), ktorý inhibuje jeden alebo viac
enzýmov (často označované ako proteíny viažuce penicilín, PBP) pri biosyntéze bakteriálneho peptidoglykánu, ktorý je integrálnou štruktúrnou zložkou bunkovej steny baktérie. Inhibícia syntézy
peptidoglykánu vedie k oslabeniu bunkovej steny, čo zvyčajne spôsobí lýzu a smrť bunky.

Amoxicilín podlieha degradácii betalaktamázami produkovanými rezistentnou baktériou, a preto
spektrum aktivity amoxicilínu samotného nezahŕňa mikroorganizmy, ktoré produkujú tieto enzýmy.

Kyselina klavulánová je betalaktámové antibiotikum štruktúrou podobné penicilínom. Inaktivuje niektoré enzýmy betalaktamázy, čím chráni amoxicilín pred inaktiváciou. Kyselina klavulánová nemá samostatne klinicky použiteľný antibakteriálny účinok.

 Far mako ki net ický/ f ar mako dyna mi cký vzťah

Čas nad minimálnou inhibičnou koncentráciou (T > MIC) sa považuje za hlavný determinant účinnosti
amoxicilínu.

Mechanizmus rezistencie

Existujú dva hlavné mechanizmy rezistencie na amoxicilín/kyselinu klavulánovú:

- inaktivácia bakteriálnymi betalaktamázami, ktoré nie sú inhibované kyselinou klavulánovou, vrátane triedy B, C a D.
- zmena PBP, ktoré redukujú afinitu antibakteriálnej látky k cieľovému miestu.

Nepriepustnosť baktérií alebo mechanizmy efluxnej pumpy môžu spôsobiť alebo prispieť
k bakteriálnej rezistencii, najmä gramnegatívnych baktérií.

 Hr aničné  hodnot y

Hraničné hodnoty MIC amoxicilínu/kyseliny klavulánovej podľa Európskej komisie pre testovanie
antimikrobiálnej citlivosti (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST).

Mikroorganizmus
Hraničné hodnoty citlivosti (μg/ml)

Citlivé
Stredne citlivé
Rezistentné
Haemophilus influenzae1
≤ 1
-
> 1
Moraxella catarrhalis1
≤ 1
-
> 1
Staphylococcus aureus 2
≤ 2
-
> 2
Koaguláza negatívne
stafylokoky2
≤ 0,25

> 0,25
Enterococcus1
≤ 4
8
> 8
Streptococcus A, B, C, G5
≤ 0,25
-
> 0,25
Streptococcus pneumoniae3
≤ 0,5
1-2
> 2
Enterobaktérie1,4
-
-
> 8
Gramnegatívne anaeróby1
≤ 4
8
> 8
Grampozitívne anaeróby1
≤ 4
8
> 8
Hraničné hodnoty nezávislé
od bakteriálnych druhov1
≤ 2
4-8
> 8
1 Hlásené hodnoty sa týkajú koncentrácií amoxicilínu. Pre účely testovania citlivosti je koncentrácia kyseliny
klavulánovej pevne stanovená na 2 mg/l.
2 Hlásené hodnoty sa týkajú koncentrácií oxacilínu.
3 Hraničné hodnoty v tabuľke vychádzajú z hraničných hodnôt ampicilínu.
4 Hraničná hodnota rezistencie R > 8 mg/l zaisťuje, že všetky izoláty s mechanizmom rezistencie sú hlásené ako rezistentné.
5 Hraničné hodnoty v tabuľke vychádzajú z hraničných hodnôt benzylpenicilínu.

Prevalencia rezistencie sa môže pri vybraných druhoch geograficky a časovo meniť a je potrebné
získať lokálne informácie o rezistencii, najmä pri liečbe závažných infekcií. V prípade potreby sa má vyhľadať rada odborníka, keď je lokálna prevalencia rezistencie taká, že užitočnosť liečiva je minimálne pri niektorých typoch infekcie sporná.



Obvykle citlivé druhy
 Aer óbne gr ampozi t í vne mi kr oor gani zmy
Enterococcus faecalis
Gardnerella vaginalis
Staphylococcus aureus (citlivé na meticilín) £
Koaguláza negatívne stafylokoky (citlivé na meticilín)
Streptococcus agalactiae
Streptococcus pneumoniae1
Streptococcus pyogenes a iné betahemolytické streptokoky
skupina Streptococcus viridans

 Aer óbne gr amnegat í vne mi kr oor gani zmy  Actinobacillus actinomycetemcomitans Capnocytophaga sp.
Eikenella corrodens

H aemophilus influenzae2
Moraxella catarrhalis Neisseria gonorrhoeae§ Pasteurella multocida

 Anae r óbne mi kr oor gani zmy  Bacteroides fragilis Fusobacterium nucleatum Prevotella sp.

 Druhy, pre  kt oré  m ôže byť problém om  zí skaná rezist enci a
 Aer óbne gr ampozi t í vne mi kr oor gani zmy
Enterococcus faecium $

 Aer óbne gr amnegat í vne mi kr oor ganizmy
Escherichia coli'
Klebsiella oxytoca
Klebsiella pneumoniae Proteus mirabilis Proteus vulgaris

 Inhere nt ne ci tli vé  m i kroorgani zm y
 Aer óbne gr amnegat í vne mi kr oor gani zmy
Acinetobacter sp. Citrobacter freundii
Enterobacter sp.
Legionella pneumophila
Morganella morganii Providencia sp. Pseudomonas sp. Serratia sp.
Stenotrophomonas maltophilia

 Iné  mi kr oor gani zmy  Chlamydia trachomatis Chlamydophila pneumoniae Chlamydophila psittaci Coxiella burnetti Mycoplasma pneumoniae

$ Prirodzená intermediárna citlivosť bez prítomnosti získaného mechanizmu rezistencie.
£ Všetky stafylokoky rezistentné na meticilín sú rezistentné na amoxicilín/kyselinu klavulánovú.
§ Všetky kmene rezistentné na amoxicilín, ktorých rezistencia nie je sprostredkovaná betalaktamázami, sú rezistentné na amoxicilín/kyselinu klavulánovú.
1 Streptococcus pneumoniae, ktorý je rezistentný na penicilín, sa nemá liečiť touto liekovou formou amoxicilínu/kyseliny klavulánovej (pozri časti 4.2 a 4.4).
2 Kmene so zníženou citlivosťou boli hlásené v niektorých krajinách EÚ s frekvenciou vyššou ako
10 %.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Výsledky farmakokinetických štúdií, v ktorých sa amoxicilín/kyselina klavulánová (500 mg/100 mg
alebo 1 000 mg/200 mg) podávali vo forme intravenóznej bolusovej injekcie skupinám zdravých dobrovoľníkov, sú uvedené nižšie.


Stredné (± SD) farmakokinetické parametre

Intravenózna bolusová injekcia
Podaná dávka
Dávka
Priemerná
maximálna koncentrácia v
sére
(mg/ml)
T1/2
(h)
AUC
(h.mg/l)
Množstvo
zistené v moči
(%, 0 až
6 hodín)
Amoxicilín
AMX/CA
500 mg/100 mg
500 mg
32,2
1,07
25,5
66,5
AMX/CA
1 000 mg/200 mg
1 000 mg
105,4
0,9
76,3
77,4
Kyselina klavulánová
AMX/CA
500 mg/100 mg
100 mg
10,5
1,12
9,2
46,0
AMX/CA
1 000 mg/200 mg
200 mg
28,5
0,9
27,9
63,8
AMX – amoxicilín, CA – kyselina klavulánová

 Di str i búcia

Približne 25 % celkovej dávky kyseliny klavulánovej v plazme a 18 % celkovej dávky amoxicilínu
v plazme sa viaže na bielkoviny. Zdanlivý distribučný objem je približne 0,3-0,4 l/kg pre amoxicilín
a približne 0,2 l/kg pre kyselinu klavulánovú.

Po intravenóznom podaní sa amoxicilín a kyselina klavulánová zistili v žlčníku, abdominálnom tkanive, koži, tuku, svalových tkanivách, synoviálnej a peritoneálnej tekutine, žlči a hnise. Amoxicilín sa neadekvátne distribuuje do cerebrospinálnej tekutiny.

Štúdie na zvieratách nepreukázali signifikantnú retenciu žiadneho metabolitu do tkanív. Amoxicilín, tak ako väčšina penicilínov, môže byť detegovaný v materskom mlieku. Stopové množstvo kyseliny klavulánovej môže byť tiež detegované v materskom mlieku (pozri časť 4.6).

Preukázalo sa, že amoxicilín aj kyselina klavulánová prechádzajú placentárnou bariérou (pozri časť
4.6).

 Bi otr ansf or mác ia

Amoxicilín sa čiastočne vylučuje močom ako neaktívna kyselina penicilínová v množstve
ekvivalentnom 10 - 25 % pôvodnej dávky. Kyselina klavulánová sa rozsiahle metabolizuje u ľudí
a eliminuje močom a stolicou a vydýchnutým vzduchom ako oxid uhličitý.

 Eli mi náci a

Hlavnou cestou eliminácie amoxicilínu sú obličky, zatiaľ čo kyselina klavulánová sa vylučuje
renálnym aj nerenálnym mechanizmom.

Priemerný polčas eliminácie amoxicilínu/kyseliny klavulánovej je približne jedna hodina a priemerný celkový klírens je približne 25 l/h u zdravých jedincov. Približne 60 až 70 % amoxicilínu a približne
40 až 65 % kyseliny klavulánovej sa eliminuje v nezmenenej forme močom v priebehu prvých 6 hodín
po podaní jednorazovej dávky amoxicilínu/kyseliny klavulánovej 500 mg/100 mg alebo
1 000 mg/200 mg ako bolusovej intravenóznej injekcie. Rôzne štúdie preukázali, že močom sa vylúči
50-85 % amoxicilínu a 27-60 % kyseliny klavulánovej v priebehu 24 hodín. V prípade kyseliny klavulánovej sa najväčšie množstvo liečiva vylúči počas prvých 2 hodín po podaní.

Súbežné použitie probenecidu spomalí vylučovanie amoxicilínu, ale neovplyvní renálnu exkréciu kyseliny klavulánovej (pozri časť 4.5).

Vek

Eliminačný polčas amoxicilínu u detí vo veku okolo 3 mesiacov až 2 rokov a u starších detí
a dospelých je podobný. U veľmi malých detí (vrátane predčasne narodených novorodencov) v prvom týždni života nemá interval podávania prekročiť podávanie dvakrát denne, vzhľadom na nezrelosť renálnej cesty vylučovania. Keďže u starších pacientov existuje vyššia pravdepodobnosť zníženej funkcie obličiek, dávka sa má zvoliť opatrne a môže byť užitočné sledovať funkciu obličiek.

 Poruc ha f unkcie obl iči ek

Celkový sérový klírens amoxicilínu/kyseliny klavulánovej klesá proporcionálne znižujúcej sa renálnej
funkcii. Pokles klírensu je výraznejší pri amoxicilíne ako pri kyseline klavulánovej, pretože vyšší podiel amoxicilínu sa vylučuje obličkami. Dávky pri poruche funkcie obličiek preto musia zabrániť
nadmernej kumulácii amoxicilínu, pričom sa musia zachovať adekvátne hladiny kyseliny klavulánovej
(pozri časť 4.2).

 Poruc ha f unkcie peče ne

U pacientov s poruchou funkcie pečene je potrebné zvoliť dávku s opatrnosťou a funkciu pečene
pravidelne sledovať.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe farmakologických štúdií bezpečnosti, genotoxicity
a reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.

Štúdie toxicity po opakovanom podávaní amoxicilínu/kyseliny klavulánovej uskutočnené na psoch preukázali podráždenie žalúdka a vracanie a zafarbenie jazyka.

Štúdie karcinogenity s amoxicilínom/kyselinou klavulánovou alebo jednotlivými zložkami sa
nevykonali.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Žiadne.

6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6. Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma sa nesmie miešať s krvnými derivátmi, inými
proteínovými tekutinami, ako sú proteínové hydrolyzáty alebo s intravenóznymi lipidovými
emulziami. Ak je Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma predpísaný súbežne
s aminoglykozidmi, antibiotiká sa nesmú miešať v jednej injekčnej striekačke, v obale pre intravenózne tekutiny alebo v dodávaných súpravách, pretože za týchto podmienok by mohlo dôjsť
k strate účinnosti aminoglykozidov.

Roztoky Amoxicilínu/Kyseliny klavulánovej AptaPharma sa nesmú miešať s infúziami s obsahom glukózy, dextránu alebo hydrogenuhličitanu.

6.3 Čas použiteľnosti

 Prá šok  v  i nj ekčnej  li ekovke .

3 roky

 Rekonšt it uované  inj ekčné liekovky ( na i ntr avenóznu i nj ekci u al ebo pred zr i edení m na i nf úzi u)


Rekonštituovaný roztok (1 injekčná liekovka s 20 ml vody na injekcie Ph. Eur.) sa má použiť do 20
minút alebo zriediť okamžite.

 Zr i ede ný na i nt ravenóznu inf úzi u

Chemická a fyzikálna stabilita pri používaní bola preukázaná na 2-3 hodiny pri 25 °C alebo 6 hodín
pri 5 °C. Z mikrobiologického hľadiska sa má rekonštituovaný a zriedený roztok (1 rekonštituovaná injekčná liekovka v minimálnom objeme 100 ml infúzneho roztoku) použiť okamžite.

Intravenózne infúzie amoxicilínu/kyseliny klavulánovej sa môžu podať v rôznych intravenóznych roztokoch. Uspokojivé koncentrácie antibiotika sa udržujú pri 5 °C a pri izbovej teplote (25 °C) v odporúčaných objemoch v nasledovných infúznych roztokoch. Ak sa rekonštituujú a udržiavajú pri izbovej teplote (25 °C), podávanie infúzií sa má ukončiť v priebehu časov uvedených v tabuľke nižšie.

 Int r avenózna i nf úzi a
Obdobie stability pri 25 °C
Voda na injekcie Ph. Eur.
3 hodiny
0,9 % (9 mg/ml) infúzny roztok chloridu sodného
3 hodiny
Injekčný roztok chloridu sodného 1959 (Ringerov roztok)
2 hodiny
Intravenózna infúzia mliečnanu sodného (Ringer-
mliečnan: Hartmannov roztok)
2 hodiny
0,3 % w/v (3 mg/ml) infúzny roztok chloridu draselného a
0,9 % w/v (9 mg/ml) infúzny roztok chloridu sodného
2 hodiny

Na uchovávanie pri 5 °C sa môžu rekonštituované roztoky Amoxicilínu/Kyseliny klavulánovej
AptaPharma pridať do vopred vychladených infúznych vakov obsahujúcich buď vodu na injekcie Ph.
Eur. alebo 0,9 % w/v roztok chloridu sodného BP, ktoré sa môžu uchovávať až do 6 hodín. Potom sa má infúzia podať okamžite po dosiahnutí izbovej teploty.

Stabilita roztokov Amoxicilínu/Kyseliny klavulánovej AptaPharma závisí od koncentrácie. V prípade, že je potrebné použiť koncentrovanejšie roztoky, je potrebné zodpovedajúcim spôsobom upraviť obdobie stability.

Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma je menej stabilný v infúziách obsahujúcich glukózu, dextrán alebo hydrogenuhličitan. Rekonštituované roztoky amoxicilínu/kyseliny klavulánovej sa môžu podávať pomocou katétra počas obdobia 3 až 4 minút.

Všetok zvyšný roztok antibiotika sa musí zlikvidovať.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie. Podmienky na uchovávanie po rekonštitúcii lieku, pozri časť 6.3.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

20 ml injekčné liekovky z číreho skla (sklo typu II) s červenou chlórbutylovou gumovou zátkou typu I
a hliníkovým viečkom s fialovým polypropylénovým krytom.

Balenia po 1, 10 a 100 injekčných liekoviek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Len na jednorazové použitie. Všetok nepoužitý roztok zlikvidujte.

Rekonštitúcia/zriedenie sa musí vykonať za aseptických podmienok. Pred podaním je potrebné roztok vizuálne skontrolovať, či neobsahuje pevné častice alebo či nedošlo k zmene farby. Roztok sa má použiť, iba ak je číry a bez častíc.
Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

 Prí pr ava r ozt okov na i nt r avenóznu i nj ekci u

Voda na injekcie Ph. Eur. je normálne rozpúšťadlo. Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma
1 000 mg/200 mg sa má rozpustiť v 20 ml rozpúšťadla. Takto sa získa približne 20,9 ml roztoku na jednorazové použitie. Počas rekonštitúcie sa môže alebo nemusí vytvoriť prechodné ružové sfarbenie. Rekonštituované roztoky sú zvyčajne bezfarebné až žltej farby.

Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma sa má podať do 20 minút od rekonštitúcie.

 Prí pr ava r ozt okov na i nt r avenóznu i nf úzi u

Injekčné liekovky Amoxicilínu/Kyseliny klavulánovej AptaPharma nie sú vhodné na viacdávkové
použitie.

Amoxicilín/Kyselina klavulánová AptaPharma sa má rekonštituovať tak, ako je opísané vyššie pri príprave injekcie. Rekonštituovaný roztok sa má okamžite pridať k 100 ml infúzneho roztoku použitím minivaku alebo in-line byrety.

Má sa použiť iba číry roztok bez častíc.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Apta Medica Internacional d.o.o. Likozarjeva ulica 6
1000 Ľubľana
Slovinsko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

15/0117/21-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:
Dátum posledného predĺženia registrácie:



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

04/2021
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.