AMGLIDIA obsahuje liečivo nazývané glibenklamid, ktorý patrí do skupiny liekov nazývaných sulfonylmočoviny, ktoré sa používajú na zníženie hladiny cukru (glukózy) v krvi.
AMGLIDIA sa používa u novorodencov, dojčiat a detí na liečbu cukrovky, ktorá sa vyskytuje pri narodení (známa ako neonatálny diabetes mellitus).
Neonatálny diabetes je ochorenie, pri ktorom sa v tele dieťaťa neuvoľňuje dostatok inzulínu na kontrolu hladiny cukru v krvi; AMGLIDIA sa používa len u pacientov, ktorí sú v určitej miere ešte schopní vytvárať inzulín.
Preukázalo sa, že sulfonylmočoviny, ako je glibenklamid, sú účinné pri určitých genetických mutáciách zodpovedných za vznik neonatálneho diabetu.
Závažné vedľajšie účinky
Príliš nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia) (veľmi časté: môžu postihnúť viac ako 1 osobu z 10)
Ak užívate liek AMGLIDIA, ste vystavení riziku príliš nízkej hladiny cukru v krvi (hypoglykémii). K prejavom príliš nízkej hladiny cukru v krvi môže patriť:
- trasenie, potenie, pocit silnej úzkosti alebo zmätenosti, rýchly srdcový pulz,
- nadmerný hlad, bolesť hlavy.
Ak vaše dieťa zbledne, potí sa, má nepravidelný srdcový rytmus alebo sa vám zdá dezorientované, zmätené alebo nereaguje, môžu to byť prejavy príliš nízkej hladiny cukru v krvi vášho dieťaťa; najprv máte situáciu vyriešiť, ako je vysvetlené ďalej, a potom sa máte porozprávať s lekárom vášho dieťaťa o úprave dávky lieku AMGLIDIA.
Riziko nízkej hladiny cukru v krvi je zvýšené, ak sa liek neužíva s jedlom, užíva sa s alkoholom alebo v kombinácii s určitými liekmi. Takáto nízka hladina cukru v krvi sa má kontrolovať podaním cukru do úst a potom nasleduje malé občerstvenie alebo jedlo. Ak sa vyskytne veľmi nízka hladina cukru v krvi, ktorá ovplyvňuje vedomie, je potrebné zavolať pohotovosť a podať intravenóznu injekciu glukózy. Po takejto závažnej epizóde hypoglykémie sa dieťa s rodinou majú obrátiť na lekára dieťaťa, aby skontroloval vhodnosť dávky suspenzie glibenklamidu.
Alergické reakcie
Tento liek môže spôsobiť alergické reakcie, ktoré môžu byť v ojedinelých prípadoch závažné vrátane problémov s dýchaním, nízkeho krvného tlaku a šoku. Ak sa u vášho dieťaťa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, ihneď máte ísť na najbližšiu pohotovosť.
Gastrointestinálne poruchy (veľmi časté: môžu postihnúť viac ako 1 osobu z 10):
- Hnačka
- Abdominálna (brušná) bolesť
- Vracanie
- Bolesť žalúdka (dyspesia)
Problémy so zubami (časté: môžu postihnúť až 1 osobu z 10):
Abnormálne výsledky krvných testov (veľmi časté: môžu postihnúť viac ako 1 osobu z 10) Laboratórne krvné testy môžu preukázať zmeny v krvných bunkách (zníženie počtu bielych krviniek: leukopénia) a účinky na funkciu pečene (krátkodobé zvýšenie hladiny enzýmov nazývaných transaminázy).
Ďalšie vedľajšie účinky:
Ak spozorujete ktorýkoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov, ihneď to povedzte lekárovi alebo lekárnikovi:
- Kožná vyrážka: svrbenie, žihľavka (urtikária), alergická kožná reakcia, pľuzgiere na koži, zápal na koži.
- Zvýšenie citlivosti kože na slnečné svetlo.
- Prechodné poruchy zraku.
- Zmeny iných laboratórnych testov krvi: zvýšená hladina bielych krviniek nazývaných eozinofily (hypereozinofília), mierny až závažný pokles zložiek krvi nazývaných krvné doštičky (trombocytopénia), čo môže viesť k podkožnému krvácaniu (purpure).