AMBROXOL DR.MAX 15 MG/5 ML SIRUP sir 1x200 ml (fľ.skl.tmavá+odmer.striek.)

SPC
align="top"> 2,5 ml 2-krát denne

Vyššie dávky sú vhodné na začiatočné dávkovanie; po 14 dňoch sa môžu dávky znížiť na polovicu. Musí sa však použiť iný liek, lebo priložená odmerná striekačka neumožňuje odmerať 1,25 ml dávku.

Ak sa príznaky akútneho respiračného ochorenia nezlepšia alebo sa počas liečby zhoršia, je potrebné sa poradiť sa s lekárom.

Porucha funkcie obličiek
Úprava dávkovania nie je potrebná.

Porucha funkcie pečene
Úprava dávkovania nie je potrebná.

Spôsob podávania
Tento liek je určený na perorálne použitie.
Na odmeranie správneho množstva lieku použite priloženú odmernú striekačku.
Ambroxol v liekovej forme sirupusa môže užívať s jedlom alebo bez jedla. Po užití lieku sa odporúča vypiť pohár vody a piť dostatok tekutín počas celého dňa.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

V súvislosti s podávaním mukolytík ako je ambroxol, sa veľmi zriedkavo hlásil výskyt závažných kožných lézií, ako je Stevensov-Johnsonov syndróm a Lyellov syndróm. Väčšinou sa to dá vysvetliť závažnosťou základného ochorenia alebo súčasnou liečbou. Ak sa objavia nové lézie na pokožke alebo sliznici, treba sa okamžite poradiť s lekárom a ako predbežné opatrenie ukončiť liečbu ambroxolom.

Porucha funkcie obličiek a pečene
U pacientov s poruchou funkcie obličiek alebo závažnou poruchou funkcie pečene sa má ambroxol v liekovej forme sirupu užívať s opatrnosťou (napríklad v nižších dávkach alebo v dlhších časových intervaloch medzi dávkami) a len po porade s lekárom. U pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek možno očakávať kumuláciu pečeňových metabolitov ambroxolu.

Opatrnosť sa vyžaduje u pacientov s anamnézou žalúdočných alebo dvanástnikových vredov.

U pacientov s astmou a závažnými astmatickými záchvatmi sa má ambroxol v liekovej forme sirupu užívať s opatrnosťou.

Tento liek obsahuje sorbitol (0,35 g/ml). Maximálna odporúčaná denná dávka (20 ml) obsahuje 7 g sorbitolu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy nesmú užívať tento liek.

Tento liek neobsahuje cukor, preto je vhodný pre diabetikov.

4.5 Liekové a iné interakcie

Podávanie ambroxolu s antibiotikami (amoxicilínom, cefuroxímom a erytromycínom) vedie k zvýšeniu koncentrácie antibiotík v bronchopulmonálnom hliene a spúte.

Kombinácia ambroxolu s liečivami potláčajúcimi kašeľ (napr. kodeínom) môže vzhľadom na potlačenie kašľového reflexu spôsobiť vážnu obštrukciu dýchacích ciest. Súčasné podávanie sa preto neodporúča.

Nehlásili sa žiadne klinicky relevantné nežiaduce interakcie s inými liekmi.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita
Ambroxoliumchlorid prechádza cez placentárnu bariéru. V štúdiách na zvieratách sa nepreukázali priame ani nepriame škodlivé vplyvy na graviditu, embryonálny/fetálny vývin, priebeh pôrodu alebo postnatálny vývin (pozri časť 5.3).
Klinické skúsenosti po 28. týždni gravidity nepreukázali žiadne škodlivé účinky na plod. Napriek tomu sa musia dodržiavať bežné opatrenia týkajúce sa užívania liekov počas gravidity. Užívanie ambroxolu sa neodporúča najmä počas prvého trimestra.

Dojčenie
Ambroxoliumchlorid sa u zvierat vylučuje do materského mlieka. Keďže neexistujú žiadne adekvátne údaje o použití ambroxolu u dojčiacich žien, ambroxol sa má u dojčiacich žien užívať len po dôkladnom zhodnotení rizika a prínosu.

Fertilita
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame ani nepriame škodlivé vplyvy na fertilitu (pozri časť 5.3).

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Tento liek nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Nasledovná tabuľka sumarizuje nežiaduce účinky ambroxolu rozdelené do skupín podľa terminológie MedRA spolu s ich frekvenciou: veľmi časté (³ 1/10); časté (³ 1/100 až < 1/10); menej časté (³ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000); neznáme (z dostupných údajov).

Trieda orgánových systémov podľa MedDRA
Frekvencia
Nežiaduce účinky
Poruchy imunitného systému
neznáme
hypersenzitivita, anafylaktické reakcie vrátane anafylaktického šoku
Poruchy nervového systému
časté
dysgeúzia
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
časté
hypestézia hltana
Poruchy gastrointestinálneho traktu
časté
nauzea, znížená citlivosť (hypestézia) v oblasti úst
menej časté
hnačka, vracanie, porucha trávenia, sucho v ústach, bolesť brucha
neznáme
sucho v hrdle
Poruchy kože a podkožného tkaniva
zriedkavé
vyrážka, žihľavka
veľmi zriedkavé
Stevensov-Johnsonov syndróm, Lyellov syndróm
neznáme
angioedém, svrbenie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Nehlásili sa žiadne špecifické príznaky predávkovania u ľudí. Na základe hlásení náhodného predávkovania a/alebo chýb v liečbe boli pozorované prejavy zhodné so známymi nežiaducimi účinkami ambroxolu pri odporúčaných dávkach a môžu si vyžadovať primeranú symptomatickú liečbu.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: mukolytiká, ATC kód: R05CB06

Ambroxol, metabolit bromhexínu, je mukoaktívne liečivo s niekoľkými účinkami vrátane sekretolytického a sekretomotorického účinku, ktoré obnovujú mechanizmus fyziologického vyčistenia dýchacích ciest, ktorý hrá dôležitú úlohu v obrannom mechanizme tela a vedie k produktívnemu kašľu.

V predklinických štúdiách sa ukázalo, že ambroxoliumchlorid zvyšuje vylučovanie hlienu z dýchacích ciest. Zvyšuje tvorbu pľúcneho surfaktantu a stimuluje činnosť riasiniek. Tento účinok vedie k zlepšeniu transportu hlienu (mukociliárneho klírensu). Zlepšenie mukociliárneho klírensu sa preukázalo v klinických farmakologických štúdiách. Zvýšenie vylučovania hlienu a mukociliárneho klírensu uľahčuje vykašliavanie a zmierňuje kašeľ.

U pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) viedla dlhodobá liečba (6 mesiacov) ambroxoliumchloridom (75 mg) k signifikantnému zníženiu exacerbácií, čo bolo viditeľné po 2 mesiacoch liečby. Pacienti liečení ambroxoliumchloridom prekonali významne menej dní s príznakmi ochorenia a mali znížený počet dní s potrebou užívania antibiotík, ak bola liečba nevyhnutná. V porovnaní s placebom viedla liečba ambroxoliumchloridom aj k štatisticky významnému zlepšeniu príznakov (ťažkosti s vykašliavaním hlienu, kašeľ, dyspnoe, auskultačné nálezy).

Lokálne anestetický účinok ambroxoliumchloridu sa sledoval na modeli králičieho oka, čo možno vysvetliť schopnosťou blokovať sodíkový kanál. In vitro štúdie preukázali, že ambroxoliumchlorid blokuje neurónové sodíkové kanály. Väzba bola reverzibilná a závisela na koncentrácii.

In vitro štúdie preukázali, že ambroxoliumchlorid signifikantne znižuje uvoľnenie cytokínov z mononukleárnych a polymorfonukleárnych buniek v krvi, ale aj viazaných na tkanivá.

Podanie ambroxoliumchloridu spolu s antibiotikami (amoxicilínom, cefuroxímom, erytromycínom) vedie k zvýšeniu koncentrácie antibiotík v bronchopulmonálnom hliene a v spúte.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Absorpcia perorálnych foriem ambroxolu s okamžitým uvoľňovaním je rýchla a úplná. Absorpcia vykazuje lineárnu závislosť od dávky. Maximálne plazmatické koncentrácie sa dosahujú počas 1 až 2,5 hodín po perorálnom podaní pri forme s okamžitým uvoľňovaním a pri forme s predĺženým uvoľňovaním počas 6,5 hodín (medián). Absolútna biologická dostupnosť po podaní 30 mg tablety bola 79 %.

Distribúcia
Distribúcia ambroxolu do tkanív je rýchla; maximálna koncentrácia liečiva je dosiahnutá v pľúcnom tkanive. Distribučný objem sa po perorálnom podaní lieku stanovil na 552 l. Je silne viazaný na plazmatické bielkoviny (90 %).'

Biotransformácia a eliminácia
Približne 30 % perorálne podanej dávky sa eliminuje prostredníctvom metabolizmu po prvom prechode pečeňou. Ambroxol sa primárne metabolizuje v pečeni glukuronidáciou a čiastočne premenou na kyselinu dibromo-antranilovú (približne 10 %) spolu s niektorými inými menej významnými metabolitmi. Štúdie na mikrozómoch ľudskej pečene preukázali, že CYP3A4 je zodpovedný za metabolizmus na kyselinu dibromo-antranilovú.

Počas 3 dní po perorálnom podaní sa približne 6 % dávky vyskytuje vo voľnej forme a okolo 26 % dávky sa nachádza v konjugovanej forme v moči. Ambroxoliumchlorid sa eliminuje s terminálnym polčasom približne 10 hodín. Celkový klírens dosahuje hodnotu 660 ml/min, pričom renálny klírens predstavuje približne 83 % celkového klírensu.

Farmakokinetika v špeciálnych skupinách pacientov
U pacientov s poruchou funkcie pečene je eliminácia ambroxoliumchloridu znížená, čo má za následok približne 1,3- až 2-násobne vyššie plazmatické koncentrácie. Vzhľadom na široké terapeutické rozmedzie ambroxoliumchloridu nie je potrebná úprava dávkovania.

Iné
Zistilo sa, že vek a pohlavie nemajú žiadny vplyv na farmakokinetiku ambroxolu v klinicky významnom rozsahu, a preto nie je potrebná úprava dávkovacieho režimu.

Zistilo sa, že príjem potravy nemá vplyv na biologickú dostupnosť ambroxolu.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Ambroxoliumchlorid má nízky index akútnej toxicity. V štúdiách s opakovaným podávaním perorálnych dávok 150 mg/kg/deň (u myší, 4 týždne), 50 mg/kg/deň (u potkanov, 52 a 78 týždňov), 40 mg/kg/deň (u králikov, 26 týždňov) a 10 mg/kg/deň (u psov, 52 týždňov) sa nepozorovali žiadne hladiny bez pozorovaného nepriaznivého účinku (NOAEL, no observed adverse effect levels). Nedetegovali sa žiadne cieľové orgány z hľadiska toxicity.

Štúdie toxicity počas štvortýždňového intravenózneho podávania ambroxoliumchloridu potkanom (4, 14 a 64 mg/kg/deň) a psom (45, 90 a 120 mg/kg/deň (infúzie 3 hod/deň)) neukázali žiadnu závažnú lokálnu ani systémovú toxicitu vrátane histopatológie. Všetky nežiaduce účinky boli reverzibilné.

Ambroxoliumchlorid nevykazoval ani embryotoxický ani teratogénny účinok pri testovaných perorálnych dávkach do 3 000 mg/kg/deň u potkanov a do 200 mg/kg/deň u králikov. Fertilita samcov a samíc potkanov nebola ovplyvnená pri dávkach do 500 mg/kg/deň. NOAEL v štúdiách počas perinatálneho a postnatálneho vývinu bola 50 mg/kg/deň. Dávka 500 mg/kg/deň ambroxoliumchloridu bola mierne toxická pre samice a mláďatá, čo sa prejavilo zníženým prírastkom telesnej hmotnosti a zníženým počtom mláďat. Štúdie genotoxicity in vitro (Amesov test a test chromozomových aberácií) a in vivo (mikronukleový test na myšiach) neodhalili žiaden mutagénny potenciál ambroxoliumchloridu. Ambroxoliumchlorid nevykazoval žiaden tumorigénny potenciál v štúdiách karcinogenicity u myší (50, 200 a 800 mg/kg/deň) a potkanov (65, 250 a 1 000 mg/kg/deň), ktorým sa podával spolu s výživou počas 105 a 116 týždňov v uvedenom poradí

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

benzoan sodný (E 211)
sorbitol (E 420)
sukralóza
hydroxyetylcelulóza
kyselina citrónová, monohydrát (E 330)
jahodová aróma 501 440 T (zložená z propylénglykolu (E 1520) a aromatizujúcich látok)
čistená voda

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky

Čas použiteľnosti po prvom otvorení: 6 mesiacov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Fľaška z tmavého skla (trieda III) s detským bezpečnostným HDPE uzáverom so závitom, vrchným PP uzáverom a PE nástavcom na odmernú striekačku, papierová škatuľka. Každé balenie obsahuje plastovú odmernú striekačku (PP striekačka s HDPE piestom) so stupnicou od 0,5 ml do 5 ml.

Veľkosť balenia: 100 ml, 200 ml.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Dr.Max Pharma Limited
First Floor Roxburghe House
273-287 Regent Street
Londýn, W1B 2HA
Spojené kráľovstvo


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

52/0114/16-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

03/2016
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.