ob podávania
Tablety sa majú zapiť dostatočným množstvom tekutín. Príjem tekutín zvyšuje mukolytický účinok ambroxoliumchloridu.
Ambrosan 60 mg sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníHlásené boli závažné kožné reakcie, ako je multiformný erytém, Stevensov-Johnsonov syndróm (SJS)/toxická epidermálna nekrolýza (TEN) a akútna generalizovaná exantematózna pustulóza (AGEP), súvisiace s podávaním ambroxoliumchloridu. Ak sú prítomné príznaky alebo prejavy progresívnej kožnej vyrážky (niekedy spojené s pľuzgiermi alebo sliznicovými léziami), liečba ambroxoliumchloridom sa má okamžite prerušiť a má sa vyhľadať lekárska pomoc.
V prípade renálnej nedostatočnosti alebo závažnej hepatopatie sa môže Ambrosan 60 mg užívať len po konzultácii s lekárom. Tak ako pri iných liekoch metabolizovaných v pečeni renálnou elimináciou, pri závažnej renálnej insuficiencii možno očakávať prítomnosť naakumulovaných metabolitov ambroxoliumchloridu, ktoré sa vytvárajú v pečeni.
Liek obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu latkázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcieKombinácia s antitusikami môže spôsobiť nebezpečné hromadenie sekrétu, spôsobené znížením vykašliavacieho reflexu.
Podávanie ambroxoliumchloridu súbežne s antibiotikami (amoxicilín, cefuroxím, erytromycín) vedie k zvýšeniu koncentrácie antibiotík v bronchopulmonálnom sekréte a v spúte. Tento efekt sa môže terapeuticky využiť.
Neboli hlásené žiadne klinicky relevantné nežiaduce interakcie s inými liekmi.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaAmbroxoliumchlorid prechádza placentárnou bariérou. V štúdiách na zvieratách sa nezistil priamy alebo nepriamy škodlivý vplyv na graviditu, embryonálny/fetálny vývin, priebeh pôrodu alebo postnatálny vývin.
Rozsiahle klinické pozorovania po 28. týždni tehotenstva nepreukázali žiadne škodlivé účinky na plod. Napriek tomu sa musia dodržiavať všeobecné zásady užívania liekov počas tehotenstva. Najmä v 1. trimestri sa neodporúča užívať lieky obsahujúce ambroxoliumchlorid.
DojčenieAmbroxoliumchlorid prechádza do materského mlieka. Užívanie lieku Ambrosan 60 mg sa neodporúča dojčiacim matkám, aj keď sa nepriaznivé účinky na dojčené deti neočakávajú.
FertilitaV predklinických štúdiách sa nezistili priame ani nepriame škodlivé vplyvy z hľadiska fertility.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNie sú údaje o ovplyvnení schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyFrekvencia výskytu nežiaducich účinkov podľa konvencii MedDRA je definovaná nasledovne:
Veľmi časté (³ 1/10)
Časté (³ 1/100 až < 1/10)
Menej časté (³ 1/1 000 až < 1/100)
Zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1 000)
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000)
Neznáme (z dostupných údajov).
Poruchy imunitného systémuZriedkavé: reakcie z precitlivenosti.
Neznáme: anafylaktické reakcie vrátane anafylaktického šoku, angioedém a pruritus.
Poruchy gastrointestinálneho traktuČasté: nevoľnosť (nauzea).
Menej časté: vracanie, hnačka, porucha trávenia a bolesť brucha.
Poruchy kože a podkožného tkanivaZriedkavé: vyrážka, urtikária.
Neznáme: závažné kožné nežiaduce reakcie (vrátane multiformného erytému, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu/toxickej epidermálnej nekrolýzy a akútnej generalizovanej exantematóznej pustulózy).
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V.
4.9 PredávkovanieDoteraz neboli zaznamenané žiadne špecifické prejavy predávkovania u ľudí.
Na základe doterajších skúseností a/alebo záznamov o náhodnom predávkovaní lieku boli príznaky predávkovania zhodné so známymi nežiaducimi účinkami ambroxoliumchloridu, ktoré sa vyskytli pri odporúčanom dávkovaní a môžu si vyžadovať symptomatickú liečbu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: expektoranciá s výnimkou kombinácií s antitusikami, mukolytiká.
ATC kód: R05CB06
V predklinických štúdiách bolo zistené, že ambroxoliumchlorid, liečivo v Ambrosane 60 mg, zvyšuje sekréciu hlienu v respiračnom trakte a upravuje jeho viskozitu. Zvyšuje tvorbu pľúcneho surfaktantu a stimuluje činnosť riasiniek. Toto pôsobenie vedie k zlepšeniu transportu sliznicou (mukociliárny klírens). Zvýšenie hlienovej sekrécie a mukociliárny klírens uľahčuje vykašliavanie a zmierňuje kašeľ.
Lokálne anestetický účinok ambroxoliumchloridu sa sledoval na modeli králičieho oka, čo možno vysvetliť vlastnosťou blokovať sodíkový kanál.
In vitro sa preukázalo, že ambroxoliumchlorid blokuje klonované neurónové sodíkové kanály. Väzba bola reverzibilná a závislá od koncentrácie.
Zistilo sa, že vylučovanie cytokínov z krvi, ale aj z mononukleárnych a polymorfonukleárnych buniek viazaných na tkanivo, sa výrazne znížilo ambroxoliumchloridom
in vitro.
V klinických štúdiách sa u pacientov s bolesťou hrdla výrazne znížila bolesť hltana a začervenanie.
Tieto farmakologické vlastnosti sú v súlade s doplnkovými pozorovaniami v klinických štúdiách účinnosti liečby symptómov horných dýchacích ciest ambroxoliumchloridom, ktoré viedli k rýchlej úľave od bolesti a po inhalácii k úľave bolesti súvisiacej s nepohodlným stavom bolesti v oblasti uší – nosa – priedušnice.
Po podaní ambroxoliumchloridu sa zvyšujú koncentrácie antibiotík (amoxicilínu, cefuroxímu, erytromycínu) v bronchopulmonálnom sekréte a v spúte.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaAbsorpcia ambroxoliumchloridu je rýchla a takmer úplná a v terapeutickom rozmedzí dávkovania vykazuje lineárnu závislosť na dávke. Maximálne plazmatické koncentrácie sa dosahujú v priebehu 1 až 2,5 hodín. Absolútna biologická dostupnosť po podaní 30 mg tablety bola 79%.
DistribúciaPri dávkovaní v terapeutickom rozmedzí je väzba na plazmatické proteíny približne 90%. Voľná frakcia ambroxoliumchloridu je relatívne dobre distribuovaná z krvi do tkaniva, najvyššia koncentrácia sa dosahuje v pľúcnom tkanive. Plazmatický polčas je 7 až 12 hodín, kumulácia nebola zaznamenaná. Distribučný objem po perorálnom podaní lieku sa stanovil na 552 l.
Biotransformácia a elimináciaPribližne 30% perorálne podanej dávky je eliminovaných v prvej fáze. Ambroxoliumchlorid sa primárne metabolizuje v pečeni glukoronidáciou a premenou na kyselinu dibromo-antranilovú (približne 10% z dávky) a na ďalšie menej významné metabolity. Štúdie na mikrozómoch ľudskej pečene ukázali, že CYP3A4 je zodpovedný za metabolizmus ambroxoliumchloridu na kyselinu dibromo-antranilovú.'
Počas 3 dní po perorálnom podaní lieku sa približne 6% dávky vyskytuje vo voľnej forme, pričom približne 26% dávky sa metabolizuje v konjugovanej forme močom. Terminálny eliminačný polčas ambroxoliumchloridu je približne 10 hodín. Celkový klírens dosahuje hodnotu 660 ml/min, pričom renálny klírens predstavuje približne 8% celkového klírensu.
Farmakokinetika u osobitných skupín populácieU pacientov s hepatálnou insuficienciou je eliminácia ambroxoliumchloridu znížená, čo má za následok približne 1,3 až 2-násobne vyššie plazmatické koncentrácie. Vzhľadom na vysoké terapeutické rozmedzie ambroxoliumchloridu nie je potrebná úprava dávkovania.
InéNezistilo sa, že by vek a pohlavie ovplyvňovali farmakokinetiku ambroxoliumchloridu v klinicky relevantnom rozsahu, a preto nie je potrebná úprava dávkovacieho režimu.
Nezistilo sa, že jedlo ovplyvňuje biologickú dostupnosť ambroxoliumchloridu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiAmbroxoliumchlorid má veľmi nízky index akútnej toxicity.
Perorálne dávky 150 mg/kg/deň (u myší, 4 týždne), 50 mg/kg/deň (u potkanov, 52 a 78 týždňov), 40 mg/kg/deň (u králikov, 26 týždňov) a 10 mg/kg/deň (u psov, 52 týždňov) v opakovaných štúdiách dávkovania sa nepozorovali žiadne nežiaduce účinky (NOAEL; no observable adverse effect level). Z toxikologického hľadiska nebol pre ambroxoliumchlorid zistený žiadny cieľový orgán. Štúdie toxicity pri 4-týždňovom intravenóznom podávaní ambroxoliumchloridu u potkanov s dávkami 4, 16 a 64 mg/kg/deň a u psov 45, 90 a 120 mg/kg/deň (infúzie 3 h/deň) nepreukázali žiadnu závažnú lokálnu ani systémovú toxicitu vrátane histopatológie. Všetky nežiaduce účinky boli reverzibilné.
Neboli zistené žiadne embryotoxické alebo teratogénne účinky ambroxoliumchloridu pri perorálnych dávkach až 3 000 mg/kg/deň u potkanov a 200 mg/kg/deň u králikov. Fertilita samcov a samíc potkana nebola poškodená až do dávky 500 mg/kg/deň. Hodnota NOAEL bola pri perinatálnom a postnatálnom podávaní stanovená na 50 mg/kg/deň. Dávka ambroxoliumchloridu 500 mg/kg/deň bola mierne toxická pre samice psov a ich potomstvo, čo sa prejavilo spomalením hmotnostných prírastkov a znížením počtu mláďat vo vrhu.
Testy genotoxicity
in vitro (Amesov test a test chromozomových mutácii) a
in vivo (mikronukleový test na myšiach) neodhalil žiaden mutagénny potenciál ambroxoliumchloridu.
Ambroxoliumchlorid nevykazoval žiaden tumorogénny potenciál v testoch karcinogenity na myšiach (50, 200 a 800 mg/kg/deň) a potkanoch (65, 250 a 1 000 mg/kg/deň), ktorým sa podával spolu s výživou počas 105 respektíve počas 116 týždňov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokMonohydrát laktózy, granulovaná mikrokryštalická celulóza, kopovidón, stearan horečnatý.
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieTento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaPVC/Al blister, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.
Veľkosť balenia: 10, 20, 30, 60, 100 alebo 500 tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomŽiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIPRO.MED.CS Praha a.s.
Telčská 1, 140 00 Praha 4, Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO52/0071/16-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU03/2016