ZOFARIL 7,5 MG tbl flm 14x7,5 mg (blis.PVDC/PVC/Al)

SPC
Nepodávať mladistvým do 18r. Liekové a iné interakcie Liek sa má prehltnúť celý Liek obsahuje cukry Kontraindikácie na ochorenia pacienta Neužívať súčasne s alkoholom Prísny zákaz počas dojčenia Prísny zákaz počas gravidity

Cena

Orientačná cena:
Liek nie je kategorizovaný

4,77 €
Vývoj cien
ZOFARIL cena
Kód 40020
Registračné číslo 58/0367/03-S
Dátum registrácie 19. 12. 2003
Patentná ochrana genericky liek
Výdaj na lekársky predpis (Rp)
Zastúpenie výrobcu Berlin-Chemie AG, Nemecko
Účinné látky
Indikačná skupina Hypotenzíva (58)
Doba použiteľnosti 36 mes.
ATC skupina (podľa účinku na jednotlivé orgány):
C KARDIAKÁ
C09 Liečivá pôsobiace na renín-angiotenzínový systém
C09A Inhibítory ACE, samotné
C09AA Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín
C09AA15 Zofenopril

Na čo sa ZOFARIL používa?

Zofaril 30 mg sa používa na liečbu:
  • mierne až stredne vysokého krvného tlaku (esenciálna hypertenzia)
  • akútneho infarktu myokardu do 24 hodín od jeho vzniku, s príznakmi zlyhania srdca, ale aj bez nich, u pacientov so stabilnou hemodynamikou, ktorí sa neliečia trombolytikami.

Po aplikácii lieku Zofaril 30 mg sa pacientom s hypertenziou znižuje krvný tlak v ležiacej aj stojacej polohe približne v rovnakom rozsahu, bez toho, aby sa účinok kompenzoval zvýšením srdcovej frekvencie. U niektorých pacientov sa krvný tlak optimálne zníži až za niekoľko týždňov po začatí liečby. Antihypertenzívny účinok sa udržiava dlhodobou liečbou.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...

Nežiaduce účinky

Časté: únava, napínanie na vracanie /vracanie, závraty, bolesť hlavy. Menej časté: slabosť, svalové kŕče, kašeľ, raš. Zriedkavé: angioedém, periférny edém, ortostatická hypotenzia a bolesti na hrudi. Občas bolesti svalov a kŕče. Ojedinelo sa v spojení s hypotenziou po aplikácii ACE inhibítorov vyskytla aj tachykardia, palpitácie, arytmie, angina pectoris, infarkt myokardu, prechodné ataky ischémie a krvácanie do mozgu.
V spojení s terapiou ACE inhibítormi sú známe aj iné nežiaduce účinky (pozri aj časť Upozornenia a opatrenia).

Aplikácia zofenoprilu, rovnako ako aplikácia iných ACE inhibítorov môže vyvolať alebo prehĺbiť zlyhanie obličiek, popísané je aj akútne zlyhanie obličiek. U pacientov s poškodenými obličkami sa môžu vylučovať do moču bielkoviny.

Nasledujúce nežiaduce účinky sa vyskytujú len výnimočne: zažívacie ťažkosti, bolesť svalov, alergické reakcie na koži. Okamžitá pomoc lekára je nutná, pokiaľ by vznikla závažná reakcia na koži ako je sčervenanie kože s tvorbou pľuzgierov (Stevensonov-Johnsonov syndróm), rozpad hornej časti kože na niektorých miestach (toxická epidermálna nekrolýza), kožné zmeny podobné psoriáze, vypadávanie vlasov, ktoré môže byť spojené aj s horúčkou, bolesti svalov a kĺbov, zmena v množstve niektorých buniek v krvi (eozinofília) a niektorých protilátok (ANA titer).

Ťažkosti dýchacieho ústrojenstva (suchý kašeľ bez vykašliavania je pomerne častý), zvýšené potenie alebo poruchy metabolizmu vody, príznaky zmien v nervovom systéme ako depresie, zmeny nálady, poruchy spánku a rovnováhy sú pomerne zriedkavé.
Veľmi zriedkavé sú opuchy končatín alebo pokles krvného tlaku po postavení sa (tzv. ortostatická hypotenzia).

Nízky krvný tlak, ktorý môže vzniknúť počas liečby ACE inhibítormi môže spôsobiť nepravidelnú činnosť a búšenie srdca, bolesti na hrudi (angína pektoris), infarkt srdca, prechodné poruchy v prietoku krvi mozgom a krvácanie do mozgu.

Nasledovné nežiaduce účinky sa v spojení s liečbou ACE inhibítormi vyskytujú len ojedinelo: žltačka ako dôsledok hromadenia žlče, zápal pečene alebo brušnej slinivky, prekážky v črevách alebo angioneurotický edém (pozri hore).
Popísané sú aj zmeny niektorých laboratórnych parametrov (močovina, kreatinín, pečeňové enzýmy, bilirubín, krvné farbivo, počet niektorých krvných buniek), hlavne u pacientov so zlyhávajúcimi obličkami, zlyhávaním srdca a vysokým krvným tlakom obličkového pôvodu.
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.