by nedošlo k dotyku špičky kvapkadla fľaše s očnými viečkami, oblasťou okolo očí ani s inými povrchmi.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na bromfenak, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1 alebo na iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).
Yellox je kontraindikovaný u pacientov, u ktorých kyselina acetylsalicylová alebo iné lieky s aktivitou
inhibície syntézy prostaglandínu spôsobujú záchvaty astmy, žihľavky alebo akútnu nádchu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Všetky lokálne podávané lieky NSAID môžu spomaľovať alebo oneskorovať proces hojenia (napríklad lokálne podávané kortikosteroidy). Súčasné užívanie lieku NSAID a lokálne podaného steroidu môže zvyšovať riziko výskytu problémov s hojením.
Krížovácitlivosť
Existuje možnosť krížovej citlivosti na kyselinu acetylsalicylovú, deriváty kyseliny fenyloctovej a iné lieky NSAID. Preto je potrebné pri liečbe pacientov, u ktorých sa v minulosti vyskytla precitlivenosť
na tieto lieky vyhnúť sa ich podávaniu (pozri časť 4.3).
Citlivéosoby
U citlivých pacientov môže dlhodobé používanie lokálne podaných liekov NSAID vrátane bromfenaku viesť k poškodeniu epitelu, ako aj ku stenčovaniu, erózii, zvredovateniu alebo perforácii
rohovky. Tieto udalosti môžu ohrozovať zrak pacienta. Pacienti s poškodením epitelu rohovky by mali
okamžite prestať používať lokálne podané lieky NSAID a stav ich rohovky by mal byť dôkladne monitorovaný. Súbežné používanie očných kortikosteroidov s liekmi NSAID môže u rizikových pacientov viesť k zvýšenému riziku nežiaducich udalostí súvisiacich s rohovkou.
Skúsenostipouvedenínatrh
Skúsenosti s lokálne podanými liekmi NSAID po ich uvedení na trh dokazujú, že u pacientov
s komplikovanými operáciami oka, denerváciou rohovky, defektmi epitelu rohovky, cukrovkou a ochoreniami povrchu oka, napríklad syndrómom suchého oka, reumatickou artritídou alebo
opakovanými operáciami oka v krátkom časovom období sa môže zvýšiť riziko nežiaducich udalostí
týkajúcich sa rohovky, ktoré môžu ohrozovať zrak pacienta. U týchto pacientov je potrebné uvážlivo používať lokálne podané lieky NSAID.
Dostupné informácie uvádzajú, že očné lieky NSAID môžu v spojitosti s operáciami oka spôsobovať krvácanie očných tkanív (vrátane hyfémy). Yellox by sa mal používať uvážlivo u pacientov so známou náchylnosťou na krvácanie alebo u pacientov užívajúcich iné lieky, ktoré môžu predlžovať dobu krvácania.
Bolo zistené, že po vysadení Yelloxu sa objavila v zriedkavých prípadoch zápalová odpoveď napr. vo forme makulárneho edému, z dôvodu operácie šedého zákalu.
Očnáinfekcia
Akútnu očnú infekciu možno potlačiť lokálnym podaním protizápalových liekov.
Používaniekontaktnýchšošoviek
V pooperačnom období po operácii katarakty sa používanie kontaktných šošoviek vo všeobecnosti
neodporúča. Pacientov treba poučiť, aby počas liečby Yelloxom nenosili kontaktné šošovky.
Pomocnélátky
Keďže Yellox obsahuje chlorid benzalkónia, v prípade častého alebo dlhodobého používania Yelloxu sa vyžaduje dôsledné monitorovanie pacienta.
Zistilo sa, že chlorid benzalkónia mení sfarbenie kontaktných šošoviek. Nesmie sa dostať do kontaktu s mäkkými kontaktnými šošovkami. Chlorid benzalkólia spôsobuje podráždenie oka, bodovú keratopatiu a toxickú hnisavú keratopatiu.
Yellox obsahuje siričitan sodný, ktorý môže u citlivých pacientov spôsobovať reakcie alergického typu vrátane astmatických epizód, ktoré môžu byť menej závažné alebo môžu ohrozovať život.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Nie sú však známe žiadne interakcie s antibiotickými očnými kvapkami používanými v súvislosti s operačným zákrokom.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
K dispozícii nie je dostatočné množstvo údajov týkajúcich sa používania bromfenaku u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Potenciálne riziko pre ľudí
nie je známe. Keďže systémová expozícia u negravidných žien po liečbe Yelloxom je zanedbateľná,
riziko jeho používania počas gravidity možno považovať za nízke.
V dôsledku známeho vplyvu liekov inhibujúcich biologickú syntézu prostaglandínu na kardiovaskulárny systém plodu (zablokovanie artériového priechodu) by sa Yellox nemal používať počas prvého trimestra gravidity. Používanie Yelloxu sa počas gravidity vo všeobecnosti neodporúča, ak sú prínosy jeho používania menšie než potenciálne riziko.
Dojčenie
Nie je známe, či sa bromfenak alebo jeho metabolity vylučujú do ľudského mlieka. Štúdie na zvieratách dokázali uvoľňovanie bromfenaku do mlieka samíc potkanov po podaní veľmi vysokých perorálnych dávok (pozri časť 5.3). Neočakáva sa žiaden účinok u dojčených novorodencov/dojčiat, keďže systémová expozícia bromfenaku u dojčiacich žien je zanedbateľná. Yellox sa môže používať počas dojčenia.
Fertilita
Štúdie na zvieratách nepreukázali žiadny účinok bromfenaku na fertilitu. Systémová expozícia na bromfenak je zanedbateľná a z tohto dôvodu neexistuje žiadny dôvod na tehotenské testovanie ani antikoncepčné opatrenia.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Yellox má malý vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Po instilácii sa môže vyskytnúť prechodne rozmazané videnie. Ak po instilácii dôjde k rozmazanému videniu, pacientovi poraďte, aby sa vyhol vedeniu vozidiel alebo obsluhe strojov dovtedy, kým sa videnie nestabilizuje.
4.8 Nežiaduce účinky
Zhrnutieprofilubezpečnosti
Na základe dostupných klinických údajov bola u celkom 3,4 % pacientov zistená jedna alebo viac nežiaducich reakcií. Najbežnejšie alebo najdôležitejšie reakcie v štúdiách v obidvoch krajinách boli abnormálne zrakové vnímanie (0,5 %), erózia rohovky (mierna alebo stredne závažná) (0,4 %), svrbenie oka (0,4 %), bolesť oka (0,3 %) a začervenanie oka (0,3 %). Nežiaduce reakcie súvisiace s rohovkou boli pozorované iba u pacientov v Japonsku. Nežiaduce reakcie viedli k ukončeniu účasti v štúdii iba zriedka. V dôsledku nežiaducich reakcií predčasne ukončilo liečbu v rámci štúdie celkom
8 (0,8 %) pacientov. Išlo o 3 (0,3 %) pacientov s miernou eróziou rohovky, 2 (0,2 %) pacientov s edémom očného viečka a o 1 (0,1 %) pacienta s abnormálnym zrakovým vnímaním, edémom rohovky alebo svrbením oka.
Súhrn nežiaducich reakcií v tabuľkovom formáte
Nasledujúce nežiaduce účinky boli hodnotené ako nežiaduce účinky súvisiace s liečbou a sú klasifikované podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až < 1/10), menej časté (≥ 1/1000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000). V rámci každého zoskupenia frekvencie výskytu sú nežiaduce účinky uvádzané v poradí podľa znižujúcej sa závažnosti.
Nižšie uvedená tabuľka obsahuje nežiaduce reakcie v rozdelení podľa triedy systémových orgánov a frekvencie výskytu.
T
rieda systémových
orgánov MedDRA
F
r
ekvencia
výskytu
N
ežiaduce reakcie
Poruchy oka Menej časté Znížená ostrosť videnia Krvácavá retinopatia Defekt epitelu rohovky**
Erózia rohovky (mierna alebo stredne závažná)
Porucha epitelu rohovky
Edém rohovky Exsudáty sietnice Bolesť oka
Krvácanie z očného viečka Rozmazané videnie Fotofóbia (svetloplachosť) Edém očného viečka
Výtok z oka Svrbenie oka Podráždenie oka Začervenanie oka Prekrvenie spojoviek
Abnormálne zrakové vnímanie
Očný diskomfort
Zriedkavé Perforácia rohovky* Rohovkový vred* Závažná erózia rohovky* Skleromalácia* Rohovkové infiltráty* Porucha rohovky* Zjazvenie rohovky*
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté Krvácanie z nosa
Nádcha
Výtok z dutiny nosnej (postnazálne kvapkanie) Zriedkavé Astma*
Menej časté Opuch tváre

*Závažné – prípady podľa informácií po uvedení lieku na trh u viac než 20 mil. pacientov.
** Zistené pri podávaní štyrikrát denne.
Pacienti s preukázaným poškodením epitelu rohovky majú byť poučení, aby okamžite prestali používať Yellox a stav ich rohovky by sa mal starostlivo monitorovať (pozri časť 4.4).
HláseniepodozrenínanežiaducereakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného
v
PríloheV.
4.9 Predávkovanie
Žiadne abnormálne nálezy alebo nežiaduce účinky klinického významu neboli zaznamenané po podaní dvoch kvapiek 2 mg/ml roztoku štyrikrát denne po dobu až 28 dní. Náhodné podanie viac ako jednej kvapky by nemalo mať za následok zvýšenú miestnu expozíciu ako nadmerný objem pri vypláchnutí si oka kvôli obmedzenej kapacite spojovkového vaku.
Neexistuje prakticky žiadne riziko nežiaducich účinkov v dôsledku náhodného použitia. Použitie obsahu 5 ml fľaše zodpovedá perorálnej dávke menej ako 5 mg bromfenaku, ktorá je 30 krát nižšia, než denná dávka bromfenaku v perorálnej forme.
Ak dôjde k náhodnému požitiu Yelloxu, je potrebné prijať dostatočné množstvo tekutín na zriedenie tohto lieku.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: oftalmologiká, nesteroidové antiflogistiká, ATC kód: S01BC11
Mechanizmusúčinku
Bromfenak je nesteroidný protizápalový liek (NSAID) s protizápalovým účinkom, ktorý je spôsobený schopnosťou bromfenaku blokovať syntézu prostaglandínu v dôsledku primárnej inhibície
cyklooxygenázy 2 (COX-2). Cyklooxygenáza 1 (COX-1) je inhibovaná iba v malom rozsahu.
Pri podaní in vitro bromfenak inhiboval syntézu prostaglandínov v riasnatých telieskach dúhovky králikov. Hodnoty IC50 boli nižšie v prípade podania bromfenaku (1,1 μM) než v prípade podania
indometacínu (4,2 μM) a pranoprofénu (11,9 μM).
Koncentrácie bromfenaku 0,02 %, 0,05 %, 0,1 % a 0,2 % inhibovali takmer všetky príznaky očného zápalu v rámci modelu experimentálnej uveitídy u králikov.
Klinickáúčinnosť
V Japonsku sa uskutočnili dve multicentrické, randomizované, dvakrát zaslepené štúdie fázy II s paralelnými skupinami a v Spojených štátoch sa uskutočnili dve multicentrické, randomizované
(2 : 1), dvakrát zaslepené, placebom kontrolované štúdie fázy III s paralelnými skupinami, ktorých
cieľom bolo zhodnotiť klinickú bezpečnosť a účinnosť Yelloxu, podaného dvakrát denne, v rámci liečby pooperačných zápalov u pacientov, ktorí absolvovali operáciu katarakty. V rámci týchto štúdií
sa študijný liek podával približne 24 hodín po prvej operácii katarakty a v jeho podávaní sa'
pokračovalo po dobu ďalších 14 dní. Účinnosť liečby sa hodnotila v priebehu 29 dní.
Na 15. deň štúdie vykázala významne väčšia časť pacientov v skupine s podávaným Yelloxom
(64,0 %) v porovnaní so skupinou pacientov užívajúcich placebo (43,3 %) (p < 0,0001) úplný ústup očného zápalu. V priebehu prvých 2 týždňov po operácii sa vyskytlo výrazne menej buniek v prednej
očnej komore a rozptylu (85,1 % pacientov so skóre svetelného rozptylu ≤ 1) v porovnaní so skupinou
pacientov užívajúcich placebo (52 %). Rozdiel v rýchlosti potlačenia zápalu bol badateľný už v priebehu 3. dňa.
V rámci rozsiahlej a dobre kontrolovanej štúdie, ktorá sa uskutočnila v Japonsku, bol Yellox rovnako účinný ako očný roztok pranoprofén.
Pediatrickápopulácia
Európska lieková agentúra udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií pre Yellox
s ohľadom na všetky vekové podskupiny detí a dospievajúcich, týkajúcich sa pooperačného zápalu očí
(pozri časť 4.2 pre informáciu o pediatrickom použití).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
A
bsorpcia
Bromfenak účinne preniká do rohovky pacientov s kataraktou: jedna dávka viedla k dosiahnutiu priemerných maximálnych koncentrácií komorovej vody 79 ± 68 ng/ml v čase 150 – 180 minút po podaní dávky. Koncentrácie v komorovej vode sa udržiavali po dobu 12 hodín s merateľnými hladinami v intervale max. 24 hodín v hlavných očných tkanivách vrátane sietnice. Po podaní očnej roztokovej instilácie s obsahom bromfenaku dvakrát denne nebolo možné kvantifikovať koncentrácie v plazme.
Distribúcia
Bromfenak vykazuje vysokú úroveň viazanosti na plazmové proteíny. Pri podaní in vitro sa 99,8 %
naviazalo na proteíny v ľudskej plazme.
Pri podaní in vitro sa nezistilo žiadne biologicky relevantné viazanie na melanín.
Štúdie u králikov s rádiologicky označeným bromfenakom ukázali, že najvyššie koncentrácie po lokálnom podaní sa vyskytujú v rohovke, spojovke a komorovej tekutine. V šošovkách a sklovci boli
zistené nízke koncentrácie.
Biolotransformácia
Štúdie in vitro uvádzajú, že bromfenak je metabolizovaný najmä enzýmom CYP2C9, ktorý sa nenachádza v riasnatých telieskach dúhovky ani v sietnici/cievovke, a úroveň tohto enzýmu v rohovke
je menšia než 1 % (v porovnaní s jeho úrovňou v pečeni).
U perorálne liečených osôb je nezmenená pôvodná zlúčenina hlavnou súčasťou plazmy. Identifikovalo sa niekoľko konjugovaných a nekonjugovaných metabolitov, pričom cyklický amid bol hlavným metabolitom v moči.
Eliminácia
Po podaní do oka je polčas bromfenaku v komorovej tekutine 1,4 h s rýchlou elimináciou.
Po perorálnom podaní 14C-bromfenaku zdravým dobrovoľníkom sa zistilo, že vylučovanie močom je hlavnou cestou rádioaktívnych výlučkov (t. j. približne 80 %), a vylučovanie stolicou predstavovalo približne 13 % dávky.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základe obvyklých štúdií bezpečnosti, farmakológie, toxicity opakovania dávky, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Perorálne podávané dávky vo výške 0,9 mg/kg/deň u potkanov (900-násobok odporúčanej dávky podanej do oka) viedla k úmrtnosti embryí/plodov, zvýšenej novorodeneckej úmrtnosti a k zníženému popôrodnému rastu. U gravidných samíc potkanov perorálne liečených dávkou 7,5 mg/kg/deň
(7500-násobok odporúčanej dávky podanej do oka) viedla táto liečba k zvýšeným poimplantačným stratám (pozri časť 4.6).
Štúdie na zvieratách dokázali vylučovanie bromfenaku do materského mlieka v prípade perorálneho podania v dávkach 2,35 mg/kg, čo predstavuje 2350-násobok odporúčanej dávky podanej do oka. Hladiny v plazme po podaní do oka však nebolo možné detegovať (pozri časť 5.2).
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Kyselina boritá
Bórax
Siričitan sodný, bezvodý (E221) Tyloxapol
Povidón (K30) Chlorid benzalkónia Edetát disodný
Voda na injekcie
Hydroxid sodný (na úpravu hodnoty pH)
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti2 roky.
Po prvom otvorení: 4 týždne.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C.
Pacienta poučte, aby uchovával fľašu riadne zatvorenú, keď sa roztok nepoužíva.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaRoztok s objemom 5 ml v polyetylénovej stlačiteľnej fľaši s kvapkadlom a polyetylénovým uzáverom so závitom.
Balenie obsahuje 1 fľašu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuŽiadne zvláštne požiadavky.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIPharmaSwiss Česká republika s.r.o. Jankovcova 1569/2c
170 00 Praha 7
Česká republika
Tel.: +420 234 719 600
Fax.: +420 234 719 619
Email: cz
ech.info@valeant.com8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO(A)EU/1/11/692/001
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 18.05.2011
Dátum posledného predĺženia registrácie: 11.01.2016
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry
http://www.ema.europa.eu a na internetovej stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv
http://www.sukl.sk.