prvej dávke očkovacej látky Vaxzevria.
Reakcie spojené s úzkosťou
V súvislosti s očkovaním sa môžu vyskytnúť reakcie spojené s úzkosťou vrátane vazovagálnych
reakcií (synkopa), hyperventilácie alebo reakcií súvisiacich so stresom ako psychogénna odpoveď na vpich injekčnej ihly. Je dôležité zaviesť opatrenia na predchádzanie zraneniam v dôsledku mdlôb.
Súbežné ochorenie
Očkovanie sa má odložiť u osôb, ktoré majú akútne závažné ochorenie s horúčkou alebo akútnu
infekciu. Prítomnosť miernej infekcie a/alebo mierne zvýšená teplota však nemajú byť dôvodom pre
oddialenie očkovania.
Poruchy zrážaniakrvi
· Syndróm trombózy s trombocytopéniou: Po očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria sa veľmi
zriedkavo pozoroval syndróm trombózy s trombocytopéniou (TTS), v niektorých prípadoch sprevádzaný krvácaním. Zahŕňa to závažné prípady prejavujúce sa ako venózna trombóza, vrátane trombózy postihujúcej neobvyklé miesta ako je trombóza cerebrálnych venóznych sínusov, trombóza splanchnických žíl rovnako, ako aj arteriálna trombóza, súbežne
s trombocytopéniou. Niektoré prípady mali fatálne následky. Väčšina týchto prípadov sa vyskytla v priebehu prvých troch týždňov po očkovaní.
TTS vyžaduje špecializovanú klinickú starostlivosť. Pri diagnostike a liečbe tohto stavu sa majú zdravotnícki pracovníci oboznámiť s príslušnými usmerneniami a/alebo sa majú poradiť so špecialistami (napr. hematológmi, špecialistami zaoberajúcimi sa koaguláciou).
· Trombóza cerebrálnych žíl a sínusov: Po očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria sa veľmi zriedkavo pozorovali príhody trombózy cerebrálnych žíl a sínusov bez trombocytopénie. Niektoré prípady mali smrteľné následky. Väčšina týchto prípadov sa vyskytla počas prvých štyroch týždňov po očkovaní. Táto informácia sa má zvážiť u jedincov so zvýšeným rizikom trombózy cerebrálnych žíl a sínusov. Tieto udalosti si môžu vyžadovať iné liečebné prístupy ako TTS a zdravotnícki pracovníci majú postupovať podľa príslušných usmernení.
· Trombocytopénia: Po očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria boli hlásené prípady trombocytopénie vrátane imunitnej trombocytopénie (ITP), zvyčajne počas prvých štyroch týždňov po očkovaní. Veľmi zriedkavo boli sprevádzané veľmi nízkou hladinou krvných doštičiek (< 20 000 na μl) a/alebo boli spojené s krvácaním. Niektoré z týchto prípadov sa vyskytli u osôb s anamnézou imunitnej trombocytopénie. Boli hlásené prípady s fatálnymi následkami. Ak sa u jednotlivca v minulosti vyskytla trombocytopenická porucha, ako je imunitná trombocytopénia, pred podaním očkovacej látky sa má zvážiť riziko nízkej hladiny krvných doštičiek a po očkovaní sa odporúča monitorovanie krvných doštičiek.
Zdravotnícki pracovníci majú venovať pozornosť prejavom a príznakom tromboembólie a/alebo trombocytopénie. Očkované osoby majú byť poučené, aby okamžite vyhľadali lekársku starostlivosť v prípade, že sa u nich po očkovaní objavia príznaky ako sú dýchavičnosť, bolesť na hrudi, opuch nohy, bolesť nohy, pretrvávajúca bolesť brucha. Navyše každý, u koho sa po očkovaní objavia neurologické príznaky zahŕňajúce silné alebo pretrvávajúce bolesti hlavy, rozmazané videnie, zmätenosť alebo záchvaty, alebo u koho sa po pár dňoch objaví spontánne krvácanie, tvorba kožných podliatin (petechie) mimo miesta vpichu očkovacej látky, má okamžite vyhľadať lekársku starostlivosť.
Osoby, u ktorých sa v priebehu troch týždňov po očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria diagnostikuje trombocytopénia, sa majú aktívne vyšetriť pre prejavy trombózy. Podobne aj osoby s prejavmi trombózy v priebehu troch týždňov po očkovaní sa majú vyšetriť pre trombocytopéniu.
Riziko krvácania pri intramuskulárnom podaní
Rovnako, ako iné intramuskulárne injekcie, očkovacia látka sa má podávať opatrne osobám, ktoré
podstupujú antikoagulačnú liečbu alebo osobám s trombocytopéniou alebo s akoukoľvek poruchou koagulácie (ako je napríklad hemofília), pretože u týchto osôb sa môže po intramuskulárnom podaní vyskytnúť krvácanie alebo tvorba podliatin.
Syndróm kapilárnehopresakovania
Počas prvých dní po očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria boli hlásené veľmi zriedkavé prípady
syndrómu kapilárneho presakovania (Capillary Leak Syndrome, CLS). V niektorých prípadoch bola anamnéza CLS zjavná. Bolo hlásené aj úmrtie. CLS je zriedkavé ochorenie charakterizované akútnymi epizódami edému, ktorý postihuje najmä končatiny, hypotenziou, hemokoncentráciou a hypoalbuminémiou. U pacientov s akútnou epizódou CLS po očkovaní je potrebné rýchle určenie a
liečba. Zvyčajne sa vyžaduje intenzívna podporná liečba. Osoby so známou anamnézou CLS sa touto očkovacou látkou nemajú očkovať. Pozri tiež časť 4.3.
Neurologické príhody
Po očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria sa veľmi zriedkavo zaznamenal Guillainov-Barrého
syndróm (GBS). Zdravotnícki pracovníci majú venovať pozornosť príznakom a symptómom GBS, aby určili správnu diagnózu, začali poskytovať adekvátnu podpornú starostlivosť a liečbu a vylúčili iné príčiny neurologických príhod.
Imunokompromitované osoby
Účinnosť, bezpečnosť a imunogenita očkovacej látky sa nehodnotili u imunokompromitovaných osôb,
vrátane osôb liečených imunosupresívami. Účinnosť očkovacej látky Vaxzevria môže byť u osôb so zníženou imunitou nižšia.
Dĺžka trvaniaochrany
Dĺžka trvania ochrany vyvolanej očkovacou látkou nie je známa, pretože sa ešte stále určuje
v prebiehajúcich klinických skúšaniach.
Obmedzenia účinnosti očkovacejlátky
Ochrana začína približne 3 týždne po prvej dávke očkovacej látky Vaxzevria. Jedinci nemusia byť
úplne chránení, kým neuplynie 15 dní po podaní druhej dávky. Rovnako, ako pri všetkých očkovacích látkach, ani očkovanie očkovacou látkou Vaxzevria nemusí chrániť všetky očkované osoby (pozri časť
5.1).
Pomocné látky
Sodík
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v 0,5 ml dávke, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.
Etanol
Tento liek obsahuje 2 mg alkoholu (etanolu) v 0,5 ml dávke. Malé množstvo alkoholu v tomto lieku nemá žiadny pozorovateľný vplyv.
4.5 Liekové a iné interakcie
Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.
Súbežné podanie očkovacej látky Vaxzevria s inými očkovacími látkami sa neskúmalo.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
K dispozícii sú obmedzené skúsenosti s použitím očkovacej látky Vaxzevria u gravidných žien.
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky z hľadiska gravidity, embryonálneho/fetálneho vývinu, pôrodu alebo postnatálneho vývinu (pozri časť 5.3).
Podanie očkovacej látky Vaxzevria počas gravidity sa má zvažovať len v prípade, že potenciálne prínosy prevážia nad akýmikoľvek potenciálnymi rizikami pre matku a plod.
Do
j
čenie
Nie je známe, či sa očkovacia látka Vaxzevria vylučuje do materského mlieka u ľudí.
V štúdiách na zvieratách sa pozoroval laktačný prenos protilátok proti SARS-CoV-2 S od matiek/samíc myší na mláďatá (pozri časť 5.3).
Fertilita
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky z hľadiska fertility (pozri
časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Očkovacia látka Vaxzevria nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Niektoré z nežiaducich reakcií uvedených v časti 4.8 však môžu dočasne ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Súhrn bezpečnostnéhoprofilu
Celková bezpečnosť očkovacej látky Vaxzevria je založená na analýze spojených údajov zo štyroch
klinických skúšaní fázy I/II, II/III a III vykonaných vo Veľkej Británii, Brazílii a Juhoafrickej republike a údajov z ďalšieho klinického skúšania fázy III vykonanom v USA, Peru a Čile. V čase analýzy bolo randomizovaných celkovo 56 124 osôb vo veku ≥ 18 rokov a spomedzi týchto osôb
33 869 dostalo aspoň jednu dávku očkovacej látky Vaxzevria a 31 217 osôb dostalo dve dávky.
Najčastejšie hlásenými nežiaducimi reakciami sú citlivosť v mieste podania injekcie (68 %), bolesť v mieste podania injekcie (58 %), bolesť hlavy (53 %), únava (53 %), myalgia (44 %), malátnosť (44 %), pyrexia (vrátane zvýšenej teploty [33 %] a horúčky ≥ 38 °C [8 %]), triaška (32 %), artralgia (27 %) a nauzea (22 %). Väčšina z týchto nežiaducich reakcií bola miernej až strednej závažnosti
a zvyčajne ustúpila v priebehu niekoľkých dní po očkovaní.
Po uvedení na trh sa zaznamenali veľmi zriedkavé prípady syndrómu trombózy s trombocytopéniou v priebehu prvých troch týždňov po očkovaní (pozri časť 4.4).
Po očkovaní očkovacou látkou Vaxzevria sa môžu u očkovaných osôb vyskytnúť viaceré nežiaduce reakcie v rovnakom čase (napríklad myalgia/artralgia, bolesť hlavy, triaška, pyrexia a malátnosť).
V porovnaní s prvou dávkou boli nežiaduce reakcie hlásené po druhej dávke miernejšie a menej časté. Reaktogenita v populácii starších dospelých osôb (vo veku ≥ 65 rokov) bola vo všeobecnosti
miernejšia a hlásila sa menej často.
Bezpečnostný profil sa zhodoval u osôb, ktoré mali na začiatku dokázanú predchádzajúcu infekciu
SARS-CoV-2 a u osôb bez predchádzajúcej infekcie.
Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií
Bezpečnostný profil uvedený nižšie je založený na analýze údajov z piatich klinických skúšaní, ktoré
zahŕňali osoby vo veku ≥ 18 rokov (združených údajov zo štyroch klinických skúšaní vykonaných vo Veľkej Británii, Brazílii a Juhoafrickej republike a údajov z jedného klinického skúšania vykonaného v USA, Peru a Čile) a údajov zo skúseností po registrácii očkovacej látky.
Nežiaduce liekové reakcie sú usporiadané podľa triedy orgánových systémov (System Organ Class, SOC) MedDRA. Frekvencie výskytu nežiaducich reakcií sú definované ako: veľmi časté (≥ 1/10);
časté (≥ 1/100 až < 1/10); menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000); veľmi zriedkavé (< 1/10 000) a neznáme (z dostupných údajov); v rámci každej SOC sú preferované termíny zoradené podľa klesajúcej frekvencie a následne podľa klesajúcej závažnosti.
Tabuľka 1 Nežiaduce liekové reakcieSOC MedDRA
| Frekvencia
| Nežiaduce reakcie
| Poruchy krvi a lymfatického systému
| časté
| trombocytopéniaa
| menej časté
| lymfadenopatia
| neznáme
| imunitná trombocytopéniab
| Poruchy imunitného systému
| neznáme
| anafylaxia precitlivenosť
| Poruchy metabolizmu a výživy
| menej časté
| znížená chuť do jedla
| Poruchy nervového systému
| veľmi časté
| bolesť hlavyc
| menej časté
| závrat ospalosť letargia
| zriedkavé
| paralýza tváred
| veľmi zriedkavé
| Guillainov-Barrého syndróm
| Poruchy ciev
| veľmi zriedkavé
| syndróm trombózy s trombocytopénioue
| neznáme
| syndróm kapilárneho presakovania trombóza cerebrálnych žíl a sínusovb
| Poruchy gastrointestinálneho traktu
| veľmi časté
| nauzea
| časté
| vracanie hnačka
| menej časté
| abdominálna bolesť
| Poruchy kože a podkožného tkaniva
| menej časté
| hyperhidróza pruritus vyrážka urtikária
| neznáme
| angioedém
| Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
| veľmi časté
| myalgia artralgia
| časté
| bolesť v končatine
| menej časté
| svalové kŕče
| Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
| veľmi časté
| citlivosť v mieste vpichu, bolesť, teplo, svrbenie, podliatiny únava malátnosť zvýšená teplota triaška
| časté
| opuch v mieste vpichu, erytém horúčkag ochorenie podobné chrípke asténia
|
|
|
a V klinických skúšaniach sa prechodná mierna trombocytopénia hlásila často (pozri časť 4.4).
b Prípady boli hlásené po uvedení očkovacej látky na trh (pozri tiež časť 4.4).
c Bolesť hlavy zahŕňa migrénu (menej časté).
d Na základe údajov z klinického skúšania vykonaného v USA, Peru a Čile. Počas obdobia sledovania
bezpečnosti do 5. marca 2021 hlásilo päť osôb v skupine s Vaxzevriou paralýzu tváre (alebo obrnu). Nástup bol 8 a 15 dní po prvej dávke a 4, 17 a 25 dní po druhej dávke. Všetky udalosti boli hlásené ako nezávažné. V skupine s placebom neboli hlásené žiadne prípady paralýzy tváre.
e Po uvedení na trh sa hlásili závažné a veľmi zriedkavé prípady syndrómu trombózy
s trombocytopéniou. Zahŕňali venóznu trombózu ako je trombóza cerebrálnych venóznych sínusov,
trombóza splanchnických žíl rovnako ako aj arteriálnu trombózu (pozri časť 4.4).
f Podliatiny v mieste podania injekcie zahŕňajú hematóm v mieste podania injekcie (menej časté).
g Nameraná horúčka ≥ 38 °C.
Hlásenie podozrenínanežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné

monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V
a uviedli číslo šarže, ak je k dispozícii.
4.9 PredávkovanieNeexistuje žiadna špecifická liečba predávkovania očkovacou látkou Vaxzevria. V prípade predávkovania je potrebné osobu sledovať a podľa potreby jej poskytnúť symptomatickú liečbu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: očkovacie látky, iné vírusové očkovacie látky, ATC kód: J07BX03
Mechanizmus účinkuVaxzevria je monovalentná očkovacia látka zložená z jediného rekombinantného šimpanzieho
adenovírusového vektora (ChAdOx1), neschopného replikácie, kódujúceho S (spike) glykoproteín
vírusu SARS-CoV-2. SARS-CoV-2 S imunogén v očkovacej látke je exprimovaný v trimérnej pred-fúznej konformácii; kódujúca sekvencia nebola modifikovaná za účelom stabilizácie exprimovaného S-proteínu v pred-fúznej konformácii. Po podaní dochádza k lokálnej expresii
S glykoproteínu vírusu SARS-CoV-2, čo stimuluje tvorbu neutralizujúcich protilátok a bunkovú imunitnú odpoveď, ktorá môže prispievať k ochrane pred COVID-19.
KlinickáúčinnosťAnalýza údajov zo štúdie D8110C00001Klinická účinnosť očkovacej látky Vaxzevria sa hodnotila na základe analýzy štúdie D8110C00001: randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdie fázy III vykonanej v USA, Peru a Čile. Zo štúdie boli vyradené osoby so závažným a/alebo nekontrolovaným kardiovaskulárnym,
gastrointestinálnym, hepatálnym, renálnym, endokrinným/metabolickým ochorením a neurologickými ochoreniami; rovnako, ako aj osoby so závažnou imunosupresiou, tehotné ženy a osoby so známou anamnézou SARS-CoV-2 infekcie. U všetkých osôb je plánované sledovanie počas až 12 mesiacov na hodnotenie účinnosti proti ochoreniu COVID-19.
Osoby vo veku ≥ 18 rokov dostali dve dávky (5 × 1010 vírusových častíc v jednej dávke, čo zodpovedá nie menej ako 2,5× 108 infekčných jednotiek) očkovacej látky Vaxzevria (n = 17 662) alebo placeba (fyziologický roztok) (n = 8 550) podaných formou i.m. injekcie v 1. deň a 29. deň (-3 až +7 dní). Medián dávkového intervalu bol 29 dní a väčšina osôb (95,7 % v skupine s očkovacou látkou Vaxzevria a 95,3 % v skupine s placebom) dostala druhú dávku ≥ 26 až ≤ 36 dní po 1. dávke.
Východiskové demografické charakteristiky boli naprieč liečebnými skupinami s očkovacou látkou Vaxzevria a placebom dôkladne vyvážené. Spomedzi osôb, ktoré dostali očkovaciu látku Vaxzevria, bolo 79,1 % osôb vo veku 18 až 64 rokov (20,9 % vo veku 65 rokov alebo starší) a 43,8 % osôb bolo žien. Spomedzi randomizovaných osôb bolo 79,3 % bielej rasy, 7,9 % bolo čiernej rasy, 4,2 % bolo ázijskej rasy, 4,2 % bolo americkej indiánskej alebo aljašskej domorodej rasy. Celkovo 10 376
(58,8 %) osôb malo aspoň jednu už existujúcu komorbiditu definovanú ako: chronické ochorenie
obličiek, chronická obštrukčná choroba pľúc, oslabenie imunitného systému z dôvodu transplantácie solídneho orgánu, anamnéza obezity (BMI > 30), závažné srdcové ochorenia, kosáčikovitá anémia, diabetes 1. alebo 2. typu, astma, demencia, cerebrovaskulárne ochorenia, cystická fibróza, vysoký krvný tlak, hepatálne ochorenie, pľúcna fibróza, talasémia alebo anamnéza fajčenia. V čase analýzy bol medián času sledovania po 2. dávke 61 dní.
Finálne stanovenie prípadov COVID-19 bolo vykonané hodnotiacou komisiou. Celková účinnosť očkovacej látky a účinnosť podľa kľúčových vekových skupín sú uvedené v tabuľke 2.
Tabuľka 2 Účinnosť očkovacej látky Vaxzevria proti symptomatickému ochoreniuCOVID-19 v štúdii D8110C00001
| Vaxzevria
| Placebo
| Účinnosť očkovacej látky % (95 % IS)b
|
N
| Počet prípadov COVID- 19a, n (%)
| Miera výskytu COVID-19 na 1 000 pacientorokov
| N
| Počet prípadov COVID- 19a, n (%)
| Miera výskytu COVID-19 na 1 000 pacientorokov
|
Celkovo (vek ≥ 18 rokov)
| 17 662
| 73 (0,4)
| 35,69
| 8 550
| 130 (1,5)
| 137,23
| 74,0 (65,3; 80,5)
|
Vek 18 až 64 rokov
| 13 966
| 68 (0,5)
| 40,47
| 6 738
| 116 (1,7)
| 148,99
| 72,8 (63,4; 79,9)
|
Vek ≥ 65 rokov
| 3 696
| 5 (0,1)
| 13,69
| 1 812
| 14 (0,8)
| 82,98
| 83,5 (54,2; 94,1)
|
N = počet osôb zahrnutých v každej skupine; n = počet osôb s potvrdenou udalosťou; IS = interval spoľahlivosti
a Symptomatické ochorenie COVID-19 vyžadujúce pozitívny výsledok RT-PCR testu (polymerázová
reťazová reakcia s reverznou transkripciou - Reverse Transcriptase-Polymerase Chain Reaction) a minimálne 1 respiračný prejav alebo príznak, alebo minimálne 2 iné systémové prejavy alebo príznaky podľa definície v protokole.
b Intervaly spoľahlivosti neboli upravené na multiplicitu.
Ako kľúčový sekundárny ukazovateľ sa hodnotilo závažné alebo kritické symptomatické ochorenie COVID-19. Spomedzi všetkých osôb, ktoré dostali liečbu podľa protokolu štúdie, sa v očkovacej skupine nehlásili žiadne prípady závažného alebo kritického symptomatického ochorenia COVID-19 v porovnaní s 8 prípadmi hlásenými v skupine s placebom. Vyskytlo sa 9 prípadov hospitalizácie,
pričom 8 prípadov bolo vyhodnotených ako závažné alebo kritické symptomatické ochorenie COVID-
19 a jeden ďalší prípad v očkovacej skupine. Väčšina prípadov závažného alebo kritického symptomatického ochorenia COVID-19 spĺňala iba kritérium saturácie krvi kyslíkom (SpO2) pre závažné ochorenie (≤ 93 % pri izbovom vzduchu).
U osôb s predchádzajúcim dôkazom infekcie SARS-CoV-2 alebo bez neho bola účinnosť očkovacej látky Vaxzevria (> 15 dní po 2. dávke) 73,7 % (95 % IS: 63,1; 80,1); 76 (0,4 %) prípadov COVID-19 pri očkovacej látke Vaxzevria (n = 18 563) oproti 135 (1,5 %) prípadov COVID-19 v skupine
s placebom (n = 9 031).
U osôb, ktoré mali jednu alebo viacero komorbidít a ktoré dostali očkovaciu látku Vaxzevria (≥ 15 dní po 2. dávke), mala očkovacia látka účinnosť 75,2 % (95 % IS: 64,2; 82,9) a u osôb bez komorbidít mala očkovacia látka účinnosť 71,8 % (95 % IS: 55,5; 82,1).
Analýza spojených údajov zo skúšaní COV002 a COV003Klinická účinnosť očkovacej látky Vaxzevria sa hodnotila na základe analýzy spojených údajov z dvoch prebiehajúcich randomizovaných, zaslepených, kontrolovaných skúšaní: skúšanie fázy II/III
u dospelých vo veku ≥ 18 rokov (vrátane starších osôb) vo Veľkej Británii (COV002) a skúšanie fázy III u dospelých vo veku ≥ 18 rokov (vrátane starších osôb) v Brazílii (COV003). Zo skúšaní boli vyradené osoby so závažným a/alebo nekontrolovaným kardiovaskulárnym, gastrointestinálnym,
hepatálnym, renálnym, endokrinným/metabolickým ochorením a neurologickými ochoreniami; rovnako, ako aj osoby so závažnou imunosupresiou, tehotné ženy a osoby s anamnézou SARS-CoV-2 infekcie. Očkovacie látky proti chrípke sa môžu podávať 7 dní pred alebo po podaní ktorejkoľvek dávky očkovacej látky Vaxzevria. U všetkých osôb je plánované sledovanie počas až 12 mesiacov na hodnotenie bezpečnosti a účinnosti proti ochoreniu COVID-19.
V spojenej analýze účinnosti dostali osoby vo veku ≥ 18 rokov dve dávky (5 × 1010 vírusových častíc v jednej dávke, čo zodpovedá nie menej ako 2,5× 108 infekčných jednotiek) očkovacej látky Vaxzevria (n = 6 106) alebo kontrolnej látky (meningokoková očkovacia látka alebo fyziologický roztok) (n = 6 090) formou i.m. injekcie.
V dôsledku logistických obmedzení siahal interval medzi 1. dávkou a 2. dávkou od 3 do 23 týždňov
(21 až 159 dní), pričom 86,1 % osôb dostalo druhú dávku v priebehu 4 až 12 týždňov (28 až 84 dní).
Východiskové demografické charakteristiky boli naprieč liečebnými skupinami s očkovacou látkou Vaxzevria a kontrolnou látkou dôkladne vyvážené. V spojenej analýze spomedzi osôb, ktoré dostali očkovaciu látku Vaxzevria s dávkovacím intervalom v rozmedzí 4 až 12 týždňov, bolo 87,0 % osôb vo veku 18 až 64 rokov (13,0 % vo veku 65 rokov alebo starší a 2,8 % vo veku 75 rokov alebo starší);
55,1 % osôb bolo žien; 76,2 % bolo bielej rasy, 6,4 % bolo čiernej rasy a 3,4 % bolo ázijskej rasy. Celkovo 2 068 (39,3 %) osôb malo aspoň jednu už existujúcu komorbiditu (definovaná ako BMI'
≥ 30 kg/m2, kardiovaskulárne ochorenie, respiračné ochorenie alebo diabetes). V čase analýzy bol medián času sledovania po 2. dávke 78 dní.
Finálne stanovenie prípadov COVID-19 bolo vykonané hodnotiacou komisiou, ktorá tiež určila závažnosť ochorenia na základe stupnice klinickej progresie podľa WHO. Celkovo 218 osôb malo ochorenie COVID-19 s virologicky potvrdeným vírusom SARS-CoV-2, ktoré sa objavilo ≥ 15 dní po druhej dávke s minimálne jedným príznakom COVID-19 (objektívna horúčka (definovaná ako
≥ 37,8 °C), kašeľ, dýchavičnosť, anosmia alebo ageúzia) a bolo bez dôkazu predchádzajúcej infekcie
SARS-CoV-2. Očkovacia látka Vaxzevria významne znížila výskyt COVID-19 v porovnaní s kontrolnou látkou (pozri tabuľku 3).
Tabuľka 3 Účinnosť očkovacej látky Vaxzevria proti COVID-19 v skúšaniach COV002a COV003a
Populácia
| Vaxzevria
| Kontrolná látka
| Účinnosť očkovacej látky % (95 % IS)b
|
N
| Počet prípadov COVID-19, n (%)
| N
| Počet prípadov COVID-19, n (%)
|
Schválený režim
|
4-12 týždňov (28 až 84 dní)
| 5 258
| 64 (1,2)
| 5 210
| 154 (3,0)
| 59,5 (45,8; 69,7)
|
N = počet osôb zahrnutých v každej skupine; n = počet osôb s potvrdenou udalosťou; IS = interval
spoľahlivosti
a Ukazovateľ účinnosti bol založený na potvrdených prípadoch COVID-19 u osôb vo veku 18 rokov
a starších, ktoré boli východiskovo séronegatívne a ktoré dostali dve dávky a pokračovali v štúdii ≥ 15
dní po druhej dávke.
b IS neupravený na multiplicitu.
Vo vopred špecifikovanej analýze bola účinnosť očkovacej látky 62,6 % (95 % IS: 50,9; 71,5) u osôb, ktoré dostali dve odporúčané dávky v akomkoľvek dávkovacom intervale (v rozmedzí 3 až 23 týždňov).
Čo sa týka hospitalizácie pre COVID-19 (stupeň závažnosti podľa WHO ≥ 4) u osôb, ktoré dostali dve dávky očkovacej látky Vaxzevria, sa vyskytlo 0 (0,0 %; n = 5 258) prípadov hospitalizácie pre
COVID-19 (≥ 15 dní po 2. dávke) v porovnaní s 8 (0,2 %; n = 5 210) pri kontrolnej látke, vrátane
jedného závažného prípadu (stupeň závažnosti podľa WHO ≥ 6) hláseného pri kontrolnej látke.
V rámci všetkých osôb, ktoré dostali aspoň jednu dávku, sa odo dňa 22 po 1. dávke vyskytlo 0 (0,0 %;
n = 8 032) prípadov hospitalizácie pre COVID-19 u osôb, ktoré dostali očkovaciu látku Vaxzevria,
v porovnaní so 14 (0,2 %; n = 8 026), vrátane jedného fatálneho prípadu, hlásenými pri kontrolnej látke.
U osôb, ktoré mali jednu alebo viacero komorbidít, mala očkovacia látka účinnosť 58,3 % (95 % IS:
33,6; 73,9); 25 prípadov COVID-19 (1,2 %) pri očkovacej látke Vaxzevria (n = 2 068) oproti 60 prípadom COVID-19 (2,9 %) v kontrolnej skupine (n = 2 040); čo bolo podobné, ako účinnosť očkovacej látky pozorovaná v celkovej populácii.
Dôkazy ukazujú, že ochrana začína približne 3 týždne po prvej dávke očkovacej látky. Druhá dávka sa má podať 4 až 12 týždňov po prvej dávke (pozri časť 4.4).
Populácia staršíchosôb
V štúdii D8110C00001 sa hodnotila účinnosť očkovacej látky Vaxzevria u 5 508 osôb vo veku ≥ 65
rokov; 3 696 osôb, ktoré dostali očkovaciu látku Vaxzevria a 1 812 osôb, ktoré dostali placebo. Účinnosť očkovacej látky Vaxzevria u starších osôb (≥ 65 rokov) sa zhodovala s účinnosťou
u mladších dospelých osôb (18-64 rokov).
Pediatrická populácia
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií s očkovacou látkou
Vaxzevria v jednej alebo vo viacerých podskupinách pediatrickej populácie v prevencii COVID-19 (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2).
Registrácias podmienkou
Tento liek bol registrovaný s tzv. podmienkou. To znamená, že sa očakávajú ďalšie údaje o tomto
lieku.
Európska agentúra pre lieky najmenej raz ročne posúdi nové informácie o tomto lieku a tento súhrn charakteristických vlastností lieku bude podľa potreby aktualizovať.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Neaplikovateľné.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
V štúdii toxicity po opakovanom podávaní u myší bolo i.m. podávanie očkovacej látky Vaxzevria dobre znášané. V podkožných tkanivách a kostrovom svale v miestach podania a priľahlom sedacom nerve sa pozoroval zmiešaný a/alebo mononukleárny bunkový zápal, ktorý nebol nežiaduci, čo je
v súlade s očakávanými nálezmi po i.m. injekčnom podaní očkovacích látok. Na konci obdobia rekonvalescencie sa na miestach podania alebo sedacích nervoch nepozorovali žiadne nálezy, čo naznačuje úplné zotavenie sa zo zápalu súvisiaceho s očkovacou látkou Vaxzevria.
Genotoxicita/karcinogenita
Nevykonali sa štúdie genotoxicity ani karcinogenity. U komponentov očkovacej látky sa neočakáva
genotoxický potenciál.
Reprodukčná toxicita
V štúdii reprodukčnej a vývojovej toxicity očkovacia látka Vaxzevria nevyvolávala materskú alebo
vývojovú toxicitu po expozícii matky počas obdobia párenia, gravidity alebo laktácie. V tejto štúdii sa očkovacou látkou vyvolané, detekovateľné, materské protilátky proti SARS-CoV-2 S-glykoproteínu preniesli na plody a mláďatá, čo naznačuje placentárny a laktačný prenos, v uvedenom poradí. Pre očkovaciu látku Vaxzevria nie sú k dispozícii žiadne údaje týkajúce sa vylučovania očkovacej látky do materského mlieka.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.
1 Zoznam pomocných látok
L-histidín
monohydrát L-histidínium-chloridu hexahydrát chloridu horečnatého polysorbát 80 (E 433)
etanol sacharóza chlorid sodný
edetan disodný (dihydrát)
voda na injekcie
6.2 Inkompatibility
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi ani riediť.
6.3 Čas použiteľnosti
Neotvorená injekčnáliekovka
6 mesiacov pri uchovávaní v chladničke (2 °C – 8 °C)
Nasledujúce informácie majú slúžiť zdravotníckym pracovníkom iba v prípade nečakaného dočasného porušenia teplotného reťazca. Nejedná sa o odporúčané podmienky pre uchovávanie alebo prepravu.
Čas použiteľnosti neotvorených injekčných liekoviek zahŕňa nasledovné nečakané porušenia teplotného reťazca pri uchovávaní v chladničke (2 °C – 8 °C) počas jednorazového časového intervalu:
- 12 hodín pri teplote až do 30 °C
- 72 hodín pri teplote až do -3 °C
Neotvorené injekčné liekovky sa po porušení teplotného reťazca musia vždy uložiť naspäť do chladničky (2 °C – 8 °C).
Výskyt porušenia teplotného reťazca pri neotvorených injekčných liekovkách nemá vplyv na odporúčaný spôsob uchovávania injekčných liekoviek po prvom otvorení (prvom prepichnutí injekčnej liekovky).
Otvorená injekčnáliekovka
Chemická a fyzikálna stabilita počas používania bola preukázaná počas 6 hodín pri uchovávaní pri
teplotách do 30 °C a počas 48 hodín pri uchovávaní v chladničke (2 °C – 8 °C). Po uplynutí tejto doby sa musí injekčná liekovka zlikvidovať. Po uchovávaní mimo chladničky ju nevracajte naspäť do chladničky.
Alternatívne sa otvorená injekčná liekovka môže uchovávať v chladničke (2 °C – 8 °C) počas maximálne 48 hodín, ak sa okamžite po každom odobratí dávky uloží naspäť do chladničky.
Z mikrobiologického hľadiska sa má očkovacia látka po prvom otvorení použiť okamžite. Ak sa očkovacia látka nepoužije okamžite, za čas použiteľnosti a podmienky uchovávania počas používania zodpovedá používateľ.
6.
4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Neuchovávajte v mrazničke.
Injekčné liekovky uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom. Podmienky na uchovávanie po prvom otvorení lieku, pozri časť 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Viacdávková injekčnáliekovka
8-dávková injekčná liekovka
4 ml suspenzie v 8-dávkovej injekčnej liekovke (číre sklo typu I) so zátkou (elastomérová
s hliníkovým tesnením). Každá injekčná liekovka obsahuje 8 dávok po 0,5 ml. Veľkosť balenia po 10
viacdávkových injekčných liekoviek.
10-dávková injekčná liekovka
5 ml suspenzie v 10-dávkovej injekčnej liekovke (číre sklo typu I) so zátkou (elastomérová
s hliníkovým tesnením). Každá injekčná liekovka obsahuje 10 dávok po 0,5 ml. Veľkosť balenia po 10
viacdávkových injekčných liekoviek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Pokyny nazaobchádzanieapodávanie
S touto očkovacou látkou má zaobchádzať zdravotnícky pracovník aseptickým postupom, aby sa
zabezpečila sterilita každej dávky.
Nepoužívajte túto očkovaciu látku po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na označení obalu po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Neotvorenú viacdávkovú injekčnú liekovku uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Neuchovávajte v mrazničke.
Injekčné liekovky uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Pred podaním je potrebné očkovaciu látku vizuálne skontrolovať na prítomnosť častíc a zmenu sfarbenia. Očkovacia látka Vaxzevria je bezfarebná až slabohnedá, číra až mierne nepriehľadná suspenzia. Ak spozorujete zmenu sfarbenia suspenzie alebo prítomnosť viditeľných častíc, injekčnú liekovku zlikvidujte. Netraste. Suspenziu nerieďte.
Táto očkovacia látka sa nesmie miešať v rovnakej injekčnej striekačke so žiadnymi inými očkovacími látkami alebo liekmi.
Očkovací cyklus očkovacou látkou Vaxzevria pozostáva z dvoch samostatných 0,5 ml dávok. Druhá dávka sa má podať po 4 až 12 týždňoch od prvej dávky. Osoby, ktoré dostali prvú dávku očkovacej látky Vaxzevria, majú na dokončenie očkovacieho cyklu dostať druhú dávku tej istej očkovacej látky.
Každá 0,5 ml dávka očkovacej látky sa odoberá do injekčnej striekačky na podanie vo forme intramuskulárnej injekcie, prednostne do deltového svalu ramena. Pokiaľ je to možné, na podanie použite novú ihlu.
Je bežné, že po odobratí poslednej dávky zostane v injekčnej liekovke kvapalina. Každá injekčná liekovka obsahuje určitý objem suspenzie navyše, aby sa zabezpečilo, že možno odobrať 8 dávok
(injekčná liekovka so 4 ml) alebo 10 dávok (injekčná liekovka s 5 ml) po 0,5 ml. Nezlievajte zvyšky očkovacej látky z viacerých injekčných liekoviek. Nepoužitú očkovaciu látku zlikvidujte.
Od otvorenia injekčnej liekovky (od prvého prepichnutia ihlou) jej obsah spotrebujte v priebehu 6 hodín pri uchovávaní pri teplotách do 30 °C. Po uplynutí tejto doby sa musí injekčná liekovka zlikvidovať. Nevracajte ju naspäť do chladničky. Alternatívne sa otvorená injekčná liekovka môže uchovávať v chladničke (2 °C – 8 °C) počas maximálne 48 hodín, ak sa okamžite po každom odobratí dávky uloží naspäť do chladničky.
LikvidáciaVšetka nepoužitá očkovacia látka alebo odpad vzniknutý z očkovacej látky sa má zlikvidovať v súlade
s národnými usmerneniami pre farmaceutický odpad. Prípadná rozliata očkovacia látka sa má
vydezinfikovať s použitím viricidálnych prostriedkov účinných proti adenovírusu.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIAstraZeneca AB
SE-151 85 Södertälje
Švédsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)EU/1/21/1529/001 10 viacdávkových injekčných liekoviek (8 dávok v injekčnej liekovke) EU/1/21/1529/002 10 viacdávkových injekčných liekoviek (10 dávok v injekčnej liekovke)
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 29. januára 2021
Dátum posledného predĺženia registrácie: 9. novembra 2021
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUPodrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu