k, najmä pri alergiách na arašidy alebo sóju.
· súbežne užívajúcich tetracyklíny (pozri časť 4.5 „Liekové a iné interakcie“).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri užívaníProgram na prevenciu otehotneniaTento liek je
TERATOGÉNNY.Toctino je kontraindikovaný u žien v plodnom veku, pokiaľ sa nesplnia všetky nasledujúce podmienky programu na prevenciu otehotnenia:
· pacientka rozumie rizikám teratogenity
· pacientka rozumie pravidelnému sledovaniu v mesačných intervaloch
· pacientka rozumie a súhlasí s nevyhnutnosťou antikoncepcie bez prerušenia, 1 mesiac pred začiatkom liečby, počas liečby a 1 mesiac po ukončení liečby a že musí používať minimálne jednu alebo najlepšie dve doplňujúce formy antikoncepcie zahrňujúce metódu bariéry
· i keď sa u pacientky nevyskytuje menštruačné krvácanie, musí nasledovať všetky odporúčania o účinnej antikoncepcii
· pacientka je schopná prispôsobiť sa opatreniam pre účinnú antikoncepciu.
· pacientka je informovaná a rozumie prípadným následkom tehotenstva a potrebám okamžitej konzultácie ak nastane riziko vzniku tehotenstva
· pacientka rozumie potrebe a súhlasí s podstúpením tehotenského testu pred, počas a 5 týždňov po ukončení liečby
· pacientka potvrdila, že porozumela rizikám a nevyhnutným opatreniam, ktoré sa spájajú s užívaním lieku Toctino.
Tieto podmienky sa týkajú tiež žien, ktoré v súčasnosti nežijú pohlavne aktívnym životom pokiaľ predpisujúci lekár nezváži, že existujú dostatočné dôvody, ktoré nenaznačujú riziko vzniku tehotenstva.
Predpisujúci lekár sa musí uistiť, že:
· pacientka súhlasí s podmienkami na prevenciu vzniku tehotenstva uvedených vyššie, vrátane potvrdenia, že im dostatočne dobre rozumie
· pacientka potvrdila vyššie uvedené podmienky
· pacientka používa minimálne jednu a najlepšie dve metódy účinnej antikoncepcie, zahrňujúcich metódu bariéry, minimálne 1 mesiac pred začiatkom liečby a pokračuje v používaní účinnej antikoncepcie počas liečby a minimálne 1 mesiac po ukončení liečby.
· boli získané negatívne výsledky tehotenských testov pred, počas a 5 týždňov po ukončení liečby. Dátumy a výsledky tehotenských testov sa majú zaznamenať.
AntikoncepciaPacientom ženského pohlavia musia byť poskytnuté dostatočné informácie o prevencii vzniku tehotenstva a v prípade, že nepoužívajú účinnú antikoncepciu majú dostať poučenie o antikoncepcii.
Minimálnou požiadavkou na pacientky s možnosťou otehotnenia je nutnosť používať aspoň jednu účinnú metódu antikoncepcie. Pacientky by mali používať najlepšie dve doplňujúce formy antikoncepcie zahrňujúce metódu bariéry. V antikoncepcii sa má pokračovať
minimálne 1 mesiac po ukončení liečby liekom Toctino, aj v prípade pacientok bez menštruačného krvácania.
Tehotenský testV súlade s národným postupom sa počas prvých 3 dní menštruačného cyklu pod lekárskym dohľadom odporúčajú vykonať tehotenské testy s minimálnou citlivosťou 25 mIU/ml nasledovne:
Mesiac pred začiatkom liečbyKvôli vylúčeniu možnosti tehotenstva pred začiatkom používania antikoncepcie sa odporúča, aby sa na úvod vykonal tehotenský test pod dohľadom lekára a dátum a výsledky sa zaznamenali. U pacientok bez pravidelnej menštruácie má načasovanie tehotenského testu zodpovedať sexuálnej aktivite pacientky a má sa u pacientky vykonať približne 3 týždne po nechránenom pohlavnom styku. Predpisujúci lekár má pacientku poučiť o antikoncepcii.
Na začiatku liečbyTehotenský test pod dohľadom lekára sa má tiež vykonať počas konzultácie, keď sa liek Toctino predpisuje alebo počas 3 dní pred návštevou predpisujúceho lekára a smie sa vykonať neskôr v prípade, že pacientka používala účinnú antikoncepciu počas minimálne 1 mesiaca. Tento test má potvrdiť, že pacientka na začiatku liečby liekom Toctino nie je tehotná.
Kontrolné návštevyKontrolné návštevy sa majú naplánovať v 28-dňových intervaloch. Môže sa určiť nutnosť opakovaného tehotenského testu pod lekárskych dohľadom každý mesiac pri zvažovaní medzi ďalšou pohlavnou aktivitou pacientky a súčasnou menštruáciou v anamnéze (abnormálna menštruácia, vynechaný cyklus alebo amenorea). Ak je to potrebné, ďalší tehotenský test pod dohľadom lekára sa má vykonať v deň návštevy z dôvodu predpísania lieku alebo počas 3 dní pred návštevou predpisujúceho lekára.
Koniec liečbyPäť týždňov po ukončení liečby majú ženy podstúpiť záverečný tehotenský test, aby sa vylúčilo tehotenstvo.
Obmedzenia pri predpisovaní a vydávaníPredpisovanie lieku Toctino ženám v plodnom veku sa má
obmedziť na 30 dní liečby a pokračovanie v liečbe si vyžaduje nové predpísanie lieku. V optimálnom prípade sa má v ten istý deň vykonať tehotenský test, predpísať a vydať liek Toctino. K vydaniu lieku Toctino má dôjsť počas maximálne 7 dní od predpísania.
Pacienti mužského pohlaviaMalé množstvo alitretinoinu bolo stanovené v semene zdravých dobrovoľníkov užívajúcich 40 mg alitretinoinu a neexistujú náznaky akumulácie lieku v semene. Za predpokladu úplnej vaginálnej absorpcie by tieto množstvá mali zanedbateľný vplyv na endogénne plazmatické hladiny u partnerky, a preto v prípade tehotnej partnerky nepredstavujú riziko pre plod. Na základe predklinických zistení môže byť fertilita u mužov ovplyvnená liečbou liekom Toctino (pozri časť 5.3).
Pacientom mužského pohlavia sa má pripomenúť, že sa so svojim liekom nemôžu s nikým deliť, najmä nie zo ženami.
Ďalšie upozorneniaPacienti majú byť poučení, aby nikdy nedávali tento liek inej osobe a všetky nepoužité kapsuly na konci liečby vrátili svojmu lekárnikovi.
V dôsledku možného rizika pre plod tehotnej prijímateľky transfúzie nesmú pacienti počas liečby a 1 mesiac po prerušení liečby liekom Toctino darovať krv.
Edukačný materiálZa účelom pomôcť predpisujúcim lekárom, lekárnikom a pacientom pri predchádzaní expozície alitretinoinu u plodu, držiteľ rozhodnutia o registrácii pripraví edukačný materiál pre zvýraznenie upozornení o teratogenite lieku Toctino, pre poskytnutie rady o antikoncepcii pred začiatkom liečby a poskytnutie rady o potrebe vykonávania tehotenského testu. Kompletná informácia o teratogénnom riziku pre pacienta a prísne opatrenia pre prevenciu tehotenstva špecifikované v programe prevencie tehotenstva má lekár poskytnúť všetkým pacientom oboch pohlaví.
Psychické poruchyU pacientov liečených systémovými retinoidmi sa zaznamenala depresia, zhoršenie depresie, úzkosť, sklony k agresivite, zmeny nálady, psychotické príznaky a veľmi zriedkavo samovražedné myšlienky, pokusy o samovraždu a samovražda. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať pacientom s depresiou v anamnéze, a preto u pacientov liečených alitretinoinom sa má výskyt príznakov depresie sledovať a ak je to potrebné má sa im odporučiť príslušná liečba. Samotné prerušenie liečby však nemusí byť dostatočné na zmiernenie príznakov, a preto môže byť nevyhnutné ďalšie psychiatrické a psychologické vyšetrenie.
UV svetloÚčinky UV svetla sú zosilnené pri liečbe retinoidmi, preto sa majú pacienti vyhýbať nadmernému vystaveniu sa slnečnému žiareniu a nekontrolovanému používaniu horského slnka. V prípade potreby sa má použiť ochranný prostriedok pri opaľovaní s vysokým ochranným faktorom minimálne SPF 15.
Pacientom, u ktorých sa vyskytne suchá pokožka a pery, sa má odporučiť používať hydratačnú masť alebo krém a balzam na pery.
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva Liečba inými systémovými retinoidmi bola spojená so zmenami postihujúcimi kosti, ktoré zahrňovali predčasného uzatvorenia epifyzálnych štrbín, zhrubnutie kostí a kalcifikáciu šliach a väziva.
U pacientov liečených alitretinoinom sa pozorovala bolesť svalov, bolesť kĺbov a zvýšené hladiny kreatinínfosfokinázy v sére.
Poruchy okaLiečba alitretinoinom sa spájala so suchými očami. Príznaky zvyčajne vymiznú po prerušení liečby. Suchosť v očiach môže zmierniť aplikácia hydratačných očných mastí alebo aplikácia umelých sĺz. Môže sa objaviť intolerancia na kontaktné šošovky, ktorá si u pacienta počas liečby môže vyžadovať používanie okuliarov.
Liečba systémovými retinoidmi bola spojená s korneálnym zákalom a keratitídou. U pacientov liečených alitretinoinom sa zaznamenalo zhoršenie nočného videnia. Účinky zvyčajne vymiznú po prerušení liečby.
Pacientom, u ktorých sa objavili ťažkosti so zrakom, sa má odporučiť návšteva oftalmológa. Môže byť potrebné liečbu alitretinoinom ukončiť.
Benígna intrakraniálna hypertenziaLiečba systémovými retinoidmi vrátane liečby alitretinoinom sa spájala s výskytom benígnej intrakraniálnej hypertenzie, pričom niektoré prípady boli zapríčinené súbežnou liečbou tetracyklínmi (pozrite časti 4.3“ a 4.5). Príznaky a symptómy benígnej intrakraniálnej hypertenzie zahrňujú bolesť hlavy, nauzeu a vracanie, poruchy zraku a papiloedém. Pacienti, u ktorých sa objavia príznaky benígnej intrakraniálnej hypertenzie, musia okamžite prerušiť užívanie alitretinoinu.
Metabolizmus tukovAlitretinoin sa spájal so zvýšenými hladinami plazmatického cholesterolu a triglyceridov. Majú sa monitorovať sérové hladiny cholesterolu a triglyceridov (hladiny nalačno).
Liečba alitretinoinom sa má prerušiť, ak hypertriglyceridémiu nie je možné udržiavať na prijateľných hodnotách alebo ak sa objavia príznaky pankreatitídy (pozri časť 4.8). Hladiny triglyceridov presahujúce 800 mg/dl (9 mmol/l) sú niekedy spojené so vznikom akútnej pankreatitídy, ktorá môže byť smrteľná.
Funkcia štítnej žľazyU pacientov liečených alitretinoinom boli zistené zmeny pri vyšetreniach funkcie štítnej žľazy, najčastejšie označované ako reverzibilné zníženie hladín hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) a T4 (voľný tyroxín).
Poruchy pečene a žlčových ciestLiečba inými systémovými retinoidmi bola spojená s dočasnými a reverzibilnými zvýšeniami hladín hepatálnych transamináz. V prípade pretrvávajúceho klinicky relevantného zvýšenia hladín transamináz sa má zvážiť zníženie dávky alebo prerušenie liečby.
Poruchy gastrointestinálneho traktuSystémovo podávané retinoidy boli u pacientov bez intestinálnych ochorení v anamnéze spojené so IBD (zápalovými ochoreniami čreva vrátane Crohnovej choroby). V prípade výskytu vážnej formy hnačky je potrebné zvážiť diagnózu IBD a liečbu alitretinoinom je potrebné okamžite prerušiť.
Alergické reakciePri systémových retinoidoch sa zaznamenali zriedkavé anafylaktické reakcie, v niektorých prípadoch po predchádzajúcej miestnej aplikácii retinoidov. Zriedkavo boli zaznamenané kožné alergické reakcie. Zaznamenali sa závažné prípady alergickej vaskulitídy, často s purpurou (hematómy a červené plochy) na končatinách a extrakutánne. Závažné alergické reakcie si vyžadujú prerušenie liečby a pozorne sledovanie.
Vysoko rizikoví pacientiPacienti s
diabetes mellitus, obezitou, kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi alebo poruchami metabolizmu tukov, ktorí sú liečení alitretinoinom, si vyžadujú častejšie kontroly sérových hladín lipidov. Odporúča sa, aby títo pacienti začínali liečbu dávkou 10 mg jedenkrát denne a dávka sa má v prípade potreby titrovať na maximálne 30 mg.
4.5 Liekové a iné interakcieFarmakokinetická interakciaAlitretinoin je metabolizovaný pomocou cytochrómu P450 3A4 (CYP3A4).
Pacientky majú byť vopred upozornené, aby sa samovoľne neliečili rastlinnými prípravkami s obsahom Ľubovníka bodkovaného, pretože boli pozorované interakcie s hormonálnymi kontraceptívami na základe hlásení o medzimenštruačnom krvácaní po orálnych kontraceptívach krátko po začatí užívania prípravkov s obsahom Ľubovníka bodkovaného. U pacientok, ktoré užívali kombinované hormonálne kontraceptíva a tiež niektoré prípravky s obsahom Ľubovníka bodkovaného, sa zaznamenal výskyt tehotenstva.
Súbežné podávanie s inhibítormi CYP3A4 ako je ketokonazol zvyšuje plazmatické hladiny alitretinoinu a môže sa vyžadovať zníženie dávky. Vplyv iných inhibítorov CYP3A4 sa neskúmal. Alitretinoin neovplyvňoval farmakokinetiku ketokonazolu.
Pri súbežnom podávaní alitretinoinu bolo zistené zníženie plazmatickej hladiny simvastatínu o 16 %.
Vplyv na iné podobné lieky sa neskúmal. Simvastatín neovplyvňoval farmakokinetiku alitretinoinu.
Neboli zistené žiadne farmakokinetické interakcie pri súbežnom podávaní alitretinoinu s cyklosporínom alebo perorálnymi kontraceptívami na báze etynylestradiolu a norgestimátu.
Farmakodynamické interakciePacienti nesmú užívať vitamín A alebo iné retinoidy, pretože súbežné užívanie vedie k riziku vzniku hypervitaminózy A.
Pri súbežnom užívaní retinoidov s tetracyklínmi sa zaznamenali prípady benígnej intrakraniálnej hypertenzie (
pseudotumor cerebri). Z tohto dôvodu sa má predísť súbežnej liečbe tetracyklínmi (pozrite časti 4.3 a 4.4).
4.6 Gravidita a laktáciaAbsolútnou kontraindikáciou liečby liekom Toctino je gravidita (pozri časť 4.3 „Kontraindikácie“). Ak počas liečby liekom Toctino alebo mesiac po prerušení liečby napriek upozorneniam o zabránení tehotenstva dôjde k otehotneniu, existuje vysoké riziko veľmi ťažkých a závažných foriem malformácií plodu.
Alitretinoin je retinoid, a preto je silným teratogénom. Malformácie plodu súvisiace s expozíciou retinoidov zahŕňajú abnormality centrálneho nervového systému (hydrocefalus, cerebelárne malformácie/abnormality, mikrocefalus), dysmorfiu tváre, rázštep podnebia, abnormality vonkajšieho ucha (absencia vonkajšieho ucha, malé alebo absentujúce vonkajšie zvukovody), očné abnormality (mikroftalmia), kardiovaskulárne abnormality (konotrunkálne malformácie napr. Fallotova tetralógia, transpozícia veľkých ciev, defekty septa), abnormality týmusu a abnormality prištítnych teliesok. Vyskytuje sa taktiež zvýšený výskyt spontánnych potratov.
Ak počas liečby liekom Toctino pacientka otehotnie, liečba sa musí ukončiť a kvôli prehodnoteniu a odporúčaniam sa má pacientke odporučiť návšteva lekára, ktorý je odborníkom alebo má skúsenosti s teratológiou.
LaktáciaAlitretinoin je vysoko lipofilný, z tohto dôvodu je prechod alitretinoinu do materského mlieka veľmi pravdepodobný. Užívanie alitretinoinu je u dojčiacich matiek kontraindikované, z dôvodu potenciálneho rizika pre dieťa vystavené expozícii.
FertilitaMalé množstvo alitretinoinu bolo stanovené v semene zdravých dobrovoľníkov užívajúcich 40 mg alitretinoínu a neexistujú náznaky akumulácie lieku v semene. Za predpokladu úplnej vaginálnej absorpcie by tieto množstvá mali zanedbateľný vplyv na endogénne plazmatické hladiny u partnerky a preto nepredstavujú riziko pre plod v prípade tehotnej partnerky. Na základe predklinických zistení môže byť fertilita u mužov ovplyvnená liečbou liekom Toctino (pozri časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeU pacientov liečených alitretinoinom a inými retinoidmi sa zaznamenalo zhoršenie nočného videnia. Pacienti majú byť o tomto potenciálnom probléme poučení a upozornení, aby pri vedení vozidla a obsluhe strojov boli opatrní.
4.8 Nežiaduce účinkyNajčastejšie nežiaduce účinky lieku (NÚL), ktoré sa pozorovali pri liečbe alitretinoinom sú bolesť hlavy (pri 30 mg: 21 %; pri 10 mg: 11 %), sčervenanie (pri 30 mg: 5,9 %; pri 10 mg: 1,6 %) a zmeny v laboratórnych vyšetreniach týkajúce sa zvýšených hladín triglyceridov (pri 30 mg: 35,4 %; pri 10 mg: 17 %), zvýšených hladín cholesterolu (pri 30 mg: 27,8 %; pri 10 mg: 16,7 %), znížených hladín hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH, pri 30 mg: 8,4 %; pri 10 mg: 6 %) a znížených hladín voľného tyroxínu T4 (pri 30 mg: 10,5 %; pri 10 mg: 2,9 %). Tieto NÚL sú závislé od dávky, a preto sa môžu zmierniť pri znížení dávky.
| Veľmi časté (≥ 1/10)
| Časté (≥ 1/100 až < 1/10)
| Menej časté (≥ 1/1000 až < 1/100)
| Zriedkavé (≥ 1/10.000 až < 1/1000)
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
|
| Anémia, zvýšená väzobná kapacita železa, zníženie počtu monocytov, zvýšenie počtu trombocytov.
|
|
|
Poruchy endokrinného systému
|
| Znížené hladiny TSH a voľného T4.
|
|
|
Poruchy nervového systému
| Bolesť hlavy
|
|
| Benígna intrakraniálna hypertenzia
|
Poruchy oka
|
| Konjunktivitída, sucho v oku, podráždenie oka
| Rozmazané videnie, šedý zákal
|
|
Poruchy ciev
|
| Sčervenanie
|
| Vaskulitída
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
|
|
| Krvácanie z nosa
|
|
Poruchy pečene a žlčových ciest
|
| Zvýšené hladiny transamináz1)
|
|
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
|
| Suchá pokožka, suché pery, zápal pery, ekzém1), dermatitída1) , erytém, alopécia
| Pruritus, vyrážka, kožná exfoliácia, asteatický ekzém
|
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
|
| Artralgia1), myalgia1
| exostóza, (hyperostóza), ankylozujúca spondylitída
|
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
| Hypertriglyceridémiazníženie hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou, hypercholesterolémia
| Zvýšenie hladiny kreatínfosfokinázy v krvi
|
|
|
1) Výskyt nežiaducich účinkov nebol vyšší ako ten, ktorý sa pozoroval v placebom kontrolovanej skupine.
S používaním retinoidov boli spojené účinky na psychiku, najmä depresia, zmeny nálady a samovražedné myšlienky. Z klinických skúšaní boli vyradení pacienti s anamnézou alebo súčasnými psychickými poruchami, ktorí boli sledovaní pre depresiu podľa skóre CES‑D (Centrum pre epidemiologické skúšania – depresia). Liečba alitretinoinom sa nespájala so zmenami v skóre CES–D.
Nasledujúce nežiaduce účinky neboli zistené v klinických štúdiách s alitretinoinom, tieto však boli zaznamenané počas liečby inými retinoidmi: zápalové ochorenia čreva, diabetes mellitus, farbosleposť (poruchy farebného videnia) a intolerancia kontaktných šošoviek (pozri časť 4.4)
So systémovou liečbou retinoidmi boli spojené zmeny mineralizácie kostí a extraoseálne kalcifikácie.
V klinických štúdiách s alitretinoinom boli degeneratívne zmeny chrbtice a kalcifikácie väzív častým nálezom u pacientov s chronickým ekzémom rúk ešte pred liečbou (na začiatku), len s malou progresiou u malého počtu pacientov počas liečby. Tieto zistenia boli konzistentné s degeneratívnymi zmenami závislými od veku. Vyšetrenie kostnej denzity (DXA) nepreukázalo vplyv na mineralizáciu kostí závislú od dávky.
4.9 PredávkovanieAlitretinoin je derivátom vitamínu A. Alitretinoin sa podával v onkologických klinických štúdiách pri dávkovaní 10-krát vyššom ako je dávkovanie pri chronickej forme ekzému na ruke. Pozorované nežiaduce účinky boli zhodné s toxicitou retinoidov a zahrňovali závažnú formu bolesti hlavy, hnačku, sčervenanie tváre a hypertriglyceridémiu. Tieto nežiaduce účinky boli reverzibilné.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiATC kód: D11AX19
Mechanizmus účinkuFarmakologický účinok retinoidov sa môže vysvetľovať ich vplyvom na proliferáciu bunky, bunkovú diferenciáciu, apoptózu, angiogenézu, keratinizáciu, sekréciu kožného mazu a imunomoduláciu. Na rozdiel od ostatných retinoidov, ktoré sú špecifickými agonistami RAR alebo RXR receptorov, alitretinoin sa viaže na obidve skupiny týchto receptorov. Mechanizmus účinku alitretinoinu pri chronickej forme ekzému rúk nie je známy. Alitretinoin preukázal imunomodulačné a protizápalové účinky, ktoré súvisia so zápalových procesom na koži. Ligandy CXCR3 a chemokíny CCL20, ktoré sa vyplavujú pri ekzémových léziách kože, sú v keratinocytoch stimulovaných cytokínmi a kožných endoteliálnych bunkách alitretinoinom potláčané. Navyše alitretinoin potláča expanziu podskupín cytokínmi aktivovaných leukocytov a antigén prezentujúcich buniek.
Zistilo sa, že alitretinoin u ľudí ovplyvňuje tvorbu kožného mazu len minimálne.
Klinická účinnosť Bezpečnosť a účinnosť lieku Toctino u pacientov so závažnou chronickou formou ekzém rúk (CHE), ktorá je odolná voči lokálne aplikovaným kortikoidom bola stanovená v dvoch randomizovaných dvojito zaslepených placebom kontrolovaných klinických štúdiách vo fáze 3.
Primárnym cieľom v týchto štúdií bol podiel pacientov, ktorí dosiahnu na konci liečby pri celkovom hodnotení lekárom (PGA) hodnotenie čisté alebo takmer čisté ruky. Trvanie liečby bolo 12 až 24 týždňov.
Klinické skúšanie BACH (Prínos alitretinoinu v liečbe chronickej dermatitídy rúk, Benefit of Alitretinoin in Chronic Hand Dermatitis Study) zahrňovalo 1032 pacientov so závažnou formou CHE, ktorí neodpovedali alebo odpovedali krátkodobo (úvodne zlepšenie a zhoršenie choroby napriek pokračovaniu liečby) na účinné lokálne aplikované kortikosteroidy alebo tieto účinné lokálne aplikované kortikosteroidy netolerovali. Boli zahrnuté všetky fenotypy CHE: hyperkeratóza (87 %), pomfolyx (27 %), dermatitída špičiek prstov (43 %) a iné (15 %). V podstate všetci pacienti mali znaky zápalu kože, s nálezom erytému a/alebo vezikúl. V porovnaní s placebom viedla liečba alitretinoinom k signifikantne vyššiemu podielu pacientov s čistými/takmer čistými rukami. Odpovede záviseli od dávky (pozri tabuľku 2). Počet odpovedí rôznych subtypov CHE taktiež záviseli od dávky s výnimkou pacientov s pomfolyxom (pozri tabuľku 3).
Tabuľka 2: Parameter primárnej účinnosti – výsledky
| Alitretinoin
|
|
Primárny cieľ
| 10 mg
| 30 mg
| Placebo
|
ITT populácia
| N=418
| N=409
| N=205
|
PGA na konci skúšania' Celkový počet odpovedí Čisté Takmer čisté
| 115 (27,5 %) 39 ( 9,3 %) 76 (18,2 %)
| 195 (47,7 %) 90 (22,0 %) 105 (25,7 %)
| 34 (16,6 %) 6 ( 2,9 %) 28 (13,7 %)
|
Porovnanie s placebom
| p = 0,004
| p = <0,001
|
|
Tabuľka 3: Počet odpovedí podľa subtypov CHEPodtyp CHE (% z populácie ITT)
| Hyperkeratický (64 %)
| Hyperkeratický/pomfolyxový (22 %)
| Pomfolyxový (5 %)
|
Pomer odpovedí (PGA)
| 30 mg: 54 % 10 mg: 30% Placebo: 12 %
| 30 mg: 33 % 10 mg: 23 % Placebo: 12 %
| 30 mg: 33 % 10 mg: 22 % Placebo: 30 %
|
Sekundárne ciele zahrňovali podiely pacientov, ktorí dosiahnu najmenej zmiernenie ochorenia, čas do dosiahnutia čistých alebo takmer čistých rúk, redukciu celkového symptómového skóre lézií, celkové hodnotenie závažnosti ochorenia pacientom (PaGA), redukciu šírenia ochorenia (pozri tabuľku 4). Pacienti s čistými/takmer čistými rukami na konci liečby boli sledovaní nasledujúcich 24 týždňov. Počas tohto obdobia nebola dovolená liečba žiadnym aktívnym liekov na CHE. Relaps bol definovaný ako 75 % úvodného celkového symptómového skóre lézií (TLSS).
Tabuľka 4: Parametre sekundárnej účinnosti – výsledky
| Alitretinoin
|
|
Variabilita účinnosti
| 10 mg
| 30 mg
| Placebo
|
ITT populácia
| N=418
| N=409
| N=205
|
Počet čiastočných odpovedí (čisté, takmer čisté alebo zmiernenie ochorenia)
| 207 (49,5 %)
| 254 (62,1 %)
| 74 (36,1 %)
|
PaGA (čisté alebo takmer čisté)
| 101 (24,2 %)
| 163 (39,9 %)
| 31 (15,1 %)
|
priemerné TLSS (zmeny priemerného % oproti východziemu)
| -50,79 (n=411)
| -60,80 (n=408)
| -37,30 (n=204)
|
Šírenie ochorenia (zmeny priemerného % oproti východziemu)
| -40,01 (n=402)
| -54,15 (n=391)
| -31,93 (n=197)
|
Počet odpovedajúcich pacientov bez pozorovaného relapsu na konci 24-ýždňového sledovania je uvedený nižšie v tabuľke 5. V tejto analýze u väčšiny respondentov, ktorí užívali 10 mg a 30 mg alitretinoinu nedochádzalo na konci sledovaného obdobia k recidíve.
Tabuľka 5: Počet relapsov* na konci sledovania
| Alitretinoin
| Placebo
N=205
|
| 10 mg N=418
| 30 mg N=409
|
Respondenti
| 115 (100 %)
| 195 (100 %)
| 34 (100 %)
|
Bez relapsu
| 81 (70,4 %)
| 122 (62,6 %)
| 19 55,9 %)
|
* Korešponduje s výpočtom metódou dosadenia posledných dostupných hodnôt (last-observation-carried-forward (LOCF)).
Následná štúdia (druhá štúdia fázy 3) sledovala účinnosť a bezpečnosť trvania druhej liečby u pacientov, ktorí predtým odpovedali (kohorta A) a ktorí neodpovedali na liečbu(kohorta B). Pacienti v kohorte A, ktorí v predchádzajúcej štúdii odpovedali ale došlo u nich k recidíve, boli randomizovaní do rovnakých dávok, aké dostávali v úvodnej liečbe (10 alebo 30 mg) alebo placebo v pomere 2:1. U pacientov, u ktorých došlo k relapsu a ktorí znovu dostávali dávku 30 mg, dosiahlo čisté/takmer čisté ruky 80 %, v príslušnej placebo skupine to bolo 8 % (p<0,001). U pacientov, u ktorých došlo k relapsu a ktorí znovu dostali dávku 10 mg, dosiahlo čisté/takmer čisté ruky 48 %, v príslušnej placebo skupine to bolo 10 % (p=0,1). Pacienti, ktorí v predchádzajúcom skúšaní odpovedali na liečbu placebom, dostávali aj v tomto následnom skúšaní placebo. Mnohí z týchto pacientov znovu odpovedali na liečbu placebom (69,2 %).
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaAbsorpcia alitretinoinu z gastrointestinálneho traktu je rôzna a úmerná dávke v rámci terapeutického rozsahu 10 – 30 mg. Absolútna biologická dostupnosť alitretinoinu nebola stanovená. Ak sa alitretinoin užíval s jedlom, systémová expozícia je zosilnená faktorom 4 a variabilita expozície je znížená. Z tohto dôvodu má alitretinoin užívať s jedlom.
DistribúciaAlitretinoin sa silne viaže na plazmatické bielkoviny. Distribučný objem alitretinoinu u ľudí nebol stanovený, ale štúdie na zvieratách naznačujú väčší distribučný objem ako je extracelulárny objem.
MetabolizmusAlitretinoim sa metabolizuje oxidáciou v pečeni prostredníctvom izoenzýmov CYP3A4 na 4‑oxo‑alitretinoin. Obe zlúčeniny podliehajú izomerizácii na kyselinu dl-transretinovú a kyselinu 4‑oxo‑dl‑transretinovú. Po orálnom užití je podiel metabolitov v plazme k systémovej expozícii alitretionoinom približne 35 % k 80 % pre 4‑oxo‑alitretinoin. Hlavný metabolit 4‑oxo‑alitretinoin podlieha ďalej glukuronidizácii a eliminuje sa močom. Alitretinoin je degradovaný podobne ako vitamín A postupným štiepením uhlíkovej časti reťazca.
Počas 12 až 24‑týždňového obdobia liečby dávkou 10 alebo 30 mg ostávala expozícia alitretinoinom stabilná.
ElimináciaAlitretinoin je endogénny retinoid. Koncentrácie alitretinoinu sa vracajú na normálne hodnoty počas 1 až 3 rokov od ukončenia liečby.
Vylučovanie rádioaktívne značeného alitretinoinu bolo ukončené s približne 94 % zachytením dávky. Rádioaktívne značený materiál sa vylučoval hlavne močom a v menšom množstve (približne 30 %) stolicou. Najviac zastúpená exkrečná zlúčenina je glukuronid 4‑oxo‑alitretinoinu predstavujúci 6,5 % dávky v moči.
Eliminačný polčas nezmeneného alitretinoinu sa pohybuje v rozmedzí 2 až 10 hodín. Alitretinoin a jeho 4‑oxo‑metabolity sa nepodliehajú akumulácii.
Farmakokinetika v určitých skupinách populácie Pohlavie, hmotnosť a vek pacientov neovplyvňovali farmakokinetiku alitretinoinu v štúdiách farmakokinetiky.
Farmakokinetika alitretinoinu u pacientov s CHE bola podobná ako u zdravých dobrovoľníkov.
Kinetika alitretinoinu nebola skúmaná u pacientov s pečeňovou alebo závažnou obličkovou nedostatočnosťou, ani u pacientov mladších ako 18 rokov (pozrite časť 4.3).
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiAkútna toxicitaTak ako pri iných retinoidoch, aj u alitretinoinu bola akútna toxicita u myší a potkanov nízka. Po intraperitoneálnom podaní bola LD
50 > 4000 mg/kg po 24 hodinách a 1 400 mg/kg po 10 dňoch. Približná LD
50 po orálnom podaní u potkanov bola 3000 mg/kg.
Chronická toxicitaAlitretinoin sa skúšal v dlhodobých štúdiách počas 9 mesiacov u psov a 6 mesiacov u potkanov. Známky toxicity záviseli od dávky a vyskytovali sa pri expozíciách podobným terapeutickej expozícii u ľudí hodnotenej podľa AUC. Účinky boli charakteristické pre retinoidy (zhodné s hypervitaminózou A) a obvykle boli spontánne reverzibilné.
TeratogenitaPodobne ako iné retinoidy, aj alitretinoin vykazoval teratogenitu
in vitro aj
in vivo.
Vzhľadom k teratogénnemu potenciálu alitretinoinu musia ženy vo fertilnom veku počas liečby alitretinoinim a jeden mesiac po liečbe prísne dodržiavať opatrenia brániace otehotneniu (pozri časť 4.3 „Kontraindikácie“, časť 4.4 „Osobitné opatrenia a upozornenia pri používaní“ a časť 4.6 „Gravidita a laktácia“).
FertilitaAlitretinoin bol skúšaný v štúdiách fertility a včasného embrionálneho vývoja u potkanov. Pri najvyšších skúšaných dávkach neboli zistené žiadne účinky na mužské a ženské reprodukčné parametre. Avšak systémová expozícia v tejto štúdii nedosahovala hladiny zistené u pacientov.
Tak ako u ostatných retinoidov sa v experimentoch na zvieratách zistili reverzibilné vplyvy na samčie reprodukčné orgány v podobe porušenej spermatogenézy a prizdružených degeneratívnych lézií semenníkov. Bezpečná hranica u psov s ohľadom na hladinu bez ovplyvnenia toxicity samčích reprodukčných orgánov bola 1 – 6 pre humánnu dávku 30 mg.
MutagenitaAlitretinoin v
in vitro ani
in vivo testoch nevykazoval metagenitu.
KarcinogenitaAlitretinoin sa hodnotil v 2-ročných štúdiách karcinogenity u potkanov a myší. Na dávke závislá toxicita špecifická pre retinoidy sa pozorovala pri vysokých dávkach, však karcinogénny potenciál sa nezaznamenal.
FototoxicitaZistilo sa, že alitretinoin je fototoxický
in vitro a in
vino.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokKapsula obsahuje:Olej zo sójových bôbov, rafinovaný
Čiastočne hydrogénovaný olej zo sójových bôbov
Triacyglyceridy so stredne dlhým reťazcom
Žltý včelí vosk
dl-α-tokoferol
Obal kapsuly:Želatína
Glycerol
Tekutý sorbitol (nekryštalizujúca)
Čistená voda
Oxid železitý (E 172)
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte v pôvodnom obale. Blistre uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia PVC/PE/PVDC/hliníkové alebo COC (cykloolefín kopolymér)/hliníkové blistre.
Balenie obsahuje 30 kapsúl.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomVšetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s národnými požiadavkami vrátený o lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIBasilea Medical, LtD
14/16 Frederick Sanger Road
The Surrey Research Park, Guildford, Surrey GU2 7YD, Veľká Británia
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLAToctino 10 mg: 46/0139/10-S
Toctino 30 mg: 46/0140/10-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU