i maleas (levomepromaziniumhydrogénmaleinát) 33,8 mg.
Vnútro tablety okrem toho obsahuje: magnesii stearas (magnéziumstearát), carboxymethylamylum natricum (sodná soľ karboxymetylškrobu), povidonum (povidón), cellulosum microcristallinum (mikrokryštalická celulóza), solani amylum (zemiakový škrob) a lactosum monohydricum (monohydrát laktózy). Povrch tablety obsahuje: titanii dioxidum (oxid titaničitý), magnesii stearas (magnéziumstearát), hypromellosum (hypromelóza), dimeticonum (dimetikón).
2. Kedy užívať Tisercin® filmom obalené tablety
Levomepromazin, liečivo Tisercin® filmom obalených tabliet, patrí do skupiny liekov známych ako fenotiazínové deriváty. Používa sa najmä na liečbu zvýšenej motorickej a psychomotorickej aktivity. Možno ho použiť aj na liečbu úzkosti. V niektorých špeciálnych prípadoch by sa mohol použiť na liečbu závažnej bolesti a na privodenie spánku.
PAMÄTAJTE: Tento liek lekár predpísal iba pre vás. NEDÁVAJTE ho iným, aj ak majú príznaky podobné vašim.
3. Kedy sa Tisercin® filmom obalené tablety nemajú užívať
Tieto tablety by ste nemali užívať, ak:
- máte alergiu na fenotiazín alebo na niektorú z pomocných látok,
- ste tehotná , snažíte sa otehotnieť alebo dojčíte,
- máte závažné ochorenie pečene, poruchy krvotvorby alebo obehovú nedostatočnosť,
- ste niekedy mali náhly pokles krvného tlaku,
- sa už liečite inhibítormi MAO (sú to antidepresíva).
Ak vám nie je jasný váš stav alebo liek, ktorý užívate, požiadajte o radu lekára.
Tento liek sa nemá dávať deťom, pacientom, ktorí nie sú pri vedomí alebo osobám pod vplyvom alkoholu alebo narkotík.
4. Pred začiatkom užívania tohto lieku
Ak ste sa liečili inhibítormi MAO, pred začiatkom liečby tabletami Tisercin®, by ste mali počkať 3-6 týždňov.
Pred začatím liečby môže lekár vyšetriť vaše srdce, pečeňové a obličkové funkcie ako aj krvný obraz.
5. V priebehu užívania týchto tabliet
Počas celej liečby NEPITE alkoholické nápoje.
Počas liečby by lekár mohol urobiť niektoré laboratórne vyšetrenia, aby zistil funkciu pečene a krvný obraz.
Ak sa tieto tablety použijú na liečbu starších alebo oslabených osôb, možno predpísať menej tabliet. Lekár môže považovať za potrebné pravidelne kontrolovať krvný tlak týchto pacientov.
Ak je vám po užití tabliet na odpadnutie alebo máte závrat, je lepšie si na chvíľu ľahnúť, kým sa necítite lepšie.
Ak vás prijmú do nemocnice na operáciu, alebo ak idete k zubárovi, uistite sa, že ste ošetrujúceho lekára informovali o užívaní tabliet Tisercin®.
6. Ako môžu iné lieky ovplyvniť liečbu Tisercinom
Ak začínate liečbu Tisercinom, uistite sa, že ste lekárovi povedali o všetkých liekoch, ktoré už užívate. Niektoré lieky by sa spolu s tabletami Tisercin® užívať nemali (pozrite časť 3. Kedy sa Tisercin® filmom obalené tablety nemajú užívať)
Lekárovi oznámte, ak už užívate niektoré z nasledujúcich liekov: tablety na spanie, lieky proti bolesti, lieky na liečbu depresie, úzkosti, parkinsonizmu alebo hocijakých iných neurologických problémov, lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku (najmä guanetidín a ACE inhibítory).
7. Vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Počas prvej liečby NEVEĎŤE motorové vozidlo, NEOBSLUHUJTE stroje a NEVYKONÁVAJTE rizikové činnosti. V neskoršom období sa poraďte s lekárom, či už tieto aktivity počas liečby vykonávať môžete.
8. Dávkovanie
Lekár vám povie, koľko tabliet užívať a ako často. Uistite sa, že postupujete tak, ako vám povedal. Denná dávka sa obvykle užíva rozdelená do 2-4 jednotlivých dávok. Ak užívate liek každý deň v rovnakom čase, je menej pravdepodobné, že na to zabudnete.
Pri niektorých psychotických stavoch sa lekár môže rozhodnúť začať liečbu 1-2 tabletami za deň (25-50 mg). Neskôr môže dávku zvýšiť na 6-10 tabliet za deň (150-250 mg).'
NEUŽITE viac ako 10 tabliet za deň.
Na zmiernenie úzkosti je ½-1 tableta za deň (12,5-25 mg). Ak je to pre vás potrebné, lekár môže zvýšiť dávku na 3-4 tablety za deň (75-100 mg).
Ak sa váš stav zlepší, lekár dávku zníži. Určí počet tabliet, ktoré by ste mali užívať ako udržiavaciu dávku. Uistite sa, že postupujete podľa jeho pokynov.
Starší pacienti obvykle dostávajú menšie dávky, aby sa predišlo nežiaducim účinkom počas liečby.
Ak máte ochorenie obličiek alebo pečene, môžete užívať horeuvedené dávky. Lekár však môže častejšie požadovať pravidelné kontrolné testy.
Je dôležité neužiť viac tabliet, ako určil lekár. Ak zabudnete užiť dávku, užite ju hneď, ako si spomeniete, ibaže by už bol čas na ďalšiu. Ak je tak, vynechajte ju a pokračujte podľa plánu.
Ak náhodne užijete príliš veľa tabliet, alebo si myslíte, že to urobil niekto iný, okamžite sa spojte s najbližším pohotovostným oddelením nemocnice. Možno bude potrebná ďalšia liečba. Vezmite všetky zvyšné tablety a túto informáciu, aby ste ich mohli ukázať lekárovi.
9. Aké nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť
Najčastejší nežiaduci účinok je posturálna hypotenzia. Môžete omdlieť, mať závrat, cítiť sa ospalý alebo unavený. Môžete pociťovať sucho v ústach, rýchle búšenie srdca, zápchu a/alebo ťažkosti s močením. Môže sa vyskytnúť impotencia, frigidita a zastavenie menštruačného krvácania.
Ak vám hociktorý z horeuvedeným nežiaducich účinkov spôsobuje problémy, alebo ak sa u vás objavia hocijaké iné nežiaduce účinky, ktoré tu nie sú uvedené, musíte informovať lekára.
10. Varovanie
Dátum použiteľnosti je vyznačený na obale. Po tomto dátume liek NEUŽÍVAJTE.
Uchovávajte v suchu pri teplote do 25oC.
VŠETKY LIEKY USCHOVAJTE MIMO DOSAHU DETÍ!
11. Dátum poslednej revízie
Apríl 2007